Connect with us

BiH

Nestaće nam mlijeka, a onda i mesa: Rješenje postoji ali do toga nije došlo “jer je Dodik smatrao da je to prenos nadležnosti i ovlasti”

Published

on

Proizvođači kažu da će posljedice višegodišnje nebrige prema domaćim gazdinstvima biti katastrofalne

Proizvođači mlijeka u BiH suočeni su s posljedicama suše i poskupljenjima repromaterijala. Ukoliko ne dobiju adekvatnu pomoć, moglo bi doći do većeg poskupljenja i nestašice mlijeka u našoj zemlji. Mljekari traže od otkupljivača više cijene mlijeka, jer zbog poskupljenja stočne hrane imaju gubitke, a ne zaradu.

NEMA NAS NIGDJE

Ovo su trenutne cijene mlijeka na rafama tuzlanskih marketa. Cijena litra mlijeka je od 1,60 pa do 2,20 KM. Unatoč poskupljenjima u posljednjih nekoliko mjeseci, proizvođačima mlijeka iz TK-a otkupna cijena je ostala ista kao i prije godinu.

– Nisam zadovoljan, ali nema bolje. Za mlijeko je totalno slaba cijena. Cijena je 0,65 KM plus premija koja nam pripada. To je katastrofa. Kad smo nabavljali hranu, bila je 0,40 KM po kilogramu za stoku, danas je kilogram marka, a mlijeko je na istoj cijeni, govori Šaćir Huremović, vlasnik farme muznih krava.

Cijenom nisu zadovoljni ni proizvođači kozijeg mlijeka. Nisu zadovoljni ni poticajima, jer Kanton nema programe pomoći kozarstvu, dok FBiH daje godišnje 25 KM po grlu.

– Prodajemo na svom imanju, većinom pravimo sir. Međutim, bila je korona, pa sad suša, teško je. Otkupna cijena mlijeka je nikakva, žitarice su poskupjele, nema nas nigdje. Treba da se poveća cijena mlijeka, pomoći nemamo, teško opstajemo. Na nuli smo, ističe Azra Babić, vlasnica farme koza.

Jusuf Arifagić, farmer iz Kozarca, kaže kako je priča o nestašici mlijeka realna, ali da je to ista priča o poljoprivredi koja traje već godinama i koja je kulminirala.

– Jedna od najvećih mesnih industrija na Balkanu, srbijanski Imlek, u ovom momentu radi sa svega 45 posto kapaciteta, a ima kapacitet prerade mlijeka od dva miliona litara na dnevnom nivou. Nestašice će biti i mesa i svih ostalih životnih namirnica. Država BiH i njeno političko rukovodstvo nisu pridavali nikakav značaj domaćoj poljoprivredi, govori Arifagić i dodaje da nemamo nacionalnu poljoprivredu, te da ne postoji ministarstvo na nivou države, što je devastirajuće.

– Aktiviranjem naše agencije za agrarna plaćanja na nivou države imali bismo neku mogućnost da iz pretpristupnih fondova EU dobijemo više od 509 miliona KM i podijelimo poljoprivrednicima. Međutim, do toga nije došlo, jer je gospodin Dodik smatrao da je to prenos nadležnosti i ovlasti, ističe Arifagić i dodaje da agencija od 2013. godine nikad nije stavljena u funkciju.

– Drugi razlog je što oba entiteta nisu nikada donijela zakon o poljoprivredi, nijedni nisu pratili poljoprivrednike tačnim poticajima, nego mi svake godine u februaru imamo “pravilnike” koji su uvijek podložni promjenama, pa se isplaćuju ako sredstava ima, a često se i ne isplaćuje ništa. Posljednjih decenija činilo se sve da se ugasi domaća poljoprivreda, sa 60 posto dosegli smo da danas uvozimo 90 posto hrane, tri milijarde maraka izdvajamo, a od toga ne možemo ni četvrtinu izdvojiti za naše proizvođače, priča Arifagić.

Iz Privredne komore TK-a kažu da je najveći problem uvoz mlijeka, jer strani proizvođači nemaju cilj razvijati našu proizvodnju, naprotiv, piše Oslobodjenje

SKUPO ŽITO

– Naravno da ovdje tržište kontrolišu strane mljekare, kojima nije cilj da se ovdje razvija domaća proizvodnja mlijeka. Niskim cijenama bukvalno su ugušili domaću proizvodnju, a to će omogućiti veći prostor za uvoz stranog mlijeka. Kada dođe to strano mlijeko, onda će cijene ići gore, smatra Suad Selimović iz Privredne komore TK-a.

U TK-u je registrovano 1.350 gazdinstava koja se bave proizvodnjom mlijeka, a zbog navedenih problema, sve ih je manje.

– Imamo sad oko 100 koza, imali smo 200, pa smo morali smanjiti. Imamo nešto mladih i to ćemo prodati, jer ih nećemo moći hraniti. Znate kako je žito poskupjelo, dodaje Babić.

BiH

Duraković o sinoćnjem incidentu u Potočarima: Napadnut pripadnik DKPT-a, muškarac prijetio “Pobiću vas sve”

Published

on

By

Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, u razgovoru za Dan uživo komentirao je najave o navodnom okupljanju Bošnjaka kod Memorijalnog centra koje su plasirane kroz lokalne medija, ali je otkrio i informaciju o incidentu koji se protekle noći desio u blizini Memorijalnog centra, o kojem se još nisu oglasile zvanične institucije.

Kako je kazao protekle noći je u blizini Memorijalnog centra zaustavljeno vozilo beogradskih registracijskih oznaka u sklopu rutinske kontrole, a nedugo nakon toga došlo je i do incidenta nakon kojeg je osoba koja je upravljala vozilom privedena.

Prema riječima Durakovića, osoba koja je zaustavljena počela je galamiti što je izazvalo pažnju pripadnika za Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, koji osiguravaju Memorijalni centar.

Da li u svjesnom ili pripitom stanju, osoba je počela psovati policajce MUP-a RS. Obzirom da Direkcija ima nadležnost da štiti objekat MC čuli su galamu. A kada čujete galamu navečer u 11-12 sati onda vam je nešto sumnjivo”, kazao je Duraković, dodavši kako su pripadnici Direkcije tada krenuli do kolega MUP-a RS, kako bi vidjeli šta se dešava.

Naglasio je kako se radi o dvojici Bošnjaka, koji su prišli pripadnicima MUP-a RS, a tada se desio i fizički nasrtaj na pripadnika Direkcije, od strane osobe čije je vozilo zaustavljeno.

Tek tad su MUP i Direkcija skupa priveli lice. Riječ je o osobi srpske nacionalnosti koja je iz Srebrenice a danas živi u Beogradu, koji je pored Memorijalnog centra prijetio: pobiću vas sve – to policija sve zna”, tvrdi Duraković.

Na kraju je kazao kako očekuje od MUP-a RS da oglasi se o ovom incidentu.

N1

Nastavi čitati

BiH

Iz zdravstvenih razloga: Advokati traže hitno oslobađanje zločinca Ratka Mladića

Published

on

By

Advokati osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, koji služi doživotnu kaznu zatvora u Hagu, traže njegovo hitno oslobađanje iz zdravstvenih razloga.
Advokati traže od sudija da puste Mladića (82) na liječenje u Srbiju zbog zdravstvenog stanja koje je potencijalno opasno po život.

Poznato je da Mladić pati od kognitivnih oštećenja i da je najmanje dva puta ove godine bio hospitaliziran, podsjeća Reuters.

Mladić služi kaznu u pritvorskom centru UN u Hagu od pravosnažne presude nakon žalbe 2021. godine.

Prema riječima njegovih advokata, Mladić može dobiti poseban tretman u Srbiji zbog svoje bolesti, a preseljenje bi uklonilo i jezičke barijere koje predstavljaju poteškoće u komunikaciji.

Nije poznato kada će sudije MMKS-a, koji se bavi Mladićevim slučajem, odlučivati o ovom zahtjevu.

Ratko Mladić, komandant vojske bosanskih Srba, osuđen je na doživotnu robiju zbog najstrašnijih ratnih zločina koji su počinjeni pod njegovom komandom. Mladić, kao i ratni politički vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, osuđeni su na doživotni zatvor i zbog genocida u Srebrenici.

Nastavi čitati

BiH

Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Published

on

By

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je u Berlinu s predsjednikom Savezne Republike Njemačke Frank-Walterom Steinmeierom prvog dana zvanične posjete ovoj državi.

Bećirović je primljen u palati Bellevue u Berlinu, rezidenciji njemačkog predsjednika, uz najviše državne i vojne počasti.

Tokom sadržajnog i otvorenog razgovora dr. Bećirović je istakao da su odnosi Bosne i Hercegovine i Njemačke izuzetno dobri i prijateljski, te da je Njemačka mnogo puta dokazala da je veliki prijatelj i saveznik Bosne i Hercegovine.

Bećirović je ukazao na važnost usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine. On se zahvalio predsjedniku Steinmeieru na podršci Njemačke aktivnostima i mjerama u borbi protiv negiranja genocida, govora mržnje i veličanja ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

Također, istakao je važnu ulogu Njemačke koja pruža podršku Bosni i Hercegovini u procesu evropskih i euroatlantskih integracija. Istakao je da je Njemačka jedan od glavnih zagovornika evropskog puta Bosne i Hercegovine, što je mnogo puta i dokazala, između ostalog i prilikom donošenja odluke o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU.

Bećirović je rekao da je u tom kontekstu naročito važna proaktivna njemačka uloga.

Predsjednik Njemačke Frank-Walter Steinmeier potvrdio je neupitnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. On je podvukao da je neprihvatljivo bilo kakvo ugrožavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Tokom razgovora istaknuta je važnost Njemačke kao aktivnog učesnika u procesu približavanja Zapadnog Balkana EU.

Sagovornici su se posebno dotakli pitanja sigurnosti Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana uopće. Istaknuto je da je stabilnost regiona od značaja za stabilnost cijele Evrope, te da je potrebno da Bosna i Hercegovina i SR Njemačka nastave blisku saradnju po ovim pitanjima.

Bosna i Hercegovina i Njemačka imaju tradicionalno dobre političke i ekonomske odnose. Pored ekonomske, značajna je i saradnja u oblasti kulture. Između dvije države postoji tradicija obilježavanja i promoviranja kulturnih događaja, razmjene znanja i iskustava u oblasti obrazovanja. Značajnu sponu između Njemačke i Bosne i Hercegovine predstavlja i brojna bh. dijaspora u Njemačkoj, istakao je Bećirović.

Izvor: Klix

Nastavi čitati

Najčitanije