Connect with us

BiH

Šta će BiH značiti dodjela kandidatskog statusa za EU: Više šansi za investicije i mlade

Published

on

Dodjela kandidatskog statusa BiH mapira državu kao perspektivnu zemlju koja je ostvarila određeni nivo političke stabilnosti potrebne za naredni korak napretka ka EU, ali i znači da će država u narednome periodu imati veći pristup evropskim fondovima.

Proces pregovora o članstvu u EU proteklih godina za svaku državu kandidatkinju je sve duži, ispunjen formalnostima i birokratizmima.Dokument Evropske komisije Vijeću EU služi kao osnova za donošenje odluke o sljedećim koracima u procesu pristupanja države Evropskoj uniji, dodjelu statusa kandidata te otvaranju pregovora, a Evropski parlament je u maju ove godine pozvao Evropsko vijeće da započne pregovore sa državama kandidatkinjama zbog novog geopolitičkog konteksta i rata u Ukrajini.

Neke od država u našem regionu već više od decenije, a jedna čak i decenijama nakon dodjele kandidatskog statusa čekaju na prijem u članstvo. Tako su Sjeverna Makedonija od 2005., a Turska od 1999. godine države kandidatkinje za članstvo u bloku.

Još ranije ove godine, zvaničnici Evropske unije potvrdili su spremnost da i BiH dodijele status države kandidatkinje za punopravno članstvo.

U izvještaju Evropskog vijeća iz juna, naglašeno je da se evropskim zemljama na cijelom kontinentu želi ponuditi platforma za političku koordinaciju koja treba obuhvatiti one države sa kojima blok ima “bliske odnose” s ciljem poticanja političkog dijaloga i saradnje kako bi se rješavala pitanja zajedničkog interesa radi jačanja sigurnosti, stabilnosti i blagostanja evropskog kontinenta.

U tački 20. izvještaja, nevdeno je da se pozivaju politički predstavnici u BiH da brzo provedu obaveze koje su preuzete dogovorom državnih čelnika, odnosno da provedu ustavne i izborne reforme koja će zemlji omogućiti da napreduje na evropskom putu, a u skladu sa mišljenjem Komisije.

Evropsko vijeće u izvještaju je naglasilo i da, ukoliko se posveti posebna pažnja “važnom skupu” reformi, je spremno ponovno razmotriti odluku o provedbi ranije potrebnih 14 prioriteta kako bi se BiH odobrio status zemlje kandidatkinje, što je zapravo značilo da bi se mogao smanjti broj zahtjeva koje BiH u predkandidatskom statusa mora ispuniti, na najmanje prihvatljiv broj.

Promjene nakon dodjele kandidatskog statusa

Bez obzira na dodjelu kandidatskog statusa, proces pristupa punpravnom članstvu Evropske unije je dugotrajan proces zbog čega su čelnici država članica EU pozivali na “spuštanje standarda” za prijem u članstvo, posebno država Zapadnog Balkana.

Nakon diplomatske ofanzive Austrije i Slovenije, posebno slovenačkog predsjednika Boruta Pahora koja je posebno intenzivirana dodjelom kandidatskog statusa Ukrajini uz opasku da će država naknadno ispuniti sve neophodne uslove budući da je trenutno u stanju rata, dodjela kandidatskog statusa BiH ponajviše je politička odluka jer BiH nije učinila značajan iskorak ka ispunjavanju uslova reformiranja koji su godinama zahtjev EU.

“Kandidatski status je svakako važan korak u pretpristupnom procesu svake zemlje pa tako i Bosne i Hercegovine. Njime BiH potvrđuje da je kredibilan partner Evropskoj uniji koja teži da postane punopravna članica EU nakon ispunjavanja svih kriterijuma i reformi kroz period kandidatskog statusa, ali i period samog otvaranja poglavlja sa EU i pregovaranja o ključnim oblastima potrebnim da bi svaka država mogla pristupiti EU. Ono što je je potrebno naglasiti jeste da kandidatski status mapira Bosnu i Hercegovinu kao perspektivnu zemlju u pogledu EU integrisanja, šalje poruku da je država ostvarila određeni nivo političke ekonomske i pravne stabilnosti, mogućnost povećanja investicija, veći kreditni rejting, veći broj turista, više mogućnosti za inovacije i istraživanje, više mogućnosti u oblasti obrazovanja, bolji imidž u svijetu, kao i pristup mnogo većem broju fondova EU nego što je to trenutno. Ono što je sigurno ukoliko uzmemo u analizu današnji relativno negativan izvještaj EK za BiH, doći ćemo do zaključka kako je kandidatski status koji je BiH dobila, baziran prije svega na političkoj odluci, kako bi se dala podrška BiH na njenom putu ka EU, stabilizirala situacija u zemlji, i kako bi se EU integracije vratile na puni kolesjek i ažurno ispunjavanje svih onih prioriteta koji su postavljeni pred BiH. Izvjesno je da je status kandidata BiH mogla dobiti sa vrlo strogim zahtjevima koji će se morati ispunjavati naredni period, međutim mnogo važniji status za BiH predstavljati će otvaranje pregovora sa EU što je status mnogo veći iznad kandidatskog, ali u ovom momentu BiH je veoma daleko od tog statusa”, komentar je Harisa Plakala, generalnog sekretara Evropskog pokreta u BiH za Klix.ba.

Plakala smo pitali i kakav je kontekst dodjele kandidatskog statusa BiH budući da ga je ranije dobila i Ukrajina.

“U ovom momentu ne možemo porediti Bosnu i Hercegovinu sa Ukrajinom na čijem teritoriju se odvijaju ratna dejstva i gdje joj je uveliko narušen teritorijalni integritet, suverenitet, stabilnost te je odluka o davanju statusa kandidata na ljeto ove godine Ukrajini težnja EU da podrži građane te zemlje i da potvrdi njihovu pripadnost evropskoj porodici, mada je i pred Ukrajinom mnogo uslova i prioriteta, odluka i reformi koje će morati ispunjavati onda kada ratni sukobi budu prestali i kada Ruska Federacija zaustavi invaziju na tu zemlju i njen teritorijalni integritet. Naravno trenutno se ne naziru pozitivna i kompromisna riješenja, ali svakako da se treba insistirati na prekidu ratnih dejstava i početak pregovora obje strane o uspostavljanju prekida rata u toj zemlji”, istakao je Plakalo.

Generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH Haris Plakalo

Pitali smo i šta za građane konkretno znači dodjela kandidatskog statusa BiH.

“Mladi ljudi unutar Bosne i Hercegovine imati će na dispoziciji uslove za bolje obrazovanje, korištenje novih programa koje se odnose na istraživanje, inovacije. Poboljšanje investicija što direktno utječe na socioekonomsku sliku BiH, i povećava broj zaposlenih, statusom kandidata zemlja postaje sigurnija na mapi potencijalnih turista, što će dovesti do povećanja te i sličnih grana razvoja. Dakle, generalno mnogo pozitivnog što će se vremenom reflektirati na život svakog građanina BiH u praksi”, naglasio je.

U narednome periodu, do političke je volje lidera stranaka u BiH koliko će BiH brzo napredovati na ispunjavanju uslova predpristupnih pregovora.

“Kada je u pitanju proces pristupanja EU sa strane BiH, sve će ovisiti o spremnosti političkih predstavnika unutar BiH koji su dobili legitimitet na općim izborima 2. oktobra, za formiranje vlasti prije svega na nivou BiH, a zatim i na svim nivoima i budućem radu institucija u BiH koje će morati agilnije pristupiti implementaciji svih zadatih uslova, prioriteta i reformi. Kada je u pitanju proces pristupanja sa strane EU, dosadašnja praksa pokazala je dosta razmimoilaženja unutar bloka po pitanju daljnjeg proširenja, neslaganja, čak i blokada određenih zemalja EU potencijalnim zemljama koje su čekale otvaranje pregovora. Primjer je nedavni spor između Bugarske i Sjeverne Makedonije koji je na kraju deblokiran od strane Bugarske nakon postignutog kompromisa”, podsjetio je Plakalo.

Budući da je proces pristupanja u punpravno članstvo EU dugotrajan proces, nedavno je održan inauguracioni sastanak lidera država koje učestvuju u radu Evropske političke zajednice što predstavlja inicijativu francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da se, prvenstveno političkim zajedništvom kao odgovorom na agresiju Rusije na Ukrajinu, iz evropskih centara moći na novi način misli o geopolitičkoj arhitekturi koja se ove godine vidljivo promijenila.

“Projekat političke zajednice je nešto što je tek zaživjelo i on je mnogo širi proces koji obuhvata više zemalja, stoga isti treba da pokaže svoju svrsishodnost i namjenu u budućnosti”, naglasio je generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH.

Cilj Evropske političke zajednice je ponuditi sigurnost državama kandidatkinjama za članstvo u Evropskoj uniji, a na inauguracionom sastanku, BiH je predstavljao predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.

U radu Evropske političke zajednice poznato je da će za sada, pored zvaničnika EU učestvovati i države Zapadnog Balkana, Ukrajina, Norveška, Lihtenštajn, Velika Britanija, Turska, Gruzija, Armenija i Azerbejdžan.

Koliko je vjerovatno da će naša država uskoro postati država članica EU sa praktično nefunkcionalnim sistemom vlasti, ostaje da se vidi, no sve je izvjesnije da će BiH bez obzira na povremene političke poteze koji su u suštini psihološka pomoć građanima kako njihov interes za članstvo ne bi opao, svoje mjesto “među jednakima” imati ponajviše u Evropskoj političkoj zajednici čiji rad i mandat još uvijek nije iskristalisan.

Ono što je sasvim jasno, jeste da BiH neće moći otvoriti pregovaračka poglavlja za punopravno članstvo u EU sve dok ne ispuni reformske prioritete koje joj je dala Evropska komisija.

klix

BiH

Mašić: Rušenje Arnaudije nije bilo “greška”, već zločin genocidnog dvojca koje na sva usta slaviš Milorade

Published

on

By

Zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Mašić prokomentarisao je obraćanje Milorada Dodika u Banjoj Luci na otvaranju obnovljene džamije Arnaudije.
“Rušenje ove džamije bila je greška, bio je čin bezumlja”, tim riječima je Dodik započeo svoj današnji govor, dodavši da se rušenjem “ne može zaustaviti ni narod ni vrijeme”.

Istaknuo je da obnavljanje Arnaudije 30 godina nakon rušenja upravo simbolizuje besmisao njenog rušenja.

Mašić je prokomentarisao rekavši da rušenje nije bila greška, već zločinački poduhvat ratnog rukovodstva paradržave Republike Srpske.

“Nažalost, rušenje Arnaudija džamije, jedne od 534 srušene džamije u RS-u,nije bila ‘greška’ već planiran zločinački poduhvat od strane vojnog i političkog rukovodstva tadašnjeg RS-a i genocidnog dvojca Karadžić-Mladić koje danas na sva usta slaviš Milorade”, poručio je Mašić.

Nastavi čitati

BiH

Stanivuković na otvaranju Arnaudije: “Da oprostimo jedni drugima što se može oprostiti…”

Published

on

By

Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković danas je tokom ceremonije otvaranja obnovljene Arnaudija džamije u Banjoj Luci poželio da vjernicima mnogo godina, decenija i vjekova Arnaudija džamija bude na molitvenu upotrebu.

“Životno breme naroda koji žive na ovim prostorima mjeri se u tome da pogledamo jedni druge i oprostimo ono što se može oprostiti, a ono što ne može, svaki vjernik da ode u svoju bogomolju i zamoli Boga da mu da dodatnu snagu za oprost”, kazao je Stanivuković.

Istakao je da mu je posebno drago da je “Banja Luka obnovila sve bogomolje koje su tokom rata srušene u ovom gradu”.

Kazao je da Arnaudija, koja se danas otvara, nije samo bogomolja, “nego je i most zato što je ona posljednja džamija koja je morala biti obnovljena kako bismo postali bliži jedni drugima”.

Između ostalog, naglasio je da mu je drago što može kazati da je Banja Luka završila jedan važan zadatak.

“Obnovila je sve džamije, katedrale i crkve. Žao mi je što su neki otkazali dolazak bojeći se da neće biti bezbijedno”, dodao je.

Na kraju je rekao da se nada da će 21. vijek biti “religiozni vijek”.

 “Nakon svih stradanja koja su se desila u svijetu, ako 21. vijek ne bude religiozan neće ga ni biti. Ja želim da nam 21. vijek bude religiozan. Dobrodošli u našu Banju Luku i drago mi je da ovdje prisustvujem”, zaključio je Stanivuković.

(Preporod.info)

Nastavi čitati

BiH

Reis Kavazović na otvaranju Arnaudije: Jedni drugima smo najpreči, ova zemlja vas treba

Published

on

By

Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović danas je pozvao sve dobronamjerne ljude Banje Luke da, bez obzira na njihovu životnu filozofiju i opredjeljenje, štite jedni druge od svakog zla i da čuvaju bogomolju drugoga kao što čuvaju i svoju vlastitu.

Danas je svečano otvorena posljednja obnovljena banjalučka džamija Arnaudija, a ovom značajnom događaju za cijelu Islamsku zajednicu prisustvovao je reisul-ulema, te se obratio prisutnim.

On je izrazio nadu da će obnova banjalučkih džamija vratiti stari duh otvorenosti Banjoj Luci, da će ohrabriti one čiji korijeni su s ovih prostora da se vrate i da će osnažiti dobre međuljudske odnose.

“Nadamo se da će svjetlo kandilja banjalučkih džamija osvijetliti put bolje budućnosti i da će pomoći da zacijele duboke rane. Ako vjerski objekti ne vrše tu ulogu i ne doprinose međuljudskoj korektnosti i čestitosti, ne podstiču ljude na plemenitost i kulturu i ne pozivaju ih na saradnju u dobru i na civilizacijsku izgradnju, onda ne vrše svoju ulogu koja im je namijenjena”, kazao je, između ostalog, reisul-ulema.

Obraćanje reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića prenosimo u cijelosti:

“Hvala Allahu Koji je odlikovao čovjeka nad ostalim stvorenjima. Koji je ljudima objavio Kurʼan. Neka je mir i spas na Muhammeda, a.s., prvaka vjerovjesnika i ljudi, izvora znanja i mudrosti, na njegov rod i ashabe. Gospodaru naš, uputi nas putevima koji Tebi vode i zaštiti nas od ljudi i naroda koji nam nasilje čine.

Ekselencije i eminencije, braćo i sestre, dragi prisutni!

Esselamu alejkum, mir s vama!

Božijom voljom i Njegovom podrškom danas svjedočimo velikom događaju: obnavljanju još jednog simbola naše vjere i postojanosti na ovim prostorima. Svjedočimo danas potvrdi velike historijske istine prema kojoj će one ideje koje grade nadvladati one koje ruše. Današnjim ponovnim otvaranjem ove drevne građevine, koja je stoljećima bila utočište dobrih ljudi, mi ispravljamo makar dio nepravde prema ovom gradu, njegovoj historiji i njegovim stanovnicima.

Danas u ovom lijepom gradu naše prelijepe domovine svih šesnaest prijeratnih džamija ponovo blistaju svojim sjajem i svjedoče o nama i našoj kulturi – kulturi u kojoj je uvijek bilo mjesta za druge i drugačije.

Obradovani smo i ohrabreni što su s nama naša braća iz Turske bez čije pomoći ovaj posao ne bismo mogli završiti. S nama su danas državni ministar u Vladi Republike Turske Mehmet Nuri Ersoj, predsjednik Dijaneta dr. Ali Erbaš, direktor Generalne direkcije vakufa Republike Turske Sinan Aksu i drugi naši dragi prijatelji iz ove prijateljske zemlje.

Također, braćo i sestre, sa ovoga mjesta posebne pozdrave šaljemo našem bratu, uvaženom predjsedniku Republike Turske Redžepu Tajibu Erdoganu, neka ga Allah čuva.

Ovo je naše zajedničko bosansko-osmansko naslijeđe ali i naslijeđe čitave Bosne i Hercegovine, Evrope i svijeta nad kojim nam valja bdjeti.

Istovremeno, naša radost je pomućena prisjećanjem na sve one džematlije ove džamije koji nisu više s nama, koji su ubijeni ili protjerani iz svog rodnog grada. Vrijeme je ovo i mjesto da se pored svih njih sjetimo i časnog muftije Ibrahim-ef. Halilovića koji je preživio više pokušaja atentata na njega i njegovu porodicu i svojim očima svjedočio rušenju džamija i pokušaja zatiranja svakog traga prisustva muslimana u ovom gradu. Danas se sjećamo i Zahid-ef. Makića, vrijednog banjalučkog imama, koji je 23. septembra 1992. godine iz vatrenog oružja ubijen u gradu u kojem nije bilo vojnih dejstava i to u povratku kući nakon obavljenog akšam-namaza u “Mehdibeg” džamiji. Sjećamo se danas i rahmetli Murata Badića, šezdesetjednogodišnjeg starca iz Cazina, koji je kamenovanjem ubijen na dan postavljanja kamena temeljca za obnovu džamije Ferhadije. Za njegovo ubistvo niko nije odgovarao.

Sjećamo se, tugujemo i molimo za duše brojnih drugih, naše braće i sestara čiju žrtvu nikada nećemo zaboraviti.

Braćo i sestre, dragi prisutni.

Brine nas i to što danas uz ove obnovljene džamije jedva da imamo džemat.

Nadamo se da će obnova banjalučkih džamija vratiti stari duh otvorenosti ovom gradu, da će ohrabriti one čiji korijeni su s ovih prostora da se vrate i da će osnažiti dobre međuljudske odnose. Nadamo se da će svjetlo kandilja banjalučkih džamija osvijetliti put bolje budućnosti i da će pomoći da zacijele duboke rane.

Ako vjerski objekti ne vrše tu ulogu i ne doprinose međuljudskoj korektnosti i čestitosti, ne podstiču ljude na plemenitost i kulturu i ne pozivaju ih na saradnju u dobru i na civilizacijsku izgradnju, onda ne vrše svoju ulogu koja im je namijenjena.

Džamija je uvijek bila mjesto koje u nama izgrađuje mjeru postupanja u nastojanju da se pravilno i korisno postavimo prema svemu s čim dođemo u dodir. Džamija ljude uči zajedništvu i tako ih održava u ravnoteži i harmoniji sa svijetom u kome žive. Imati mjeru u životu, dokučiti tu mjeru, najveće je čovjekovo umijeće. Zakidanje na mjeri – odstupanje od umjerenosti – ima loše posljedice i među ljude unosi mržnju, pakost i uskraćuje im ljubav u međusobnim odnosima. Stoga, neka nam odmjerenost u svemu bude najvažnija, mjera svih stvari. Ta, mi smo, po slovu Kur'ana, ummet srednjega puta, zajednica umjerenosti i odmjerenosti, pa neka i naše džamije u našim mahalama budu centri u kojima će se njegovati takva orijentacija, u kojima ćemo jedni druge prepoznavati kao braću i sestre i iz kojih ćemo svakim danom izlaziti kao bolji i plemenitiji ljudi.

Džamija je i mjesto širenja islamske i opće kulture i obrazovanja. Pa neka i ova džamija bude mjesto okupljanja dobrih i pobožnih ljudi; mjesto u kojem će se odgajati

velikani, ljudi visokog morala i visokih ambicija, muškarci i žene koji će ponizno služiti svojoj zajednici i svojoj domovini; i prednjačiti u dobru.

Želim kazati da su muslimani generalno uvijek doprinosili napretku, čuvali, branili i štitili ono što svijet može učiniti boljim i ljepšim. Upravo je džamija doprinijela da komunikacija među ljudima uvijek bude otvorena i srdačna, topla i prijateljska.

Zato se s pravom pitamo odakle su došli oni koji su bez razloga bili spremni porušiti sve banjalučke džamije i sve druge do kojih su došli. Nadam se da ovih šesnaest banjalučkih ljepotica više nikada neće dohvatiti rušilačka ruka. Bože, molimo Te da tako i bude.

Nijedan objekat u kome se istinski zaziva Dragi Bog ne bi trebao ikome smetati: ni hrišćanska crkva, ni jevrejska sinagoga. Naprotiv, muslimani su pozvani da i njih štite i brane od nasrtaja onih koji nemaju svijesti o njihovom značaju i o vrijednosti međuljudskih i međureligijskih odnosa. I muslimani su to činili, i činit će, ako Bog da. To je njihova vjerska obaveza; tome ih uči njihova džamija. Kur'an kaže: A da Allah ne suzbija neke ljude drugima, do temelja bi bili porušeni manastiri, i crkve, i havre, a i džamije u kojima se mnogo spominje Allahovo ime. (El-Hadždž, 40)

Pozivam sve dobronamjerne ljude ovoga grada, bez obzira na njihovu životnu filozofiju i opredjeljenje, da štite jedni druge od svakog zla i da čuvaju bogomolju drugoga kao što čuvaju i svoju vlastitu. Jedni drugima smo najpreči.

Također, ovom prilikom pozivam Banjalučane, koje je ondašnji zločinački režim otjerao iz ovog njihovog grada, da se vrate i svoj život provode ovdje, kao svoji na svome, i da zajedno s drugim čestitim ljudima u njemu doprinose daljnjem napretku i prosperitetu grada u svakom pogledu.

Vratite se u svoju Bosnu, svojoj avliji, jer „Sunce tuđeg neba neće vas grijati kao ovo ovdje“, kako reče naš pjesnik Aleksa Šantić i jer pripadate ovoj zemlji i ovom nebu! Ova vas džamija treba; ovaj grad vas treba; ova zemlja vas treba. Vas i vašu djecu.

Dragi Banjalučani!

Vi imate stoljetno iskustvo zajedničkog življenja i međusobnog kulturnog prožimanja. To je nešto što struji vašim žilama i unosi toplinu u vaše duše. Čuvajte to i svoje iskustvo prenesite na svoju djecu. Govorite im o ljepoti zajedničkog življenja. One koji ne budu umjeli živjeti s drugima i s njima dijeliti životni prostor život će, bez sumnje, potisnuti na marginu i oni će kaskati za drugima.

Rukovodstvo ovoga grada pozivam da poštuje vjersko opredjeljenje svake osobe, da ljude tretira jednako i svima pruža jednaku šansu za uspjeh, te da njeguje kulturu mira i suživota. Neka nasilje zauvijek ode iz ovog grada – na dno odlagališta nepoželjnog, ponižavajućeg i lošeg.

Neka su vam blagoslovljeni svi hramovi u kojima se istinski veliča Bog svih ljudi, i neka i ovih šesnaest naših džamija budu svjetionici na stazi radosti, uspjeha i lijepog življenja.

Bože, blagoslovi ovaj grad i njegove ljude i neka se u njemu spominje ime Tvoje sve do Sudnjega dana. I slobodno uče ezani i zvone crkvena zvona. Neka Arnaudija iznova svjedoči o dobroti ljudi ovoga grada. Amin!”, prenosi Mina.

Nastavi čitati

Najčitanije