Connect with us

BiH

Mislite da ste kupili jeftinije mlijeko, a zapravo je riječ o nečemu drugom

Published

on

Građani uslijed sve većih cijena u maloprodajnim objektima prilikom svake kupovine svjedoče da ih na rafama trgovinskih lanaca dočeka nova, skuplja cijena od one koju su prethodno platili. Svaki pfening je bitan pa stoga kupci nabavljaju najjeftinije artikle. Međutim, tu se krije i zamka jer na policama sa mlijekom se nalaze i mliječni napici koji nisu jasno naznačeni, odnosno, kako kažu sagovornici N1 “sitnim slovima” je napisano da se radi o napitku, a koji zapravo nije mlijeko.

Na policama maloprodajnih objekta širom Bosne i Hercegovine građani svjedoče da cijene mlijeka prelaze cijenu i preko 2,5 konvertibilne marke (KM). Naravno, u ovakvim okolnostima, građani biraju najjeftinije artikle na policama.

Ipak, u rafama sa mlijekom smješteni su i mliječni napici za koje mnogi građani misle da je riječ o mlijeku, a zapravo su to pripravci koji su upravo iz tog razloga jeftiniji. Jedan takav (mliječni napitak op.a.) porijeklom je iz Mađarske.

O tome je za N1 govorio Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske koji je pojasnio razliku između mlijeka i mliječnog napitka.

“Voda plus mlijeko u prahu i dodaci čine mliječni napitak. Mlijeko je ono koje daje krava koju pomuzemo, zatim se to mlijeko termički obradi. Na kraju se pakuje čisto mlijeko bez ikakvih dodataka”, pojasnio je Usorac.

Također, Usorac je naveo da je prisutan i manjak mlijeka u prahu.

“Srbija je nabavila obično mlijeko i mlijeko u prahu iz Poljske pa je to dovoljan pokazatelj da znate koliko je sati sa situacijom u Evropi”, kazao je Usorac.

Osim toga, Usorac je pojasnio koliko mljekari zarađuju od svake litre mlijeka od onih nešto više od 2KM koliko građani plaćaju u maloprodaji.

“Proizvodna cijena koja rezultira spremanjem, hranjenjem krave, mužom mlijeka i transportovanja istog u mljekaru, iznosi 0,96 pfeninga, a to je još i najviša cijena jer neko dobije i 0,70 pfeninga”, istakao je Usorac.

Sagovornik je na kraju poručio i to da građani Bosne i Hercegovine, stoga, dobro trebaju provjeriti i pročitati šta kupuju te se, sasvim izvjesno, pripremiti na nova poskupljenja.

N1

BiH

Izvučeno tijelo rudara Asima Šehanovića koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje

Published

on

By

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Spasilačke ekipe su danas, petog dana potrage, iz jame Rudnika Mramor kod Tuzle izvukle beživotno tijelo rudara Asima Šehanovića.

Spasilačka akcija odvijala se u teškim uslovima. Nakon što su timovi za spašavanje prije tri dana došli do njegove bušilice, postojala je nada da će akcija spašavanja uspjeti, ali ishod potrage je ipak završio tragično.

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Podsjetimo, do ove nesreće je došlo usljed naglog oslobađanja pritiska, odnosno obrušavanja mase koja je rudara živog zatrpala.

Kako je ranije saopćeno iz Rudnika Mramor, za zatrpanim rudarom su mogla tragati samo dva čovjeka zbog veoma skučenog prostora uzrokovanog obrušavanjem mase.

Nastavi čitati

BiH

Mašić: Rušenje Arnaudije nije bilo “greška”, već zločin genocidnog dvojca koje na sva usta slaviš Milorade

Published

on

By

Zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Mašić prokomentarisao je obraćanje Milorada Dodika u Banjoj Luci na otvaranju obnovljene džamije Arnaudije.
“Rušenje ove džamije bila je greška, bio je čin bezumlja”, tim riječima je Dodik započeo svoj današnji govor, dodavši da se rušenjem “ne može zaustaviti ni narod ni vrijeme”.

Istaknuo je da obnavljanje Arnaudije 30 godina nakon rušenja upravo simbolizuje besmisao njenog rušenja.

Mašić je prokomentarisao rekavši da rušenje nije bila greška, već zločinački poduhvat ratnog rukovodstva paradržave Republike Srpske.

“Nažalost, rušenje Arnaudija džamije, jedne od 534 srušene džamije u RS-u,nije bila ‘greška’ već planiran zločinački poduhvat od strane vojnog i političkog rukovodstva tadašnjeg RS-a i genocidnog dvojca Karadžić-Mladić koje danas na sva usta slaviš Milorade”, poručio je Mašić.

Nastavi čitati

BiH

Stanivuković na otvaranju Arnaudije: “Da oprostimo jedni drugima što se može oprostiti…”

Published

on

By

Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković danas je tokom ceremonije otvaranja obnovljene Arnaudija džamije u Banjoj Luci poželio da vjernicima mnogo godina, decenija i vjekova Arnaudija džamija bude na molitvenu upotrebu.

“Životno breme naroda koji žive na ovim prostorima mjeri se u tome da pogledamo jedni druge i oprostimo ono što se može oprostiti, a ono što ne može, svaki vjernik da ode u svoju bogomolju i zamoli Boga da mu da dodatnu snagu za oprost”, kazao je Stanivuković.

Istakao je da mu je posebno drago da je “Banja Luka obnovila sve bogomolje koje su tokom rata srušene u ovom gradu”.

Kazao je da Arnaudija, koja se danas otvara, nije samo bogomolja, “nego je i most zato što je ona posljednja džamija koja je morala biti obnovljena kako bismo postali bliži jedni drugima”.

Između ostalog, naglasio je da mu je drago što može kazati da je Banja Luka završila jedan važan zadatak.

“Obnovila je sve džamije, katedrale i crkve. Žao mi je što su neki otkazali dolazak bojeći se da neće biti bezbijedno”, dodao je.

Na kraju je rekao da se nada da će 21. vijek biti “religiozni vijek”.

 “Nakon svih stradanja koja su se desila u svijetu, ako 21. vijek ne bude religiozan neće ga ni biti. Ja želim da nam 21. vijek bude religiozan. Dobrodošli u našu Banju Luku i drago mi je da ovdje prisustvujem”, zaključio je Stanivuković.

(Preporod.info)

Nastavi čitati

Najčitanije