Connect with us

USK

(VIDEO) Mlijeko se plaća suhim zlatom: Privrednik iz Krajine uzgaja magarce, biznis cvjeta, a sinovi su mu najveća podrška

Published

on

Iako je magareće mlijeko jedno od najzdravijih i najskupljih na svijetu, malo je onih koji se bave uzgojem magaraca. Kako je to uzgajati magarce, i to njih gotovo stotinu, zna Izet Babić iz bihaćke mjesne zajednice Gata.

Zbog ljekovitog svojstva o kojem je pisao još Hipokrat, potražnja za magarećim mlijekom posljednjih godina stalno raste. Na svojoj farmi, nadomak Bihaća, magarce uzgaja Izet Babić za kojeg su najviše čuli oni koje su zdravstveni problemi natjerali da potraže alternativu. Kupce ima, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u regiji.

“Tu ideju sam vidio od Hrvatske, vidio sam kako oni tamo rade s tim, prodaju mlijeko. Ima jedno 15-20 godina sam u tome. Ja sam zadovoljan što se tiče mlijeka. Prodajem to po 100 KM, a kome god sam prodao, najsretniji sam što nije bilo primjedbi. Zadovoljan kupac, a i ja”, kazao je Izet.

Rad od sunca do mrkle noći. Takvim život opisuje Izet, kojem pomažu dvojica sinova na koje je ponosan. Priznaje da bi zbog stanja u zemlji ponekad najviše volio da su kilometrima daleko.

“Ko bude imao dva sina da su ovakvi radnici, ja mu dajem sve, sve ove magarce…Oni rade danju i noći, nije im ništa teško”, kazao je on.

ELDIN BABIĆ, Izetov sin

“Nekad mi dođe da sve ovo prodam i idem, onda sjednem pet minuta i promislim. Vidim da mi je ovdje duplo bolje nego da idem. Ovo nije mala stvar, ovo da bi stekao treba dosta godina. Imam 60 krava, planiram na 100 komada”.

Žetva loša, sjetva još gora. Za poljoprivrednike godina nikada teža nije bila. Ako ne bude veće finansijske pomoći države, pitanje je ko će se u budućnosti baviti ovim časnim zanimanjem.

Više u prilogu BHRT-a.

USK

Teška saobraćajna nesreća u Bihaću, maloljetnik zadobio teške povrede

Published

on

By

U bihaćkom naselju Mali Lug dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je teže povrijeđeno jedno lice.

Kako saznajemo, povrijeđen je maloljetni vozač motocikla “Quad”. Nesreća se desila zbog neprilagođene brzine uslovima na cesti, što je dovelo do udara u betonski zid.

Maloljetni vozač je prevezen u Kantonalnu bolnicu gdje su mu konstantovane teže tjelesne povrede.

Nastavi čitati

USK

Krajišnici velikog srca u ramazanu šalju pomoć povratnicima u Podrinje – “Sjetimo ih se i kad nije 11. juli”

Published

on

By

Bišćani i dijaspora su, uz podršku Pomozi.ba, darivali povratničke porodice u Podrinju, uljepšavajući i njima i sebi blagoslovljeni mjesec

Udruženje Horizont 2006 iz Bihaća organizovalo je akciju pod nazivom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici, kao što to njegovi članovi čine svakog ramazana već dugi niz godina. U okviru ove humanitarne akcije Bišćani su u Srebrenici, Potočarima, Bratuncu, Zvorniku i Vlasenici podijelili oko 600 paketa pomoći.

POSEBNO VRIJEME

Kupovinu mješovitih paketa pomoći donacijama su obezbijedili građani grada Bihaća, prijatelji iz Švicarske, te organizacija Pomozi.ba, dok su u distribuciji učestvovale i članice Udruženja Hanume sa Une.

Ideja da pomažemo Podrinje nastala je davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira, kazao je Muslić

– Javljaju nam se naši volonteri iz Podrinja, da ih dragi Allah nagradi za svaki pređeni korak. Svi vi koji ste učestvovali, molimo da vas Gospodar dvostruko nagradi. Paketići su i ove godine izmamili osmijeh na lica najmlađih, izvijestile su članice ovog ženskog udruženja.Oglasili su se i iz organizacije Pomozi.ba, koja već nekoliko godina učestvuje u ovoj akciji sa Horizontima, pomažući povratnike.

– Vrijedno je napomenuti da je ovo šesnaesta godina kako Udruženje Horizont 2006 organizira ovu akciju koja ima za cilj pomoći povratničkom stanovništvu Podrinja. Također, ovom akcijom i sličnim aktivnostima koje Horizont 2006 provodi želi se dati na značaju tome da Srebrenica nije samo jedanaestog jula, već da se Srebrenice i genocida u Srebrenici trebamo sjećati i ostala 364 dana u godini, navodi se u saopćenju organizacije, piše Oslobodjenje.

Ramazan je posebno vrijeme za vjernike, jer svako učinjeno djelo u njemu ima višestruko uvećanu emotivnu vrijednost i blagoslove.

Svaka od 300 porodica dobila je po dva paketa namirnica

– Željeli smo da prikupimo u gradu Bihaća što više namirnica i da ih distribuiramo u Podrinje, u ruke onih kojima je to zaista i potrebno. Aktivnost je nastala još davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira za Srebrenicu. Inače, mi svake godine učestvujemo u ovom maršu, ali 2009, kada smo u najvećem broju učestvovali, rodila se i ideja da organizujemo ovu akciju kojom bismo bili u prilici da posjetimo Srebrenicu ne samo na jedan dan, 11. jula, nego i van obilježavanja genocida, u toku svake godine. Kada se obilježava godišnjica genocida, oni uvijek imaju mnogo posjeta, ali mimo toga su obično prepušteni sami sebi. Odluka je pala da to bude u ramazanu, koji je najodabraniji mjesec, u kojem se posti i u kojem su ljudi više skloni da čine dobra djela, jer su više u kontaktu sa svojim srcem i žele da darivaju druge oko sebe, kazao nam je Elvir Muslić iz Bihaća, jedan od osnivača Udruženja Horizont 2006 i pokretača ove lijepe akcije.

Ovog ramazana akcijom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici ostvarili su veliki uspjeh, jer je ona pokrenuta i završena u roku od sedam dana.

PODRŠKA IZ ŠVICARSKE

– Pomogao nam je i Medžlis Islamske zajednice koji je aktivan u Bihaću. Zahvalio bih njima kao partnerskoj instituciji sa glavnim imamom Mensurom ef. Ćehićem na čelu, koji je i ovaj put aktivirao svoje imame, mještane i ljude aktivne u svim džematima. Neizostavan partner u svim našim aktivnostima je i Pomozi.ba, jer mi za njih radimo i neke projekte u Unsko-sanskom kantonu, pa i dalje. Njihov doprinos u donacijama je veliki, a zajedno smo i ovaj put posjetili Podrinje. Naša dijaspora iz Švicarske, džemati vezani za grad Saint Gallen, već četiri godine zaredom također učestvuje u akciji. Ovaj put su doprinijeli iznosom od 20 hiljada maraka, što smo pretvorili u životne namirnice. Oko 300 porodica dobilo je po dva paketa, a ukupna vrijednost svega je oko 50 hiljada maraka, kazao je Muslić.

Nastavi čitati

USK

U Bužimu ukradeno 14 kubika drveta, policija traga za počiniteljima

Published

on

By

U mjestu Radoča, smještenom unutar općine Bužim, dogodio se slučaj šumske krađe. Prema našim saznanjima, krađu je otkrio čuvar Kantonalnih šuma tijekom redovnog obilaska terena.

Čuvar je primijetio je da je na navedenom području posječeno oko desetak stabala kestena. Daljnjom istragom utvrđeno je da je ukradeno oko 14 kubika drveta, što sugerira na planiranu i organiziranu krađu.

Policija je odmah reagirala nakon što je čuvar prijavio slučaj, pokrenuvši istragu i intenzivnu potragu za počiniteljima ovog krivičnog djela.

Šumska krađa nije samo krivično djelo koje ugrožava ekonomiju, već i ekosustav. Uništavanje stabala ne samo da smanjuje prirodni resurs drveta, već također narušava ravnotežu u šumskom ekosistemu.

 

Nastavi čitati

Najčitanije