Connect with us

BiH

Lagumdžija: Govor Svena Alkalaja štetan je za BiH. Pogoduje razbijačima naše zemlje

Published

on

Političku prašinu u BiH podigla je posljednja sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj se govorilo o našoj državi. No, za prašinu nisu zaslužne rasprave na realciji SAD-Rusija, koje prirodno imaju različita stajališta o BiH. Široke rasprave i burne reakcije izazvao je govor našeg ambasadora u UN-u Svena Alkalaja.

On je brutalno napao visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta i optužio ga da je destabilizirao situaciju u BiH nametnutim izmjenama Izbornog zakona BiH.

Ogroman broj veza

Alkalajev govor bio je kritički skoro kao i onaj ruske predstavnice. S obzirom na to da su se uoči sjednice nezvanično prepucavali Željko Komšić i šefica diplomatije Bisera Turković, sumnja se da je govor stigao iz kabineta ovog člana Predsjedništva BiH.

Zanimljivo je da se čak i Šefik Džaferović ogradio od ovog govora.

O tome da li je Alkalajev govor nanio štetu BiH zbog direktne konfrontacije sa SAD i Zapadom, razgovarali smo sa Zlatkom Lagumdžijom.

On je kao bivši ministar vanjskih poslova i čovjek koji ima ogroman broj veza u svijetu mjerodavan da detaljno secira Alkalajev govor.

On u razgovoru za Raport odmah konstatira da je šteta napravljena.

“Ne želim da sumnjam u loše namjere onih koji su pisali taj govor. Ali nesporna je činjenica da su posljedice štetne za našu zemlju. Između ostalog, zato što pogoduju razbijačima zemlje koji generišu antizapadno. I u konačnici antiameričko raspoloženje. I sve se to dešava u situaciji kada nam je potrebnija nego ikada podrška ključnih igrača na putu ubrzanih euroatlantskih integracija. I sami kažete da je to “konfrontacija sa Zapadom”. Spadam u ogromnu većinu građana BiH koji našu budućnost vide u saradnji i integriranju. A ne u konfrontaciji sa “Zapadom”, kazao je Lagumdžija.

Na Alakalajev govor reagirala i Američka ambasada u Bosni i Hercegovini. Naime, oni su naveli kako je Alkalaj propagirao neistinu. Lagumdžija smatra da je to saopštenje direktno i nedvosmisleno.

Diplomatska praksa

“Činjenica da je to saopštenje tako direktno i nedvosmisleno, da ne kažem brutalno u diplomatskoj praksi. Govori o važnosti samog nastupa i uvjerenju o tome da je populizam i jeftino politikantsvo u dnevnopolitičke svrhe prevršilo svaku mjeru. Svakome je jasno još od presude Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu “Sejdic Finci” da su građani koji ne pripadaju konstitutivnim narodima diskriminisani po raznim osnovama. Ali isto tako svako ozbiljan zna da je to slučaj još od Dejtona, a ne rezultat Schmidtove odluke.

O neprihvatljivim dijelovima, tada samo najavljene odluke prije skoro 4 mjeseca, sam govorio javno. A današnji kritičari koji su izabrani da predstavljaju državu, u ta doba nisu nista učinili da na to ukažu na relevantnim svjetskim adresama. Današnjim politikantskim istupima, koji argumentovano ne problematiziraju stvarne probleme, samo dodatno doprinose da međunarodna zajednica ne reaguje na najbolji način”, smatra Lagumdžija.

U toku razgovoru osvrnuli smo se i na posljedni blog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u BiH, Michaela Murphya. Ambasador je naveo da su politički lideri propustili nekoliko značajnih prilika za reformu Ustava.

Tragičan pad

“Nažalost, to je tačno. Od tragičnog pada “Aprilskog paketa” 2006. godine nismo se ni do danas oporavili. Od tada, pa ni sada, nisam primijetio da smo imali neophodnu kritičnu masu liderstva za potrebnim promjenama. Ukupne geopolitičke prilike, paralelne krize kojima je svijet okupiran. Pred ljude koje smo upravo izabrali, stavljaju izazove na koje se ne može dati pravi odgovor ako se nastavimo ponašati kao protekle decenije”, kazao je Zlatko Lagumdžija.

Prije nekoliko dana pojavile su špekulacije da bi Zlatko Lagumdžija mogao doći na mjesto ambasadora BiH, evo šta on kaže o tome:

“O tome znam koliko i vi koji i sami tvrdite da su se “pojavile špekulacije”. Vjerovatno da u ova komplikovana vremena postoje dobronamjerni ljudi koji i o tome govore. Kao što nažalost postoje i oni koji bi bili presretni da “dignem ruke” od naše države i društva kako bi ga oni što lakše podijelili”, zaključio je za Raport Zlatko Lagumdžija.

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije