Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

U Jugoslaviji se dogodio monstruozan zločin iz osvete u kojem je ubijeno stotine ljudi! O tome niko nije govorio…

Published

on

Dakle, u mirnodopsko vrijeme muslimani iz crnogorskog dijela Sandžaka stradali su od svojih susjeda kršćana, a broj ubijenih civila do dana današnjeg nije utvrđen

 

Izvor: Slobodna Dalmacija
Piše: Saša Ljubičić

O zločinu u Šahovićima oni koji su se školovali u vrijeme Jugoslavije nisu učili na satovima povijesti, premda je 1973. godine o tom strašnom masakru provedena interna istraga. Vremešni svjedoci osvete Crnogoraca i Srba nad muslimanskim stanovništvom u Sandžaku, redom starci od oko osamdeset i devedeset godina, svjedočili su narodnom heroju i generalu JNA Danilu Jaukoviću o svirepim ubojstvima, pljački i paležu kuća u mjestu Šahović, koji su se dogodili 9. i 10. studenoga 1924. godine.

Dakle, u mirnodopsko vrijeme muslimani iz crnogorskog dijela Sandžaka stradali su od svojih susjeda kršćana, a broj ubijenih civila do dana današnjeg nije utvrđen. Spominju se brojke od 350 do više od tisuću ubijenih ljudi, a zločin se pripisuje Kolašinskom bratstvu. Nakon ovog strašnog zločina došlo je do pravog egzodusa muslimana iz bjelopoljskog kraja, ali i šireg područja Sandžaka, uglavnom u Tursku, te dijelom u BiH.

Povod neviđenom masakru o kojem se tek posljednjih desetljeća javno govori bilo je ubojstvo Boška Boškovića, načelnika Kolašinskog okruga. Bošković je bio zagovornik bezuvjetnog prisjedinjenja Crne Gore Srbiji, pa se njegova likvidacija pripisala “zelenašima” koji su ga ubili iz zasjede. Za ubojstvo Boškovića lažno je bio optužen komita Jusuf Mehonjić, koji se tada uopće nije ni nalazio na tom području. No, u uzavreloj atmosferi na pokopu Boškovića,  sumnja je pala i na muslimane. Zato je naređeno da se razoruža stanovništvo Šahovića i Pavinog Polja.

Đilasovo svjedočanstvo

Tako je goloruki narod ostavljen na milost i nemilost osvetnicima, a dvije tisuće naoružanih muškaraca iz Kolašina i Bijelog Polja napalo je civile, počinilo monstruozna ubojstva kojih ni djeca nisu bila pošteđena, brojna silovanja i paljenja kuća, što je dovelo do gotovo potpunog zatiranja muslimanskog stanovništva u Šahovićima i obližnjim mjestima.

Poznati jugoslavenski disident Milovan Đilas u knjizi “Zemlja bez pravde” opisuje masakr nad muslimanima Sandžaka, u kojem je sudjelovao njegov otac Nikola. Citiramo: “Takvog osvetničkog pohoda nije nikada bilo. Čovjek nije mogao ni slutiti da je tako nešto moglo biti sakriveno u takozvanoj narodnoj duši. Pljačka iz 1918. godine bila je prema ovome nevina dječja igra. Većina ovih križara stidjela se kasnije svojih djela. Ali oni su ih učinili. Također i moj otac, koji nije imao osobitih svirepih naklonosti, u najmanju ruku ne više od svih drugih Crnogoraca. Nikada poslije nije htio o ovome razgovarati. Žalio je što je sudjelovao u ovoj akciji, kao jedan pijanac koji počini zločin i kasnije se otrijezni.

Žandari maloga grada preko Tare, kao i većina činovnika općine, bili su uglavnom Crnogorci i činili su ono što je rulja od njih tražila. U Šahovićima su te vlasti dale obavještenja da će jedna grupa muslimana, koji su kao taoci pritvoreni, biti sprovedena u Bijelo Polje. Crnogorci su ovu kolonu taoca sačekali kraj groblja i masakrirali ih, i tom prilikom je poubijano više od pedeset istaknutih muslimana. Sličan prepad trebao je biti izvršen i prema muslimanima Bijelog Polja, inače miroljubivim i marljivim ljudima. Njih su također kao taoce, pod stražom, trebali transportirati preko Šahovića. U zadnji trenutak ovo je spriječio jedan srpski oficir jugoslavenske vojske.

Doselili se Crnogorci

Uništenje muslimanskih naselja i življa uzelo je takve mjere da je morala intervenirati vojska, jer je žandarmerija bila pasivna i nepouzdana. Ovi događaji su se pretvorili u malom u pravi vjerski rat, pri čemu je samo jedna strana bila ubijana… Oko trista pedeset osoba bilo je na bestijalni način ubijeno. Kod ove utrke za ubojstvom došlo je do silovanja žena, jednog zločina koji je do tada kod Crnogoraca važio kao nedopustiva sramota…

Čim je došlo do intervencije vojske, rulja je uvidjela ozbiljnost situacije i povukla se. Ali potom opustiše muslimanska naselja. Muslimani prodadoše svoje posjede za bagatelu i odseliše se u Tursku, a doseliše Crnogorci”.

Šahovići danas ne postoje. Mjesto je preimenovano u Tomaševo, a nalazi se kod Bijelog Polja u Crnoj Gori. Porazna je činjenica da o ovom strašnom zločinu, koji se dogodio za vrijeme vladavine dinastije Karađorđević, nije javno progovoreno ni u Titovo doba. Đilasova knjiga jest objavljena 1958. godine, ali u inozemstvu. Ugledni crnogorski povjesničar Šerbo Rastoder, u knjizi “Šahovići 1924 – Kad su vakat kaljali insani” (2011.), navodi da je na području na kojem je izvršen pokolj prema popisu iz 1921. živjelo 2755 muslimana, 1559 u Pavinom Polju i 1195 u Šahovićima, a poslije masakra ostalo je tek nekoliko muslimanskih obitelji od kojih je dio prešao u pravoslavlje. Ne ponovilo se.

Svijet / Zanimljivosti

Kamera snimila trenutak potresa kod Slunja: Oštećene crkva i zgrada općine

Published

on

By

POTRES magnitude 4.3 po Richteru, koji je jutros zatresao Rakovicu i Slunj, snimila je nadzorna kamera. Na snimci koju je objavio portal Lika Club vidi se trenutak potresa u mjestu Irinovac u općini Rakovica.

Načelnik općine Rakovica Mihovil Bićanić rekao je za Lika Club da je u potresu oštećena crkva u Rakovici.

“Treslo je 10-15 sekundi oko 20 do šest. Zasad nema prijavljenih šteta, osim u crkvi u Rakovici, gdje je pala žbuka i napukao je strop na par mjesta. Ministar Tomo Medved se javio i rekao da će poslati hrvatsko potresno inženjerstvo u Rakovicu da pregledaju teren”, rekao je načelnik.

“Prema zaprimljenim informacijama u vezi potresa kod Slunja, zabilježena je manja materijalna šteta. Služba civilne zaštite Karlovac je od načelnika općine Rakovica zaprimila informaciju o oštećenju stropa u crkvi sv. Jelene i dimnjaka na zgradi stare općine u Rakovici. Na teren su upućeni statičari Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo. Za sada nije bilo drugih dojava o štetama”, priopćilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.

Potres  se jako osjetio i u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Autobus sa Vučićem i Dodikom se zaglavio u blatu, morali su izaći (VIDEO)

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić polaže danas kamen temeljac povodom početka izgradnje Nacionalnog stadiona. Uz propratni komleks i akvatik centar, Nacionalni stadion koštaće 1,2 milijarde eura.

Prisutni su i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ambasador Kine u Srbiji Li Ming, predsjednik Fudbalskog saveza Srbije Dragan Džajić, ministar finansija Srbije Siniša Mali, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ministar sporta Zoran Gajić, ministarka nauke Jelena Begović, ministar turizma Husein Memić, selektor fudbalske reprezentacije Srbija Dragan Stojković Piksi, nekadašnji fudbaler Nenad Bjeković, potpredsednik FSS Bratislav Nedimović, direktor JP Koridori Srbije Aleksandar Antić itd.

Na putu do mjesta izgradnje, autobus u kojem su se nalazili Vučić, Dodik i delegacija je zaglavio u blatu. Nakon što su stajali nekoliko minuta, morali su se prebaciti u drugi.

„Moramo u drugi autobus, pošto se ovaj zaglavio u blatu. Teški smo, Dragane, šta da ti kažem.. Ja po kilaži, Dragan ovako kao čovjek, ali svakako smo teški. Znaš li koliko smo vode bacili i ne vrijedi opet i mi se zaglavimo“, rekao je Vučić.

Vučić će postavljanjem lopte sa potpisima legendarnih igrača, ali i sa svojim potpisom simbolično označiti početak izgradnje Nacionalnog stadiona u Surčinu, javlja Tanjug.

O Nacionalnom stadionu

Srbija će, prema ranijim najavama Aleksandra Vučića, do 2027. u EXPO, Nacionalni stadion, ali i niz drugih infrastrukturnih projekata po cijeloj zemlji, poput akvatika, izgradnje puteva, pruga, obnove fasada, škola, rekonstrukcija luka, domova zdravlja, ali i hotela i stambenih zgrada, uložiti nevjerovatnih 18 milijardi evra. Samo će na paviljone, hotelski i stambeni kompleks, akvatik centar i Nacionalni stadion „otpasti“ oko 1,2 milijarde eura.

Inače, krajem godine je iz tekuće budžetske rezerve za stadion izdvojeno više od 13 miliona evra. Kako je saopštio Fiskalni savjet, samo u 2023. godini na planiranu izgradnju potrošeno je 65 miliona evra.

Predsjednik Srbije je prilikom današnjeg obilaska pripremnih radova na izgradnji kompleksa EXPO 2027 i novog stadiona rekao da se stadion nalazi na 121 hektar zemljišta i da će za njega biti potrebno 2.400 šipova da se pobode.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić odgovorio State Departmentu: Evo, ja se jednom nedeljno družim i pijem sa Dodikom koji je pod sankcijama…

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je danas povodom poruke iz State departmenta u kojoj se navodi da su Sjedinjene Američke Države razočarane usljed činjenice da su Aleksandar Vulin i Nenad Popović, funkcioneri koji se nalaze pod sankcijama SAD, dio nove Vlade Srbije. On je rekao da “Vladu Srbije biraju građani”, a potom je iskoristio priliku da pomene i slučaj Milorada Dodika koji se nalazio s njim u društvu, navodeći da se redovno viđaju i da piju zajedno, uprkos tome što je predsjednik Republike Srpske pod sankcijama Amerike.

“Pa dobro, i Milorad Dodik je pod sankcijama SAD i evo ga pored mene. Evo, družimo se. Jednom nedjeljno popijemo, on čašu rakije, ja čašu vina i šta s tim? To za nas nije lijepa vijest, ja se nadam da ćemo imati dobre odnose sa našim američkim partnerima. Izuzetno je važno da imamo da imamo dobre odnose. Nisam srećan zbog njihove reakcije, ali Vladu Srbije biraju građani Srbije. Šta to znači? Kad protiv nekog uvedu sankcije mi treba da ponizno pokunjimo glavu i da kažemo: ‘Da, hvala vam što ste nas obavijestili ko ne smije da bude ništa’. Pa, predsjednika Dodika je birao narod i ja poštujem volju naroda kao što i ovdje poštujem volju onih koji su izabrani“, naveo je Vučić reagujući na raniju poruku iz State departmenta.

Predsjednik Srbije je potom dodao da je bilo kritika i zbog toga što se u Vladi nalaze i „evrofanatični ministri“.

„Čuo sam ja i s druge strane primjedbe, ali su ti bili toliko pristojni da o tome ne govore javno. Važno je da je Vlada srpska i da će da sprovodi interese Srbije“, kaže Vučić.

Prema najavama mandatara Miloša Vučevića, nova vlada Srbije imaće i dva člana koji su pod sankcijama SAD – Aleksandra Vulina, koji je predložen za potpredsjednika vlade, i Nenada Popovića, predloženog za ministra bez portfelja.

„Naš stav o gospodinu Vulinu je dobro poznat. On ostaje pod američkim sankcijama“, navodi se u izjavi portparola State departmenta, piše VoA. Takođe se ističe da Sjedinjene Države ne igraju nikakvu ulogu u kadrovskim odlukama srpske vlade.

Čitajući imena sastava budućeg kabineta Vučević je, između ostalog, kao budućeg potpredsjednika vlade naveo i Aleksandra Vulina – jednog od najkontroverznijih aktera na srpskoj političkoj sceni – za koga se smatra da je čovjek sa snažnim ruskim vezama i koji se od 11. jula prošle godine nalazi na listi sankcija Sekretarijata za finansije Sjedinjenih Država zbog „koruptivnih i destabilizujućih djela“, zarad unaprijeđivanja sopstvenih političkih agendi i ličnih interesa, a na štetu mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

„Sankcionisanje Aleksandra Vulina pokazuje riješenost Sjedinjenih Država da pozovu na odgovornost osobe koje se bave koruptivnim poslovima čime unapređuju sopstvene političke agende i lične interese na štetu mira i stabilnosti u području Zapadnog Balkana. Ti koruptivni poslovi olakšavaju širenje ruskih zlonamjeinih aktivnosti u Srbiji i regionu“, navedeno je u saopštenju Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Sekretarijata za finansije (OFAC) kada su sankcije uvedene u julu 2023.

Nastavi čitati

Najčitanije