Connect with us

USK

Atif Dudaković i drugi: Mjere zabrane ozbiljno ugrožavaju egzistenciju optuženih i njihovih porodica

Published

on

U Sudu Bosne i Hercegovine danas je, nakon više od dvije godine pauze, održano ročište, tačnije statusna konferecija, u predmetu Atif Dudaković i drugi. 

U ovom predmetu optuženi su Atif Dudaković, Sanel Šabić, Ibrahim Šiljedić, Safet Salihagić, Adis Zjakić, Hasan Ružnić, Redžep Zlojić, Samir Solaković, Fatmir Muratović, Muharem Alešević, Husein Balagić, Edin Domazet, Ejub Konježić, Ibrahim Nadarević i Said Mujić.

Tužilaštvo BiH tereti ih za navodne zločine protiv čovječnosti počinjene na području općina Bosanski Petrovac, Ključ, Bosanska Krupa i Sanski Most te okolnih sela. Optužnica obuhvaća ubistva više od 300 osoba, progone i uništenje vjerskih objekata.

Pored toga, Dudakovića optužnica tereti i za navodne zločine nad pripadnicima i pristalicama Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB), počinjene za vrijeme sukoba u Cazinskoj krajini, na području općina Bihać i Cazin.

Promjena u Sudskom vijeću

Kao što je poznato, zbog velikog broja optuženih u ovom predmetu, a zbog ograničenja uvedenih radi suzbijanja pandemije koronavirusa, ročišta u ovom predmetu nisu mogla biti održavana, te su se svi optuženi, zajedno sa branjenicima, tužiocima i Sudskim vijećem, posljednji put u sudnici okupili u februaru 2020. godine.

U međuvremenu je došlo do smrti jednog od optuženih, Ekrema Dedića, koji je preminuo u novembru prošle godine, te je u odnosu na njega obustavljen postupak.

Također, došlo je i do promjene u sastavu članova Sudskog vijeća. Dosadašnji član Vijeća sudija Halil Lagumdžija imenovan je za predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, a umjesto njega će u ovom predmetu odlučivati sutkinja Enida Omerbegović. Osim nje, u vijeću je još i sutkinja Minka Kreho, a predsjedavajuća Sudskog vijeća će kao i dosad biti sutkinja Željka Marenić.

Tužilaštvo BiH i odbrane optuženih nisu imali primjedbi na novi sastav Vijeća, kao ni na nadležnost Suda, a konstatovano je da će novoj članici Vijeća trebati oko mjesec da presluša audiozapise sa dosadašnjih ročišta.

S obzirom na veliki protok vremena, kao i izmjene članova Vijeća, sutkinja Marenić je konstatovala da će se suđenje morati voditi iznova, te prdložila da se dosad izvedeni dokazi ne izvode ponovo u sudnici, a sa čim su se složili i Tužilaštvo i odbrane optuženih. Podsjetila je da su se dosad u sudnici čuli iskazi 18 svjedoka, od kojih su neki svjedočili lično, dok su za neke pročitani iskazi jer su u međuvremenu umrli.

Ranije je Tužilaštvo najavilo da će im biti potrebno više od 500 sati za izviođenje svih dokaza, budući da su najavili 440 svjedoka, od kojih je 16 zaštićenih, i vše od 1.000 materijalnih dokaza.

Sutkinja je podsjetila tužiteljice Vedranu Mijović i Marijanu Čolo da su dužne 15 dana prije odbrani objelodaniti ko su zaštidćeni svjedoci koje planiraju saslušati. Također je kazala kako je “iluzorno u ovim trenucima odbrane pitati da se izjasne o svojim prijedlozima dokaza”.

Današnjoj statusnoj konferenciji prisustvovali su svi optuženi, osim generala Dudakovića, koji nije prisustvovao iz zdravstvenih razloga, o čemu je njegov advokat Asim Crnalić dosatvio relevantnu dokumentaciju. Sutkinja Marenić je pitala Crnalića, s obzirom na te okolnosti da li se može izjasniti kada bi Dudaković eventualno mogao pristupiti, na što je on kazao da se “ne bi usudio prognozirati”.

– S obzirom na to da ste kazali da će novoj sutkinji trebati oko mjesec da se upozna s dokazima, ja mogu Sud obavijestiti deset dana prije – kazao je Crnalić.

Iako nije praksa da se na statusnim konferencijama raspravlja o mjerama zabrane, sutkinja Marenić je danas, s obzirom na okolnosti, dopustila advokatima pojedinih optuženih da iznesu svoje prijedloge za ukidanje mjera zabrane.

Poznato je da su svim optuženim u ovom predmetu izrečene mjere zabrane putovanja van BiH i oduzete su im putne isprave, što za neke od njih, s obzirom na dužinu trajanja ovog procesa, predstavlja ozbiljan egzistencijalni problem, jer su većinom radili van granica BiH, u Sloveniji, Austriji ili nekim od drugih zapadnih zemalja.

Predali pasoše i izgubili poslove

Advokatica Senada Šabića Sabina Hota – Ćatić tako je ukazala da njen branjenih već skoro četiri godine nije u mogućenosti da bude sa svojom porodicom u Austriji, iako se na svaki poziv Tužilaštva uredno odazvao.

Kazala je da njegova supruga, inače državljanka Austrije, i dvojica maloljetnih sinova žive u toj zemlji, te da mu je zbog nemogućnosti da boravi s njima ozbiljno narušen porodični život.

– On bi, ukoliko bi mu sud ukinuo zabrane, boravio na tačno određenoj adresi i dolazio bi na svako ročište. Podsjećam da se i u vrijeme istrage kada su ostali optuženi bili uhapšeni, posredstvom advokata odmah javio i došao je u roku 24 sata.

Sam Šabić je kazao da je prije određivanja mjera zabrane tokom istrage dolazio pet puta, da nikad nije imao razloga da bježi od bilo čega, te da namjerava i ubuduće dolaziti, samo da mu se dozvoli da bude sa svojom porodicom i da radi u Austriji. Kazao je da je zbog mjera zabrane izgubio posao na kojem je radio više od 15 godina.

Zahtjevu se pridružio i advokat Fatmira Muratovića Ifet Feraget, koji je kazao da njegov branjenik ima potrebu povremeno putovati u Hrvatsku kako bi se susreo sa familijom, kazavši kako on nema namjeru to zloupotrijebiti. Kazao je da se radi o porodičnom čovjeku koji ima petero djece u Velikoj Kladuši, te da će se uvijek, kao i dosad, odazvati sudskim pozivima.

Advokatica Mersiha Delić, koja zastupa Samira Solakovića i Muharema Aleševića također je tražila ukidanje zabrane optuženima, kazavši da pored ranijih razloga koje je isticala, u međuvremenu Aleševićeva supruga teško oboljela i redovno mora ići u Zageb na terapije, dok je Solakoviću ozbiljno ugrožena egzistencija, jer je zbog ovog procesa ostao bez posla u Sloveniji.

Isti razlog istaknula je i adfvokatica Marsela Bajramović, koja zastupa Hasana Ružnica, kazavši da je njen branjenik jedini hranitelj svoje porodice.

Sutkinja Marenić Tužilaštvu je dala rok od osam dana za odgovor na prijedlog odbrana, a naredno ročište zakazano je za 24. april, za kada je Tužilaštvo zakazalo saslušanje jednog svjedoka iz optužnice.

BiH

Na snazi upozorenje zbog nevremena koje se danas očekuje u dijelovima BiH

Published

on

By

Zbog pljuskova praćenih grmljavinom koji se očekuju u poslijepodnevnim satima na području sjeverozapadne, sjeverne i sjeveroistočne Bosne na snazi je upozorenje.

Tako se na području tuzlanske, banjalučke i prijedorske regije očekuju pljuskovi praćeni grmljavinom.

“Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni da se mogu pojaviti oluje sa grmljavinom. Budite posebno pažljivi u izloženim područjima, kao što su planine, šume i otvoreni tereni. Smetnje u vanjskim aktivnostima su moguće”, navode iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme.

Prije podne, ponegdje u zapadnim područjima moguća je i slaba kiša. U drugoj polovini dana u Bosni se očekuju lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom.

Jače grmljavinsko nevrijeme je moguće u sjevernim područjima Bosne, a lokalno je moguća i pojava grada.

Vjetar slab do umjerene južnog smjera. Jutarnja temperatura zraka većinom između 8 i 13, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 19 i 26 stepeni Celzijusa.

U Sarajevu umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U večernjim satima može pasti i malo kiše.

Jutarnja temperatura oko 10, a najviša dnevna temperatura zraka oko 24 stepena Celzijusa.

Nastavi čitati

USK

Incident u Bihaću: Nepoznati muškarci u centru grada razbijali gajbe (VIDEO)

Published

on

By

U centru Bihaća, tačnije na parkingu prodavnice ENT, došlo do incidenta koji je narušio javni red i mir.

Nepoznati muškarci su razbijali gajbe u kojima su se nalazile staklene boce, što je izazvalo zabrinutost među građanima u tom dijelu grada.

Građani su reagovali snimajući navedene muškarce, te su snimak objavili na društvenim mrežama kako bi skrenuli pažnju na ovaj incident.

Iako neki građani tvrde da je riječ o migrantima, ova informacija još uvijek nije potvrđena.

Policija je odmah obaviještena o ovom incidentu i preduzima mjere kako bi istražila slučaj i identifikovala počinioce.

Nastavi čitati

USK

(VIDEO) U USK-u se radilo na turističkoj ponudi: Kraljevski otoci na Uni čija je ljepota – epska

Published

on

By

Turistička sezona u Bihaću je počela s dolaskom proljeća. Najveći broj turista je iz zemalja Zapadne Evrope, Sjedinjenih Američkih Drržava i Bliskog Istoka koji rado posjećuju Unu, historijske spomenike, ali i događaje turističke zajednice grada Bihaća. Najatraktivniji, najinteresantniji i najuzbudljiviji dio rijeke je Štrbački buk, ali kako se ove godine radilo na turističkoj ponudi, atraktivne su postale i druge lokacije Unsko-sanskog kantona.

Sve je više onih koji odmor žele provesti u Bihaću. Iako ljeto još nije počelo, turistička sezona jeste. Historijske ljepote, reljef, a ponajviše Una očaravaju posjetitelje, a neki od njih dolaze prvi put i ne skrivaju oduševljenje, stoga će, kažu – ponovo doći. Bihać nudi sve vidove odmora turistima kojih je zbog visokih cijena na Jadranu sve više na Uni.

Prema prošlogodišnjim podacima u Bihaću su 2023. godine boravili i noćenja ostvarili turisti iz 96 zemalja svijeta. Kalendar događaja se popunjava, stoga u Turističkoj zajednici očekuju da će samo zbog toga broj noćenja porasti i do deset posto.

„Prošle se godine znalo desiti da budu tu, vide nešto oko čega se mogu eventualno zadržati, neki festival i kažu: ‘Otići ćemo još nešto da pogledamo pa ćemo se vratiti.’ Znači da treba ljudima pružiti mogućnost ostanka da bi se i zadržali. Ne možemo se samo osvrnuti na našu prirodu, na to što oni treba da vide, moramo im pružiti dodatni sadržaj“, ističe Dijana Pečenković, v. d. direktora Turističke zajednice Grada Bihaća.

U doba pandemije je turizam u Bihaću doživio ekspanziju, jer su turisti iz svih dijelova zemlje dolazili upoznati ljepote Krajine. Tadašnji tempo turističke sezone u Bihaću se svake godine premašuje pa iz Nacionalnog parka Una kažu da opet očekuju rekordnu sezonu.

„Nacionalni park postoji 13-14 godina i dosta se toga napravilo. Međutim, naravno da postoje još određeni detalji koje trebamo uraditi i u narednom periodu. Ako i vremenski uvjeti budu dozvoljavali takvo nešto, turistička sezona ove godine će biti dosta bolja“, kaže Alen Zulić, direktor Nacionalnog parka Una.

Prema riječima naših sagovornika, teško je u ovom trenutku reći ko će ovog ljeta biti u minusu, a ko u plusu, ali, s obzirom na široku lepezu ponude Turističke zajednice grada Bihaća, slobodno možemo reći da očekuju veći broj turista. Novi apartmani se nezaustavljivo grade, tako da za kapacitet smještaja ne brinu, ali se srčano nadaju da će smještaja i faliti. Osim Japodskih otoka, tu su i novootvoreni Kraljevski otoci na rijeci Uni čija je ljepota – epska.

federalna.ba

Nastavi čitati

Najčitanije