Connect with us

BiH

Spreman novi zakon o sigurnosti u saobraćaju: Policija će vam moći oduzeti automobil!

Published

on

Dopuna zakona izvršena nakon inicijative Damira Arnauta zbog sve učestalijih pojava saobraćajnih nezgoda koje su izazvane posebno opasnim i bahatim ponašanjem vozača

Postupajući po inicijativi bivšeg državnog zastupnika Damira Arnauta iz prošle godine koja je usvojena u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Ministarstvo prometa i komunikacija BiH uputilo je u proceduru Prednacrt dopuna Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama, saznaje Fokus.ba.

Ključna dopuna ovog zakona je da se učesniku u saobraćaju u određenim slučajevima može čak oduzeti automobil.

Piše: A. DUČIĆ/Fokus.ba

Naime, u Prednacrtu zakona dodaje se član 231a koji predviđa da „ovlašteno lice, na licu mjesta, privremeno će oduzeti vozilo od vozača koji je zatečen u činjenju težeg prekršaja kojim se ugrožava sigurnost ostalih učesnika u saobraćaju, ukoliko se, uvidom u službenu evideniciju utvrdi da se radi o višestrukom povratniku u činjenju prekršaja iz oblasti sigurnosti saobraćaja“.

Višestrukim povratnikom smatra se vozač koji je u prethodne dvije godine najmanje tri puta pravosnažno prekršajno kažnjen za neki od sljedećih prekršaja:

1) upravljanje motornim vozilom u saobraćaju na cesti pod uticajem alkohola u krvi i/ili organizmu preko 1,5 g/kg;

2) upravljanje motornim vozilom u saobraćaju na cesti pod dejstvom opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da ne smiju da se upotrebljavaju prije i za vrijeme vožnje;

3) odbijanje vozača da se obavi ispitivanje pomoću odgovarajućih sredstava i aparata ili stručni/ljekarski pregled radi provjeravanja da li ima alkohola u organizmu ili da li pokazuje znake poremećenosti izazvane dejstvom alkohola, odnosno da li se nalazi pod dejstvom opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da ne smiju da se upotrebljavaju prije i za vrijeme vožnje;

4) upravljanje motornim vozilom u saobraćaju na cesti prije sticanja prava na upravljanje;

5) upravljanje motornim vozilom u saobraćaju na cesti za vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom, odnosno za vrijeme za koje mu je vozačka dozvola odlukom nadležnog organa oduzeta ili zadržana;

6) upravljanje u saobraćaju na cesti neregistrovanim motornim vozilom, vozilom čija je potvrda o registraciji istekla za više od 30 dana ili motornim vozilom na kojem se nalaze registarske tablice koje nisu izdate za to vozilo, ili

7) upravljanje motornim vozilom u saobraćaju na cesti za koje je na vanrednom tehničkom pregledu utvrđena neispravnost za koju je propisano isključivanje iz saobraćaja.

8) odbijanje vozača da vozilo podvrgne vanrednom tehničkom pregledu.

Također, višestrukim povratnikom smatra se i vozač koji je u prethodne dvije godine najmanje pet puta pravosnažno prekršajno kažnjen za prekršaj upravljanja motornim vozilom brzinom koja je više od 30 km/h veća od dozvoljene brzine.

Privremeno oduzeto motorno vozilo čuva se na prostoru koji odredi organ nadležan za unutrašnje poslove čije ovlašteno lice je izvršilo privremeno oduzimanje, do donošenja pravosnažne odluke suda u prekršajnom postupku.Organ za unutrašnje poslove, kod kojeg se nalazi privremeno oduzeto motorno vozilo nije odgovoran za štetu koja nastane na vozilu kao posljedica atmosferskih uticaja ili više sile.

Također, vozačima se može izreći i zaštitna mjera trajnog oduzimanje predmeta vozila.

Arnaut je incijativom tražio zakonsko reguliranje obaveznog oduzimanja motornog vozila u slučajevima kada je saobraćajna nezgoda izazvana opasnim i bahatim ponašenjem vozača koje rezultiraju teškim tjelesnim povredama ili smrtnim ishodom, kao i pooštravanje drugih sankcija za određene prekršaje propisanih Zakonom.

Inicijativa je obrazložena sve učestalijom pojavom saobraćajnih nezgoda koje su izazvane posebno opasnim i bahatim ponašanjem vozača, a koje rezultiraju teškim tjelesnim povredama ili smrtnim ishodima, kao i nesavjesno ponašanje po pitanju ponovnog činjenja ozbiljnih saobraćajnih prekršaja, odnosno neplaćanja kazni za prekršaje u saobraćaju te izuzetno niskih i drugi način neadekvatnih sankcija za prekršaje sa ozbiljnim posljedicama.

BiH

Duraković o sinoćnjem incidentu u Potočarima: Napadnut pripadnik DKPT-a, muškarac prijetio “Pobiću vas sve”

Published

on

By

Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, u razgovoru za Dan uživo komentirao je najave o navodnom okupljanju Bošnjaka kod Memorijalnog centra koje su plasirane kroz lokalne medija, ali je otkrio i informaciju o incidentu koji se protekle noći desio u blizini Memorijalnog centra, o kojem se još nisu oglasile zvanične institucije.

Kako je kazao protekle noći je u blizini Memorijalnog centra zaustavljeno vozilo beogradskih registracijskih oznaka u sklopu rutinske kontrole, a nedugo nakon toga došlo je i do incidenta nakon kojeg je osoba koja je upravljala vozilom privedena.

Prema riječima Durakovića, osoba koja je zaustavljena počela je galamiti što je izazvalo pažnju pripadnika za Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, koji osiguravaju Memorijalni centar.

Da li u svjesnom ili pripitom stanju, osoba je počela psovati policajce MUP-a RS. Obzirom da Direkcija ima nadležnost da štiti objekat MC čuli su galamu. A kada čujete galamu navečer u 11-12 sati onda vam je nešto sumnjivo”, kazao je Duraković, dodavši kako su pripadnici Direkcije tada krenuli do kolega MUP-a RS, kako bi vidjeli šta se dešava.

Naglasio je kako se radi o dvojici Bošnjaka, koji su prišli pripadnicima MUP-a RS, a tada se desio i fizički nasrtaj na pripadnika Direkcije, od strane osobe čije je vozilo zaustavljeno.

Tek tad su MUP i Direkcija skupa priveli lice. Riječ je o osobi srpske nacionalnosti koja je iz Srebrenice a danas živi u Beogradu, koji je pored Memorijalnog centra prijetio: pobiću vas sve – to policija sve zna”, tvrdi Duraković.

Na kraju je kazao kako očekuje od MUP-a RS da oglasi se o ovom incidentu.

N1

Nastavi čitati

BiH

Iz zdravstvenih razloga: Advokati traže hitno oslobađanje zločinca Ratka Mladića

Published

on

By

Advokati osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, koji služi doživotnu kaznu zatvora u Hagu, traže njegovo hitno oslobađanje iz zdravstvenih razloga.
Advokati traže od sudija da puste Mladića (82) na liječenje u Srbiju zbog zdravstvenog stanja koje je potencijalno opasno po život.

Poznato je da Mladić pati od kognitivnih oštećenja i da je najmanje dva puta ove godine bio hospitaliziran, podsjeća Reuters.

Mladić služi kaznu u pritvorskom centru UN u Hagu od pravosnažne presude nakon žalbe 2021. godine.

Prema riječima njegovih advokata, Mladić može dobiti poseban tretman u Srbiji zbog svoje bolesti, a preseljenje bi uklonilo i jezičke barijere koje predstavljaju poteškoće u komunikaciji.

Nije poznato kada će sudije MMKS-a, koji se bavi Mladićevim slučajem, odlučivati o ovom zahtjevu.

Ratko Mladić, komandant vojske bosanskih Srba, osuđen je na doživotnu robiju zbog najstrašnijih ratnih zločina koji su počinjeni pod njegovom komandom. Mladić, kao i ratni politički vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, osuđeni su na doživotni zatvor i zbog genocida u Srebrenici.

Nastavi čitati

BiH

Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Published

on

By

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je u Berlinu s predsjednikom Savezne Republike Njemačke Frank-Walterom Steinmeierom prvog dana zvanične posjete ovoj državi.

Bećirović je primljen u palati Bellevue u Berlinu, rezidenciji njemačkog predsjednika, uz najviše državne i vojne počasti.

Tokom sadržajnog i otvorenog razgovora dr. Bećirović je istakao da su odnosi Bosne i Hercegovine i Njemačke izuzetno dobri i prijateljski, te da je Njemačka mnogo puta dokazala da je veliki prijatelj i saveznik Bosne i Hercegovine.

Bećirović je ukazao na važnost usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine. On se zahvalio predsjedniku Steinmeieru na podršci Njemačke aktivnostima i mjerama u borbi protiv negiranja genocida, govora mržnje i veličanja ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

Također, istakao je važnu ulogu Njemačke koja pruža podršku Bosni i Hercegovini u procesu evropskih i euroatlantskih integracija. Istakao je da je Njemačka jedan od glavnih zagovornika evropskog puta Bosne i Hercegovine, što je mnogo puta i dokazala, između ostalog i prilikom donošenja odluke o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU.

Bećirović je rekao da je u tom kontekstu naročito važna proaktivna njemačka uloga.

Predsjednik Njemačke Frank-Walter Steinmeier potvrdio je neupitnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. On je podvukao da je neprihvatljivo bilo kakvo ugrožavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Tokom razgovora istaknuta je važnost Njemačke kao aktivnog učesnika u procesu približavanja Zapadnog Balkana EU.

Sagovornici su se posebno dotakli pitanja sigurnosti Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana uopće. Istaknuto je da je stabilnost regiona od značaja za stabilnost cijele Evrope, te da je potrebno da Bosna i Hercegovina i SR Njemačka nastave blisku saradnju po ovim pitanjima.

Bosna i Hercegovina i Njemačka imaju tradicionalno dobre političke i ekonomske odnose. Pored ekonomske, značajna je i saradnja u oblasti kulture. Između dvije države postoji tradicija obilježavanja i promoviranja kulturnih događaja, razmjene znanja i iskustava u oblasti obrazovanja. Značajnu sponu između Njemačke i Bosne i Hercegovine predstavlja i brojna bh. dijaspora u Njemačkoj, istakao je Bećirović.

Izvor: Klix

Nastavi čitati

Najčitanije