Connect with us

USK

Nastavljeno suđenje Atifu Dudakoviću i ostalim: Prihvatni centri za srpske civile

Published

on

Na suđenju za zločine na području više krajiških opština, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o aktivnostima ratnih predsjedništava, smještanju izbjeglica u napuštenim kućama i srpskih civila na određene lokacije.

Midhat Hidić je kazao da je, nakon ulaska Petog korpusa, bio predsjednik Ratnog predsjedništva u Bosanskom Petrovcu. On je rekao da im je od druge polovine septembra 1995. zadatak bio da obezbjeđuju imovinu i firme.

 

Svjedok je kazao da su pred opštinu počele dolaziti izbjeglice iz više drugih opština.

“Raspoređivali su se po kućama koje su bile prazne… Prije našeg dolaska Srbi su napustili to područje”, kazao je Hidić.

On je dodao da je za Srbe, koji nisu bili otišli, bio prihvatni centar kod Policijske stanice i da ih je čuvala policija. Nakon prigovora da ta dešavanja sa civilima nisu predmet optužnice, tužiteljica Vedrana Mijović je kazala da je teza Tužilaštva da su srpski civili, koji nisu bili pod nadzorom policije, pobijeni.

Svjedok je rekao da to nije tačno, kao i da ne zna šta se dešvalo na području opštine koja je površinom veoma velika. On je potvrdio da je nakon rata u Petrovcu ostao živjeti znatno manji broj Srba. Braniocu Jasminu Mesiću je kazao da su bošnjački civili 1992. protjerani.

 

Na pitanja o odnosu Ratnog predsjedništva i civilne policije, te vojske, svjedok je rekao da je svako radio svoj posao.

Za zločine počinjene na području Bosanskog Petrovca, Ključa, Bosanske Krupe i Sanskog Mosta, uključujući ubistva više od 300 osoba, progone i uništenje vjerskih objekata, s Dudakovićem su optuženi bivši pripadnici Petog korpusa Sanel Šabić, Ibrahim Šiljedić, Safet Salihagić, Adis Zjakić, Hasan Ružnić, Redžep Zlojić, Samir Solaković, Fatmir Muratović, Muharem Alešević, Husein Balagić, Edin Domazet, Ejub Koženjić, Ibrahim Nadarević i Said Mujić. Suđenje je paralelno nastavljeno i Ali Hodžiću, protiv kojeg je ranije postupak razdvojen zbog zdravstvenih razloga.

Svjedok Ismet Hrnčić kazao je da se nakon operacije “Sana” 20. septembra 1995. vraća u Ključ, gdje obavlja dužnost člana Ratnog predsjedništva. On je rekao da su policija i vojska radili svoj posao i da nisu jedni drugima podnosili izvještaje. Naveo je da je Ratno predsjedništvo ispunjavalo zahtjeve vojske u pogledu ljudstva i materijalnih sredstava, koliko je bilo u mogućnosti.

Srpski civili koje su zatekli u Ključu, kako je kazao, bili su smješteni u objektima.

“Mi, za koje smo saznali, smjestili smo ih u Dom penzionera i jednu kuću pored. Bili su pod zaštitom policije. Tu je bila organizovana kuhinja. I ja sam išao tamo jesti”, kazao je Hrničić, dodajući da je tu bilo i bošnjačkih civila.

On je potvrdio da je policija bila dobila zadatak da organizuje punktove, jer je bilo onih koji su odvozili “svašta”.

Na pitanja Odbrana, svjedok je potvrdio da su na području Ključa vršeni zločini nad Bošnjacima 1992. godine i da je više hiljada njih napustilo to područje.

Enes Kabrić kazao je da je bio član Ratnog predsjedništva u Sanskom Mostu, gdje se vratio 13. oktobra 1995.

“Cilj je bio da se normalizuje život, struja, bolnica, povratak izbjeglica i raseljenih iz Prijedora, Kozarca i drugih mjesta”, rekao je svjedok.

Dodao je da su oni smještani u kuće koje su bile čitave, a privremeno i u napuštene srpske kuće. Prema njegovim riječima, srpskih civila nije bilo puno ostalo u Sanskom Mostu i uglavnom se radilo o starijim i nepokretnim osobama. Naveo je da su bili smješteni iza kina i da ih je čuvao policajac, te da im je dovožena hrana.

Uništene kuće Bošnjaka

Na pitanje o navodima iz istrage da je Predsjedništvu naređivala Vojna policija, Kabrić je rekao da to nije tačno, pojašnjavajući da se to možda odnosi na policijski čas.

Na pitanja Odbrana, svjedok je rekao da nije dobrovoljno napustio Sanski Most 1992. godine, da je bio u logoru kao i mnogi drugi Bošnjaci. On je kazao da je po povratku vidio uništene kuće Bošnjaka po selima, kao i da su neki bili ubijeni.

Kabrić je kazao da je u Sanskom Mostu ostalo nekoliko procenata prijeratnog srpskog stanovništva, a da o njihovom stradanju po selima nakon ulaska Armje BiH nema saznanja.

Nastavak suđenja zakazan je za 13. februar, piše BIRN.

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Žena pijana došla kući pa fizički nasrnula na muža, on pozvao policiju

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ripač zabilježen je neugodan incident porodičnog nasilja koji je izbio kada je pijana žena, identifikovana kao J.F., fizički napala svog muža, što je kulminiralo pozivom policije.

Prema izjavama svjedoka koji su bili prisutni tokom ovog nasilnog sukoba, sve se odigralo usred dana. Kada je nasilje eskaliralo, muž je bio primoran pozvati policiju.

Komšije su izjavile da je J.F. bila u izuzetno alkoholisanom stanju, te da nije bila u mogućnosti da stoji na nogama. Kada je policija stigla na lice mjesta, J.F. je odbijala saradnju i pružala otpor.

Kao odgovor na situaciju, policija je intervenisala i J.F. je lišena slobode, nakon čega je sprovedena u Policijsku stanicu Bihać.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

Najčitanije