Connect with us

BiH

Novo poskupljenje mlijeka? Bh. farmeri su krenuli u sjetvu na kredit, pojedini zatvorili farme

Published

on

Bosanskohercegovački mljekari još uvijek osjete posljedice teške prošle godine. U aktuelnu proljetnu sjetvu su krenuli na kredit jer raspodjelu novčanih sredstva nisu dočekali, kao ni novac za lanjski četvrti kvartal. Zbog svega toga i ne čudi što su pojedini zatvorili farme.

Proljetni radovi na obradivim površinama farmera su nedavno počeli, a problemi koji su ih pratili prošle godine, sada su ponovo evidentni. Repromaterijal ponovo doživljava povećanje cijena, izuzev mineralnog đubriva koje je danas nešto jeftinije u odnosu na ranije periode. Također, nedostaje im i kabaste hrane za prehranu stočnih grla.

Na sve ovo, kao veliki problem farmeri navode neispunjavanje obaveza koje prema njima ima Federacija BiH jer im se duguje novac za podsticaje u četvrtom kvartalu prošle godine, a nacrt programa za isplate u ovoj godini još nije doživio svoju implementaciju.

“Naši farmeri su imali izuzetno tešku prošlu godinu, a sav novac koji su dobijali koristili su za kupovinu kabaste stočne hrane, kako bi na farmama ostavili muzna grla. Nažalost, neki su ih morali prodavati kako bi koliko-toliko održali opstanak. Kada je riječ o Tuzlanskom kantonu, mljekarstvo kao oblast je veoma upitno”, upozorava predsjednik Udruženja mljekara TK Eldin Glibanović.

Navodi da su farmeri na nivou cijele Federacije BiH iscrpljeni.

“Mi se trenutno moramo zadužiti u bankama, mljekarama ili poljoprivrednim apotekama, kako bismo ostvarili, odnosno nabavili sjemena, gorivo, gnojivo i ostali repromaterijal. Na takav način obavljamo sjetvu jer znamo da poljoprivreda ima agrarne rokove, a ako ih ne budemo pratili, posljedice ćemo imati na prinosima silažnog kukuruza i ostalih kultura koje koristimo u proizvodnji mlijeka i prehrani stočnih grla”, naglašava Glibanović.

Kao prijeku potrebu farmeri u Tuzlanskom kantonu vide isplatu podsticaja sa tog nivoa, jer bi dobiveni novac iskoristili za kvalitetniju proljetnu sjetvu. Ona, kako navode proizvođači mlijeka, kao takva mora biti zbog najava izuzetno toplog ljeta.

“Kada je riječ o kantonu, mi smo isplaćeni za 2022. godinu, ali smo trebali razgovarati za ovu. Do toga nije došlo jer nemamo resornog ministra, ali donijeli smo zaključak po kojem ćemo zatražiti sastanak hitnog karaktera sa kantonalnim premijerom. Oni nam moraju izaći u susret i isplatiti novac, kako bismo čim prije krenuli u kvalitetnu sjetvu”, ističe Glibanović.

U ovom trenutku niko sa sigurnošću ne može reći da se loše ekonomske prilike po farmere neće odraziti ni na stanovništvo, u kontekstu poskupljenja mlijeka.

“Naši otkupljivači ovoga mjeseca su stali sa povećanjem cijena mlijeka, a mi sada ne znamo da li će se ona povećavati ili padati u narednom periodu. Na našim farmama otkupna cijena po litru mlijeka se kreće od 80 feninga do jedne marke, u zavisnosti od proizvedene količine i kvaliteta”, kaže Glibanović.

Tuzlanski kanton ranije je slovio za lidera u proizvodnji mlijeka u Bosni i Hercegovini, međutim, loše politike koje su vođene dovele su do toga da je ova regija danas spala na drugo mjesto.

Trenutno je registrovano okvirno 1.350 gazdinstava koja se bave proizvodnjom mlijeka, direktno u obrt je uključeno 350 farmi sa osam i po hiljada stočnih grla i one u toku kalendarske godine proizvedu približno 28 miliona litara mlijeka.

Teška višegodišnja situacija odrazila se na pad broja grla i smanjenu proizvodnju mlijeka. Određeni farmeri su također zatvorili svoje farme, a pojedini trenutno razmišljaju o tome.

Neizvjesna sudbina je i za Halila Serdarevića iz Kalesije, koji dugi niz godina proizvodi kravlje mlijeko. Trenutno ima 22 stočna grla, a u proljetnoj sjetvi na 12 hektara obradive površine primat je stavio na proizvodnju kabaste hrane. Ističe da se supruzi i njemu sa federalnog nivoa duguje okvirno sedam i po hiljada maraka.

“Tome sam se morao posvetiti kako bih prehranio stoku, jer sam prošle godine imao veliki manjak kabaste hrane i silaže. Nažalost, imam naznake da će u Kalesiji u dogledno vrijeme biti zatvoreno nekoliko velikih farmi jer nemaju dovoljno hrane, niti radne snage”, kaže Serdarević, koji dnevno proizvode između 200 i 300 litara mlijeka.

Ništa bolja situacija nije ni na farmi Merima Zenunovića iz Živinica, a na kojoj se nalazi 25 muznih grla.

“Kada bismo na vrijeme dobili isplatu novca iz četvrtog kvartala, to bi riješilo naše brojne probleme. Situacija je veoma teška, posebno zbog posljedica od prošle godine. Potrudit ću se da ne smanjim sjetvu jer ukoliko bih to učinio, morao bih smanjiti i broj grla, što nikako ne bi bilo dobro”, navodi Zenunović.

Naši sagovornici na kraju su izrazili nadu da će nadležni konačno prrpoznati veličinu problema u kojem se nalazi mljekarstvo. U suprotnom, posljedice će osjetiti svi u društvenom lancu.

klix

BiH

Med poskupljuje zbog jedne od najtežih sezona u zadnjih 20 godina: Kilogram je koštao 25 KM, evo koliko će biti sada

Published

on

By

Loše vremenske prilike tijekom proljeća, a potom i veliki broj dana s ekstremno visokim temperaturama te duga sušna razdoblja ove sezone ostavili su prazne košnice

 

Na klimatske promjene nije ostala imuna ni oblast pčelarstva. Iznimno visoke temperature i duga sušna razdoblja tijekom ljeta brojna pčelarska društva potpuno su ostavili bez prinosa meda. Pčelari ovogodišnju sezonu ocjenjuju kao jednu od najtežih u prethodna dva desetljeća.

– Loše vremenske prilike tijekom proljeća, a potom i veliki broj dana s ekstremno visokim temperaturama te duga sušna razdoblja ove sezone ostavili su prazne košnice. Zbog preuranjene vegetacije u nekim predjelima medonošenje je potpuno izostalo – rekao je, gostujući u radijskom programu, predsjednik Saveza udruga pčelara RS-a Damir Barašin.

 

Cijena ove i prošle godine za kilogram meda bila je 25 maraka. Pojedini pčelari već podižu cijene na 30 maraka.

– Takve vremenske prilike probleme prave i pčelama, koje ne mogu biti aktivne kao u normalnim uvjetima. Najveći problem predstavljaju visoke temperature i vjetar, koji ne dopuštaju ni biljkama lučiti nektar, zbog čega su i pčele u oskudici s hranom. Loša pčelarska sezona mogla bi povećati i cijene meda. Umjesto dosadašnjih 25, za jedan kilogram bit će potrebno izdvojiti 30 KM – najavio je Obrad Ninković iz trebinjskog Društva pčelara “Leotar”.

– Kako bi pčelari lakše prebrodili lošu sezonu i sačuvali pčelarska društva, resorno ministarstvo pomoći će izravnim premijama i kapitalnim ulaganjima – rekao je Milan Puzigaća, načelnik Odjela za stočarstvo.

– Htjeli smo svojim politikama što više pčelara integrirati u sustav poticaja. Ove godine Ministarstvo će izdvojiti oko dva milijuna maraka za kapitalne investicije i ostale predviđene mjere – dodao je Puzigaća.

Loša sezona tijekom ljeta otežat će i prezimljavanje pčela, zbog čega stručnjaci pčelarima savjetuju posebnu brigu o pčelarskim društvima tijekom predstojećih mjeseci, prenosi Večernji.ba.

Nastavi čitati

BiH

Zastupnici NES-a u Parlamentu FBiH uputili inicijativu da najniža penzija iznosi minimalno 700 KM

Published

on

By

Nakon što su propali pregovori penzionera i Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Klub zastupnika Narodnog evropskog saveza (NES) BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH podnio je inicijativu kojom bi najniža penzija iznosila 700 KM.

U obrazloženju se navodi da je u FBiH u julu 2024. godine broj penzionera iznosio 450.169. Od ukupnog broja penzionera 252.000 penzionera prima minimalnu penziju. To znači da 56 posto penzionera živi na ivici siromaštva.

Najniža penzija u Federaciji uvećana je u aprilu 2024. godine za 6,5 posto tako da je sa 565,18 KM uvećana na 573,53 KM, a zajamčena penzija s 674,52 KM na 684,48 KM.

Inicijativa

Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za mjesec juli 2024. godine iznosi 2.977,80 KM. Pošto se radi potrošačkoj korpi za četveročlanu porodicu onda proizilazi da je za jednog člana potrebno 744 KM za podmirenje osnovnih životnih potreba.

Ako uporedimo potrošačku korpu i visinu minimalne penzije vidjet ćemo da minimalna penzija za penzionera koji živi sam pokriva tek 77 posto potrošačke korpe, dok za penzionera koji ima još jednog člana domaćinstva bez redovnih primanja, pokrivenost potrošačke korpe sa visinom penzije iznosi tek 38 posto. Zbog toga iniciramo donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju Federacije, kojim će se utvrditi najniža penzija za 2025. godinu u iznosu od 700 KM. To bi značilo povećanje najniže penzije za 22 posto.

Također je potrebno istim zakonom utvrditi usklađivanje penzija sa prosječnom platom u Federaciji Bosne i Hercegovine, što znači da će se penzije isplaćivati u uvećanim procentima koji će pratiti procente uvećanja prosječne plaće. Tako bi izbjegli sramotan odnos prema penzionerima i njihovo ponižavanje, jer se plate povećavaju u znatno većem iznosu od povećanja penzija, saopćili su z NES-a.

Nastavi čitati

BiH

Moamer Kasumović osuđen za bludničenje nad maloljetnikom: Dobio godinu zatvora koju je otkupio

Published

on

By

Glumac Moamer Kasumović osuđen je na godinu dana zatvora zbog krivičnog djela bludničenje nad maloljetnikom, potvrđeno je za Klix.ba iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

“Na osnovu evidencija Tužilaštva KS informiramo vas da se protiv navedene osobe vodio postupak zbog krivičnog djela bludne radnje koji je pravosnažno okončan pred Općinskim sudom u Sarajevu. Oglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine”, potvrđeno je za Klix.ba iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Ovu informaciju prvi je objavio Raport koji navodi da je nakon predstave Beogradskog narodnog pozorišta “Tiho, tiše”, koja je izvedena u sklopu 6. Sarajevo Festa 16. septembra, u Narodnom pozorištu Sarajevo, upriličen razgovor o predstavi koja govori o vršnjačkom nasilju.

Pišu da je tokom tog razgovora iz publike ustao mladić te šokirao sve svojom izjavom. On je, između ostalog, rekao da je bio žrtva pedofilije kada je imao 14 godina, a da je počinilac poznati glumac. Iz publike su ga pitali o kome se tačno radi, na šta je mladić odgovorio – Moameru Kasumoviću (43).

Slučaj se dogodio 2021. godine, a nakon toga je uslijedila prijava i sudski proces koji je rezultirao presudom u kojoj je Kasumović dobio godinu dana zatvora.

S obzirom da zakon dopušta da se može “otkupiti” do godine zatvora (jedan dan oko 100 KM), pretpostavlja se da je bh. glumac to i učinio zbog čega nikada nije otišao iza rešetaka. Raportu iz Općinskog i Kantonalnog suda nisu željeli govoriti o ovom slučaju.

Nastavi čitati

Najčitanije