Connect with us

BiH

Dodik: Ako Bećirović misli da može nešto zaštititi, neka prošeta ovuda pa da vidi kako će proći

Published

on

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je reagovao na zahtjev Denisa Bećirovića Pravobranilaštvu da iznesu informacije o tome šta su uradili povodom Dodikovog otimanja državne imovine. Tom prilikom je zaprijetio Bećiroviću i kazao da zakon o državnoj imovini nikada neće doći na dnevni red.

Bećirović je uputio zahtjev Pravobranilaštvu BiH za “dostavljanje informacije o tome šta su kao nadležna institucija poduzeli u pogledu pravne zaštite državne imovine i imovinskim interesa BiH”.

Dodik je na to kazao da pitanje zakona o imovini BiH nikada neće doći na dnevni red i da imovina po Ustavu i Dejtonskom sporazumu nesumnjivo, bez ikakve potrebe za dokazivanjem, pripada entitetima.

“Nikada neće doći na dnevni red pitanje zakona o imovini BiH. Ako Bećirović misli da može nešto da zaštiti neka prošeta ovuda pa da vidi kako će proći”, rekao je Dodik za Srnu.

Njegova prijetnja je posebno zastrašujuća u svjetlu posljednjih događaja u Banjoj Luci prilikom čega su napadnuti novinari i LGBT aktivisti dok su se neformalno okupljali u kancelariji Transparency Internationala.

Govoreći o državnoj imovini Dodik je još naglasio i stav da Ustavni sud nije taj koji može da odredi titulara, ne može da odredi procedure, da Ustavni sud nije ništa i da ne može da donosi privremene mjere. Prema njegovim riječima, Ustavni sud je napravljen da isključivo štiti Ustav BiH i ništa više, a ne da ga, kako kaže, “tumači do mjere da uvodi neka nova ustavna rješenja”.

“Republika Srpska raspolagala je tom imovinom unazad neko vrijeme, izvršila je privatizaciju državnih preduzeća i banaka i sve to bilo je tumačeno od OHR-a na taj način u tim godinama”, naveo je Dodik.

On je rekao da je 1998. godine bio predsjednik Vlade Republike Srpske kada se to pitanje lomilo i da zna da je međunarodni faktor tog vremena rekao da privatizaciju vode entiteti jer imovina pripada entitetima.

“A onda su muslimani upornim svojim radom došli do toga da je Ustavni sud 2011. uveo kod njih u proceduru neku priču o imovini”, rekao je Dodik.

klix

BiH

Nešić odgovorio Isaku: Ima nas koji smo spremni poginuti sa Srpsku, braniti je od svih koji joj žele loše

Published

on

By

Što se tiče Republike Srpske, neka se ne brine, ima nas koji smo spremni poginuti sa Srpsku, braniti je od raznoraznih Rama, Isaka i svih onih koji joj žele loše, rekao je Nešić

Izjava federalnog ministra policije Rame Isaka o tome kako je spreman poginuti za BiH, jer bi u tom slučaju bio šehid izazvala je mnogo pažnje u javnosti. Ovu tvrdnju Isak je iznio u podcastu Oslobođenja.

S obzirom na dosadašnju praksu da jedan drugom “skaču” na svaku riječ, nee čudi da je na navedenu Isakovu izjavu reagovao ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić.

– Federalni ministar unutrašnjih poslova Isak Ramo spreman je poginuti za broj lajkova i pregleda na društvenim mrežama TikTok i Instagram i da zato daje bombastične izjave poput one da bi mu bilo drago da pogine za BiH jer bi u tom slučaju bio “šehid”, izjavio je Nešić.

Dodao je i kako niko nema namjeru da napadne “Isakovu kuću” koju je spreman braniti.

–  Mogu da ga razumijem ako misli da gine za svoju kuću, za Federaciju BiH, a što se tiče Republike Srpske, neka se ne brine. Ima nas koji smo spremni poginuti sa Srpsku, braniti je od raznoraznih Rama, Isaka i svih onih koji joj žele loše, istakao je Nešić.

 

Nastavi čitati

BiH

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo apel za liječenje Milana koji drugi put vodi borbu s leukemijom

Published

on

By

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je apel za liječenje Milana Madžgalja koji ima 36 godina. Prije 20 je obolio od leukemije. Prvi put.

Za njega je u funkciju stavljen humanitarni broj 17047, pozivom se doniraju 2 KM, a broj je jedinstven za sve telekom operatere u BiH.

 

On je 2008. godine nakon transplantacije koštane srži prvi put pobijedio leukemiju i do septembra 2022. godine bio u remisiji. Tada počinje osjećati jake bolove u predjelu desnog koljena. Saznaje da se rak vratio.

 

Ponovo počinje borbu s okrutnom bolešću koja mu je uzela veliki dio mladosti. Prvo se liječio u Francuskoj, gdje je bio na službenoj dužnosti i saznao da je došlo do recidiva bolesti.

 

Kada je iscrpio sva finansijska sredstva, sa liječenjem nastavlja u Srbiji i BiH gdje mu je saopćeno da ne postoje uslovi za nastavak liječenja koje podrazumijeva primjenu savremenih oblika terapije. Obraćao se i Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od kojeg je dobio odbijenicu s obrazloženjem da Fond ne finansira liječenje imunoterapijom. Njemu je za liječenje potrebno oko 113.000 eura.

Osim poziva na broj 17047 donacije za Milana su moguće i putem web platforme www.pomoziba.org ili žiro računa Udruženja Pomozi.ba.

Računi za uplate

PayPal:
paypal1@pomozi.ba
(Milan Madžgalj)

 

Za uplate iz BiH:

UniCredit Bank
338-730-22202506-52

Intesa Sanpaolo Banka BiH
154-180-20085330-48

Raiffeisen Bank
161-000-02481200-94

Bosna Bank International d.d
141-306-53201196-79

NLB Banka d.d
132-260-20223371-17

ZiraatBank BH dd Sarajevo
186-121-03108095-46

Asa banka d.d. Sarajevo
134-105-11300001-66

Sparkasse Bank BiH
199-496-00059682-82
Primalac: Udruženje “Pomozi.ba”, Dr. Fetaha Bećirbegovića br. 8, 71000 Sarajevo
Svrha: Milan Madžgalj

Za uplate iz inostranstva:

Bank name: Intesa Sanpaolo Banka BiH
SWIFT CODE: UPBKBA22
IBAN: BA39 1541802008533048
Primalac: Udruženje “Pomozi.ba”, Dr. Fetaha Bećirbegovića br. 8, 71000 Sarajevo
Svrha: Milan Madžgalj

Za uplate na račun Pomozi.ba u Austriji:

ERSTE BANK
IBAN: AT64 2011182266475400

BIC: GIBAATWWXXX
Wien, Oestereich
Name: hilfhelfen-pomozi.ba
Verwendungszweck: Milan Madžgalj

Za uplate iz Turske:

VAKIF KATILIM BANKASI A.S.
IBAN:TR91 0021 0000 0006 3546 7000 01
İstanbul, Türkiye
Derneğin Adı: Bosna Hersek Yardımlaşma Derneği
Açıklama: Milan Madžgalj

Za uplate iz Holandije i Zapadne Evrope:

ING
SWIFT: INGBNL2A
BAN: NL63INGB0675431905
St. Pomozi.ba (Help Bosnie) NL
Het doel van de betaling: Milan Madžgalj

Nastavi čitati

BiH

Kafa u BiH ponovo poskupljuje, uskoro stižu nove cijene

Published

on

By

Zbog rasta cijene sirove kafe na svjetskim berzama i u BiH se očekuju nove, veće cijene omiljenog napitka među stanovnicima, ističu naši sagovornici i dodaju da su i sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.

Naime, kako je za “Nezavisne novine” rekao Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške, cijene sirove kafe na berzi u proteklom periodu išle su gore i pred njima je turbulentno vrijeme.

– Teško je dati neku prognozu šta će se dešavati u narednom periodu, ali sigurno je da će do rasta cijene doći – kazao je Banjac i dodao da će se to odraziti na sve vrste kafe.

– Sve sorte kafe jako su poskupjele, tako da je neupitno da će cijene biti veće, a to će se poskupljenje odraziti i na espreso, ali i na ostale vrste kafe – kazao je Banjac i istakao da će minimalno 10 posto doći do rasta cijene.

Istakao je da je teško predvidjeti tačne cijene u budućnosti, ali kako kaže, ono što je sigurno, jeste da se cijene neće vratiti na one od prije nekoliko godina. Dodao je da je najtraženija domaća kafa, nakon toga espreso, ali i instant brze kafe.

Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, kazao je da su ugostitelji očekivali da dođe do stabilizacije cijene kafe, ali da berze govore drugačije.

– Sada će vjerovatno doći do malih korekcija cijena i u ugostiteljskim objektima – kazao je Kurtinović i naglasio da su sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.

– Generalno, mi možemo da stavimo cijene koliko želimo, ali onda se postavlja pitanje kome stavljamo te cijene, da li ćemo imati gostiju – kazao je Kurtinović i dodao da se cijene kafe u Banjaluci kreću između 2,30 i četiri marke.

Kako je rekao, ukoliko se desi dodatni rast, građani će sigurno piti manje kafe. Dragan Grbić, glavni pržioničar u “Caffemiu”, ističe da kod njih neće biti poskupljenja, jer kako kaže, žele da zadrže kupce.

– Jedino ako cijene nastave abnormalno da rastu, moraćemo da pratimo taj trend, ali da to poskupljenje bude minimalno – kazao je Grbić.

Istakao je da cijena robuste kafe raste, jer kako kaže, nema je u velikim količinama, dok je velika potražnja za ovom vrstom kafe.

– Cijene arabike takođe rastu, ali ne toliko drastično, tako da ćemo cijenom arabike uspjeti da pokrijemo ova povećanja da ne bismo morali  povećati cijenu naše kafe, jer ipak želimo da budemo konkurentni cijenom na tržištu – kazao je Grbić.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), BiH je tokom prva tri mjeseca ove godine uvezla nešto više od 4,8 miliona kilograma kafe u vrijednosti većoj od 35,9 miliona maraka, a najviše kafe je stiglo iz Brazila, i to u količini od 2,7 miliona kilograma.

– Vrijednost kafe koja je uvezena iz Brazila bila je nešto viša od 18 miliona maraka – naveli su iz UIO BiH.

Dodaju da je u istom periodu prošle godine u BiH  stiglo 4,6 miliona kilograma kafe, vrijedne nešto više od 32,5 miliona KM.

– Tokom prva tri mjeseca ove godine BiH je izvezla 36.171 kilogram kafe u vrijednosti od 445.443 KM – rekli su iz UIO BiH i dodali da su lani u istom periodu izvezena 10.954 kilograma kafe u vrijednosti od 147.321 KM.

Nastavi čitati

Najčitanije