Connect with us

BiH

Nakon rata njegov progonitelj u logoru zaustavio ga kao policajac: ‘Od domaćih Srba nijedan nije odgovarao’

Published

on

Presuda Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću s posebnom pozornošću se pratila i u Bosanskom Šamcu, mjestu gdje su počinjeni strašni ratni zločini nad nesrpskim stanovništvom. Oni koji su preživjeli logor kažu kako nijedan sud ne može vratiti ubijene, niti preživjelima izbrisati sjećanja na te dane. Oni koji su naredbe izvršavali, danas se slobodno šeću ovim gradom.

Vinko Tufeković iz Gornjeg Hasića kod Bosanskog Šamca u logoru je proveo 6 mjeseci. Najprije je odveden u logor u Bosanskom Šamcu, nakon čega su njega i neke druge zarobljenike odvezli u logor u Miloševac, koji je od tog grada udaljen samo nekoliko kilometara. Nakon tri dana provedena u Miloševcu, ponovno je odveden u Bosanski Šamac.

„Proveo sam golgotu, smrtnu golgotu. Bi li ste vjerovali da su pištolj stavljali na čelo, pušku? Nema šta nisu radili. Ja nikada nisam bio nikakav problem“.

Govori nam kako su zatočenici držani u neljudskim uvjetima, te kako su ih zločinci često udarali. Osim toga, priča nam da su nerijetko izvršavali i druga zlodjela kako bi nedužnim ljudima nanijeli bol.

„Kad sam došao, bilo je nas oko 200, a jedna prostorija je bila 25 kvadrata – nas je bilo 52 u toj prostoriji, ne možes sjediti dobro, a kamoli pružiti se i leći, gol beton. Ako malo ugrabiš leći preko noći, to ti je sve. Dođu te udarati u svaka doba noći i svaka doba dana. Meni su htjeli vaditi zube, ja nisam dao. Njih 8 je došlo, mene udaralo 2 sata“.

Među zarobljenima je bio i jedan svećenik franjevac kojega su, kaže Tufeković, najviše udarali, što je također bilo bolno gledati. Tražili su predmete kojima bi nanijeli što veću bol i ozljede.

„To je bilo užas, ne zna se koje je gore – gledati kad nekoga udaraju ili kad tebe udaraju. Lopatištem udarali nas, gredama – mene su udarali gredom 10 puta 10, samo bila je dugačka pa nisu mogli zamahnuti“.

Nakon udaraca u ratu, svjedoči i onima u miru. Prisjeća se scene nakon rata kada ga je njegov progonitelj u logoru, poznat po nadimku Žvaka, zaustavio na cesti kao policajac. To je, kaže, samo pokazatelj da su za ratne zločine osuđivani samo političari, a izvršitelji slobodno šetaju.

„Ja sam stao i otvorio prozor i on viče meni – hajde. Neću da idem, kako te, rekoh, nije stid zaustavljati me, a znaš sta si radio. I ništa – on meni samo viče, hajde, hajde… Koji su nas maltretirali – jesu političari osuđeni, ali ovi domaći Srbi, nijedan nije odgovarao“.

Danas je Vinku težak dan jer se prisjeća svih tih nemilih vremena koje je proživio. Tako mu je, kaže, svake godine pred godišnjicu kada je odveden u logor.

„Drugi maj kad je, ja tri dana prije, možda i 10 – kao da sam izgubljen. Ne mogu doći sebi od tih sjećanja, nakon toliko godina meni to dođe u mozak – što je to moralo biti?“.

Na ovakve priče nitko ne može ostati ravnodušan, bez obzira na to koje nacionalnosti bio. Premda se vrijeme ne može vratiti i greške ne mogu ispraviti, bitno je barem priznati zločin, pokajati se i zločinca nazvati pravim imenom. Ljudi koji nose teške traume iz ratnog vremena to zaslužuju.

federalna.ba

BiH

Vuk Drašković: BiH je na rubu provalije! Rat bi bio kratak i užasan, a novi Dejton bez RS

Published

on

By

Drašković kazao ono što drugi ne smiju: „Srbija je morala biti kosponzor Rezolucije! Genocid u Srebrenici je prouzrokovao bol i Srbima!“
Nastavi čitati

BiH

“Pop Žućo”: Umro Vojislav Čarkić, četnički pop koji je blagosiljao zločince na okupiranoj Grbavici

Published

on

By

Sveštenik Vojislav Čarkić, poznat kao “pop Žućo”, preminuo je danas u Istočnom Sarajevu, potvrđeno je Srni u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Čarkić koji je u ratu imao i nadimak “pop Žućo” tokom rata obavljao je niz uloga, a između ostalog bio je i komandant četničke divizije koja je bila stacionirana u okupiranom sarajevskom naselju Grbavica.Osim što je učestvovao u agresiji na Bosnu i Hercegovinu, blagosiljao je oružje i druge vojnike koji su učestvovali u napadima na glavni grad Bosne i Hercegovine.

Između ostalog, njemu je u ratu dodijeljena i funkcija vojnog sveštenika agresorske Vojske RS-a te je nosio i čin majora.

Čarkić se može vidjeti i na snimku izlaska određenog dijela srpskog stanovništva sa Grbavice nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Nakon što je Momčilo Krajišnik naredio srpskom stanovništvu da napusti Sarajevo, Čarkić je bio jedan od onih u prvim redovima koji je predvodio kolonu.

“Ja sam bio inicijator te vojne litije. Zvono je zvonilo mrtvački. Iza zvona, nosili su krst, koja su dva patrijarha osvještala, patrijarh srpski Pavle i cijele Rusije Aleksej. To je bilo zvanično napuštanje Grbavice”, govorio je ranije Čarkić.

Nakon rata preselio se u Miljeviće nadomak Sarajeva, a u glavni grad BiH došao je i 2021. godine tokom posjete patrijarha Porfirija što je izazvalo burne reakcije.

Baš kao i za brojne druge vojne službenike u VRS, do kraja će ostati nejasna i uloga Čarkića u brojnim zločinima na Grbavici kao i Vracama te Kovačićima koji su se nalazili pod okupacijom tokom agresije na BiH.

klix

Nastavi čitati

BiH

Vojnik EUFOR-a poginuo u nesreći tokom šetnje kod Travnika

Published

on

By

Komanda EUFOR-a saopćila je kako je vojnik koji je služio u misiji preminuo nakon nesreće koja se dogodila tokom šetnje na području Travnika.

Kako je naglašeno, dvojica vojnika su iskoristili slobodno vrijeme za šetnju na području Travnika kada se dogodila nesreća i to na planinskom predjelu.

“Nakon što je EUFOR upozoren na ovo, helikopter EUFOR MEDEVAC raspoređen je na njihovu lokaciju. EUFOR MEDEVAC se tokom ove operacije suočio sa teškim terenom i vremenskim uslovima. Ljekar i bolničar su pružili pomoć povrijeđenom vojniku koji je, nažalost, na licu mjesta proglašen mrtvim”, navedeno je.

EUFOR je ovom prilikom uputio i saučešće porodici te prijateljima vojnika.

“EUFOR želi iskoristiti ovu priliku da izrazi saučešće porodici, prijateljima i kolegama ovog vojnika u ovom teškom trenutku. Drugi vojnik, koji nije povrijeđen, također je evakuisan helikopterom EUFOR-a MEDEVAC. EUFOR će nastaviti pružati podršku u svim situacijama. EUFOR se također želi zahvaliti medicinskoj ustanovi koja je pružila pomoć”, zaključili su.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije