Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Prijeti li svijetu još jedan rat: Državu bogatu plinom i naftom mogao bi progutati veliki susjed

Published

on

Brazilske oružane snage su stavljene u stanje povišene pripravnosti zbog primijećenog kretanja vojne opreme i osoblja u istočnoj Venecueli na granici Gvajane koje je nedavno otkriveno, a dužnosnici vjeruju da bi Venecuela uskoro mogla napasti malu južnoameričku državu.

Guayana Esequiba je regija od oko 159 500 km2 zapadno od rijeke Essequibo kojom trenutno upravlja i kontrolira Gvajana, ali Venecuela polaže pravo kao dio svog teritorija.

Korijeni sukoba

Spor datira još iz kolonijalnog doba, kada su se Španija i Nizozemska natjecale za kontrolu nad tim područjem. Godine 1814. Nizozemska je ustupila svoje kolonije Essequibo, Demerara i Berbice Britaniji, koja ih je kasnije ujedinila u Britansku Gvajanu.

Venecuela je naslijedila špansko pravo na regiju nakon svoje nezavisnosti 1811., ali Britanija je proširila svoju kontrolu dalje zapadno od rijeke Essequibo u 19. stoljeću.

Sporna regija zauzima veći dio Gvajane

Godine 1895. Venecuela je zatražila pomoć Sjedinjenih Država da riješi granični spor s Britanijom, pozivajući se na Monroeovu doktrinu, koja je američki kontinent proglasila nedostupnom za europsku intervenciju.

SAD je intervenirao i prisilio Britaniju da prihvati međunarodnu arbitražu nad cijelim spornim područjem. Arbitražni sud, sazvan u Parizu 1898., dodijelio je većinu teritorija Britanskoj Gvajani 1899. Međutim, Venecuela je kasnije osudila presudu kao nevaljanu, navodeći da je sud bio pristran i korumpiran britanskim utjecajem, piše Klix.

Spor je ostao neriješen nakon što je Gvajana stekla nezavisnost od Britanije 1966. Venecuela je od tada zadržala svoje pravo na Guayana Esequiba, a povremeno je pribjegavala vojnom i diplomatskom pritisku kako bi potvrdila svoj suverenitet nad regijom.

Venecuela je također odbacila nadležnost Međunarodnog suda pravde (ICJ) za rješavanje spora i umjesto toga predložila bilateralne pregovore s Gvajanom.

Regija bogata prirodnim resursima

Gvajana je bogata prirodnim resursima, kao što su nafta, plin, zlato, dijamanti i drvo, što je privuklo interes obje zemlje i stranih kompanija.

Posljednjih je godina Gvajana dodijelila licence za istraživanje i proizvodnju nekoliko multinacionalnih korporacija, poput ExxonMobila, za iskorištavanje rezervi nafte i plina u moru u spornim vodama.

Foto: EPA-EFE

Venecuela je protestovala protiv ovih aktivnosti i optužila Gvajanu za kršenje njezinog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Napetost između dviju zemalja eskalirala je u kontekstu političke i ekonomske krize u Venecueli, što je dovelo do pogoršanja njezinih odnosa sa susjedima i međunarodnom zajednicom. Venecuelu se optužuje za kršenje ljudskih prava, korupciju, autoritarnost i miješanje u unutarnje stvari drugih zemalja.

Venecuela se također suočila s nekoliko izazova svom legitimitetu, poput venecuelanske predsjedničke krize, koja je rezultirala pojavom dviju suparničkih vlada: jedne pod vodstvom Nicolása Madura, koji tvrdi da je ustavni predsjednik, i druge koju vodi Juan Guaidó, koji tvrdi biti privremeni predsjednik kojeg priznaje više od 50 zemalja, uključujući Brazil.

Uloga Brazila

Brazil, kao najveća i najutjecajnija država Južne Amerike, odigrao je važnu ulogu u regionalnim zbivanjima i rješavanju sukoba. Brazil je kroz povijest održavao srdačne i saradničke odnose s Gvajanom i Venecuelom, te je podržavao mirno i diplomatsko rješenje spora oko Guayana Esequiba.

Međutim, stav Brazila značajno se promijenio pod predsjedavanjem Jaira Bolsonara, koji je zauzeo više konfrontirajući i ideološki stav protiv Venecuele i njezinih saveznika.

Oružane snage Venezuele su opskrbljene oružjem ruske proizvodnje

Bolsonaro se svrstao uz SAD i druge zemlje koje priznaju Guaidóa kao legitimnog predsjednika Venecuele, a Madura je osudio kao diktatora i prijetnju regionalnoj stabilnosti i demokratiji. Bolsonaro je također izrazio podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Gvajane, te je kritikovao tvrdnje i postupke Venecuele kao agresivne i nelegitimne.

Prema nekim izvještajima, brazilske oružane snage stavljene su u stanje pojačane pripravnosti zbog značajnog kretanja vojne opreme i osoblja u istočnoj Venecueli na granici Gvajane, što je nedavno otkriveno satelitskim snimkama i obavještajnim izvorima.

Neki dužnosnici vjeruju da bi Venecuela uskoro mogla izvršiti invaziju na malu južnoameričku državu kako bi pripojila regiju Guayana Esequiba, koja čini više od 60 posto državnog teritorija i na koju polaže pravo venecuelanska vlada.

Ako se ovaj scenarij ostvari, mogao bi izazvati veliki regionalni sukob koji bi uključio ne samo Gvajanu i Venecuelu, već i Brazil i druge susjedne zemlje, kao i SAD i druge međunarodne aktere.

Svijet / Zanimljivosti

Vučić: Iz Sarajeva mi ne znaju reći šta je smisao Rezolucije, sad sam siguran da žele uništiti Srbiju

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je u Kotoru u Crnoj Gori ponovo komentirao Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

On je komentirao to što će Crna Gora podržati Rezoluciju u Generalnoj skupštini UN-a.

“Srbija ne govori Crnoj Gori šta treba da radi, za razliku od onih koji dolaze da joj kažu kako treba ovo ili ono da uradi”, kazao je Vučić te dodao:

“Poštujemo Crnu Goru, to je njena odluka. Crna Gora neka radi šta joj je volja. Da li je to potaman i da li će Srbija biti oduševljena ako Crna Gora podrži rezoluciju o Srebrenici, svakako da nećemo. Nemojte da nas tjerate, em da nas bijete po glavi, em da nas još tjerate da nam je mnogo lijepo dok nas bijete po glavi. Pustite nas lijepo, izdržat ćemo mi i te udarce, nije problem”, kazao je Vučić u Kotoru, gdje je učestvovao na Samitu lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije.

Pitali su ga i da prokomentira najave o rezoluciji o Jasenovcu, pa je rekao da je to dobra ideja, “pa ćemo je mi sagledati kako da je objeručke u budućnosti prihvatimo”. “Ali, pitanje je za građane Crne Gore i njihove političke predstavnike žele li to ili ne”, naveo je Vučić.

Na pitanje kako gleda na komentare iz Sarajeva Vučić je rekao da on ‘neće posustati čak ni kad taj dokument bude usvojen’.

“Nisu u stanju da mi odgovore zašto to rade, šta je smisao. To nije pijetet prema žrtvama i odavanje počasti žrtvama. Šta je smisao i cilj? Je li to ono što je rekao vaš ministar Konaković, revizija tužbe protiv Srbije, ili je to, osim toga, i naplata ratne štete? Što se tiče toga hoće li to ukinuti RS, naravno da neće. Da li bi to oni voljeli – naravno da bi. Da li će to uništiti Srbiju – naravno da neće. A, da li bi to voljeli, sad sam siguran da bi voljeli. I kad govore – jao, nije nam više Mađarska prijatelj, razmislite kakav ste vi nama prijatelj i kakav ćete biti u budućnosti”, kazao je Vučić.

Naveo je da poštuju integritet svih zemalja svijeta, “za razliku od nekih ovdje u Crnoj Gori i regionu, koji ne poštuju Povelju Ujedinjenih nacija i rezoluciju 1244, i za razliku od mnogih velikih sila, posebno Zapadnih koje to ne poštuju”.

Kaže da je Srbiji jasno od početka da nemaju nikakvu šansu da pobijede “kolektivni Zapad, najmoćnije zemlje svijeta”.

“Nijedne sekunde nisam rekao da će to da se desi, posebno u namještenom glasanju, gdje broje samo glasove za i protiv, a ne i uzdržane. Borimo se za čast, za Srbiju, naravno i za pravo RS da postoju u okviru dejtonske BiH… To su naši motivi”.

Kaže da su “pritisci moćnih sila toliko snažni na pojedine male zemlje, da je to teško izdržati.” “Tako da će za sedam dana biti teži ili nepovoljni rezultat za nas, nego što je danas. Ali, borit ćemo se”, dodao je.

Vučić je rekao da su neistinite tvrdnje o tome da je riječ o individualnoj krivici”.

“Individualna krivica se ustanovljava na sudovima i oni to odlučuju. Ovdje je riječ o političkoj deklaraciji kojom želite da stavite kolektivni žig na čelo jednog naroda. Nemojte da izmišljate. Ako nisam u pravu, pokažite mi o kojem pojedincu je riječ u toj rezoluciji. Jasno je o čemu se radi, pa ćemo da vidimo”, kazao je Vučić.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Crni dan za IDF u Gazi: Izraelski tenk pucao na vlastite vojnike, više poginulih i ranjenih

Published

on

By

Dva tenka izraelske vojske ubila su pet svojih vojnika i ranila još sedam u incidentu tzv. prijateljske vatre u srijedu kada su pucali na istureni štab IDF-a u Jabalyi u sjevernoj Gazi.

IDF je saopćio je da su tenkovi bili pod velikim pritiskom zbog desetaka napada u tom području.

Naređeno je da se svi otvori na tenkovima, uključujući nadstrešnicu na vrhu, drže zatvorenima kako bi se izbjegla bilo kakva rupa ili ranjivost na RPG napade. To je ograničilo vidljivost tenka.

Tenkovska jedinica 202 je integrirana u bataljon Haredi, a vojnici su rekli da su vidjeli potencijalnu prijetnju kako izlazi iz štaba bataljona, koji je bio udaljen samo 10-20 metara od njih.

Nije jasno kako nisu prepoznali da se radi zapravo o štabu njihovog bataljona.

IDF je u četvrtak objavio imena petorice vojnika koji su ubijeni u napadu u sjevernom Pojasu Gaze u srijedu:

Narednik Roy Beit Yaakov, 22, iz Elija, narednik Daniel Chemu, 20, iz Tiberije, narednik Ilan Cohen, 20, iz Karmiela, zastavnik Gilad Arye Boim, 22, iz Karnei Shomrona, i zastavnik Betzlel David Shashuah, 21, iz Tel Aviva.

klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Bježali od policije pa se zabili u zid, četvero mrtvih, među njima i dijete

Published

on

By

U mjestu Brnaze kod Sinja u četvrtak oko 7 sati dogodila se teška prometna nesreća. U slijetanju osobnog vozila s kolnika, koje je potom udarilo u zid, četiri su osobe poginule. Ostale osobe koje su se nalazile u vozilu, a doznajemo da je riječ o karavanu, prevezene su u bolnicu.

“Prema prvim informacijama poginule osobe su najvjerojatnije migranti”, javlja splitsko-dalmatinska policija.

Do prometne nesreće došlo je nakon policijske potjere od Trilja do Brnaza, gdje se osobni automobil mađarskih registracija zbog prebrze vožnje zabio u zid obiteljske kuće, piše Dalmacija news.

Vozač je, naime, bježao od policajaca u nekoliko vozila.

Čak četiri osobe su poginule.

Nastavi čitati

Najčitanije