Connect with us

Magazin

Evo zašto je dobro svako jutro pojesti med s bijelim lukom na prazan želudac – i tako 7 dana

Published

on

Bijeli luk i med smatraju se prirodnim antibioticima

Bijeli luk i med smatraju se prirodnim antibioticima. Te dvije namirnice u kombinaciji čine izvrstan prirodni lijek u borbi protiv stanja poput prehlade, gripe i drugih bolesti.

Spojevi sumpora u bijelom luku i nutrijenti u medu djeluju antikoagulantno i tonizirajuće na vene, sprječavajući nastanak tromboze i proširenih vena. Alicin u bijelom luku detoksificira krv, uklanja višak holesterola i regulira trigliceride.

Najbolje je što ovu smjesu možete zapakirati i čuvati duže vrijeme kako bi vam uvijek bila pri ruci. Preporučuje se da ovo isprobate 7 dana zaredom kako bi osjetili nevjerojatne rezultate.

Prednosti bijelog luka i meda

Bijeli luk nije samo savršena opcija kada se radi o dodavanju okusa jelima, on također pruža dugačak popis zdravstvenih dobrobiti zahvaljujući svojim snažnim antioksidativnim svojstvima. Bijeli luk ima spoj poznat kao alicin, koji pomaže u snižavanju razine holesterola, sprječava zgrušavanje krvi, a pokazalo se da ima antikancerogena i antimikrobna svojstva.

Također, bijeli luk ima malo kalorija, ali je vrlo bogat hranjivim tvarima. Sadrži mangan, vitamin B6, selen i vlakna. Prirodni je pojačivač imunološkog sistema koji pomaže u borbi protiv infekcija.

Jedno je istraživanje pokazalo da dnevna doza bijelog luka smanjuje broj prehlada za 63%.

Organski ili sirovi med prepun je antioksidansa, enzima i minerala, uključujući željezo, cink, kalij, kalcij, fosfor, magnezij i selen. Pun je i vitamina B6, tiamina, riboflavina i niacina. Organski med također izvrsno pomaže kod probave. Vitamini i minerali prisutni u medu pomažu u snižavanju razine holesterola i izvrstan je izvor energije za tijelo i um. Također pomaže u održavanju zdrave težine jer ga možete koristiti kao zamjenu za šećer. Njegova antioksidativna svojstva čine ga odličnim saveznikom imunološkog sustava.

Recept za bijeli luk i med

Uzmite nekoliko režnjeva bijelog luka, ali nemojte ih oguliti do kraja, već samo uklonite prvi sloj, onaj koji na kraju drži sve režnjeve zajedno. Zatim ih stavite u praznu staklenu posudu. Možete koristiti prethodno dezinficiranu posudu za pekmez. Na kraju teglu punu bijelog luka prelijte organskim medom. Kašikom uklonite mjehuriće. Sada ga samo trebate ostaviti u frižideru ili u ormariću, na sobnoj temperaturi, nekoliko dana prije konzumiranja.

Ako je tegla pravilno zatvorena svaki put kada unesete malo smjese, može trajati i do 2 godine.

Savjeti i upozorenja

Savjet: Kako biste izvukli najviše koristi od bijelog luka, uvijek ga trebate koristiti sirovog. Kuhanje bijelog luka smanjuje njegova nutritivna svojstva.

Upozorenje: Američka klinika Mayo je identificirala konzumaciju meda tokom prve godine života kao faktor rizika za botulizam dojenčadi. Botulizam dojenčadi nastaje kada beba proguta žive bakterije i one rastu unutar gastrointestinalnog trakta. Ne zaboravite posavjetovati se s doktorom prije uzimanja mješavine, donosi ecocolmena.

Magazin

Bh. youtuber Amar Velagić nasmijao videom: Kako traže kredit Bosanac, Hercegovac, Dalmatinac…

Published

on

By

Amar Velagić je youtuber poznatiji pod nadimkom Žužon koji redovito nasmijava objavama na društvenim mrežama.

Ovaj put je snimio video u kojem prikazuje na šaljiv način kako traže kredite: Bosanac, Dalmatinac, Hercegovac, Srbin, Hrvat i Makedonac.

@zuzzonn

???????????????????????????????? KOJI STE VI? , MENI JE MAKEDONAC NA KRAJU NAJBOLJI! #zuzon @Lana Poljak

♬ original sound – Amar Velagić

Video je mnoge nasmijao i na TikToku prikupio pola miliona pregleda.”Kralj”, Hercegovac najjači”, “Daj još ovoga”, “Odlična gluma”, “Dalmatinac nije nešto, ostalo top”, “Hercegovac original”, “Bosanac i Crnogorac najjači”, samo su neki od stotinu komentara.

Inače, Amara na Instagramu prati oko 50.000 ljudi, dok je na TikToku ta brojka znatno veća i tamo ima 320.000 pratitelja.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Nepromišljen potez ovog čovjeka: Drijemao na zadnjem sjedištu dok ga je Ford sam vozio 135 km/h

Published

on

By

Među najopasnijim novim vrstama loših vozača su oni koji zaista misle da samovozeći automobili već postoje. Do sada su uglavnom bili ograničeni na Teslu, ali čini se da je zabluda zarazna.

Uzmimo za primjer ovog vozača Fordovog pick-up automobila, koji je snimio sebe kako se opušta na zadnjem sjedištu dok automobil vozi po autocesti brzinom od 135 km na sat bez ikoga na vozačevom sjedištu, pritom ugrožavajući sve u blizini.

 

Video o kojem je riječ postavio je korisnik Instagrama @__c.crawford__. Dotični Cameron James prikazan je kako leži na zadnjem sjedištu svog automobila Ford F-450 bez ikoga za volanom.

Ford nudi više nivoa automatizacije vožnje, a BlueCruise bez korištenja ruku je vrhunska tehnologija za automatizaciju ove kompanije. Ipak, BlueCruise nije samovozeća tehnologija jer Ford naglašava da vozač mora cijelo vrijeme paziti na cestu. Ford koristi sustav nadzora vozača kako bi to osigurao, a on će se deaktivirati ako vozilo posumnja da je vozač nepažljiv.

 

Ali F-450 čak nema BlueCruise. Najnaprednija pomoć koju Ford nudi na ovom modelu je kombinacija adaptivnog tempomata i održavanja voznog traka. Dizajnirani su da ih koristi vozač koji drži volan, a Ford to pokušava nametnuti senzorima pritiska na volanu koji provjeravaju jesu li ruke zaista na njemu. Ali vlasnik ovog auta našao je način kako prevariti te senzore.

Video je u međuvremenu uklonjen s Instagrama, ali ne prije nego što ga je ntko prekopirao pa će na internetu zauvijek ostati snimak ovog “genijalca” koji slijepo vjerujući u nepouzdanu tehnologiju rizikuje svoj život i živote drugih, javlja Jutarnji.hr.

Nastavi čitati

Magazin

Naučnici potvrdili: Ovo se na Zemlji nije desilo 2.000 godina i imamo problem

Published

on

By

Pariški sporazum iz 2015., koji je trebao ograničiti globalno zagrijavanje na 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih razina, već je prekršen, prema europskim naučnicima koji su otkrili da je prošlo ljeto bilo najtoplije na Zemlji u posljednjih 2.000 godina na sjevernoj hemisferi.

Tačnije, nove procjene, izvedene iz zapisa o godovima drveća, pokazuju da je ljeto 2023. bilo 2,07 stepeni Celzijevih toplije od predindustrijskih razina, što znači da se svijet zagrijao iznad prethodnih procjena, prema kojima je količina bila 1,48 stepeni Celzijevih iznad predindustrijskih razina razine. Relativno oskudni podaci o južnoj hemisferi, koja drugačije reagira na klimatske promjene od svoje sjeverne, otežavaju donošenje zaključaka o klimi te regije u protekle dvije hiljade godina, kažu naučnici, zbog čega se njihova studija usredotočuje na sjevernu hemisferu.

Novo otkriće

Uprkos tome, novo otkriće nije iznenađenje za klimatologe nakon što smo vidjeli rekordne temperature koje su zahvatile SAD, Evropu, Kinu i druga područja diljem svijeta tokom cijelog prošlog ljeta. Bilo je dovoljno vruće da se morski led na Antarktiku otopi do neusporedivih niskih razina i izazove najgoru sezonu šumskih požara u Kanadi dosad, koji su spalili neviđenih 45 miliona hektara zemlje.

“Nisam iznenađen”, rekao je Jan Esper, klimatolog sa Sveučilišta Johannes Gutenberg u Njemačkoj, novinarima tokom brifinga za novinare. “Zabrinut sam zbog globalnog zatopljenja – to je jedna od najvećih prijetnji.”

Povrh globalnog zatopljenja potaknutog emisijama stakleničkih plinova, prvenstveno rezultatom ljudskih aktivnosti kao što je sagorijevanje ugljena, neusporedivu vrućinu 2023. pogoršao je El Niño, vremenski obrazac koji se ponavlja u Tihom okeanu i povezan je s višim temperaturama na prosjek. Naučnici kažu da globalno zatopljenje uzrokovano plinovima koji zadržavaju toplinu zapravo jača El Niño u posljednjih 60 godina, što utječe na vrijeme u cijelom svijetu skokovima temperatura koje su već visoke, što rezultira toplijim, dužim ljetima s jakim toplinskim valovima poput onih viđenih prošle godine.

Iako vremenski obrazac sada slabi prema neutralnim uvjetima, znanstvenici upozoravaju da će ovo ljeto vjerovatno ponovno oboriti rekorde. Već je objavljeno da je april najtopliji zabilježen nakon što je ekstremna vrućina oceana trajala 13. mjesec zaredom, prema Službi Evropske unije za klimatske promjene Copernicus.

Globalni rast temperature

“Tako je očito da bismo trebali učiniti što je više moguće, što je prije moguće”, rekao je Esper.

Esper i njegov tim analizirali su arhivske podatke o temperaturnim fluktuacijama iz godine u godinu zabilježene u širinama godova drveća, za koje znanstvenici kažu da su jedini pouzdani zapisi koji pokrivaju zadnjih 2.000 godina.

Uspoređujući zapise o godovima drveća s ranim instrumentalnim podacima, razdoblje od 1850. do 1900. navedeno u Pariškom protokolu iz 2015. za opisivanje predindustrijskih temperatura “bilo je nekoliko desetinki Celzijevog stupnja hladnije nego što se mislilo”, kažu znanstvenici. Ponovnom kalibracijom te osnovne vrijednosti, za koju kažu da je prvo izračunata pomoću rijetkih i ponekad nedosljednih instrumentalnih podataka iz 19. stoljeća, otkrili su da se naš planet zagrijao za 2,07 stepeni Celzija u usporedbi s predindustrijskim razinama, što je više od onoga što su prethodne procjene sugerirale.

Nalazi su također u skladu s nedavnim izvještajem Svjetske meteorološke organizacije (WMO) koje potvrđuje da će 2023. biti najtoplija godina zabilježena, vjerovatno u posljednjih 100.000 godina. “Stanje klime u 2023. dalo je zloslutno novo značenje izrazu ‘izvan grafikona'”, stoji u saopćenju WMO-a.

Naučnici kažu da temperaturna razlika između povijesnih podataka o godovima stabala i instrumentalnih podataka “temeljno dovodi u pitanje izračun temperaturnih raspona razmatranih u Pariškom sporazumu iz 2015.” Novi rezultati znače da je cilj, koji je tražilo gotovo 200 zemalja kao dio sporazuma da se izbjegne globalno zagrijavanje za 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih razina, “već zamijenjen”, prema novoj studiji.

Nastavi čitati

Najčitanije