Connect with us

Magazin

Loše vijesti za ljubitelje pečenja: Kilogram janjetine dostigao rekordan iznos

Published

on

Jablanica je već decenijama prava oaza za ljubitelje pečenja, ali njegova cijena je dostigla nevjerovatnu cifru te je sada za građane porcija janjetine pravi luksuz.

Jablanica je omiljena destinacija za opuštanje putnicima prema Mostaru ili Jadranskom moru kada je vrijeme godišnjih odmora.

 

Loše vijesti za sve ljubitelje mesa je da cijena janjetine nevjerovatno raste iz dana u dan te da je postala ‘pravo zlato’.

 

Za kilogram janjetine u poznatom jablaničkom restoranu “Kovačević” ćete morati izdvojiti 65 KM što pokazuje da je došlo do poskupljenja.

 

Restoran Maksumić, koji se također nalazi u Jablanici, nije podigao cijenu pečenja te ćete za kilogram morati izdvojiti, kao i ranije, 60 KM.

 

Posebno nas je iznenadila visoka cijena poznatog hercegovačkog restorana “Udovice” koji se nalazi između Mostara i Čitluka, u mjestu Sretnice.

 

U njemu kilogram janjetine košta čak 75 KM, što je jedna od najviših cijena u Bosni i Hercegovini.

Potrebno je napomenuti da čak u Hrvatskoj kilogram janjetine rijetko košta više od 35 eura (oko 70 KM).

 

Nakon Hercegovine odlučili smo provjeriti kakva je gastronomska situacija u Sarajevu.

pet najpoznatijih restorana u glavnom gradu BiH, koji su popularni po dobroj janjetini, cijena kilograma pečenja košta od 55 do 65 maraka.

Savjet za pripremanje janjetine na ražnju

Janje pečeno na ražnju je neizbježno za vjerske i međunarodne blagdane, razna veselja i proslave.

Svaki kraj ima svoje tajne oko načina pripreme, upotrebe začina, samog pečenja, ali je za sve zajedničko da se koriste mlade životinje jer je njihovo meso sočnije i mekše.

Zaklano janje, koje je obrađeno i izvađene mu iznutrice, postavlja se na ražanj. Učvrstimo ga pomoću namjenskih vilica, šipki. Na središnjem dijelu trupa se kralježnica veže za ražanj da ne pada. Uklone se donji dijelovi nogica i na njima se naprave poprečni rezovi. Iskoristit ćemo ih za zatvaranje trbušne šupljine.

Zadnje noge se žicom privežu za ražanj. Prvo se žica provuče između tetiva i obavi vezanje, a zatim se obje noge dodatno privežu žicom.

Foto:Thinkstock: Ilustracija

Količina soli ovisi o težini janjca i kreće se oko dva posto. Sol se dobro utrlja u unutrašnjost i izvana po površini. Za unutrašnjost je obično dovoljno jedna do dvije šake soli, a ostatak se utroši za utrljavanje s vanjske strane.

Ovako pripremljeno janje se ostavi preko noći na hladno mjesto i peče sljedećeg dana. Ukoliko ga spremate istog dana, trebate znati da je svježe zaklana životinja toplija i brže će se ispeći.

Obično pečenje traje oko 2 do maksimalno 4 sata, ovisno o težini janjeta, temperature pečenja i koliko smo primakli ražanj vatri i žaru. Vatru zaštite od vjetra, jer on raznosi toplinu.

Ostatak savjeta pročitajte na linku OVDJE.

Radiosarajevo.ba

Magazin

Nutricionistica: Ako želite izgubiti salo na trbuhu, svakodnevno jedite ovu namirnicu

Published

on

By

TRBUŠNO salo, vrsta visceralnog sala koje se razvija u središnjem dijelu tijela, može se akumulirati iz različitih razloga. Neki su izvan naše kontrole, ali neki se mogu spriječiti.

Dijetetičarka Elyse Homan objašnjava da na salo na trbuhu utječu čimbenici kao što su dob, genetika, spavanje, vježbanje i prehrana. “Konzumiranje više kalorija nego što sagorite može uzrokovati nakupljanje masnoće”, rekla je za Parade. Gdje se masti pohranjuju, mogu odrediti čimbenici kao što su genetika i određena zdravstvena stanja, kao i stil života, uključujući vrste hrane koju jedemo i razinu aktivnosti.

“Budući da visceralna masnoća u području trbuha nije nešto što možete uštipnuti, već je dublje u vašem tijelu, može imati značajan utjecaj na vaše zdravlje, uključujući povećanje rizika od razvoja dijabetesa tipa 2 i bolesti srca”, ističe nutricionistica Jackie Newgent. Homan dodaje da su namirnice s visokim udjelom zasićenih masti također uobičajeni krivci.

Konzumiranje orašastih plodova povezano je sa smanjenjem masnog tkiva na trbuhu

Za razliku od prerađene hrane i hrane s visokim udjelom zasićenih masti, orašasti plodovi su nutritivno bogata hrana koja uključuje kombinaciju zdravih masti, proteina, vlakana, vitamina i minerala, objašnjava Homan.

“Općenito, konzumacija oko 28 do 30 grama orašastih plodova najmanje tri puta tjedno može pomoći u smanjenju pojave viška trbušne masnoće”, dodaje Newgent, citirajući studiju iz 2022. godine.

Tvrdi da su bademi najbolji izbor jer su jedan od orašastih plodova s najviše proteina. Osim toga, postoje istraživanja specifična za bademe koja potvrđuju da uživanje u oko 45 grama badema dnevno umjesto međuobroka s visokim udjelom ugljikohidrata može biti povezano sa smanjenjem masnog tkiva na trbuhu.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Doktor otkriva zašto nikada ne pije vodu iz plastične boce

Published

on

By

DOKTOR dr. Saurabh Sethi nikad ne pije vodu iz plastične boce i poziva druge da slijede njegov primjer. Tvrdi da plastične boce sadrže previše toksične nanoplastike koja se zadržava u tijelu i povezuje se s rakom i neplodnošću. Ukazao je na studiju koja je ranije ove godine pokazala da prosječna boca vode koja se prodaje u SAD-u sadrži 240.000 komada ovih čestica.

“Prestanite koristiti plastične boce za vodu. U njima su čestice koje mogu prodrijeti u ljudske stanice, ući u krvotok i glavne organe”, rekao je u videu objavljenom na TikToku.

Pozvao je ljude da koriste boce za višekratnu upotrebu od nehrđajućeg čelika. Također, upozorio je da je pijenje iz plastične boce tijekom vrućih dana najštetnije, piše Index.

“Vrućina će uzrokovati još više ispuštanja mikroplastike u vašu bocu s vodom”, tvrdi.

@doctorsethimd

The risk of Plastic Water Bottles ???? I Harvard Trained Doctor Explains #heart #health #plastic #medicaltiktok

♬ original sound – Doctor Sethi

Video je skupio više od pola milijuna pregleda. Inače, kada je riječ o bocama za vodu, smatra se da sitni komadići plastike završavaju u proizvodima kao nusprodukt tijekom procesa proizvodnje, zbog čega su strahovi od sitne plastike pojačani posljednjih godina.

Neke su studije otkrile da izloženost sitnim česticama može uzrokovati smrt stanica, izazvati oksidacijski stres, oštetiti DNA i potaknuti upalne reakcije. No, učinci na ljude temelje se na laboratorijskim studijama i ispitivanjima na životinjama, bez izravnih dokaza.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Želio dokazati da prtljažnik Cybertrucka ne lomi prste, završilo je katastrofom

Published

on

By

OTKAD se Cybertruck pojavio, pojavile su se i optužbe da su neki dijelovi tog auta jako opasni. Konkretno, da su opasni po prste.

Usprkos tome, prodaja auta u SAD-u ide odlično. Liste čekanja su ogromne. S druge strane oceana ga nećemo tako brzo vidjeti. Svakako, na našim cestama nikad ga nećemo vidjeti u verziji u kojoj se prodaje u SAD-u zbog drugačijih standarda.

Jedan od većih problema koji se zasad pojavio su vrata prtljažnika koja, prema optužbama, mogu slomiti prst.

Jedan vlasnik Cybertrucka pokušao je demantirati takve glasine. Sve je snimao i snimku je teško gledati.

Vrata prtljažnika zgnječila su mu prst. Sve izgleda jako bolno, a nije poznato je li prst i slomljen.

index.hr

Nastavi čitati

Najčitanije