Connect with us

BiH

Kako su bojovnici HVO-a ubili ef. Mušana u džamiji na Buni: Prisiljavali da pred njima klanja, a potom su ga zaklali u džamiji (FOTO)

Published

on

“I ne recite za one koji su na Allahovu putu poginuli: „Mrtvi su!“ Ne, oni su živi, ali vi to ne znate“! ( Kur´an, El-Bekare 154 )

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini danas obilježava, 7. maj, Dan džamija, dan kada se simbolično sjećamo zločinačkog rušenja Ferhadije u Banjoj Luci u proljeće 1993. godine, ali i ostalih 613 džamija, 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i 405 drugih vakufskih objekata.

Uz objekte čija kulturno-historijska znamenitost poput Ferhadije, Alažde i drugih je neupitna, prisjećamo se imama koji su ostavili svoje srce u tim porušenim džamijama.

Piše: Faruk Vele

Ako vas u ovo proljetno vrijeme put nanese prema mjestu Buna u Hercegovini, tamo uz puteve koji vode prema Čapljini i Stocu, svakako svratite do obližnje džamije koja nosi ime Ali-paše Rizvanbegovića, poznatog hercegovačkog vezira. U ljepoti behara i mirisima Hercegovine, nadomak plahovite Bune, tu, u džamijskom haremu, čovjek može osjetiti mir.

Arhiv: Džamija na Buni u prošlosti

Zločin u džamiji

Možda je to zbog dobre duše Mušana ef. Bećirovića, koji je baš u džamiji na Buni ostavio svoje srce augusta 1993. godine.

Mušan ef. Bećirević, sin Muhamedov i Nazin, rođen je upravo u maju 1939. u Neđeljištima kod Vlasenice.

Kako bilježi Muharem ef. Omerdić u monografiji „Imami – šehidi2“, ef. Bećirović položio je imamski ispit 13. oktobra 1959, a stručni imamski ispit 22. septembra 1972. u Sarajevu. Rješenjem Starješinstva Islamske zajednice SR Bosne i Hercegovine, br. 5540/61, od 15.12.1961. godine, postavljen je za imama u džematu Rotimlja, u Odboru Islamske zajednice Mostar. Na dužnost je stupio 15. oktobra 1961. godine.

Hatibskim ovlaštenjem Vrhovnog islamskog starješinstva br. 2738/61, od 21. decembra 1962. godine, Mušan-ef. je dobio od Reisu-l-uleme muraselu za obavljanje hatipske dužnosti. Živio je u džematu Buna kod Mostara, gdje je izgradio i porodičnu kuću nedaleko od mjesne džamije.

Jedan čestit i miran život mjesnog imama prekinut je na užasan način upadom pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) augusta 1993. godine. Naime, kobnog 15. augusta 1993. godine pripadnici HVO-a, koji su još ranije okupirali Bunu, zarobili su Mušana efendiju i teško ga maltretirali.

Zločinci su ga prisiljavali da pred njima klanja, a potom su ga zaklali u džamiji Ali-paše Rizvanbegovića, i „to naočigled više njegovih prestravljenih i bespomoćnih džematlija“, bilježi ef. Omerdić.

Arhiv: Džamija Ali-paše Rizvanbegovića na Buni u prošlosti

O tome je za portal Radiosarajevo.ba govorio bivši mostarski muftija Seid ef. Smajkić.

“Mušan ef. Bećirović je radio kao imam u džematu Rotimlja, opština Stolac, i sagradio je kuću na kupljenoj parceli uz samu džamiju na Buni, da ima kada ode u penziju. Agresija na RBiH ga je tu zatekla, upravo na Buni. On je na najsuroviji način likvidiran u džamiji, uz iživljavanje HVO fašista nad bespomoćnim Mušan ef. Istu sudbinu je doživio i njegov prvi komšija i mutevelija džamije, rahmetli Hakija Husković“, kazao je ef. Smajkić.

Zločinci su do temelja srušili divnu hercegovačku džamiju, a na mjestu gdje se nalazila napravili su veliku rupu – da se ukloni svaki znak njezinog postojanja! Srušena je i imamska kuća. Posmrtni ostaci efendije Bećirevića pronađeni su tek mnogo godina kasnije u blizini džamije.

Logori za imame

Kao da sav taj užas nije bilo dovoljan, pa se iživljavanje nastavilo i nad drugim imamom i stanovnicima Bune.

“Ovome treba dodati i mučenje familije Ahmeta ef. Bibera tada aktualnog imama na Buni. Ahmet ef. je zajedno sa sinom odveden u logor i preživio je užase logora tzv. Herceg-Bosne, o čemu je napisao knjigu „Allah je sa strpljivima“Umješnost i maštovitost HVO u sluđenosti ogleda se i organiziranju logora samo za efendije.

O tome je rahmetli Sejfo Kajmović, također, napisao knjigu „Kuća paukova“, istakao je Smajkić, koji je na dužnosti mostarskog muftije proveo ukupno 37 godina, najprije kao vršitelj dužnosti od 1976. do 1979., a službeno od 1980. do juna 2014. godine.

Kako je fra Mićo spasio imama Hasana

Nasuprot zločincima, primjer ljudske dobrote bilo je i u najgorim vremenima.

Svjedoči o tome zapis nedavno preminulog Sejfe ef. Kajmovića u knjizi “Kuća paukova” svjedočeći o fra Mići koji spasio glavnog imama Čapljine.

“Fra Mićo je položio ispit kolegijalnosti izvukavši u svom automobilu Hasana ef. Palića, glavnog imama Čapljine, zajedno sa njegovom familijom u Hrvatsku, kada je to već bilo neizbježno. To je, doista, bilo veliko dobročinstvo u situaciji kakva je bila u Čapljini. Taj gest je bio potvrda iskrenog prijateljstva”, napisao je rahmetli Kajmović.

Twitter: Džamija na Buni

Prva teravija u obnovljenoj džamijii

Kada je prije 13 godina u naselju Buna kod Mostara klanjan prvi teravih-namaz u obnovljenoj džamiji Ali-paše Rizvanbegovića, prva koja je sa suzama u očima poljubila ruku ondašnjeg muftije Smajkića bila je nena Džemila, upravo supruga rahmetli Hakije koji je ubijen sa ef. Bećirovićem.

Nena Džemila bila je, naime, glavni i najgorljiviji zagovornik ponovne obnove džamije na Buni. Jedne prilike kada se ef. Smajkić vraćao s otvorenja džamije u Dubravama, svratio je na Bunu i posjetio nenu Džemilu. Ona je tada kazala kako želi da prva naredna obnovljena i otvorena džamija bude ova njena, Ali-pašina džamija.

Čak je muftiji Smajkiću kazala da ga teretiti na Sudnjem danu ako ova džamija ne bude obnovljena za njezina života!

Još je rekla: „Požuri, jer niko ne zna koliko mu je ostalo od života“.

Smajkić je to shvatio kao dodatnu obavezu. Dova nene Džemile je uslišena pa je upravo u augustu 2007. godine, 14 godina nakon strašnog zločina, u prisustvu više stotina mještana i vjernika sa područja Mostara i Hercegovine položen kamen temeljac za obnovu džamije.

Kamen temeljac su zajedno položili tadašnji reisu-l-ulema dr. Mustafa ef. Cerić, tadašnji mostarski muftija Seid ef. Smajkić, pokoji gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić, bivši federalni ministar prostornog uređenja Salko Obhodžaš i Stočanin šejh Halil Brzina.

Godinu kasnije, klanjan je proučen prvi ezan i obavljen prvi namaz, a niko nije bio sretniji od nene Džemile.

Neka tragična sudbina ef. Bećirovića, mutevelije Hakije Huskovića i svih ubijenih imama, ali i svih stradalih građana Bosne i Hercegovine bude pouka bezumnosti i apsurdnosti ratnih užasa. Da se slično zlo više nikada ne ponovi.

Imami šehidi

 

Imena ubijenih imama, hatiba, mualima i mualima koji su ubijeni samo zbog toga jer su njihova srca bila vezana uz džamije:

Hasan ef. Alekić, Amir ef. Aljović, Hašim ef. Atić, softa Adem Bajramović, Sakib ef. Bajrić, Fikret ef. Balagić, Osman ef. Baščelić, Mušan ef. Bećirević, Ale ef. Behar, Hasan ef. Bešlija, Abdulah ef. Čelebić, Rasim ef. Ćeman, Alija ef. Ćosić, Ćurtović ef. Nazif, Ahmet ef. Cvrčak, Mehmed ef. Delić, softa Fikret ef. Dizdarević, Sulejman ef. Dizdarević, Omer ef. Drkić, Murat ef. Drinjaković, Hajrudin ef. Dupovac, Amir ef. Duraković, Hasan ef. Duraković, Smail ef. Džafica, Safet ef. Đogić, Teufik ef. Đozić, Redžo ef. Efendić, softa Reif Fejzić, Fadil ef. Gadžo, Mensur ef. Goga, softa Sabahudin Habibović, Subhija Gramilo, Mehmed ef. Hajro, Mehmed ef. Hafizović, Tenzila Hadžiabdić, Senid ef. Hajdarević, Nermin ef. Halilović, Esed ef. Hasanović, Sadik ef. Hasanović, Hasan ef. Hasanović, Emina (r. Pašić) Hodžić, Hašim ef. Hodžić, Mustafa ef. Hodžić, Sulejman ef. Hodžić, Ćerim ef. Hrustanbegović, Džemal ef. Humić,

Dževad ef. Huremović, Ejub ef. Husejnović, Rasim ef. Jašarević, Hasan ef. Jusić, Zahid Kabaš, profesor Raif Kadrić, softa Rasim Kaltak, Safet ef. Karaman, Fadil ef. Kasapović, softa Armin Kovač, Zijad ef. Krajina, Abdulah ef. Kubat, Spaho ef. Kurtović, Šaćir ef. Kurtović, Ahmet ef. Lihović, Ismet ef. Mačković, Mehmedalija ef. Mandžić, Junuz ef. Mekanić, Šaban ef. Mahmutović, Zahid ef. Makić, Ahmed ef. Memić, Munib ef. Memić, Sakib ef. Memić, Salko ef. Memić, Suljo ef. Memić, Almir ef. Mešić, Salem ef. Mezit, Ilijas ef. Milanović, Ramo ef. Muhić, Hasib ef. Mujić, Mustafa ef. Mujkanović, Fatima Mulić, Hamed ef. Murtagić, Nurudin ef. Mušić, Osman ef. Mustafić, Sado ef. Mustafić, Sead ef. Mustafić, Mustafa ef. Mušinbegović, Muhamed ef. Novalić, Mehmed ef. Omerbašić, Hazim ef. Omerčević, Ševal ef. Omerspahić, Idriz ef. Osmanović, Mehmed ef. Osmanović, Omer ef. Osmanović, Šemso ef. Osmanović, Mehmed ef. Pašić, Sinan ef. Pašić, Mesud ef. Pezić, Ferhad ef. Pirić, Hasib ef. Ramić, Salko ef. Ramić, Ramiz ef. Redžić, Salko ef. Reko, Adil ef. Rizvanović, Emir ef. Seferović, Hamid ef. Softić, Almasa Spahić, Asim ef. Stupar, Fahrudin ef. Subašić, Hasib ef. Šabanović, Sinanudin ef. Šećerović, Ismet ef. Šljivo, Nijaz ef. Šukrić, Fikret ef. Terzić, Ćamil ef. Tuzlak, Omer ef. Tuzlak, Nedžib ef. Zgrčo.

 


Radiosarajevo.ba

BiH

Da li je “odzvonilo” Isacima: NES izvjestan partner u preslagivanju vlasti u FBiH?

Published

on

By

Javna je tajna da mnogi koji čine trenutnu koaliciju u Federaciji Bosne i Hercegovine nisu oduševljeni postupcima i radom federalnog ministarstva unutrašnjih poslova Rame Isaka. Sve su izraženije indicije da Trojka traži zamjenu, a ključnu ulogu bi mogao odigradi NES.
Pored internog nezadovoljstva unutar same Trojke, u Isaka po svemu sudeći nemaju povjerenje ni Amerikanci. Najbolji pokazatelj toga je nedavno saopćenje Ambasade SAD-a u BiH u kojem su ga žestoko kritikovali zbog svečanog dočeka Vahidina Munjića i Mustafe Selmanovića nakon puštanja na slobodu u sklopu akcije “Black Tie 2”Tada su naveli kako je šokantno je da je ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak proslavio povratak na posao službenika FUP-a koji su uhapšeni i koji se nalaze pod istragom za teška krivična djela, piše Klix.

Jedna od indicija da se NES približava Trojci je bilo “odazivanje” na skup političkih predstavnika Bošnjaka koje je organizovao lider NiP-a Elmedin Konaković.

Iako su sve opozicione stranke odbile prisustvovati ovom skupu, na njemu su se pojavili predsjednik kantonalnog odbora NES-a Mustafa Ružnić, kao izastupnik u Predstavničkom domu državnog parlamenta Jasmin Emrić.

Smjena Vlade USK je još jedna stavka koja bi mogla biti presudna pri preslagivanju vlasti. U decembru prošle godine je vlada koju je predvodio upravo Mustafa Ružnić smijenjena, a premijersku poziciju je dobio Nijaz Hušić (SDA). Također, u tom kontekstu treba uzeti u obzir i poziciju vlasti u USK te način da li bi NES i to pitanje uslovio pridruživanjem većini u FBiH.

Ukoliko bi se postigao dogovor, broj ruku koji ima NES u Predstavničkom domu Federacije BiH bi bio dovoljan da se izglasa nova vlada. Pet zastupnika koje ima NES bi mogli nadomjestiti glasove Arnela Isaka i Kenana Uzunovića, i eventualno tri zastupnika HDZ 1990.

U slučaju smjene Isaka potrebna je isključivo potvrda Predsjednika FBiH, u ovom slučaju Lidije Bradare (HDZ). Saglasnost potpredsjednika bi bila potrebna prilikom imenovanja novog ministra.

Hipotetički ukoliko jedan potpredsjednik ne bi dao odobrenje u prvom i drugom krugu glasanja u trećem bi mogao biti preglasan. U tom slučaju mogao bi iskoristi pravo veta za koje bi mu bilo potrebno 14 ruku (od mogućih 23) u Klubu Bošnjaka Doma naroda FBiH, no nije za očekivati da bi bilo koji od dva potpredsjednika, Refik Lendo (SDA) ili Igor Stojanović (SDP), opstruirali imenovanje novog ministra.

Matematika je jasna, da li će doći do preslagivanja Vlade BiH ovisi o više faktora, no sve bi moglo biti poznato veoma brzo, jer po svemu sudeći Isaci su vladajućima “preko glave”.

Nastavi čitati

BiH

Anel ušao u stan i ubio Emiru, pa se s djetetom zaključao u drugom stanu

Published

on

By

Oružje kojim je počinio ubistvo posjedovao je bez dozvole

Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva KS protiv Anela Bećirovića za krivična djela ubistvo, nasilje u porodici i nedozvoljeno držanje oružja.

Optuženi se tereti da je 12. novembra 2023. godine oko 21.45 sati, uprkos zabrani prilaska i prilikom predaje djeteta majci, s pištoljem ušao u stan koji je koristila Emira Maslan i ispalio jedan hitac u pravcu njene glave – usmrtivši je.

Nakon toga je optuženi s djetetom izašao iz stana. Dan poslije, dijete je držao zaključano u drugom stanu, potom, po dolasku policije odbio da otvori vrata.

Policijski službenici su nasilno ušli u stan i uhapsili ga.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Bećirović u sudnici

Istovremeno, oružje kojim je počinio ubistvo posjedovao je bez dozvole. Nakon potvrđivanja optužnice, postupajuća tužiteljica predložila je produženje pritvora optuženom, a za glavni pretres saslušanje 12 svjedoka, osam vještaka i izvođenje više od 80 materijalnih dokaza, saopćeno je iz Kantonalnog tužilaštva KS.

FENA

Nastavi čitati

BiH

Košarac: “Da li su crne marame srpskih majki manje vrijedne pažnje od bijelih marama majki Srebrenice?”

Published

on

By

Kao čovjek i političar saosjećam sa bolom svih žrtava rata, uključujući i majke Srebrenice, no, žalosna je praksa da se udruženja žrtava politizuju i upliću u politiku, zloupotrebljavajući svoju bol, rekao je zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Staša Košarac.
Majke Srebrenice postale su političko udruženje, koje je mobilizovano s jednim ciljem – što više ocrniti i satanizovati srpski narod. To je nedopustivo. Apsolutno je neprihvatljiv jednostran pristup i iznošenje neistina sa namjerom da se srpski narod etiketira kao genocidan – navodi Košarac.

– Јesu li suze srpskih majki manje vrijedne? Da li su svjetskim moćnicima i UN-u crne marame srpskih majki manje vrijedne pažnje i izvinjenja od bijelih marama majki Srebrenice? Ko je ubijao Srbe u Sarajevu, Podrinju, Јošanici…? Zašto Suljagić, Subašićeva, Konaković i drugi bošnjački zvaničnici ne pričaju o tome? Šta je sa logorima za Srbe? O tome se ćuti – napisao je Košarac na Instagramu.

On je dodao da “na dnevnoj osnovi napadaju predsjednike Dodika i Vučića, prizivajući međunarodni intervencionizam u konstantnoj težnji za ukidanjem RS”.

– Nikome to ništa dobro neće donijeti. Republika Srpska je realnost. Poruka RS je mir, saradnja i međusobno uvažavanje. Ako to ne žele, mirno razdruživanje je jedina opcija -zaključio je.

Nastavi čitati

Najčitanije