Connect with us

BiH

Nova pravila za penzionere u BiH: Evo koliko se povećava prag za prijevremenu penziju

Published

on

Dolaskom nove godine mijenjaju se pravila i za buduće penzionere. U skladu sa Zakonom o PIO u Federaciji BiH prag za ostvarenje prijevremene penzije povećava se za šest mjeseci u odnosu na prošlu godinu.

Tako muškarci koji žele u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine trebaju imati napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a u 2026. godini ovo će pravo moći ostvariti sa 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja, piše Večernji list BiH.

Podizanje praga

Zakon kaže kako se u 2035. prag podiže na 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, dok će tokom 2036. vrijediti pravilo od najmanje 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja. Oni koji se odluče za ovu opciju moraju znati kako će primati umanjeni iznos penzije. Za svaki mjesec ranijeg odlaska u penziju u odnosu na propisanih 65 godina života iznos ostvarene penzije umanjuje se za 0,333333 posto.

Kada je riječ o Republici Srpskoj, odnosno korisnicima Zavoda za PIO RS-a, postupno povećanje starosne granice za četiri mjeseca na razini jedne godine u postupku ostvarivanja prava na starosnu penziju prestaje upravo ove godine jer pravo na starosnu penziju osiguranik ostvaruje s navršenih 60 godina života i 40 godina penzionog staža, a žene s 58 godina života i 35 godina staža osiguranja.

Pravila i za one koji su radili u Hrvatskoj

Nova pravila vrijede i za one koji su svoj radni vijek proveli u Hrvatskoj. Pravo na starosnu penziju stječe osiguranik Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje kada navrši 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža. U prijelaznom razdoblju od 2020. do 2029. žene ostvaruju pravo na starosnu penziju prema povoljnijim uvjetima, s nižom starosnom dobi.

Prema podacima HZMO-a, u 2025. ženama se podiže dob za penzionisanje za tri mjeseca u odnosu na 2024. To pak znači da će od 1. januara do 31. decembra 2025. žene moći u starosnu penziju s navršene 63 godine i 9 mjeseci života. Ova dob za žene postupno će se povećavati i izjednačit će se s “muškom” dobi 1. januara 2030.

Pravila za zaposlene u Njemačkoj

I oni zaposleni u Njemačkoj također će morati raditi duže.

Penzije za posebno dugoročno osigurane osobe moguće je ostvariti prije dosezanja redovite penzione dobi ako su osigurane najmanje 45 godina u zakonskom penzionom osiguranju. Redovita dobna granica za starosnu mirovinu postupno će se povećavati do 2031. na 67. godinu života u Njemačkoj.

Prema pisanju njemačkih medija, oni rođeni 1960. od 2025. pravo na redovnu penziju ostvarit će sa 66 godina i 4 mjeseca. Za one koji su rođeni kasnije dobna granica će se povećavati za dva mjeseca po godini rođenja. Od generacije 1964. nadalje jedinstvena dobna granica nastavlja se povećavati u koracima od 2 mjeseca. Za rođene 1964. dobna granica je 67 godina.

Za penziju bez odbitka za posebno dugoročno osigurane osobe (ranije mirovine sa 63 godine) dobna granica raste sa 63 na 65 godina života. Osobe rođene 1961. mogu ostvariti ovu penziju od 64 godine i 6 mjeseci. Za one rođene kasnije dobna granica povećava se za dva mjeseca po godini rođenja.

BiH

Mensur Kurtić, nastavnik engleskog jezika iz Brčkog stetako časnu titulu hafiza Kur'ana

Published

on

“Mensur Kurtić, nastavnik engleskog jezika iz Brčkog, stekao je časnu titulu hafiza Kur’ana, nakon što je uspješno u Sarajevu proučio cijeli Kur’an napamet pred eminentnom Komisijom Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Njegovo putovanje do ove prestižne titule trajalo je četiri godine predanog rada i truda.

Mensur je hifz učio pred mr. Emir-ef. Hasanovićem, imamom Atik Savske džamije u Brčkom, koji je imao čast biti njegov muhafiz (mentor) kroz ovaj veličanstveni proces.

Učenje Kur’ana napamet zahtijeva neizmjernu posvećenost, strpljenje i vjeru.

Hafiz Mensur Kurtić je svojim radom, uz Allahovu pomoć, dokazao da su trud i predanost ključni za postizanje ovakvog uspjeha

Ova titula ne samo da je veliki uspjeh za Mensura i njegovu porodicu, već i za cijelu zajednicu u Brčkom.

Hafiz Mensur Kurtić sada predstavlja inspiraciju i uzor svima koji žele posvetiti svoj život Kur’anu i njegovom učenju.

Molimo Uzvišenog Allaha da Mensuru, njegovoj porodici i muhafizu podari sreću i bereket na oba svijeta te da ovaj uspjeh bude izvor blagoslova za cijelu zajednicu.

Vrijedi napomenuti da je hafiz Mensur džematlija Atik-Savske džamije, a pored njega naš džemat ima i kurra hafiza Samira Hodžića, navedeno je na stranici Atik Savska džamija.

Argument.ba

Nastavi čitati

BiH

Avion kojeg je EUFOR koristio u prošlosti nadlijetao Banju Luku i Srebrenicu

Published

on

By

Na stranicama koje prate letove aviona u Evropi istaknuta su dva leta aviona britanskih registarskih oznaka koji je jučer obilazio region oko Srebrenice, a danas nadlijetao i kružio oko Banja Luke.

Na web-stranici FlightAware može se vidjeti kako avion koji pripada firmi DEA Aviation jučer kružio iznad regije istočne Bosne, u blizini grada Srebrenica, a danas iznad Banja Luke.

Dan prije letova u istočnom dijelu naše zemlje, isti avion je nadlijetao region Brčko Distrikta, odnosno sjeverni dio prema granici BiH i Hrvatske.

U sva tri leta koja su se desila u prethodnih sedam dana, avion je kretao i vraćao se u Sarajevo.

Također, riječ je o avionu kojeg je u prošlosti koristio EUFOR u Bosni i Hercegovini. Nije poznato da li je u ovom slučaju riječ o angažmanu ove misije.

Izviđački avion firme DEA Aviation je tako u novembru 2021. godine nenajavljeno nadgledao i izviđao vježmu MUP-a Republike Srpske na Jahorini.

Vrijedi istaći i da je riječ o avionu američke firme Beechcraft, a model je E90 King Air.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Nikšić objasnio zašto ne želi smanjiti doprinose: Firma ima dobit 75 miliona, a direktor platu 651 KM

Published

on

By

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić objasnio je na današnjoj press konferenciji zašto se Vlada nije odlučila da smanji doprinose nakon odluke o povećanju minimalca.
To je, podsjetimo, bila jedna od glavnih zamjerki poslodavaca.

“Svi ti poslodavci koji danas o tome razmišljaju su nas ubjeđivali da im omogućimo da isplate 400 KM radnicima, da ih podrže i da pri tom isplate porez 10 posto. Mi smo rekli ne ne treba porez, isplatite. Već sam rekao koliko ih je to ispoštovalo i koliko im je savjest proradila. Da pričamo o tome da sad opet smanjimo doprinose na minimalnu platu radnicima? Šta ćemo s ovim drugim doprinosima? Oni pošteni poslodavci bi bili kažnjeni. Vrlo rado ću sa svim tim poslodavcima otvoriti raspravu”, kazao je.

Nastavi čitati

BiH

Cvijanović: Republika Srpska je često zatrpana mržnjom, sloboda je skupo plaćena

Published

on

By

U Banjaluku danas dolaze svi ministri Vlade Srbije na čelu s premijerom Milošem Vučevićem i predsjednica Narodne Skupštine Srbije Ana Brnabić, povodom obilježavanja 9. januara kao “dana RS”, koji je Ustavni sud BiH u dva navrata proglasio neustavnim.

Program je počeo danas polaganjem vijenaca na spomenik palim borcima, dok je svečana akademija planirana u 16 časova. Dva sata poslije je svečani prijem u Adiminstrativnom centru Vlade. Centralna manifestacija obilježavanja je sutra, 9. januara.

Medijima se obratila Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH.

“Svi važni datumi i svako praznovanje u RS koje se obilježava polaganjem vijenaca, iskazivanjem poštovanja prema žrtvama rata, porodicama poginulih boraca, mi iskazujemo svoje poštovanje i želimo da zahvalimo za slobodu u kojoj danas uživamo”, poručila je i dodala:

“Sloboda koju uživamo je skupo plaćena, o tome govori broj žrtava i sva stradanja koja smo pretrpili. Danas živimo u miru i slobodi i trebamo da gradimo Republiku Srpsku kao modernu i demokratsku zajednicu u kojoj svaki čovjek treba da se osjeća zaštićeno i svaki narod da se osjeća zaštićeno ali i zajednicu u kojoj pravimo bolje uslove za život”.

Cvijanović se zahvalila “građanima, ali i institucijama” za sve što su uradili za Republiku Srpsku, piše N1.

“Bili smo pod raznim problemima i nedaćama ali smo uvijek odolijevali i zahvalnost za to treba da se uputi građanima ali i institucijama koje su gradile Republiku, odolijevale poteškoćama i izazovima kojim smo suočeni”.

Cvijanović je još istakla da je “RS često zatrpana mržnjom, ali da je sigurna da će opstati”.

“Republika Srpska je često zatrpana mržnjom, nijedna država ne može opstati ako je izložena presiji zato predlažem BiH kao državi da okrene novi list. Što se tiče Republike Srpske sigurna sam da će ljubav građana nastaviti čuvati republiku ali da će i institucije nastaviti brinuti o potrebama građana”.

Inače, Ustavni sud BiH je 2015. godine utvrdio da je neustavan 9. januar kao dan Republike Srpske, odnosno osporio je 9. januar kao datum, a ne obilježavanje dana RS kao praznika.

Narodna skupština RS je potom iz Zakona o praznicima izbacila Zakon o Danu RS i usvojila ga kao poseban sekularni praznik. Zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona podnijeli su delegati Bošnjaka i Hrvata u Vijeću naroda RS.

Ustavni sud BiH je 29. marta 2019. proglasio 9. januar neustavnim, odnosno poništio dio člana Zakona o Danu RS.

Inače, ove godine obilježavanju neće prisustvovati predsjednik RS Milorad Dodik zbog postoperativnog oporavka.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić: Hoćemo da budemo dostojni onih koji su stvarali Republiku Srpsku

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić obratio se medijima u okviru današnjeg programa i početka obilježavanja 9. januara kao “Dana Republike Srpske” kojeg je Ustavni sud BiH u dva navrata proglasio neustavnim. Stevandić je kazao da nikome ne treba dozvoliti da “mijenja datume rođenja Republici Srpskoj”.

“Mi ne određujemo datume rođenja drugima niti šta su im svetinje i ne damo nikome drugom da nama mijenja datum rođenja. Nismo konvertiti da odbacimo ono što jesmo, da se odreknemo onih koji su tog dana digli ruku za Deklaraciju o Republici Srpskoj”, kazao je Stevandić na početku.

Dodao je da “odbacuju mržnju i ne daju joj da im komanduje osjećanjima”.

 

“Mržnju odbacujemo, odbijamo ali joj isto tako ne dozvoljavamo da komanduje našim osjećanjima. Ne bojimo se, postojani smo i hoćemo da budemo dostojni onih koji su Republiku Srpsku stvarali”.

Inače, Ustavni sud BiH je 2015. godine utvrdio da je neustavan 9. januar kao dan Republike Srpske, odnosno osporio je 9. januar kao datum, a ne obilježavanje dana RS kao praznika.

Narodna skupština RS je potom iz Zakona o praznicima izbacila Zakon o Danu RS i usvojila ga kao poseban sekularni praznik. Zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona podnijeli su delegati Bošnjaka i Hrvata u Vijeću naroda RS.

Ustavni sud BiH je 29. marta 2019. proglasio 9. januar neustavnim, odnosno poništio dio člana Zakona o Danu RS.

Inače, ove godine obilježavanju neće prisustvovati predsjednik RS Milorad Dodik zbog postoperativnog oporavka.

N1

Nastavi čitati

BiH

Dodik neće biti na proslavi neustavnog dana RS, delegacija iz Srbije dolazi

Published

on

By

Od danas u Banjoj Luci i drugim gradovima Republike Srpske počinje obilježvanje 9. januara kao “dana RS” kojeg je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.

Sutra će biti održana centralna manifestacija u Banjoj Luci, a danas će se već početi  s polaganjem vijenaca nakon čega će se održati akademija na kojoj će se dodijeliti odlikovanja najzaslužnijim pojedincima i institucijama, a sutra nakon svečanog defilea će biti održani koncerti, predstave i drugi sadržaji.

Salkić uputio zahtjev OHR-u

Ovaj program je godinama na repertoaru, međutim, ove će biti izmjena jer Milorad Dodik, predsjednik RS neće prisustvovati obilježavanju već će njegove dužnosti preuzeti premijer RS Radovan Višković, članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS.

Ovu informaciju je u programu RTRS-a potvrdila generalna sekretarica predsjednika RS.

Dodik neće prisustvovati manifestaciji obilježavanja ovog neustavnog dana jer se oporavlja nakon operacije koju je prošle godine imao u Beogradu.

 

Može se reći da je upravo zbog toga, nikad tiše ovaj datum dočekan. Nije bilo toliko istaknutih izjava tamošnjih političara, ali je upečatljiv bio zahtjev kojeg je Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) i potpredsjednik SDA uputio visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu prije nekoliko dana.

On je, naime, pozvao Schmidta da, u skladu sa svojim mandatom i ranijim odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, poništi zaključak NSRS od 27. novembra o formiranju odbora za organizaciju proslave dana entiteta RS 9. januara.

Schmidt nije donio nikakve odluke u vezi s tim zahtjevom, ali važno je istaći, također, da su i ranije bile podnesene brojne prijave Tužilaštvu BiH, a jednu od njih je podnio upravo i Salkić, međutim, nikakvih konkretnih reakcija nije bilo.

Ana Brnabić danas dolazi u Banju Luku

Također, ministar odbrane BiH Zukan Helez je jučer odbio dati saglasnost za prelet vojnog aviona Srbije preko teritorije BiH, a prema planu leta dostavljenom od ambasade Srbije u BiH na dane 8. i 9. januar 2025. godine.

Ovaj prelet helikoptera R Srbije i posjeta delegacije Ministarstva odbrane Srbije nedvojbeno upućuje na zaključak da je namjera prisustva događajima vezanim za obilježavanje 9. januara, kojeg je 2015. i 2019. godine Ustavni sud Bosne i Hercegovine svojim odlukama proglasio neustavnim danom Republike Srpske“, naveo je jučer Helez.

Jučer je na tu odluku reagovao Aleksandar Vulin, ministar unutrašnjih poslova Srbije navodeći da je “malo Zukana da bi spriječili Srbe”. Iako još nije poznato da li će biti preleta navedenih aviona, poznato je da danas dolazi delegacija Vlade Srbije na Aerodrom Banja Luka u Mahovljanima u 14:00 sati.

Tako su iz NSRS danas poslali saopćenje medijima u kojima su najavili da će predsjednik ove entitetske institucije Nenad Stevandić danas u 13:45 sati na aerodromu u Mahovljanima dočekati Anu Brnabić, premijerku Srbije.

Važno je istaći da su na obilježavanje neustavnog 9. januara u više navrata reagovali brojni zvaničnici i profesori među kojima je i  i profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Southern Connecticut i član Upravnog odbora Programa studija genocida na Univerzitetu Yale dr. David Pettigrew koji je poručio da visoki predstavnik za BiH i međunarodna zajednica moraju biti svjesni da je proglašenje 9. januara tzv. “danom RS“ možda najekstremniji slučaj negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca u RS, a i jedno i drugo predstavljaju kršenje Krivičnog zakona BiH.

Ustavni sud BiH tri puta proglasio proslavu 9. januara kao dana RS neustavnom

Podsjećanja radi, Ustavni sud BiH do sada je tri puta presudio da je proslava 9. januara kao Dana RS neustavna.

Do sada, niko nije krivično odgovarao za to krivično djelo.

Ustavni sud BiH je proglasio 9. januar neustavnim zato što Vlasti RS slave 9. januar, datum kada je 1992. godine u Sarajevu tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine.

Cilj je bio da se taj dio BiH potom pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.

Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koji su osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.

Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom na teritoriji RS.

Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i deklaracija i Ustav Srpske Republike BiH. Ustavni sud BiH je, 23 godine kasnije, u novembru 2015. donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a, neustavan.

Osim što se Ustavni sud u obrazloženju osvrnuo i na događaje iz 1992. godine, utvrdio je i da se tad obilježava i krsna slava Republike Srpske – Sveti arhiđakon Stefan, pa se doživljava i kao vjerski praznik.

Ustavni sud BiH nije osporio pravo na dan Republike Srpske, ali je utvrdio da “Dan RS-a” ne može biti 9. januar.

N1

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije