BiH
Ako slaviš dan Republike Srpske – neka znaš, ovo su njezini temelji…
Pa
Dođi
Navikao sam davno na tvoje pohode
Kao na neke velike bolesti
Što stižu iz daleka
Kao na goleme ledene i strašne vode
Što donosi ih sve jača
Ova noćna rijeka
Tmača
(Mak Dizdar, Kameni spavač, 1966.)
Piše: Faruk Vele
1. Ako slaviš 9. januar, neustavni “dan RS-a”, neka znaš da je Ferida Osmanović nakon srebreničkog pakla uspavala svoje dvoje djece, potom ustala i objesila se svojim šalom i kaišem. Treba to da znaš…
2. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, zapamti da je majka Ramiza Ajšić iz sela Kutuzero držala zaklanu glavu sina Muje, a koljač na nju vikao: “Pušćaj tu glavu”.
3. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, trebaš čuti priču dede Muniba Muminovića, oca četvorice ubijenih sinova koji se od tuge objesio u džamiji!
“Svi govorite:”Majka, majka. A otac?! Šta je otac?”, govorio je rahmetli Munib.
4. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, pročitaj presude koje kažu da je cijeli vojni
i politički vrh te i takve Republike Srpske osuđen za ratne zločine. Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić… Karadžić, Mladić, Zdravko Tolimir, Ljubiša Beara i Vujadin Popović osuđeni su na doživotne kazne.
5. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, trebaš da čuješ priču o lijepoj Jasmini
(Mehmeda) Ahmetspahić koja je bježeći od zločinaca skočila u smrt za zloglasnog hotela “Vilina vlas”. Silovanje je bilo dio genocidnog procesa, to je istina s kojom se moramo suočiti.
6. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, trebaš da znaš da su šestorica muškaraca i dječaka, Bošnjaka iz Srebrenice ležala na podu vojnog kamiona. Vojnik u čizmama je šutirao jednog u glavu i pitao: “Šta se treseš?”. Pa ga psovao. Svi su ubrzo ubijeni na Godinjskim barama kod Trnova…Majka je gledala sina dok pada pokošen rafalima. U tom času, dok je ubijan cijeli jedan svijet, i Sudnji dan mogao je da nastane.
7. Ako slaviš 9. januar, neustavni dan RS-a, trebaš upoznati svjedoka Nedžada Avdića koji je preživio masovno strijeljanje u Petkovcima. On će ti reći šta je počelo 9. januara.
“Jovo provjeri da li su svi mrtvi, koji je vruć ispali ponovo metak”. Jovi bi mrsko, pa Nedžad preživio. I ispričao. Da nije…, zna se. ‘Ja sam greška njihovog savršenog sistema ubijanja’, govorio je.
8. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, treba da pročitaš zapisnik u kojem se veli
kako je tačno 50 dana poslije tog “historijskog datuma”, 29. februara 1992. godine u Biljanima kod Ključa rođena Amila Džaferagić, kći Šemse. Beba Amila ubijena je te proklete 1992. godine, ne dočekavši prvi rođendan. A trebala je ove godine da napuni 31 godinu.
Kod nje su nađeni jedna bijela i jedna plava dječja cucla-duda… Kome je Amila smetala? Je li to to mirno okruženje o kojem Dodik govori kada govori o 9. januaru 1992.
9. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, nemoj reći da nisi čuo kako su 12. maja 1992. godine usvojeni Karadžićevi strateški ciljevi kao ‘kamen temeljac genocida’. Čak je i zločinac Ratko Mladić povukao: ‘To je, ljudi, genocid!’
10. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, moraš znati da je onaj ‘dobri deka’ Radovan Karadžić koji iz sada zatvora piše o pomirenju, 9. jula 1995. zločincu Miroslavu Deronjiću rekao: ‘Miroslave, to sve treba pobiti…Sve što stignete’.
11. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, pomoli se za nevino bošnjačko maksumče iz Srebrenice koje je umrlo jer nije bilo mjesta u helikopteru UNPROFOR-a.
12. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, onda nisi čuo da je majka Hajra Ćatić
umrla, a da nije dočekala da pronađe i ukopa kosti voljenog sina, srebreničkog Lorku, pjesnika i novinara Ninu Ćatića, koji se posljednji javio iz ubijenog grada.
13. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, onda nisu čuo za prvu masovnu grobnicu u BiH i za stradanje 114 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na lokalitetima Uborak i Sutina, sjeverno od Mostara. Preživio je Redžep Karišik i sve ispričao. Redžep je umro 2021. godine, ali istina je ostala.
14. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, onda sigurno ne znaš Jasminu Ploskić, pravnicu koja traži kosti svoje djece ubijene u Nevesinju. Jasmina traži zemne ostatke kćerkice Ajle i sina Amara. Sin Amar je imao četiri i po godine, a kćerkica Ajla, beba od tek devet mjeseci, kad su ih ubili nevesinjski četnici. Ubili su oni i njenog supruga Hasana. Bijaše to ljeto 1992. godine.
Kome su Ajla, Amar i Hasna bili krivi?
15. Ako slaviš 9. januar, neustavni dan RS-a, sigurno nisu čuo za selo Briševo kod Prijedora gdje je između 24. i 25. jula 1992. godine ubijeno je 67 mještana, nedužnih Hrvata, što se smatra najvećim stradanjem Hrvata u jednom danu tokom rata u BiH. To su oni koje Dodik naziva ‘pokatoličenim’ Srbima.
16. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, sigurno ti nisu kazali za višegradske “žive lomače” na Bikavcu i u Pionirskoj ulici u Višegradu.
17. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, onda treba da naučiš da je Tomašica najveća masovna grobnica u Europi nakon Drugog svjetskog rada.
18. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, morat da prihvatiš tragičnu istinu o porodici efendije Hasiba Ramića u Semizovcu kod Sarajeva. Efendiju Hasiba, njegovu suprugu Šefiku i djecu Muhameda (13), Melihu (10), Ahmeda (4) i Aminu (bebu od mjesec dana) zločinci su ubili 28. maja 1993. godine, svega četiri mjeseca od 9. januara i ‘utemeljenja RS’. Vjerovali su da tako stvaraju RS!
19. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, onda te sigurno nije briga za 44- mjesečnu opsadu Sarajeva, za Markale, Tržnicu, pogibije u redovima za hljeb, za vodu… Za snajpere i razaranje. Za 11.541 ubijeni svijet, za 1.601 prekinuto djetinjstvo.
20. Ako slaviš 9. januar, neustavni dan RS-a, nisi želio da vidiš i čuješ kako su na prostorima pod kontrolom Vojske RS srušene 534 džamije, među kojima Ferhadija, Aladža i druge iznimne kulturne ljepote i vrijednosti. Daleko od ratišta vršen je urbicid i kulturocid.
21. Ako slaviš 9. januar, neustavni dan RS-a, moraš znati da je na lokalitetu Korićanske
stijene, na planini Vlašić, 21. augusta 1992. godine strijeljano je više od 200 logoraša, Bošnjaka i Hrvata, koji su bili zatočeni i mučeni u prijedorskim logorima. Tijela logoraša padala su u ponor dubok preko 300 metara. Pa se mještani okolnih srpskih sela žalili ‘da im smrdi’. Preživjelo je 12 osoba, koji su prenijeli istinu. Tako je to sa istinom, ona prije ili kasnije izađe na vidjelo.
22. Ako slaviš 9. januar, neustavni dan RS-a, moraš čudi priču o Zekiri Begić i njenoj nerođenoj bebi. Ta priča strašnija je i od smrti.
23. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, znaj da su genocidu u Srebrenici ubijeni i katolici, Hrvati Rudolf Hren i Anto Stanić… Pokoj im.
24. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, jesi li čuo za sudbinu porodica Sarajlić, Sejmenović i Malagić iz Bijeljine? To su oni što su ih odveli na obalu Drine u sembersko selo Balatun i strijeljali samo zato što su se tako zvali.
Ubijeni su Sarajlići: Admir i Alma (6 i 10 godina), njihova majka Amira (1955) i otac Osman (1956), njegov mlađi brat Senad (1967), njihov otac Izo (1931) i majka Rašida (1920), zatim Derviša (1956), Muharem (1952), njihova kćerka Selma (12 godina) i sin Zekerijah (1976). Ubijena je i Zurijeta Sarajlić (1934) i njena sestra Najla Džafić (1931). Ubijeni su Sejmenovići: Jusuf (1949), njegova žena Izeta (1951) i djeca Edina (1973) i Edin (1079). Ubijeni su Malagići: Rašid (1947), njegova majka Haša (1926), žena Amira (1953) i djeca Elvir (1972) i Almir (1974).
25. Ako slaviš 9. januar, neustavni dan RS-a, jesi li čuo za krvavi Bajram i Bijeljinu, Zvornik, Foču, Bratunac, progone iz Trebinja, Bileće, Gacka… Za Preišićevo razaranje Mostara?
26. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, do Sudnjeg dana ćete proganjati sudbina majke Have Tatarević i šest njezinih sinova: Senada, Sejada, Nihada, Zilhada, Zijada, Nishada, muža Muharema…Na žrtve Zecova, Čarakova, Hambarina…Ta prijedorska polja smrti. Da, to je genocid!
27. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, moraš znati priču heroja Gorana Čengića, koji je ubijen jer je spašavao komšiju. To je priča o teroru Veselina Vlahovića Batka na sarajevskoj Grbavici. “To je priča iz koje niko ne može izaći živ”.
28. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, onda sigurno ne znaš istinu o Fikretu Aliću, čovjeku s naslovne strane magazina ‘Time’, jedne od najupečatljivijih fotografija 20. stoljeća. Slika tog izmučenogčovjeka iza žice logora ‘Trnopolja’ simbol je agresije na BiH i počinjenog zla u toj 1992. godini.
29. Ako slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, znaj da je izvršen elitocid i da su ubijani ljudi poput Ese Sadikovića, kozmopolite, građanima svijeta, eksperta UN-a, koji je doživio užasno zlo. U smrt je ispraćen aplauzom. Kao velikan.
30. Ako slaviš 9. januar, neustavni dan RS-a, onda moraš da znaš da je beba Fatima Muhić, od majke Have i oca Hajrudina, pronađena u masovnoj grobnici u Srebrenici i da se vodi kao najmlađa žrtva genocida u Srebrenici. ‘Oni su meni rekli da je mrtvo, ja nisam vidjela, nisu mi je ni pokazali’, pričala je majka Hava.
31. Ako slaviš 9. januar, neustavni dan RS-a, nećeš moći zaboraviti da su u Srebrenici ubijene 8.372 žrtve, žrtve najvećeg zločinca u Europi poslije Drugog svjetskog rata. Ova 31. tačaka užasa, za 31. godinu Republike Srpske. Kap u moru zla.
I šta se tu ima slaviti? Iko…
Ako te za sve ovo nije briga. Ako i dalje želiš da slaviš 9. januar, neustavni ‘dan RS-a’, neka ti je Svevišnji na pomoći! Znaj da oni koji danas slave 9. januar, koji zveckaju oružjem nekoliko kilometara od grada mučenika i heroja, grada Sarajeva, ne žele dobro ni meni, ni tebi, nijednom normalnom i poštenom čovjeku. Jer, zlo je zlo.
Al ostat će zato poslije mene
Na nekoj prvoj kamenoj gromači
Iz nekih dobrih
I bolnih ruka
Procvala
Cvjetna
Poruka
Radiosarajevo.ba
BiH
Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.
Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
BiH
Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje
U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.
U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.
Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.
BHmeteo: od vikenda toplije
Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.
U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.
Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.
Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.
Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.
Prognoza FHMZ-a za naredne dane
U četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.
BiH
Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa
Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.
Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.
Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.
To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.
Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.
-
Cazin5 dana ago
Rukometaši BiH večeras u grotlu Cazina traže pobjedu za krupan korak ka Euru
-
Svijet / Zanimljivosti5 dana ago
Tužno jutro na sjeveru Pojasa Gaze: U izraelskom bombardovanju ubijene cijele porodice
-
Svijet / Zanimljivosti5 dana ago
Krenuo kod brata prije nesreće, stradao na 200 metara od kuće
-
Svijet / Zanimljivosti5 dana ago
Stravična nesreća u Hrvatskoj: Dvoje mrtvih u sudaru na granici s BiH
-
Svijet / Zanimljivosti5 dana ago
Važna informacija za zaposlene u Njemačkoj: Od 1. januara slijedi velika promjena
-
BiH3 dana ago
Stravična saobraćajna nesreća u BiH, jedna osoba poginula
-
Svijet / Zanimljivosti5 dana ago
Još jedna potresna priča iz Gaze: Dječak Zain već mjesecima spava na grobu svoje majke
-
BiH7 dana ago
Vratili se u BiH nakon 10 godina: ‘Život ovdje ne može se usporediti sa životom u Njemačkoj’