Connect with us

BiH

Alarmantno: Je li projekt ‘Gornji horizonti’ povezan s razornim potresima u Hercegovini? (FOTO)

Published

on

Kada je u septembru 2011. godine poznati mostarski novinar, kolumnista, sociolog, rahmetli Enes Ratkušić upozorio javnost da je “Bregava presušila”, te da “sada čekamo zemljotrese”, vjerovatno mnogi nisu ni slutili dalekosežnost ovakvog upozorenja i širinu problema s kojima će se Hercegovina, kao jedan od najljepših dijelova naše domovine, suočiti u bližoj budućnosti zbog žudnji čovjeka za profitom – po cijenu krajnjih destrukcija prirode.

Piše: Faruk Vele

Nije nikakvo iznenađenje da “zbog sveprisutne interakcije čovjeka u okolišu, najčešće bez poštivanja prirodnog ritma u prirodi, čovjek mijenja životnu sredinu sa štetnim učinkom na biološku i krajobraznu raznolikost te često s negativnim posljedicama za ljudsko zdravlje i kvalitetu življenja”.

“Zanemarivanjem okoliša u korist ekonomskog rasta i razvoja čovjek je takvim neodgovornim ponašanjem u relativno kratkom vremenu više izmijenio okoliš nego bilo koja druga biološka vrsta. Posljedice takvog djelovanja su neodržive i dovode u pitanje budućnost tog istog okoliša”, ukazuju ekolozi.

Potresi, poplave, klizišta, epidemije i dr. prirodne su pojave koje se javljaju kroz cijelu povijest čovječanstva. Međutim, brzi porast stanovništva, zagađenje i uništavanje prirodne sredine i povećano siromaštvo doprinijeli su pretvaranju ovih prirodnih pojava u katastrofe koje uzrokuju ogromne gubitke u ljudskim životima, infrastrukturi i materijalnoj imovini, upozorava odavno i OSCE.

Betoniranje ponora i suha zemlja

No, kolega Ratkušić je zemljotrese spominjao konkretnim povodom, u kontekstu famoznog projekta “Gornji horizonti” na čiju pogubnost eksperti iz različitih oblasti, također, upozoravaju već decenijama!

Prisjetio sam se ovog vapaja ovih dana kada smo sa zabrinutošću pratili vijesti o zamljotresima u Stocu, Ljubinju i istočnoj Hercegovini koji su se osjetili diljem regije, a koji su, nažalost, pored velike štete, odnijeli i mladi život Elmire Sefo (28).

“To što Bregave nema, međutim, samo je prvi dio problema, koji jeste kolosalan i posljedica je klasičnog zločina ne samo prema prirodi nego i prema stanovnicima cijele Hercegovine. Ono što sad treba očekivati su zemljotresi! Nisam seizmolog, ali mi je jasno da će podzemni kanali kojima je voda sa navedenih kraških polja išla prema podzemnim akomulacijama, zbog betoniranja ponora, ostati suha“, naveo je Ratkušić, te dodao:

“Pošto će ostati suha, planktonske životinjice koje su održavale njihovu strukturu će, naravno, uginuti. Kad tih malih graditelja nestane, jasno je da će uslijediti urušavanje podzemnih hodnika kojima je od postanka svijeta tekla voda i odvijao se život, a zemljotresi će, naravno, biti spoljna manifestacija zbivanja ispod zemlje”, upozoravao je tada Ratkušić.

FOTO: AA: Kuća u kojoj je stradala mlada Stočanka

Vlada RS i Kinezi

Na aktivnosti na projektu “Gornji horizonti” portal Radiosarajevo.ba je ponovo upozorio i početkom ove godine.

Naime, Vlada RS-a donijela je 31. decembra 2021, u pretprazničko vrijeme, odluku kojom daje garanciju bh. entiteta Republike Srpske za kreditno zaduženje Hidroelektrane Dabar d.o.o. Trebinje kod Izvozno-uvozne banke Kine u iznosu od 189.409.002 eura, što je oko 370 miliona KM, za izgradnju ostatka objekata ove hidroelektrane čija će instalirana snaga biti 159,15 megavata.

Kako je saopćeno medijima, ovim je “omogućeno da se napokon realizira projekat iz šezdesetih godina prošlog stoljeća o izgradnji sistema “Gornji horizonti” koji će elektroenergetski bilans Hidroelektrana na Trebišnjici /HET/, u čijem je vlasništvu HE “Dabar”, povećati za oko 50 posto”, javio je tada portal Trebinje.info zadnjeg dana 2021.

HE “Dabar” je sastavni dio projekta “Gornji horizonti”, koji predviđa prebacivanje voda iz Gatačkog i Nevesinjskog polja, preko Dabarskog i Fatničkog polja u akumulaciju Bilećkog jezera.

Podsjetimo, ugovor o izgradnji HE “Dabar” potpisali su “Elektroprivreda RS” i preduzeće “China Energy Gezhouba Group” koje će finansirati 85 posto projekta. Ugovor je potpisan u maju prošle godine. Prethodno je Vlada Republike Srpske dala koncesiju HET za izgradnju i korišćenje HE “Dabar”. Koncesija je data na 50 godina.

Pogubnost projekta

Zanimljivo je da je Stranka demokratske akcije (SDA) među rijetkima upozorila vlast entiteta RS na pogubnost izgradnje sistema Gornji horizonti po cjelokupan ekosistem južnog dijela Bosne i Hercegovine i susjedne Republike Hrvatske.

“Vještačko preusmjeravanje voda u akumulaciju Bilećkog jezera zarad povećanja produktivnosti Hidroelektrana na Trebišnjici, prema upozorenjima stručnjaka, imat će fatalne posljedice, po zdravlje ljudi, floru i faunu, ali i održivost osnovnih uvjeta za život na ovim prostorima”, navode iz SDA u saopćenju od 7. januara.

https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna-i-hercegovina/vlasti-rs-a-udruzeni-s-kinezima-u-projektu-koji-ugrozava-neretvu/442531

Već decenijama ekolozi, novinari, intelektualci, stanovnici Hercegovine ukazuju na moguće fatalne posljedice projekta „Gornji horizonti“… Nažalost, bez rezultata.
MN: „Gornji horizonti će izazvati katastrofu“

Anes Podić, ugledni bh. ekolog iz Udruženja „Eko akcija“ na pitanja o mogućim vezama projekta „Gornji horizonti“ i posljednjih seizmičkih aktivnosti u Hercegovini, odgovara:

Nema nikakve sumnje da će Gornji Horizonti izazvati katastrofu na lijevim pritokama Neretve od Blagaja do Metkovića u vidu drastično smanjenih količina vode tokom cijele godine, što će opet dovesti do dramatičnih posljedica i po živi svijet u rijekama i za lokalno stanovništvo. Mislim da uopšte neće biti moguće dobiti odgovor na pitanje da li će projekat eventualno dovesti do pojačane seizmičke aktivnosti na području istočne Hercegovine – takva istraživanja kod nas nikada nisu rađena“, rekao je Podić za Radiosarajevo.ba.

Ekolozi iz Hrvatske

U cijelu priču su se uključili i ekolozi iz susjedne Hrvatske.

Ana Musa, predsjednica Pokreta prijatelja prirode Lijepa naša iz Ploča već dvije decenije, također, upozorava na megaprojekt “Gornji horizonti”. Kaže da se poslije potresa, koji se snažno osjetio i u tom dijelu Hrvatske, upitala o mogućim utjecajima spomenutog projekta na seizmičku aktivnost.

“I sama sam sebi postavila to pitanje, ali kako nisam stručnjak, uputila sam ga u Zagreb, seizmolozima u znanstveno-nastavnim zvanjima na Geofizičkom zavodu pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu”, kazala nam je Musa.

Ona je tim povodom poslala pismo Geofizičkom zavodu pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u kojem se navodi:

“Poštovani! Kao ekološku aktivisticu jako me zanima je li moguće da potres mogu izazvati i veliki zahvati u prirodi. Naime, godinama se preko udruge Lijepa naša borim i skrećem pozornost na hidroenergetski megaprojekt Republike srpske pod nazivom Gornji horizonti.

Tim se objektom preko ogromnoga niza kanala i tunela prevode vode sliva Neretve i Trebišnjice u sustav HE Dabar (do HE Plat kod Dubrovnika), a koja je sastavni dio projekta ‘Gornji horizonti’. Projektom se predviđa prebacivanje voda iz Gatačkog i Nevesinjskog polja, preko Dabarskog i Fatničkog polja u akumulaciju Bilećkog jezera.

Vlada RS je 31. decembra prošle godine potpisala sa Kinom ugovor o financiranju i izgradnji HE Dabar na 180 milijuna američkih dolara. Projekt je izuzetno dvojben, na veliku štetu i Hrvatske i Federacije BiH, i ugovorni iznos sa Kinom je samo dio sredstava za samu izgradnju hidroelektrane, jer su već napravljeni svi potrebni kanali, tuneli,priključne ceste i ostala infrastruktura. Učinjeni su doista nevjerojatni zahvati na samome tlu. Osobno sam sa našom Udrugom u borbi protiv toga od 2006. godine, ali čini se da Hrvatska Vlada samo inertno gleda što oni rade, a sada prijeti (nakon više od 15 godina od početka radova) da će zbog toga tužiti BiH koja se kao i mi godinama bori protiv toga megaprojekta. Molim vaš znanstveni odgovor: mogu li ovi izuzetno veliki zahvati u prirodi biti razlogom potresa baš tamo gdje se to (g)radi“, navedeno je u dopisu.

Iako je, nažalost, pitanje ekologije dugo bilo na zapećku interesa bh. javnosti, i posljednji događaji nas upozoravaju da je negativan utjecaj čovjeka na prirodu pitanje života i smrti nas i naših najmilijih.

Foto: Fuad Fočo: Bregava

Radiosarajevo.ba

BiH

Krivična prijava protiv igumana Luke: “Poruka da će mrtve u šehidskom mezarju pokrstiti”

Published

on

By

Bošnjački odbornici u Skupštini općine Srebrenica, bošnjačka udruženja koja djeluju u ovom gradu, te mještani Kragljivoda potpisnici su krivične prijave protiv igumana manastira Karno Srebrenica Luke Babića, koju su danas predali Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
U krivičnoj prijavi je navedeno da je “uz pomoć njemu poznatih suizvršilaca organizirao, bez prethodne saglasnosti, potajno i protivpravno upao u muslimansko mezarje u selu Kragljivode kod Srebrenice 19. januara ove godine. U njemu je, pored nišana, postavio krstove.”
Sve je, kako stoji u krivičnoj prijavi, uradio “u namjeri da izazove vjersku i nacionalnu netrpeljivost i da uznemiri lokalno stanovištvo”, piše Stav.
Dalje se navodi i da se time “poslala poruka većinskom muslimanskom stanovništvu Kragljivoda da ukopani u mezarju nemaju ni mrtvi svoj mir i da će vjerski službenik druge vjere mrtve pokrstiti”.
Postavljanje krstova u šehidskom mezarju u naselju Kragljivode, kod Srebrenice, porodice žrtava vide kao sramotan čin koji predstavlja duboku povredu dostojanstva šehida ukopanih na ovom mezarju. Građani Mjesne zajednice Osatica obratili su se nadležnima u Općini Srebrenica, Policijskoj stanici Srebrenica i na adresu EUFOR ALTEA/LOT Bratunac sa zahtjevom za zaštitu osnovnih ljudskih prava, a zbog, kako navode, uznemiravanja. Samo dan poslije, krstovi su uklonjeni iz šehidskog mezarja. Navodno ih je uklonio mještanin Srbin, dok iguman Luka optužuje “islamske fanatike” da su ih ukrali.
Na Facebook stranici Manastira Karno 20. januara uz fotografije sa šehidskog mezarja Kragljivode, na kojima se vidi iguman Luka i Srbi koji nose i postavljaju krstove ispisane su poruke koje niti jednog trenutka ne pozivaju na suživot i međusobno uvažavanje, već naprotiv, šire mržnju i vrijeđaju Bošnjake.
“Na Bogojavljenje na srpskom groblju srodnici streljanih Srba vratili ukradena spomen obeležja mučenicima ubijenim zbog srpskog imena i vjere pravoslavne u Prvom ratu, koji su islamski fanatici ukrali i na njihovim kostima podigli mezarje.
Parastos je služio Arhimandrit Luka s vernim narodom i dostojno prekadio vinom i tamjanom mošti Mučenika. Krv ovih Mučenika vapi na Nebo već dugo. Na Bogojavljenje Bog se javi i Pravda se projavi. Vinovnici sramnog čina krađe spomen obeležja i džamijanja srpskih kostiju još se usuđuju da nas nazivaju ‘nečastivima”, a upravo njihova reakcija je bila kao đavo kad vidi ČASNI KRST. BOG SE JAVI VAISTINU SE JAVI !!!”
Nastavi čitati

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati

BiH

Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja

Published

on

By

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.

Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Posebna pažnja za djecu

Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.

Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.

S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.

Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.

Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.

Socijalno zbrinjavanje

Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.

Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.

U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.

Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.

– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije