Connect with us

BiH

Bahrudin iz BiH pobjegao iz Mariupolja: Bili smo živi štit i jednima i drugima

Published

on

VARILAC iz BiH Bahrudin Delić je za Federalnu televiziju ispričao kako je izgledao život u ukrajinskom opkoljenom gradu Mariupolju.

Rodom iz Zenice, neko je vrijeme živio u Ukrajini. Posljednje dane u toj zemlji proveo je u Mariupolju sa svojom obitelji. Boravio je u podrumu jedne zgrade s kćeri i suprugom te njenim roditeljima invalidima.

Preživljavali su, kaže, od riže na vodi. Izlazili su u rijetkim prekidima granatiranja kako bi potražili nešto hrane. Nakon 38 dana ratnog pakla, uspio je pobjeći iz porušenog Mariupolja i vratiti se u rodnu Koprivnu, ali sam, bez obitelji, piše Federalna.

“Nema više nijedne čitave zgrade, ulice. Sve je srušeno ili je izgorjelo”

“Grada nema, potpuno je srušen. Nema više nijedne čitave zgrade, ulice. Sve je srušeno ili je izgorjelo. Znali smo naći nešto čaja, malo riže. Našli smo nešto zrna kave u smeću, svašta se nađe. Imali smo dovoljno čaja za godinu dana, ali nismo imali vode, što je najgore”, ispričao je Delić.

“Prije sam imao 86-87 kilograma. Mislim da sada nemam više od 62 ili 63 kile. Slab sam, prekjučer sam imao temperaturu 40.8”, dodao je.

“Gdje god pogledaš, mrtvi ljudi”

Delić je ispričao kako je izgledao njegov posljednji dan u Mariupolju, iz kojeg je uspio s obitelji pobjeći na teritorij Rusije.

“To je bio kaos. Tog su dana granatirali s jedne, s druge strane. Nisi mogao otvoriti oči. I to sve iznad naših glava. To što sam vidio za tih 38 dana, nisam vidio nigdje. Izađem iz stana – leži mrtav čovjek. Dođem do drugog ulaza – drugi mrtav čovjek. Gdje god pogledaš, mrtvi ljudi. Ne bih se miješao u politiku, tko je kriv. Bio sam živi štit i jednima i drugima, i takvih je bilo hiljade”, kazao je Delić.

Uspio se vratiti u Koprivnu uz pomoć rodbine iz Njemačke. Oni su njemu i kćeri kupili avionske karte do Sarajeva. Njegova kći liječnica otišla je u Njemačku, a supruga je s roditeljima ostala u Rusiji.

Ne planira se vratiti u Ukrajinu

Sada radi na tome da ponovno okupi obitelj. Ne namjerava se vratiti u Ukrajinu, ali ni ostati u Bosni i Hercegovini.

“Nadam se da ću za mjesec-dva biti s obitelji u Njemačkoj, da će do tada kćer nabaviti potrebne dokumente”, rekao je.

Što se tiče rata, kazao je da je svakom čovjeku potreban mir te se osvrnuo na domaće političare.

“Neka čuvaju mir, to je najvažnije, a sve ostalo će biti. Tko god navlači na rat, njih treba sve potrpati u zatvor. Jednom su nas ugurali u rat, vidim kako hoće opet, to sve treba pozatvarati!” smatra Delić.

BiH

Dodik: 2. maja će biti potpisana smrtna presuda BiH, sada jasno postoji entitetska linija

Published

on

By

Drugog maja će biti potpisana smrtna presuda Bosni i Hercegovini kao nekoj mogućoj zajednici, istakao je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik za RTRS.

-Mi u suštini ne trebamo ništa da činimo, do odbrane funkcionalne nadležnosti. Dakle, mi ne pripremamo nikakav rat, ali shvatamo da ima pojedinaca koji ne razmišljaju tako, kazao je Dodik.

Bosanskim muslimani gotovo identično čine i rade, u smislu želje postavljanja unitarne Bosne, a asistenciju im pruža Amerika. Dešava se ozbiljan udarac na srpski narod, koji mi moramo da dočekamo, ako se usvoji ta rezolucija, mi moramo da napravimo našu nacionalnu strategiju izlaska iz tog. To podrazumijeva zajedničko djelovanje Srba iz Srpske, Srbije, ali i bilo gdje se nalazili. Prilagodićemo se novim okolnostima, jer mislimo da nakon tog ne vidimo način građenja zajedničkog života sa Bošnjacima, navodi Dodik.

-BiH je u prethodnom ratu bila išarana, ali sada jasno postoji entiteska linija, koja je odbranjena u prethodnim okupljanjima.

Imamo dovoljno snage da zadržimo naš subjektivitet, pa čak i samostalnost. Ono što mi radimo u političkom smislu, je borba za ono što imamo, za naša prava, koja su sva napadnuta. Naša politika je odgovorna, nacionalna i državna politika za Srpsku. Naša politika nije bosansko-hercegovačka politika, mi nismo bosansko-hercegovačke patriote. Јa sam na primjer srpski patriota, kazao je Dodik ne znajući da glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici neće biti drugog maja.

-To što neko pokušava, da me napravi negativcem jer sam dobar sa Putinom, je za mene izuzetno pozitivna stvar. Јa ću se najmanje još jednom u ovoj godini sresti sa Putinom i imaćemo o čemu da razgovaramo, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Suljagić odgovorio Dodiku: Tvoje prisustvo u mezarju u Potočarima je uvreda za mrtve, kapije će biti zatvorene

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik najavio je jučer da će Vlada RS održati sjednicu u Srebrenici 2. maja kada je trebala biti održana i sjednica Generalne skuštine Ujedinjenih nacija na kojoj je predmet glasanja trebala biti i rezolucija o genocidu u Srebrenici.

Dodik je izjavio i da je delegacija RS spremna otići u Memorijalni centar u Potočarima kako bi položila cvijeće i odala počast žrtvama zločina, a potom je ponovo negirao genocid kazavši da se u Srebrenici desio zlločin.

Na njegove izjave reagirao je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica.

“Bez ikakve potrebe da pridajem pažnju nastojanjima Milorada Dodika, drugog maja je neradni dan. Kapije mezarja i Memorijalnog centra Potočari će biti zatvorene. Nakon silnih uvreda izrečenih na njihov račun, njegovo prisustvo u mezarju je uvreda za mrtve. I neradnim i radnim danima”, naveo je Suljagić na X-u.

Podsjetimo, Generalna skupština UN-a je 2. maja trebalo da glasa o rezoluciji, ali je glasanje odgođeno. Ovo je drugi put da se glasanje o rezoluciji pomjera, prvi put je glasanje trebalo biti 27. aprila, pa je pomjereno za 2. maj.

Nastavi čitati

BiH

Bez trunke kajanja: Ubica Farisa Pendeka se smijao danas u sudu, prijatelji ga snimali za mreže

Published

on

By

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Ademu Šumanu, ubici nevinog Farisa Pendeka, danas je produžen pritvor na još tri mjeseca, a kako se vidi na snimcima koji su objavili njegovi prijatelji, njemu to nije teško palo. Na snimcima se vidi kako Šuman sa osmijehom na licu pozdravlja prijatelje koji su ga došli podržati.

Podsjećamo, prijatelji mu pružaju podršku jer je 28. januara ove godine hicem iz pištolja ubio Farisa Pendeka.

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Podsjećamo i to da su osumnjičeni pomagači Mersim Saljević i Elmedin Gradišić ranije pušteni na slobodu.

Šuman je 28. januara usmrtio Farisa Pendeka hicem iz pištolja u vozilu na glavnoj saobraćajnici u sarajevskom naselju Otoka.

On je tada vozio svoj Peugeot 308 iza vozila u kojem su bili mladići Danis, Berin, Eman i ubijeni Faris Pendek, “koji nije uspio progovoriti ni riječ”.

Šuman je vozilom stao paralelno s njima i mahao rukama. Oni su otvorili prozor i pitali šta je problem? On je tada s mjesta vozača preskočio na mjesto suvozača, kroz prozor svog auta udario Emana pesnicom, a potom iz kasete izvadio crni pištolj i udario vozača kundakom, zatim je uperio pištolj u Emana, koji se sageo, ispalio je metak koji je pogodio Farisa, koji je sjedio iza njega, a koji je usljed toga vrlo brzo preminuo.

Nakon ubistva je pokušao pobjeći, ali se ubrzo predao zato što je već bio otkriven, a Gradišić ga je zvao i rekao da mu policija pretresa kuću.

Nastavi čitati

Najčitanije