Connect with us

BiH

Bez mrlje u biografiji: Kordić i Župljanin mogu biti ministri MUP-ova, kradljivac tri metra drva je u krivičnoj evidenciji

Published

on

Serge Brammertz, glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove upozorio je u nekoliko svojih izvještaja Vijeću sigurnosti UN-a, da “u zemljama na prostoru bivše Jugoslavije, u domaćoj krivičnoj evidenciji registrirana su krivična djela koja su počinili obični kriminalci, ali ne i ona koja je prema međunarodnom pravu počinila većina ratnih zločinaca”.

– U tom smislu, iz perspektive domaćih zakonodavstava to izgleda skoro kao da ta krivična djela nikad nisu počinjena i da
počinioci nikad nisu osuđeni – poručio je Brammertz.

U izvještaju za 2020. godinu on navodi da je najzapaženiji napredak ostvaren u Hrvatskoj, gdje su vlasti potvrdile da su mnoge presude Međunarodnog suda registrirane na domaćim krivičnim sudovima te zemlje, uključujući osuđujuće presude koje su izrečene u predmetu Prlić i drugi.

 

– Međutim, i u Bosni i Hercegovini i u Srbiji, vlasti su obavijestile Tužilaštvo da u domaćim zakonima nema nikakve pravne osnove da se u domaćoj krivičnoj evidenciji registriraju osuđujuće presude međunarodnih sudova. Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovina je izvijestilo da se aktivno bavi tim pitanjem i da se nada da će ono biti riješeno u bliskoj budućnosti. Ministarstvo
pravde Srbije još uvijek nije obavijestilo Tužilaštvo o koracima koje preduzima u cilju rješavanja ovog pitanja – navodi Brammertz.

 

Kao praktičan primjer glavni haški tužilac naveo je haškog osuđenika Simu Zarića.

– Simo Zarić, koji je bio osuđen za zločine protiv čovječnosti pred Haškim tribunalom, izabran je 2010. godine za zamjenika predsjednika iste one općine u kojoj je tokom sukoba počinio zločine. Uvidjevši potrebu za rješavanje sličnih situacija, Tužilaštvo se postaralo za to da Sekretarijat sve osuđujuće krivične presude koje su izrekli Međunarodni sud i Mehanizam zvanično proslijedi zemljama regiona, te je, pored toga, započelo razgovore s nacionalnim vlastima u cilju ostvarenja napretka u vezi s tim pitanjem – naveo je Brammertz.

Zarić je, podsjetimo, bio osuđen na šest godina zatvora zbog teških ratnih zločina protiv čovječnosti. Tokom rata bio je pomoćnik komandanta za obavještajni rad, izviđanje, moral i informisanje u Četvrtom odredu te načelnik Službe nacionalne bezbjednosti u Bosanskom Šamcu od 29. aprila 1992. do 19. maja 1992. i zamjenik predsjednika Građanskog vijeća u Odžaku. On je 2010. izabran za zamjenika načelnika Bosanskog Šamca.

O upisivanju haških osuđenika u krivične evidencije u Bosni i Hercegovini govorio je i visoki predstavnik Christian Schmidt i to nakon objave u medijima gnusnog video snimka na kojem ratni zločinac Darijo Kordić govori kako bi opet sve ponovio.

Schmidt je tada naglasio potrebu i dao podršku za upis presuda MKSJ-a i Rezidualnog mehanizma za krivične sudove u krivične evidencije BiH:

– Građani BiH, osuđeni od strane međunarodnih sudova, ne bi trebali biti u mogućnosti dobiti potvrde o nekažnjavanju iz domaćih krivičnih evidencija. Društvo koje teži izgradnji bolje budućnosti bez zločina i genocida, mora prihvatiti činjenice iz svoje historije o kojima postoje sudske presude – poručio je Schmidt dodajući kako je čvrsto opredijeljen da to i osigura.

Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida za Faktor kaže kako je Schmidt bio spreman da nametne odluku o obavezi upisivanja svih osuđenih ratnih zločinaca u krivične evidencije BiH, ali da je to zaustavljeno nakon što je ministar pravde BiH Davor Bunoza nedavno se sastao s predsjednicom MRMKS-a Gracielom Gatti Santana te najavio potpisivanje memoranduma kako bi se krenulo u ovaj proces koji se namjerno opstruira od 2016. godine.

Murat Tahirović

 

– Po riječima Bunoze ima neki pravni vakuum. Naravno, uvijek vakuum ima ako nešto nećeš da uradiš. Radi se o nastavku politike koju je vodio njegov prethodnik na mjestu ministra pravde Josip Grubeša. I Bunoza kao i Grubeša traži načine kako da opstruira ovaj jako bitan proces. Ovom pričom da se sastaju sa predstavnicima Suda iz Haga, da se radi na nekakvom memorandumu, samo se javnosti baca prašina u oči, a ustvari se ništa ne radi. Bunoza je zaustavio Schmidta da nametne odluku o obavezi upisivanja osuđenih ratnih zločinaca u krivične evidencije – navodi Tahirović.

Kaže, kako se zbog toga ni za kog ne može ovdje u BiH, ali i u Srbiji reći da je ratni zločinac, jer njih nema u evidencijama, i oni su privilegovani građani, uzorni, čestiti, primjer svima nama.

– Imamo na sceni sinergiju HDZ-a i SNSD-a koji već sedam godina sprječavaju da zločinci budu upisani u krivične evidencije. Vidjet ćemo da li će se uskoro riješiti ovo krupno pitanje, a ako ne, opet ćemo se obratiti visokom predstavniku – zaključuje Tahirović.

Da bi bilo jasnije, u krivičnoj evidenciji nalazi se ime osuđenika koji je ukrao tri metra drva da bi preživio sa porodicom, ali nema ratnog zločinca iz Ahmića Darija Kordića koji sutra može biti kandidat za načelnika Busovače ili imenovan za ministra FMUP-a, ili recimo prijedorskog zločinca Stojana Župljanina koji traži da bude pušten na prijevremenu slobodu, koji kao slobodan čovjek koji će priložiti potvrdu o nekažnjavanju može se kandidovati za Državni parlament, predsjednika RS-a ili biti ministar MUP-a RS.

I Kordić i Župljanin su uzorni građani bez mrlje u biografiji, jer nisu upisani u krivične evidencije.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije