Connect with us

BiH

BiH leži na ‘zlatu’ 21. stoljeća: Kako bi nova otkrića mogla oblikovati našu ekonomiju?

Published

on

“Zlatni” bi rudnik u Varešu investitorima, ali i BiH u idućem razdoblju mogao donijeti i veća sredstva nego što su ranije procjene pokazivale. Naime, iako je prvotnim istraživanjem ovog područja utvrđena velika količina cinka, barita i olova, dodatna su otkrila značajne količine srebra, zlata i bakra.

Iako bi mnogi pomislili kako je zlato ključno u cijeloj ovoj priči, jedan drugi metal mogao bi postati broj jedan po potražnji.

Ključne sirovine

Sve veći naglasak na prelazak na klimatski neutralno gospodarstvo dovodi do rasta potražnje za bakrom u svijetu. Bakar, poznat kao crveni metal, postaje ključna sirovina u borbi za dekarbonizaciju gospodarstva. Očito je da elektrifikacija gospodarstva, ključni korak prema održivijem energetskom sistemu, zahtijeva značajnu količinu bakra, piše Večernji list BiH.

 

Ako se proizvodnju energije želi odvojiti od korištenja fosilnih izvora, to se može postići samo elektrifikacijom gospodarstva, a za nju je nužan “crveni metal”. Joachim Berlebach iz kompanije Earth Resource Investments iz Züricha u razgovoru za DW nedavno je izjavio kako je bakar na temelju svojih fizikalnih osobina, prije svega svoje električne vodljivosti, najvažnija sirovina za energetski zaokret.

 

“Ako stvarno želimo napustiti korištenje fosilnih izvora energije, trebali bismo u iduća tri desetljeća otprilike jednaku količinu bakra kao u cijeloj dosadašnjoj ljudskoj povijesti”, smatra Berlebach. Svoju ulogu u sve većoj potražnji za bakrom imaju i električni automobili. Naime, električni automobil više klase može sadržavati oko 78 kg bakra u usporedbi s oko 22 kg u ekvivalentnom modelu vozila koje pokreće benzin, prema podacima globalne baze podataka i analitike vezane uz energetsku tranziciju Wood Mackenzie.

Prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA), godišnja potražnja za bakrom do 2050. godine zahtijeva znatna ulaganja u nove rudnike, ali su se investicije posljednjih godina smanjivale. Budući da je ova zemlja bogata mineralnim sirovinama poput željezne rude, boksita, olova, cinka i bakra, a rudarstvo duboko ukorijenjeno u historiju gospodarstva, nije isključeno otvaranje novih rudnika.

Uz to što je bogata navedenim rudama, u utrobi BiH skriva se još jedna ruda za kojom će u idućem razdoblju potražnja samo rasti. Riječ je o litiju bez kojeg nema snažnih baterija koje se ugrađuju u električne automobile, ali ni litij-ionskih baterija za mobilne telefone i prijenosna računala bez kojih je današnji svijet praktički nezamisliv.

Rude i minerali

Ranije je objavljen podatak kako će globalna potražnja za litijem rasti po stopi od 33,3 posto godišnje, a alternative mu, zasad, nema. Friedrich Katzer, jedan od najznačajnijih geologa u BiH, još u vrijeme Austro-Ugarske rekao je: “BiH je zemlja iznimno bogata rudama i mineralima. Kada je u pitanju litij, ima ga i na području Domaljevac-Šamca, u dijelu središnje Bosne. U mjesnoj zajednici Suho Polje kod Bijeljine tvrde da litija itekako ima, međutim, Grad Bijeljina nije htio dati odobrenje za izvođenje detaljnih geoloških istraživanja litija i bora bijeljinskoj kompaniji Rodon jer nema dovoljno informacija ni pravni temelj za izdavanje tražene suglasnosti. Istraživanja su pak odobrena u Ugljeviku i Loparama. Najviše lokacija s litijem, prema Ministarstvu energetike i rudarstva RS-a, nalazi se na području Zvornika.

BiH

Počela digitalizacija usluga BH Telecoma: Šalteri postaju prošlost

Published

on

By

Saradnjom između BH Telecoma i Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDEEA) započela je digitalizacija usluga BH Telecoma, a nadležni su objasnili šta će to značiti za korisnike usluga ove kompanije.

Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto (NS) je naglasio da će to značiti da će te usluge biti potpuno digitalizirane te je ukazao na to da BH Telecom može pomoći u digitalizaciji usluga općinskih i gradskih administracija.

“Jedna općina ne može platiti inžinjera, kakve ima BH Telecom”, konstatirao je Forto.Direktor IDEEA-e Almir Badnjević je ukazao da će digitalizacija usluga BH Telecoma biti omogućena uvođenjem zaštićenog kvalifikovanog potpisa, kojeg će moći dobiti svaki korisnik usluga.

Najavio je da se radi i na tome da se na ovaj način digitaliziraju usluge dvije banke, što će značiti i to da će se preko interneta moći podnositi zahtjeve za kredit, kao i na tome da građani u svakom trenutku imaju pristup podacima koji su potrebni prilikom izvršavanja administrativnih usluga.

Direktor BH Telecoma Amel Kovačević je ukazao da će se digitalizacijom ubrzati njihove usluge i da će na ovaj način ostvariti uštede u poslovanju. Naglasio je da će digitalizacija biti fazna – prvo će se primijeniti na internetsku trgovinu (web shop), zatim na mobilnu aplikaciju “Moj BH Telecom”, a zatim i na šalterima.

“Sve usluge na web shopu, gdje god treba potpisati ugovor, kao što je npr. ugovor za kupovinu mobitela, taj ugovor će se potpisivati digitalno, što znači da više nećete morati ići na šaltere BH Telecoma”, objasnio je Kovačević.

Ukazao je da je korištenje zaštićenog kvalifikovanog potpisa već moguće u BH Telecomu te da će biti potrebno određeno vrijeme da se digitaliziraju sve usluge. Nije mogao precizirati koliko tačno će to trajati.

klix

Nastavi čitati

BiH

Bh. ambasador u Srbiji: Većina država u UN-u vidi BiH kao prijetnju i opasnost od terorizma

Published

on

By

Aleksandar Vranješ, ambasador BiH u Srbiji, kritikovao je diplomatske aktivnosti naše zemlje u New Yorku. Pored toga, iskoristio je priliku da spomene BiH u kontekstu terorizma

– Bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović ne može da naruši ugled Srbije svojim govorom u Generalnoj skupštini UN u New Yorku jer za to nema kapacitet, izjavio je ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ.

Vranješ je kazao da je “ugled Srbije manifestovan kada je u Generalnoj skupštini UN bila rezolucija o Srebrenici i kada je veći broj zemalja i članica bio na strani Srbije i srpskog naroda”.

– Ni Bećirović niti Konaković nemaju nikakav kapacitet da mogu da naruše ugled Srbije, rekao je Vranješ za Televiziju Kurir.

Prema njegovim riječima, “oni takozvanom političkom mitomanijom bošnjačke političke elite pokušavaju da svoje mitove, koje su izgradili u Sarajevu, prenesu na globalni plan, ali je to potpuno bezuspješno”.

– Imajte na umu da većina sale u Generalnoj skupštini UN danas BiH poimuje kao državu koja je prijetnja i opasnost po terorizmu u svijetu, a ne država koja može da narušava ugled bilo kome. Tako da ne treba niko u Srbiji da bude zabrinut da li je ovakvim izjavama mogao da bude narušen ugled, rekao je Vranješ.

Smatra i da “Bećirović u UN ne govori ni u ime Predsjedništva BiH, ni u ime BiH”.

– Usudio bih se reći ni u ime kompletnog bošnjačkog naroda, jer njegova partija ne stoji tako dobro, rekao je Vranješ komentarišući Bećirovićevo izlaganje u UN u kojem je iznio niz optužbi na račun rukovodstava RS i Srbije.

On je dodao da “oni često često vrše zloupotrebu kompletnog sistema koji bi trebalo da bude zasnovan na konsenzusu, na bazi dogovora tri konstitutivna naroda i tek onda kada se usklade i usaglase stavovi sva tri konstitutivna naroda, odnosno političkih predstavnika, onda to postaje nekakav zvaničan stav BiH”.

– Ovako, to je privatan stav Bećirovića, Konakovića u nekim njihovim fiktivnim iluzornim ratovima koje vode u svojim glavama protiv Srbije, srpskog naroda, Republike Srpske. Ne treba to nikako doživljavati kao stav BiH već treba osuđivati na način kako to zlopupotrebljavaju, zaključio je Vranješ.

Vrašnješ smatra da su time “odnosi Beograda i Sarajeva, odnosno Banje Luke i Sarajeva ovim dodatno opterećeni, podsjetivši da je Bećirović koristio platformu UN, kao što je radio i Konaković”.

– Oni koriste trenutnu platformu UN i sve ovo što se dešavalo u New Yorku za potpuno unutrašnje stvari. Njih interesuje kako da poprave rejting na ovim izborima, kampanja im je u toku, a po svemu sudeći oni će da ostvare veliki poraz 6. oktobra, smatra Vranješ.

On je kazao da su “oni iskoristili priliku kako da napadnu Srbiju, objasnivši da je to za njih kao nekakva sigurna igra, politička igra, kako da kod svoje javnosti izazovu nekakav efekat da su neki veliki borci protiv srpskih mitova, srpskih politika, srpskih takozvanih prijetnji, kako to kažu”.

Nastavi čitati

BiH

Vlast na hotele i restorane lani potrošila skoro 27 miliona KM!

Published

on

By

Vlast u Bosni i Hercegovini, ili da preciziramo, institucije i javna preduzeća na svim nivoima koji su raspisivali tendere u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, u prošloj godini ukupno je potrošila skoro 27 miliona KM na hotelske i ugostiteljske usluge, otkriva Fokus.

Ove vrste usluga sklopljene su po posebnom režimu javnih nabavki a koje propisuje Ankes II dio B Zakona o javnim nabavkama BiH, te odgovarajući pravilnik.

Izvještaj Agencije

Inače, ukupna vrijednost svih dodijeljenih ugovora putem sistema javnih nabavki u BiH lani je po prvi put premašila pet milijardi KM. Preciznije, riječ je o ukupnom iznosu od 5.060.132.125 KM. Navedeno je to u nacrtu izvještaja Agencije za javne nabavke BiH o sklopljenim ugovorima u 2023. godini.

Usporedbe radi 2022. godine ukupna vrijednosti sklopljenih ugovora u BiH iznosila je 4.410.241.494 KM, a 2021. godine 2.803.956.860 KM.

Vrijednost dodijeljenih ugovora putem direktnog sporazuma u 2023. godini iznosila 152.726.709 KM. Riječ je onajnetransparentnijoj metodi provođenja javnih nabavki. Dakle, ugovorni organi su putem ove metode lani sklopili 131.741 ugovora.

Domaći i strani ponuđači

Ukupna vrijednost svih dodijeljenih ugovora domaćim ponuđačima iznosila je 4.198.750.254 KM, što predstavlja 96,66 % ukupne vrijednosti svih dodijeljenih ugovora dok se iznos od 144.907.855,40 KM odnosi na strane ponuđače ili 3,34 % od ukupne vrijednosti svih dodijeljenih ugovora, piše Fokus.

Vrijednost dodijeljenih ugovora grupi ponuđača iznosila je 601.625.930,55
KM, odnosno 11,89 % ukupne vrijednosti svih dodijeljenih ugovora.

Nastavi čitati

Najčitanije