Connect with us

BiH

Borjana Krišto tvrdi da je jedini hrvatski kandidat: S potporom jednom kandidatu HNS-a već imamo jasnu volju Hrvata BiH

Published

on

Kandidatkinja HDZ-a, ali i drugih stranaka okupljenih u HNS-u za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Borjana Krišto za Klix.ba je govorila o očekivanju od izbora, izbornom zakonu, formiranju vlasti, ali i tome šta ukoliko izgubi političku utrku.

Kako je došlo do odluke da vi budete kandidatkinja HDZ-a BIH, a ne lider stranke Dragan Čović?

Jednoglasno i bez puno premišljanja. Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine je prije svega moderna, narodna stranka, europski opredijeljena i orijentirana. Vodeća je stranka hrvatskoga naroda koji ima puno pravo uživati jednakopravnost i potpuni suverenitet u Bosni i Hercegovini. To je naše neotuđivo pravo i to jasno ističemo u svakoj prigodi. HDZ BiH omogućuje svakom hrvatskom čovjeku da uz potrebnu odgovornost bude politički angažiran i sudjeluje u političkom i društvenom životu. Jednaka takva načela provodimo i unutar samog rukovodstva stranke. Imamo veliki broj jednako kvalitetnih ljudi, sličnoga promišljanja s jednim zajedničkim ciljem, a to je ostvarenje prava koja nam kao konstitutivnom narodu pripadaju. Svakom zadatku pristupamo odgovorno s ciljem stvaranja bolje budućnosti. Kao i uvijek, HDZ BiH je i ovdje iskazao kako dugoročno planira ne samo politiku i interes svoga hrvatskoga naroda nego i odnos među svim drugim zajednicama u BiH. Potporom HDZ-a BiH, najveće stranke među Hrvatima, stožerne stranke, i svih stranaka Hrvatskog narodnog sabora BiH jednom zajedničkom kandidatu, šaljemo dobronamjerne, jednostavne i iskrene poruke našim glasačima i biračkom tijelu. Šaljemo poruku i međunarodnim institucijama, koje, sigurna sam, razumiju dugoročno naš politički plan, kao i budućnost zajedničke domovine Bosne i Hercegovine. Domovine isključivo triju jednakopravnih konstitutivnih naroda i svih drugih koji u njoj žive.

Što mislite šta je ono što pomaže vama u ovoj predizbornoj kampanji, ako uzmemo u obzir mnoga teška pitanja koja su se protezala posljednje četiri godine?

Slažem se da su posljednje četiri godine obilježila kako kažete teška pitanja. Kroz cijelo to vrijeme mogu reći da sam na dužnosti koju sam obavljala na čelu Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zajedno sa svojim kolegama iz kluba HDZ BiH-HNS uvijek djelovala odgovorno, konstruktivno i na korist cijele Bosne i Hercegovine. Shodno tome uspijevali smo određene stvari i zakone, da tako kažem, progurati unatoč otporu i pesimizmu većine drugih kolega. Ovdje ću samo spomenuti posljednji “zakon o plaćama“ kojim se povećala plaća najugroženijim kategorijama državnih službenika, namještenika, zaposlenika, vojnika i policijskih službenika. Ovakvi rezultati, kada su prepoznati kao istinska namjera da se nešto promjeni nabolje na razini cijele BiH bez nekog populizma, onda mogu biti vjetar u leđa i poticaj. Trenutno se suočavamo s teškim ekonomskim pitanjima te kroz naš plan i program imamo spremna određena rješenja kojima bi ublažili udar na ionako loš standard prosječnog BiH državljanina.

Pored teške situacije s kojom smo suočeni posljednjih godina u ekonomskom i zdravstvenom smislu također neizostavna je, a možda i ključna, politička kriza s kojom se suočavamo. Naime, pozicija hrvatskog člana Predsjedništva BiH je u tri navrata uzurpirana od strane Bošnjaka, te bi ukoliko se to ponovi posljedice mogle biti dalekosežne i katastrofalne. Svi smo svjesni kako je to promašena politika koju razumije i ne podupire većina ljudi u BiH. Međunarodni predstavnici do kraja razumiju njihove težnje, ali i posljedice po BiH. Mislim da se i kod Bošnjaka pojavio dovoljan broj „kritičara“ takvih retrogradnih politika koje najviše štete donose Bosni i Hercegovini. Prava konstitutivnih naroda po Ustavu i zakonu se moraju poštivati, naravno kao i prava svakog pojedinca. Samo dogovorom našu domovinu BiH možemo graditi i voditi na europskom putu, što je naš glavni cilj, uz potpuno uvažavanje kako kolektivnih tako i individualnih prava.

Koji broj glasova očekujete, koliko se procjenjuje da je dovoljno za izbornu pobjedu?

Kroz cijelu kampanju ističemo težnju da BiH bude bolja i prosperitetnija za sve njene narode i građane. Prije svega naglasak stavljamo na jačanje odnosa između Hrvata i Bošnjaka kako bi dogovorili i uspostavili stabilnu izvršnu vlast na svim razinama u BiH, i to odmah nakon listopadskih izbora, kako je predvidio i Ustav.

O konkretnom broju glasova ne mogu govoriti, ali ono što sam sigurna jest da će hrvatski narod pokazati odgovornost i podržati svoga kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Jednako tako očekujem da druga dva naroda izaberu svoje legitimne političke predstavnike i onda je to rezultat koji jamči pobjedu i budućnost za Bosnu i Hercegovinu.

Šta ako, ipak, izgubite izbore?

Kao jedini hrvatski kandidat, s jednoglasnom potporom svih hrvatskih stranaka okupljenih u Hrvatski narodni sabor BiH već imamo na jedan način iskazanu volju Hrvata u BiH. Tako da u ovoj specifičnoj situaciji zapravo ne možemo ni govoriti o gubitku izbora kao gubitku pojedinca-kandidata nego o gubitku kolektivnih prava jednog cijelog konstitutivnog i državotvornog naroda. Pitanje koje Vi mene u biti pitate je hoće li opet bošnjačka politika izabrati dva člana Predsjedništva BiH. Ako to učine pokazati će kako njima nije stalo do Bosne i Hercegovine u koju se toliku “kunu” te da su politiku tj. političku stranku i ideologiju stavili ispred funkcionalne BiH.

Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine nastoji osigurati legitimne političke predstavnike Hrvatima, posebno na pozicijama koje su odraz nacionalnog predstavljanja, a to su Predsjedništvo BiH i domovi naroda. Bošnjački narod izborom nekoliko puta hrvatskog člana Predsjedništva uvjerljivo glasovima Bošnjaka, pokazuju namjernu sustavnu diskriminaciju Hrvata, ali i svih drugih ne Bošnjaka. Iako govorimo o narodu to su zapravo stvari koje polaze od političkih predstavnika i mislim da je došlo vrijeme kada će odnos između Hrvata i Bošnjaka definitivno popraviti. Uz suživot i međusobno uvažavanje moramo graditi stabilnu, prosperitetnu, modernu te politički, ekonomski i socijalno stabilnu zemlju u kojoj će se svi narodi i građani osjećati dobro, sigurno i jednakopravno.

Upoznati ste s ostalim kandidatima za članove Predsjedništva BiH, a dugo ste u politici. S kim biste voljeli sarađivati (članovi iz reda bošnjačkog I srpskog naroda) ukoliko ostvarite pobjedu?

Tko god dobije legitimnost u ime svoga naroda ja ću to poštovati i raditi u zajedničkom interesu Bosne i Hercegovine i svih njenih naroda i građana. Svi se moramo prilagoditi izbornoj volji svakog od naroda i poštovati ju. Prevažno je postići povjerenje te suglasje i dogovor oko svih tema kako bi pronašli zajedničko rješenje. Potreban nam je kompromis i otvoren razgovor, kao i neovisno i djelotvorno pravosuđe te izgradnja funkcionalne i otvorene javne uprave. Bosni i Hercegovini je također potrebno i unaprjeđenje sigurnosnog okruženja. Strateški cilj Bosne i Hercegovine je punopravno članstvo u EU-u i NATO savezu. Bosna i Hercegovina, kao potpisnica Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom, teži ka dobivanju statusa kandidata u što skorijem roku, a potom i otvaranja pristupnih pregovora o članstvu. Sva ova pitanja o kojima govorim moraju biti zajednički ciljevi budućeg tročlanog Predsjedništva BiH, ma tko god od kandidiranih kolega sutra bude sa mnom u Predsjedništvu. Čvrsto vjerujem u novu atmosferu u izgradnji odnosa unutar BiH koja je nužna za suočavanje sa trenutnim i budućim socio-ekonomskim i političkim izazovima.

Da li je Bosna i Hercegovina, prema Vašem mišljenju, država ili državna zajednica?

Bosna i Hercegovina je prije svega moja domovina. Po Ustavu Bosna i Hercegovina nastavlja svoj kontinuitet i pravno postojanje kao država tri jednakopravna konstitutivna naroda (Hrvata, Bošnjaka, Srba) i svih drugih koji u njoj žive. Pravna država mora biti temelj BiH. Kontinuirano imamo antidaytonska politička djelovanja, koja izravno ruše ustavnopravni poredak, i to određene politike rade svjesno.

Ustav BiH predvidio i koliko je uvažavanje legitimne političke volje ključ stabilnih odnosa u jednoj višenacionalnoj državi koju čine tri jednakopravna konstitutivna naroda. Naše najvažnije političko pitanje je ustavna jednakopravnost hrvatskog naroda s druga dva konstitutivna naroda u BiH i samo ustavna jednakopravnost je jamac stabilne BiH. U BiH svima mora biti omogućen razvoj njihovog nacionalnog identiteta. Mi se međusobno moramo uvažavati i poštivati. Različiti jesmo, ali to nikako ne smije značiti stvaranje novih podjela. Zapravo, upravo ta različitost bi trebala biti svojevrstan poziv na sudjelovanje u zajedničkoj vlasti i institucijama. Jedino tako možemo stvoriti funkcionalnu i održivu zajedničku nam domovinu Bosnu i Hercegovinu.

Šta nas očekuje nakon izbora, brzo formiranje vlasti ili blokada uslovljena izmjenama Izbornog zakona BiH?

Bosna i Hercegovina nema više vremena čekati. Oni koji dobiju povjerenje na izborima, u granicama ovlasti institucija u koje su birani, preuzimaju punu odgovornost za budućnost BiH. Izborni zakon morat će se promijeniti odmah nakon izbora, kako bi se do kraja mogli implementirati izborni rezultati. U proteklom razdoblju hrvatski pregovarački tim ponudio je niz konkretnih prijedloga za izmjene i dopune Izbornog zakona i ograničene izmjene Ustava BiH, a svi su ti prijedlozi u potpunosti bili usklađeni s presudama Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH. U BiH se moramo pridržavati onoga što je pravno nasljeđe i okosnica našeg Ustava. Mi ćemo nastaviti dosljedno se zalagati za izvorna ustavna načela postignuta i ostvarena u Washingtonskom i Daytonskom mirovnom sporazumu koji su utvrdili Hrvati, Bošnjaci i Srbi kao konstitutivni narodi i drugi građani. Odlučno ćemo se suprotstaviti svim inicijativama koje budu išle u smjeru dekonstituiranja hrvatskog naroda u BiH. Želim vjerovati da do takvih inicijativa ipak neće doći.

Ne vjerujem da itko priželjkuje ikakve blokade nego se jednostavno moramo posvetiti rješenju temeljnih pitanja i problema u BiH da bi bili u situaciji rješavati sva ostala pitanja koja nas muče. Svaka kuća se gradi od temelja, a ne od krova tako da i ovdje moramo pokazati odgovornost te se jednom za sva vremena dogovoriti da poštujemo jedni druge bez stavljanja ikoga u povlašteni položaj nauštrb nekog drugog. Vjerujem kako svi skupa imamo dovoljno odgovornosti, razboritosti, odlučnosti i povjerenja jednih prema drugima da provedemo fer i korektne izbore.

Uvjerena sam kako će HDZ BiH u koaliciji sa strankama HNS-a uvjerljivo dobiti ove izbore, a nakon toga tražiti partnere koji dobiju potporu naroda kojeg predstavljaju i čije interese zastupaju.

Kako komentarišete činjenicu da HDZ nema nikakvu opoziciju i da je nezamjenjiv faktor, da li je to slabost ili ne?

Hrvati, pozicija ili opozicija, okupljeni su u zajedništvu Hrvatskog narodnog sabora BiH. Vjerujem da tako okupljeni imamo snage za rješenje svih narodnih i političkih prijepora za budućnosti BiH. HDZ BiH je kroz tijela Hrvatskog narodnog sabora BiH uvijek podupirao sve što je u interesu hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini. Hrvatski narod nikad prije nije pokazao ovakvo jedinstvo te je po prvi put podržao zajedničkog kandidata svih stranaka Hrvatskog narodnog sabora BiH za hrvatskog člana Predsjedništva BiH i za predsjednika/dopredsjednika RS-a.

Iako u kampanji prevladavaju pokušaji političke prijevare, podvale i spinovi prijetećem izbornom inženjeringu i majorizaciji Hrvata, ipak vjerujem, kada je u pitanju budućnost BiH, da ćemo uz pomoć međunarodnih partnera, spasiti našu zajedničku domovinu BiH od raznih nasrtaja radikalnih ideologija unitarizma i separatizma.

klix

BiH

Ademović: „Radovan Karadžić će morati platiti odštetu, a možda i RS. Ovo je početak Dodikovog kraja!

Published

on

By

Nedim Ademović, sarajevski advokat, gostujući u programu Face TV kazao je kako će „Radovan Karadžić morati platiti odštetu, a možda i RS! Karadžić nema taj novac, ali treba ga teretiti kao javnog dužnosnika!”

“Dodikova politika je toliko loša! Pogubio se! Teško će se izvući iz procesa pred Sudom BiH! Nema šta Dodik da prihvata ili ne! On pokušava da ostane na vlasti! Neprihvatanje može voditi ka novim krivičnim postupcima! Dodik mora prihvatiti Schmidta! Postupak protiv Dodika vrlo ozbiljan! Činjenice na strani Tužilaštva!“, ističe pravni stručnjak Nedim Ademović!

Hadžifejzović: „Kakav je značaj i šta se krije u i iza rezolucije o Srebrenici?“

Ademović: „Rezolucija nije posvećena niti zločincima ni Srbima ni Srbiji, već žrtvama i srodnicima koji su izgubili najmilije! Svaka država bit će natjerana da obilježava sjećanje na genocid u Srebrenici! Cilj Srbije je da isprovocira strah kod država da ne glasaju i da budu suzdržani! To Srbiji ne ide kako treba! Trebamo zastupati tezu da je rezolucija dug prema Srebreničanima! To nije rezolucija BiH! Mi je nismo potaknuli! To nije akt kojim se nešto potvrđuje! Genocid je utvrđen! Pročitao sam Nacrt rezolucije! Rezolucija je dobro napisana!“

Hadžifejzović: “Da li postoji način da se preko rezolucije o Srebrenici realizuje ogromna ratna odšteta od Srbije?”

Ademović: „Već ima dvadeset presuda pred američkim sudovima! Karadžić je učestvovao u tim procesima! Postavlja se pitanje: kako izvršiti presude! Mora se odgovoriti ko je odgovoran da to plati! Ishod će biti neizvjestan! To je postupak gdje će sudovi imati veliki politički pritisak!“

Hadžifejzović: „Jesu li, ako se rezolucija o Srebrenici usvoji, moguće nove tužbe, novi procesi protiv Srbije?“

Ademović: „Politička klima i globalni stav se promijenio! To može utjecati na odluku da li revidirati zaključke u vezi sa postupkom Srbije! Pravo mora biti jasno! Kad pokrenuti?! To je nešto drugo! Globalna politika nije kratkoročna! Traje izvjesno vrijeme!“

Hadžifejzović: „Izborni zakon po mjeri HDZ-a?“

Ademović: “Međunarodna zajednica shvatila da je pozicija legitimnog Hrvata prevaziđena i to je OHR shvatio! Okrenuli su politiku, rekli HDZ-u da to više neće proći! Odstupa od koncepta građanske države i poslali su poruku da to ne dolazi u obzir!“

Hadžifejzović: „Ustavni sud BiH je blokiran. Šta Vi mislite o izboru Marina Vukoje kao sudije Ustavnog suda BiH?“

Ademović: “Prije je bilo da se četvero sudija bira po etničkoj opredijeljenosti: dva Hrvata i dva Bošnjaka, što je neustavno… prešutni dogovor da se jedni drugima ne miješaju u posao! Nema više tog političkog konsenzusa! Ne mogu se dijeliti po etničkoj opredijeljenosti, a iako se predlaže, mora biti politički neutralan. Vukoja je tijesno povezan sa HDZ-om! Misle da će taj sudija biti informant i moći će lobirati za sve situacije u kojima imaju interesa i da će staviti Ustavni sud pod političku kontrolu! Sudije ne smiju imati veze sa politikom! Ustavni sud će ostati funkcionalna institucija! Ustavni sud je najvažnija institucija jer ne zavisi ni od entitetskog ni od etničkog veta! Ustavni sud može spriječiti secesiju! Daje međunarodnim snagama pravo da reaguju! Ustavni sud će raditi jer sam uvjeren da visoki predstavnik može imenovati privremene sudije!”

Hadžifejzović: “Ako se ne izabere, Schmidt može imenovati sudije?”

Ademović: „Tako je! OHR može imenovati ad hoc privremene sudije! On je zaslužan za implementaciju Dejtona! Schmidt brine za Ustavni sud i ukoliko je on ugrožen; to će uraditi Schmidt! Schmidt je i prije otkočio mehanizme!“

Hadžifejzović: „Šta Vi, kao vrhunski pravnik, mislite o medijima i političarima? Strašni su pritisci…”

Ademović: „Novinari se moraju bolje educirati, a političari ne smiju vršiti pritisak! Svaki novinar mora naučiti kako da radi da bi se zaštitio od sudskih postupaka! Moramo znati šta su medijske slobode! Evropska konvencija donijela je novi standard u kojem postoje vrlo jasni kriteriji  šta ko smije da radi! Ne može se tumačiti kako ko hoće! Postoje vrlo decidno odrđena prava novinara i onih koji smatraju da su oštećeni! Pitanje je koliko smo kapacitirani da to ispoštujemo!“

Nastavi čitati

BiH

Dodik u Subotici: RS i Srbija su jedna država, bez obzira šta o tome mislili sa Zapada. Mi nismo nikakvi bosanski Srbi

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik prisustvovao je manifestaciji “10. večeri Republike Srpske u Srbiji”, koju organizuje Zavičajna zajednica “Republika Srpska” iz Subotice.

– Srpska i Srbija su jedna država, bez obzira šta o tome mislili sa Zapada, jer u njoj živi jedan srpski narod. Mi nismo nikakvi bosanski Srbi, uvijek smo Srbi i nikad nismo dozvolili da nas odvoje od Srbije. Mi iz Srpske volimo Srbiju i nikad nismo uradili ništa protiv Srbije, kazao je Dodik.

Dodik je odao posebnu zahvalnost predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću zbog, kako je kazao, realizacije projekata u opštinama širom RS-a, te je pozvao okupljene da na izborima podrže listu oko predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, te kazao da su svi predsjednici Srbije uvijek gajili bratsku ljubav prema Republici Srpskoj, ali da sa Vučićem nema priče, nego imaju projekti.

– Srbija koja ima dosta svojih unutrašnjih izazova, prisutna je u Republici Srpskoj i zahvalan sam Vučiću, jer je u svim lokalnim zajednicama u Srpskoj, a ima ih 63, izgradio neki objekat gd‌je je Srbija pomogla i značajno donirala ili potpuno izgradila vrtiće, škole ili neke komunalne objekte”, rekao je Dodik.

On je kazao da Srbi iz Republike Srpske ne daju na Srbiju, jer znaju da je jedino ona njihov garant.

Govoreći o Crnoj Gori, Dodik je rekao da ga malo pogađa to što se dešava nakon što je najavljena podrška rezoluciji o Srebrenici u UN-u.

– Srbi koji žive u Crnoj Gori su naši. Oni nisu crnogorski Srbi, nego su Srbi. Nema ni hrvatskih Srba, nego ima Srba. A neki koji nisu spremni da brane naš narod do kraja, uvijek na kraju zaključe da su pogriješili. To je bolno za nas, ali i satisfakcija. Neka se naljute, ali danas sam rekao da sram bude Crnu Goru, rekao je Dodik.

-Ako iko treba da ima tu rezoluciju, onda je to Crna Gora, jer je Milo Đukanović obezbjeđivao logistiku za to što se desilo u Srebrenici, kazao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Nešić odgovorio Parlamentu ko Dodiku ugrožava sigurnost: Nije isključeno da se pojavi neki bombaš samoubica

Published

on

By

Ko je „osoba koja zastupa krajnje ekstremističke stavove i okuplja istomišljenike u okviru jedne stranke“

Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić odgovorio je na poslaničko pitanje koje mu odaslano iz Parlamentarne skupštine BiH a koje je glasilo: “Ko ugrožava sigurnost Milorada Dodika, predsjednika RS?”

Pitanje je postavio poslanik SDS-a Darko Babalj, a Nešić u svom odgovoru nije direktno odgovorio na pitanje. Kako je naveo, policijske agencije na osnovu raspoloživih informacija vrše sigurnosne procjene ugroženosti štićenih lica, piše Fokus.

-S obzirom na funkciju koju obavlja, atmosferu napetosti i svojevrsnog linča koja je stvorena u javnosti, posebno nakon početka suđenja predsjedniku RS Miloradu Dodiku na Sudu BiH, jasno je da je povećan i nivo njegove sigurnosne ugroženosti – naveo je Nešić.

– Podsjećamo da je osoba koja zastupa krajnje ekstremističke stavove i okuplja istomišljenike u okviru jedne stranke, javno putem društvenih mreža upućivao prijetnje i slao svojevrsne poruke da se neki ljudi likvidiraju – naveo je Nešić, koji nije bio decidan na koga misli.

Nešićev akt o Dodiku

Nešić u svom odgovoru nije naveo na koga je tačno mislio. Međutim, u nedavnoj izjavi za jednu srbijansku televiziju između ostalog je izjavio.

– Nema sumnje da je Dodikova bezbjednost ugrožena. U muslimanskom narodu postoji određen broj ekstremista koji su spremni na sve, a jedan od njih Sanin Musa javno prijeti i traži da se neki ljudi likvidiraju. Zato nije isključeno ni da se pojavi neki bombaš samoubica – izjavio je Nešić 10. februara u vrijeme kada je Dodik često odlazio na suđenje u Sud BiH.

Međutim, u proteklom periodu Nešić se i sa federalnim ministrom unutrašnjih poslova Ramom Isakom, koji je predsjednik političke stranke Snaga naroda, prepucavao po više osnova.

Između ostalog predmet ovog prepucavanja bio i sam Milorad Dodik, budući da je Isak čak najavljivao da će predsjednika RS lično uhapsiti.

Nastavi čitati

Najčitanije