Magazin
Britansko čudo od auta vozilo naopako, pogledajte video

TEŠKO je naći stroj apsurdniji (i impresivniji) od McMurtry Spéirlinga, potpuno električnog automobila koji od početka svog postojanja ruši rekorde i briše konkurenciju s trkaćih staza kao da nije ni postojala. Sada je McMurtry otišao i korak dalje: Spéirling je vozio naopako.
Dok većina automobila visokih performansi stvara potisnu silu protokom zraka preko aerodinamičkih površina, Spéirling koristi ogromne ventilatore koji stvaraju podtlak ispod automobila, dovoljno jak da generira 2000 kg potiska čak i dok stoji.
“Kako” i “gdje” su bila prva pitanja
Zvuči kao znanstvena fantastika i opravdano se postavlja pitanje kako su to uopće izveli. I još važnije – gdje?
Očekivano, ne postoji mnogo staza za vožnju naopako, pa je McMurtry morao i to sam izmisliti. Rezultat je nešto nalik rotirajućem stolu (više “automobilski ražanj” nego tunel iz Ljudi u crnom) s posebnom oznakom “McMurtry Parking Only”, ali naopako.
Nema brzine, nema problema
Za razliku od većine trkaćih bolida, Spéirling ne treba brzinu da bi generirao potisak, što znači da nije bila potrebna ni dugačka pista.
Na specijalnoj platformi koja se rotira poput kazaljke na satu, automobil se polako pomiče naprijed dok se cesta ispod njega okreće naglavačke.
Kad se ventilatori uključe, testni vozač Thomas Yates daje gas, a Spéirling se vozi – naopako. Možda nije kao filmska jurnjava kroz tunel, ali je svejedno spektakularno.
I da, naravno da postoji video.
Radi se o unaprijeđenom prototipu
McMurtry je objasnio da je za ovu demonstraciju korišten prototip PURE Validation Prototype 1, evolucija modela koji je postavio rekord na Goodwoodu. Novi model je navodno 3.1 sekunde brži na testnoj stazi Top Geara od prethodnog iz 2023.
Zanimljivo, automobil za ovu demonstraciju ima istu boju kao i izvorni prototip iz 2021., ali s “posebnim detaljima prilagođenima za vožnju naopako”.
Index.hr
Magazin
Ovih pet automobila izbjegavajte zbog čestih kvarova

Jeftine, a kamoli skupe popravke automobila su noćna mora vlasnika vozila. Mehaničari i poznavaoci zato preporučuju da izbjegavata modele koji su češće po servisima nego na ulici. Pet automobila koje stručnjaci nazivaju „najgorima“ – skupi kvarovi, komplikovane popravke i mnogo glavobolje.
Društvene mreže su postale pravo mjesto za automobilske ispovijesti, posebno kada je riječ o lošim iskustvima vlasnika i mehaničara. Dok su mnogi klipovi puni subjektivnih utisaka, jedan se posebno izdvojio – jer se ne oslanja na mišljenja, već na konkretne podatke iz radionice.
Mehaničar iz renomiranog servisa Rojalti Auto Servis u Džordžiji, podijelio je na TikToku listu pet automobila koji, prema njegovom iskustvu i servisnim evidencijama, vozače najviše koštajukada dođe do kvara.
Prosječni računi se kreću između 920 i 1.380 eura, a u ozbiljnijim slučajevima – i daleko više. Evo koje je modele uvrstio u svoju neslavnu listu:
5. Volkswagen: Naizgled pouzdani, ali često propuštaju ulje
Volkswagen se našao na petom mjestu, i to ne bez razloga. Najčešće tegobe uključuju curenje ulja i probleme s elektronikom, posebno kod modela sa TSI motorima i turbopunjačima. Model Taos se posebno istakao po učestalosti kvarova – od sitnih propuštanja pa do ozbiljnih mehaničkih otkaza.
Popravke u Hrvatskoj često koštaju između 800 i 1.300 eura, u zavisnosti od modela.
4. BMW: Luksuz koji se (skupo) plaća
Za sve one koji vole dinamiku vožnje i prepoznatljiv „emački inženjering, BMV je često prvi izbor. Međutim, kako pokazuje praksa, visoke performanse prate i visoki troškovi. Problemi sa curenjem ulja nisu rijetkost, a popravke često premašuju 1.500 evra – dok zamjena mjenjača, popravljanje vješanja ili rješavanje elektronskih grešaka može da se popne i do 3.000 evra.
3. Ram kamioneti: Američki gigant sa ogromnim troškovima
Iako rijetki na hrvatskim putevima, oni koji se odluče na uvoz Ram kamioneta (modeli 1.500 i 3.500) često se suoče sa izazovima – kako logističkim, tako i finansijskim. Nedostatak rezervnih dijelova i servisa dovodi do toga da se kvarovi saniraju po cijenama koje dostižu od 5.000 do čak 15.000 evra. I sve to uz čekanja i dodatne komplikacije oko uvoza komponenti.
2. Land Rover: Simbol luksuza, ali i servisne noćne more
„Ne znam ni odakle da počnem“, rekao je majstor kada je došao do Land Rovera. Ova britanska marka, iako sinonim za luksuz i prestiž, poznata je među mehaničarima po složenim kvarovima i skupim dijelovima. Modeli kao što su Diskaveri i Rendž Rover nerijetko zahtijevaju intervencije koje se kreću od 1.500 do 5.000 evra, dok ozbiljniji kvarovi – poput problema sa vazdušnim vješanjem – mogu premašiti i 10.000 evra.
1. Jaguar: Najskuplji među skupima
Na vrhu ove ne baš laskave liste nalazi se Jaguar. Kao sestrinska marka Land Rovera, dijeli mnoge tehničke karakteristike – i iste probleme. Najčešće se kvare motori, elektronika i sistemi za podmazivanje, a prosječna cijena jednog ozbiljnijeg servisa kreće se od 1.500 do 4.000 evra. Kada strada ECU, mijenjač ili motor, cijena zna da pređe i 10.000 Mnogi vlasnici, nakon više skupih intervencija, odlučuju da se oproste od ovih vozila i okrenu pouzdanijim brendovima – kao što su Subaru, Mazda ili Tojota, koji su poznati po dugotrajnosti i razumnim troškovima održavanja.
Ako vam je luksuz važniji od praktičnosti, ovi automobili su možda za vas. Međutim, ako ne želite da vam svaka posjeta servisu donese stres – i udarac po džepu – možda bi trebalo da preskočite ove marke, prenosi Telegraf..
Magazin
Aca Lukas najavio koncert u Skenderiji nakon što je tvrdio da su mu zabranjeni nastupi u Sarajevu

Naravno, Lukas nije bio zabrinut niti ga je to zanimalo, ali je vješto ubačen u cijelu priču nakon što je Severina objavila da je zadržana na granici Hrvatske i Srbije i dobila ogromnu podršku širom regije.
Srbijanski režim, da bi amortizovao cijelu situaciju u priču uključuje Lukasa, koji je odjednom počeo komentirati Severinin nastup u Sarajevu uz ponudu da besplatno pjeva za doček.
Tada je tvrdio da mu je zbog izjava vezanih za javni doček Nove godine zabranjeno da zakupi Skenderiju ili Zetru pa je zbog toga premijeru drugog dijela svog filma i koncert održao u Istočnom Sarajevu.
Magazin
Zašto ne treba držati mjenjač u “brzini” dok stojite?

To ne bi trebalo da radite jer može doći do oštećenja kvačila. Opruga u kvačilu nije dizajnirana da dugo trpi toliku silu, pa se može znatno brže istrošiti ili čak pući.
Najbolje je da svaki put kada stanete, izbacite mjenjač iz brzine i držite pritisnutu kočnicu – tako ćete sačuvati kvačilo, piše RevijaHAK.
Druga česta navika je držanje ruke na ručici mjenjača.
Budući da se nalazi na ergonomično povoljnom mjestu, mnogima je najprirodnije da odmaraju desnu ruku upravo tu tokom vožnje. Međutim, ni to nije dobro jer se tako dodatno opterećuje viljuška mjenjača i vrši se pritisak na sinhronizator mjenjača.
Ta sila može da dovede do oštećenja mjenjača. Zato izbjegavajte ovu naviku – ruku stavljajte na ručicu mjenjača samo kada mjenjate brzine.
Magazin
Stršljeni se boje samo jedne stvari i to je jedini način da ih otjerate zauvijek

Mnogi tvrde da je ovo najbolja klopka za stršljene.
Ljeto je vrijeme kada su ove vrste insekata najaktivnije i najbrojnije. Tijekom zime hiberniraju samo matične jedinke i manji broj kukaca, dok se tijekom ljeta razmnožavaju i stvaraju nove zajednice. Mjesta na kojima se stvaraju nove zajednice nazivaju se gnijezda.
Mogu se nalaziti u prirodnim šupljinama drveća ili stijena, no najveći problem predstavljaju gnijezda smještena u zgradama u kojima borave ljudi. Svako skrovito mjesto u kućanstvu može biti prikladno za koloniju stršljena, dok je za ose gotovo svako mjesto koje ne mokri.
Borbu s tako opasnim neprijateljem treba dobro isplanirati, a borbena oprema obavezna, inače će biti žrtava na obje crte.
Najbolje je potpuno ukloniti gnijezdo, čime se sprječava ponovna izgradnja zajednice. To se može učiniti samo dobrom opremom, višestruko jačom od klasične pčelarske (ubod stršljena je do 5 milimetara). Također je moguće uništiti insekte tretiranjem insekticidom.
Prskanje se može obaviti komprimiranim raspršivačem koji je namijenjen samo za ove vrste insekata. Ovaj namjenski sprej ima dozator na prskalici, koji usmjerava mlaz tekućine, koji je pod pritiskom, a takav mlaz može doseći i do tri metra, što je realno dovoljna udaljenost da poprska mjesto gdje se nalazi gnijezdo.
Također korištenje koncentrata insekticida (osatox-koncentrat) kojeg otopimo vodom prema uputama proizvođača te zatim raspršivačem s nastavkom za prskanje te na taj način omogućujemo sigurnu udaljenost.
Zamke za stršljene vrlo su učinkovite. Plastične boce s otvorima u sredini, u koje ulijemo malo piva ili voćnog soka, prava su zamka, u koju se svakodnevno uhvati mnoštvo ovih insekata. Blizu gnijezda se mogu staviti i ljepljive trake ili ljepilo za miševe na kartonu, a kao mamac se koristi komad ribe ili mesa. Na taj način ne privlačimo korisne pčele, ali je zato miris užeglog mesa stršljenovima neodoljiv. Jednom kada se jedan uhvati, ubrzo ih se skupi dosta, prenosi Krstarica.
Magazin
Doktor Solaković: Imamo epidemiju karcinoma od koronavirusa koji je neko bacio na nas

Doktor Emir Solaković gostovao je u večerašnjem Pressingu na N1 i kazao da imamo epidemiju karcinoma koji su direktna posljedica koronavirusa.
“Postoji nešto što je specifično, nasljedno, nešto što zovemo autoimunim oboljenjem, a što direktno zavisi od našeg imunološkog sistema. Imuni sistem je taj koji vas čuva, koji vodi borbu u vašem tijelu svaki dan, bez pauze. U našem organizmu stalno kruže karcinogene ćelije. One su tu, hodaju kroz tijelo, ali ih zaustavlja i uništava naš imuni sistem. Dokle god imuni sistem pobjeđuje — vi ste zdravi. Ali ako karcinogene ćelije pobijede imuni sistem, dolazi do razvoja raka.”
Ovo je, kaže dr. Emir Solaković, ključno da razumijemo, posebno nakon korone.
“A korona? To nije nešto što je prirodno došlo. To je napravljeno, bačeno među ljude. Mogu reći da je to što se desilo s koronom nešto najopasnije što je moglo pogoditi čovječanstvo. Bolje da su bacili atomsku bombu jer ovako su ljudima razorili imunitet.” kazao je doktor Solaković i dodao:
“Šta se dogodilo? Korona je srušila imunološki sistem. A kada imunitet padne, karcinogene ćelije dobijaju slobodan prostor.”
Zbog toga danas, objašnjava doktor, imamo epidemiju karcinoma, ali se o tome ne govori. U bolnicama, na terenu, vidimo to svaki dan. Ljudi dolaze s rakom, s teškim oboljenjima, ali niko to ne povezuje s koronom. Niko neće javno reći da je to posljedica pandemije objasnio je doktor Solaković.
Kad je pandemija završila, završila je i priča o njoj. Ali posljedice nisu nestale. One su ostale — i fizičke, i psihičke. Ljudi su ostali ranjivi, psihički iscrpljeni, mnogi završavaju na psihijatriji, čak i oni koji na prvi pogled djeluju zdravo. Korona je, naglašava Solaković, ušla u sve sisteme čovjekovog organizma, posebno u one najslabije. Udarcem na imuni sistem otvorila je vrata ne samo karcinomima, nego i dijabetesu, problemima sa srcem, ali i mentalnim poremećajima.
Danas smo svjedoci da su ljudi nervozniji nego ikada. Mentalno stanje nacije je narušeno. Ljudi pucaju, nemaju mira, sve ih lako izbaci iz takta. Kaže doktor, nije to slučajno:
„Korona je ušla i u nervni sistem, u srce, u glavu. Ne da su ljudi pod stresom, nego su mnogi doslovno poludjeli. Završavaju na psihijatriji, jer im je virus razorio ono što ih je držalo na nogama. O tome se, međutim, malo priča. Više nema vijesti, više nije interesantno. Ali posljedice su tu, oko nas, svaki dan, na svakom koraku.” zaključio je.
Magazin
Emrah iz Bihaća u Grandu poručio: Prije bih odglumio napad slijepog crijeva nego to

Zbog svog izuzetnog vokala, ali i mnogo rada koji je doprinio da bude maestralan u četvrtom krugu, Emrah Beganović uspio je da bez problema uđe direktno u peti krug “Zvezda Granda”.
Konkurencija u ovom krugu bila je velika, ali je Emrah, i pored toga, uspio da se izbori za šest glasova stručnog žirija.
– Zasluženo je, valjda bilo (smijeh). Komentari su bili divni, jedino je Marija imala zamjerku – započeo je Emrah priču za Grand.
Ono što je Marija istakla bilo je zapravo to da kandidat od prošlog do ovog kruga nije naročito napredovao, dok su mu drugi članovi žirija zamjerili inertnost na sceni i nedostatak utiska da mu je stalo.
– Što se tiče scenskog nastupa, nisam napredovao. Sramim se, od kamera, od svega (smijeh), takav sam – priznao je Emrah, ali i obećao da će za naredni krug malo više poraditi na scenskom ponašanju.
– Vidjećete, biću bolji i od Dina Merlina – našalio se takmičar, aludirajući na to što Merlin zaista puno energije i truda ulaže u scenu i ples, pa dodao:
– Šalim se, ja bih prije odglumio napad slijepog crijeva nego scenski nastup.
Ipak, svom muzičkom žanru ostaje vjeran, pa tako neće praviti izlete u pop ili rok muziku, iako priznaje da mu ni to ne ide loše.
– Od malena slušam narodnjake i pjevam ih, tu plivam, tu se snalazim. Iskreno, ne bih se ni usudio da ovdje u takmičenju pjevam taj neki drugi fazon – dodao je Beganović.
U cijelom procesu takmičenja iz kruga u krug, prati ga i izuzetna mentorka, Snežana Đurišić, a kako kandidat ističe, nije mogao da ima bolju, s obzirom da je ona pravi mentor za muzički pravac koji on pjeva.
– Radimo puno, svake sedmice, što online, što uživo. Biramo teške pjesme, i vjerujem da je ponosna na mene, kao što sam ja ponosan na sve ovo – poručio je takmičar, prenosi Grand.rs.
-
Cazinprije 7 dana
Detalji nesreće u Hrvatskoj, poginuo muškarac iz Cazina
-
USKprije 6 dana
(VIDEO) Svemu kumovao alkohol: Tučnjava u Krajini, učestvovalo više osoba
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselio Rekić (Šabana) Esad
-
USKprije 5 dana
Lijepa gesta: Učenici iz Sanskog Mosta omogućili kolegama odlazak na ekskurziju
-
Smrtovniceprije 5 dana
U 17. godini života na Ahiret preselila Japić Amina
-
BiHprije 4 dana
Sin Milorada Dodika: BiH je najveća prijetnja iz koje dolazi radikalni islam