BiH
Ćamil Duraković: Dva su puta pred Bošnjacima u narednoj deceniji. Moramo sa Srbima sjesti za sto
Potpredsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Ćamil Duraković izjavio je da su u “narednoj deceniji dva puta pred nama”.
„Dva su puta pred nama u narednoj deceniji. Ili da se izborimo za postepenu promjenu zvanične srpske politike prema Bošnjacima, od koje će korist imati i oni ukoliko žele da budu dijelom civilizovanog zapadnog svijeta, ili ćemo dočekati eskalaciju desničarske nacionalističke politike koja će donijeti nove progone, desili se oni nasilno i brzo, ili postepeno, nečujno i u miru.
Jedno je činjenica, ne smijemo se osloniti ni na koga drugog osim na nas same“, kazao je Duraković.
Ćamil Duraković: Tužilaštvo je dužno da pojasni javnosti
Komentarisao je on stanje u ovom entitetu, kao i položaj Bošnjaka. Govorio je o putu u Evropsku uniju i NATO. Dotakao se i najavljenog obilježavanja 9. januara, kao neustavnog dana entiteta RS.
„Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je pokazalo da ne reaguje po pitanju neprovođenja presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Ne reaguje ni po pitanju prijava za krivično djelo iz člana 145a Krivičnog zakona BiH.
Tužilaštvo je dužno javnosti da pojasni šta je uradilo konkretno po pitanju brojnih krivičnih prijava, ako nije ništa, zašto nije.
Međunarodna zajednica tu ne može ništa napraviti. Kada bi u teoriji Visoki predstavnik nametnuo izmjenu Zakona o službenim praznicima Republike Srpske, vladajuća većina u Skupštini bi imala ruke da i te nametnute izmjene promijeni.
Smatram da su i drugi praznici sporni. Posebno Dan škola koji se vezuje za pravoslavnog sveca. Ali nama treba realna politika. Ja hoću da vam kažem istinu. A istina je da možemo biti sretni ako npr. taj Dan škola bude nudio više inkluzije i integracije nevećinskim zajednicama, a imao manje religijskog ekskluziviteta većinske grupe u sebi“, kazao je Duraković, te dodao:
„Mi moramo sjesti za sto sa Srbima. Stvarnost ukazuje da nam raniji sporazumi, presude, odluke, apeli neće pomoći. Danas u RS-u ne živi više od milion stanovnika. Od toga je svaki deseti građanin bošnjačke, hrvatske ili druge nevećinske zajednice. Naš politički kapacitet je na nekih pet posto.
Ne trebamo sanjati snove o velikoj mobilizaciji glasača i dramatičnim promjenama odnosa koji bi ‘mogli biti’ u našu korist“.
AA
Ćamil Duraković: Ključna stvar obrazovanje
Smatra da je ključna stvar obrazovanje.
„Ključna stvar za mene je obrazovanje. Ako budemo utjecali na reformu obrazovanja, da ona bude uključiva i ponudi neke promjene u praksi i u samoj formi kako su postavljeni nastavni planovi i programi, možemo računati da će naredna generacija ostati na svojim ognjištima.
Druga stvar je razvoj okvira u kojem će investicije dijaspore biti prihvaćene i poželjne, ali koje će donositi korist za bošnjačku zajednicu. Treća je pristup javnim službama. Potrebno je da imamo mjere afirmativne akcije. Da se Bošnjaci i Hrvati zapošljavaju u službama. Da naša udruženja i naši projekti imaju zagarantovan okvir u budžetu RS.
I konačno, nužna je veća svijest policije i pravosuđa u kontekstu njihovih obaveza za zaštitu ljudskih prava i sigurnosti građana“, istakao je Duraković.
Upitan da li je po izboru na poziciju potpredsjednika razgovarao s predsjednikom entiteta RS Miloradom Dodikom, kazao je da je bilo susreta.
„Imao sam sastanke sa gospodinom Dodikom. Ja mogu obećati da ću pokušavati stvoriti prilike koje će dovesti do deeskalacije i većeg međuetničkog dijaloga. Mislim da je riječ “povratnik” ovdje malo deplasirana. Zovimo stvari pravim imenom.
Govorimo o građanima Bosne i Hercegovine bošnjačke nacionalnosti koji žive na prostoru entiteta Republika Srpska. Prošlo je 20 godina od početka procesa povratka.
Ljude koji su se vratili u svoje domove, a uživaju zaštitu sistema i ljudskih prava ne zovemo više povratnicima. Ne zovemo čovjeka u Sarajevu koji se vratio iz Njemačke povratnikom.
Riječi su važne i kako ih izgovaramo. Dakle, pitanje je da li se Dodik spreman baviti pitanjem prava Bošnjaka i osiguranja da oni žive u sistemu bez diskriminacije u RS-u.
Kratki odgovor je da javno možda nije. Praktično, ako budemo stvari komunicirali na pravi način, s njim možemo napraviti iskorak. Vjerujem u to. Bez toga sigurno nema napretka“, istakao je Duraković.
Neophodan sistem besplatne pravne pomoći
Narodna skupština RS održat će u utorak, 27. decembra, posebnu sjednicu,.
Na njoj će razmatrati i najavljeni Prijedlog zakona o imovini RS. Ranije doneseni zakon je suspendovao visoki predstavnik Christian Schmidt. Ustavni sud BiH ga je stavio van snage.
Duraković neophodnim smatra sistem adekvatnog informisanja i besplatne pravne pomoći Bošnjacima.
„Nama je potreban sistem adekvatnog informisanja i besplatne pravne pomoći Bošnjacima porijeklom sa područja RS-a u zemlji i inostranstvu, kako bi zaštitili svoja prava. Kasno mi reagujemo na te stvari.
Ako imaš sistem koji često ciljano donese neki propis ili neku odluku da ošteti jednu zajednicu, mi moramo biti agilni i odgovoriti blagovremeno na to. Previše je priča ispričanih na način da su u medije došle tek kad je cijela stvar bila završena.
Sramota je da se danas realno ne zna koliko stvarno Bošnjaka živi u RS-u. Koliko imaju imovine, ko su im nasljednici. Ko su hitni kontakti za one koji trenutno nisu tu. To je jedna baza podataka i 100 volontera u zajednicama.
Ali u svim ranijim pokušajima da se nešto takvo napravi, neko je uzeo pare, a nije isporučio rezultat. Kad naučimo sve lekcije iz toga, bit će prekasno“, istakao je Duraković.
Komentirao je turbulencije na političkoj sceni kako na tlu RS, tako i u Federaciji BiH.
Najvažnije osiguranje ravnopravnosti
„Na nivou pitanja identiteta za mene je najvažnije osiguranje ravnopravnosti i priznavanja bosanskog, hrvatskog i srpskog jezika po imenu i primjeni na cijelom teritoriju Bosne i Hercegovine.
Na nivou životnih pitanja, za mene je ključno stvoriti okvir gdje ćemo omogućiti investicije koje će ohrabriti mlade i obrazovane ljude da ostanu ovdje.
Širi se outsourcing. Sve je više usluga koje se mogu raditi iz Bosne za zapadna tržišta. Imamo mlade ljude u Bratuncu i Srebrenici koji su u IT sektoru. Zarađuju plate znatno veće od bosanskog prosjeka, ali mogu ostati kući, više uštediti i uložiti u svoju zajednicu.
Jedino tu vidim šanse za opstanak izoliranih zajednica. Onda će te zarade ići u potrošnju. Pomoći poljoprivredi i trgovini, te zatvoriti krug. Isto vrijedi i za ljude koji ulažu u metalski, drvni sektor, tekstil, različite vrste prerade.
Vrijeme pandemije je pokazalo da se Njemačka može osloniti na kvalitet naših proizvođača kada je riječ o maloserijskoj proizvodnji, narudžbama i slično. Isto tako, mijenja se legislativa. Velike firme će morati davati odgovore o zaštiti radnika, okoliša, ljudskih prava kod dobavljača iz trećih zemalja.
Naše firme će imati prednost
Tu će naše firme imati prednost u odnosu na ostale. Šansi imamo. Najvažnije je da garantujemo sigurnost i stabilnost za investitore. Da napravimo okvir u kojem mladi ljudi mogu zamisliti budućnost ovdje“, smatra Ćamil Duraković.
Za BiH je, smatra Duraković, veliki korak što je dobila kandidatski status za članstvo u EU-u.
„Članstvo je daleko, ali će otvaranje pregovora učiniti da prepoznamo koje stvari možemo urediti na entitetskom nivou, a za koje stvari ne možemo naprijed ako ih ne posložimo na razini države Bosne i Hercegovine.
Volio bih ukoliko bismo obrazovanje i poljoprivredu, barem okvirno posložili na razini BiH. Da ohrabrimo mobilnost mladih. Da osnažimo lokalne kapacitete za pripremu projekata za predpristupne fondove. Moramo naučiti povlačiti pare od Brisela.
Pogledajte Poljsku, Češku, Mađarsku, Hrvatsku. Male lokalne zajednice sam vidio koje su se preporodile kroz korištenje tih fondova. I tu moramo biti realni. Ništa novo se ne otvara kada postanete kandidat.
Nema šuplje priče oko pregovora i reforme. Ali jedno je sigurno, za svaki rezultat, naše društvo i zemlja će dobiti nagradu. Moramo raditi na tome. Reformisati se i unaprijediti. Ne zbog EU, već zbog generacija koje dolaze“, naveo je Ćamil Duraković.
Po slovu zakona usmjereni ka NATO-u
Podsjetio je da su stavovi o članstvu u EU i NATO-u manje-više poznati.
„Poznati su svi stavovi oko NATO-a. Po slovu zakona mi smo usmjereni prema NATO-u. Ja bih radio na tome da sve standarde prilagodimo NATO programu, bez prejudiciranja statusa.
Da naše Oružane snage i sistem odbrane bude u potpunosti kompatibilan sa Sjevernoatlantskim paktom. Finska i Švedska su to uradili mnogo prije nego su odlučili da apliciraju za članstvo ili prekinu svoju politiku neutralnosti.
Isto važi za nas, spremajmo se kao da ćemo sutra u NATO. A političke diskusije sadašnjice ostavimo za trenutak kada samo bude bio potreban odgovor “da” ili “ne” o tome”, zaključio je Ćamil Duraković.
BiH
Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.
Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
BiH
Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje
U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.
U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.
Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.
BHmeteo: od vikenda toplije
Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.
U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.
Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.
Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.
Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.
Prognoza FHMZ-a za naredne dane
U četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.
BiH
Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa
Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.
Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.
Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.
To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.
Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.
-
Cazinprije 3 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 4 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 12 sati
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro
You must be logged in to post a comment Login