Connect with us

BiH

Ćamil Duraković: Dva su puta pred Bošnjacima u narednoj deceniji. Moramo sa Srbima sjesti za sto

Published

on

Potpredsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Ćamil Duraković izjavio je da su u “narednoj deceniji dva puta pred nama”.

„Dva su puta pred nama u narednoj deceniji. Ili da se izborimo za postepenu promjenu zvanične srpske politike prema Bošnjacima, od koje će korist imati i oni ukoliko žele da budu dijelom civilizovanog zapadnog svijeta, ili ćemo dočekati eskalaciju desničarske nacionalističke politike koja će donijeti nove progone, desili se oni nasilno i brzo, ili postepeno, nečujno i u miru.

Jedno je činjenica, ne smijemo se osloniti ni na koga drugog osim na nas same“, kazao je Duraković.

Ćamil Duraković: Tužilaštvo je dužno da pojasni javnosti

Komentarisao je on stanje u ovom entitetu, kao i položaj Bošnjaka. Govorio je o putu u Evropsku uniju i NATO. Dotakao se i najavljenog obilježavanja 9. januara, kao neustavnog dana entiteta RS.

„Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je pokazalo da ne reaguje po pitanju neprovođenja presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Ne reaguje ni po pitanju prijava za krivično djelo iz člana 145a Krivičnog zakona BiH.

Tužilaštvo je dužno javnosti da pojasni šta je uradilo konkretno po pitanju brojnih krivičnih prijava, ako nije ništa, zašto nije.

Međunarodna zajednica tu ne može ništa napraviti. Kada bi u teoriji Visoki predstavnik nametnuo izmjenu Zakona o službenim praznicima Republike Srpske, vladajuća većina u Skupštini bi imala ruke da i te nametnute izmjene promijeni.

Smatram da su i drugi praznici sporni. Posebno Dan škola koji se vezuje za pravoslavnog sveca. Ali nama treba realna politika. Ja hoću da vam kažem istinu. A istina je da možemo biti sretni ako npr. taj Dan škola bude nudio više inkluzije i integracije nevećinskim zajednicama, a imao manje religijskog ekskluziviteta većinske grupe u sebi“, kazao je Duraković, te dodao:

„Mi moramo sjesti za sto sa Srbima. Stvarnost ukazuje da nam raniji sporazumi, presude, odluke, apeli neće pomoći. Danas u RS-u ne živi više od milion stanovnika. Od toga je svaki deseti građanin bošnjačke, hrvatske ili druge nevećinske zajednice. Naš politički kapacitet je na nekih pet posto.

Ne trebamo sanjati snove o velikoj mobilizaciji glasača i dramatičnim promjenama odnosa koji bi ‘mogli biti’ u našu korist“.

AA

Ćamil Duraković: Ključna stvar obrazovanje

Smatra da je ključna stvar obrazovanje.

„Ključna stvar za mene je obrazovanje. Ako budemo utjecali na reformu obrazovanja, da ona bude uključiva i ponudi neke promjene u praksi i u samoj formi kako su postavljeni nastavni planovi i programi, možemo računati da će naredna generacija ostati na svojim ognjištima.

Druga stvar je razvoj okvira u kojem će investicije dijaspore biti prihvaćene i poželjne, ali koje će donositi korist za bošnjačku zajednicu. Treća je pristup javnim službama. Potrebno je da imamo mjere afirmativne akcije. Da se Bošnjaci i Hrvati zapošljavaju u službama. Da naša udruženja i naši projekti imaju zagarantovan okvir u budžetu RS.

I konačno, nužna je veća svijest policije i pravosuđa u kontekstu njihovih obaveza za zaštitu ljudskih prava i sigurnosti građana“, istakao je Duraković.

Upitan da li je po izboru na poziciju potpredsjednika razgovarao s predsjednikom entiteta RS Miloradom Dodikom, kazao je da je bilo susreta.

„Imao sam sastanke sa gospodinom Dodikom. Ja mogu obećati da ću pokušavati stvoriti prilike koje će dovesti do deeskalacije i većeg međuetničkog dijaloga. Mislim da je riječ “povratnik” ovdje malo deplasirana. Zovimo stvari pravim imenom.

Govorimo o građanima Bosne i Hercegovine bošnjačke nacionalnosti koji žive na prostoru entiteta Republika Srpska. Prošlo je 20 godina od početka procesa povratka.

Ljude koji su se vratili u svoje domove, a uživaju zaštitu sistema i ljudskih prava ne zovemo više povratnicima. Ne zovemo čovjeka u Sarajevu koji se vratio iz Njemačke povratnikom.

Riječi su važne i kako ih izgovaramo. Dakle, pitanje je da li se Dodik spreman baviti pitanjem prava Bošnjaka i osiguranja da oni žive u sistemu bez diskriminacije u RS-u.

Kratki odgovor je da javno možda nije. Praktično, ako budemo stvari komunicirali na pravi način, s njim možemo napraviti iskorak. Vjerujem u to. Bez toga sigurno nema napretka“, istakao je Duraković.

Neophodan sistem besplatne pravne pomoći

Narodna skupština RS održat će u utorak, 27. decembra, posebnu sjednicu,.

Na njoj će razmatrati i najavljeni Prijedlog zakona o imovini RS. Ranije doneseni zakon je suspendovao visoki predstavnik Christian Schmidt. Ustavni sud BiH ga je stavio van snage.

Duraković neophodnim smatra sistem adekvatnog informisanja i besplatne pravne pomoći Bošnjacima.

„Nama je potreban sistem adekvatnog informisanja i besplatne pravne pomoći Bošnjacima porijeklom sa područja RS-a u zemlji i inostranstvu, kako bi zaštitili svoja prava. Kasno mi reagujemo na te stvari.

Ako imaš sistem koji često ciljano donese neki propis ili neku odluku da ošteti jednu zajednicu, mi moramo biti agilni i odgovoriti blagovremeno na to. Previše je priča ispričanih na način da su u medije došle tek kad je cijela stvar bila završena.

Sramota je da se danas realno ne zna koliko stvarno Bošnjaka živi u RS-u. Koliko imaju imovine, ko su im nasljednici. Ko su hitni kontakti za one koji trenutno nisu tu. To je jedna baza podataka i 100 volontera u zajednicama.

Ali u svim ranijim pokušajima da se nešto takvo napravi, neko je uzeo pare, a nije isporučio rezultat. Kad naučimo sve lekcije iz toga, bit će prekasno“, istakao je Duraković.

Komentirao je turbulencije na političkoj sceni kako na tlu RS, tako i u Federaciji BiH.

Najvažnije osiguranje ravnopravnosti

„Na nivou pitanja identiteta za mene je najvažnije osiguranje ravnopravnosti i priznavanja bosanskog, hrvatskog i srpskog jezika po imenu i primjeni na cijelom teritoriju Bosne i Hercegovine.

Na nivou životnih pitanja, za mene je ključno stvoriti okvir gdje ćemo omogućiti investicije koje će ohrabriti mlade i obrazovane ljude da ostanu ovdje.

Širi se outsourcing. Sve je više usluga koje se mogu raditi iz Bosne za zapadna tržišta. Imamo mlade ljude u Bratuncu i Srebrenici koji su u IT sektoru. Zarađuju plate znatno veće od bosanskog prosjeka, ali mogu ostati kući, više uštediti i uložiti u svoju zajednicu.

Jedino tu vidim šanse za opstanak izoliranih zajednica. Onda će te zarade ići u potrošnju. Pomoći poljoprivredi i trgovini, te zatvoriti krug. Isto vrijedi i za ljude koji ulažu u metalski, drvni sektor, tekstil, različite vrste prerade.

Vrijeme pandemije je pokazalo da se Njemačka može osloniti na kvalitet naših proizvođača kada je riječ o maloserijskoj proizvodnji, narudžbama i slično. Isto tako, mijenja se legislativa. Velike firme će morati davati odgovore o zaštiti radnika, okoliša, ljudskih prava kod dobavljača iz trećih zemalja.

Naše firme će imati prednost

Tu će naše firme imati prednost u odnosu na ostale. Šansi imamo. Najvažnije je da garantujemo sigurnost i stabilnost za investitore. Da napravimo okvir u kojem mladi ljudi mogu zamisliti budućnost ovdje“, smatra Ćamil Duraković.

Za BiH je, smatra Duraković, veliki korak što je dobila kandidatski status za članstvo u EU-u.

„Članstvo je daleko, ali će otvaranje pregovora učiniti da prepoznamo koje stvari možemo urediti na entitetskom nivou, a za koje stvari ne možemo naprijed ako ih ne posložimo na razini države Bosne i Hercegovine.

Volio bih ukoliko bismo obrazovanje i poljoprivredu, barem okvirno posložili na razini BiH. Da ohrabrimo mobilnost mladih. Da osnažimo lokalne kapacitete za pripremu projekata za predpristupne fondove. Moramo naučiti povlačiti pare od Brisela.

Pogledajte Poljsku, Češku, Mađarsku, Hrvatsku. Male lokalne zajednice sam vidio koje su se preporodile kroz korištenje tih fondova. I tu moramo biti realni. Ništa novo se ne otvara kada postanete kandidat.

Nema šuplje priče oko pregovora i reforme. Ali jedno je sigurno, za svaki rezultat, naše društvo i zemlja će dobiti nagradu. Moramo raditi na tome. Reformisati se i unaprijediti. Ne zbog EU, već zbog generacija koje dolaze“, naveo je Ćamil Duraković.

Po slovu zakona usmjereni ka NATO-u

Podsjetio je da su stavovi o članstvu u EU i NATO-u manje-više poznati.

„Poznati su svi stavovi oko NATO-a. Po slovu zakona mi smo usmjereni prema NATO-u. Ja bih radio na tome da sve standarde prilagodimo NATO programu, bez prejudiciranja statusa.

Da naše Oružane snage i sistem odbrane bude u potpunosti kompatibilan sa Sjevernoatlantskim paktom. Finska i Švedska su to uradili mnogo prije nego su odlučili da apliciraju za članstvo ili prekinu svoju politiku neutralnosti.

Isto važi za nas, spremajmo se kao da ćemo sutra u NATO. A političke diskusije sadašnjice ostavimo za trenutak kada samo bude bio potreban odgovor “da” ili “ne” o tome”, zaključio je Ćamil Duraković.

BiH

Beogradske “Novosti” najavljuju eksploziju “bosanskog lonca”: Vlast u RS-u će krenuti ka samostalnosti

Published

on

By

“Bosanski lonac” koji već godinama potmulo vri mogao bi u narednim sedmicama da se približi tački eksplozije sa nesagledivim posljedicama po Bosnu i Hercegovinu, njen entitet RS, zatim Srbiju, ali i cijeli region, najavljuju beogradske Novosti.
Navode da “koloplet velikih tenzija s izvorištem u odlukama Christiana Schmidta”zlur, visokog predstavnika u BiH kojeg, kako ističu Novosti, u entitetu RS ne priznaju, a koje su, kako navode, išle direktno na štetu RS-a, u osvit presude protiv Milorada Dodika prijeti da se izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu RS dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Pod egidom nezvanično, Novosti pišu da su vlasti u RS-u riješene da na sjednici parlamenta tokom iduće sedmice proglase ništavnim sve odluke i ingerencije pravosudnih organa BiH i Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) na teritoriji RS-a.
– Sve ovo dešava se u iščekivanju presude Dodiku, kojem se pred Sudom BiH sudi zbog krivičnog djela neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH, a za šta je zaprijećena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora, uz mogućnost zabrane vršenja javnih funkcija – navode.
Dodaju da bi prema nekim nezvaničnim najavama presuda predsjedniku RS-a mogla biti izrečena u prvim danima 2025. godine, pa je on, suočen sa realnom opasnošću da bude proglašen krivim, što bi vjerovatno značilo i njegovu eliminaciju iz političkog života, riješio da preduhitri sutkinju Senu Uzunović i “muslimanske krugove u Sarajevu” potezom koji bi mogao da ima nesagledive posljedice.
– Eventualnim izglasavanjem odluke o suspenziji ključnih nadležnosti Bosne i Hercegovine na teritoriji RS-a i zvanično bi bio načinjen prvi korak ka njenoj samostalnosti. Time bi se u život vratio dokument o “mirnom razdruživanju dva entiteta u BiH”, a koji je u julu bio najavljen, pa povučen sa dnevnog reda Narodne skupštine RS-a. Ali, postavlja se pitanje da li bi u jeku sudara globalnih sila i prelamanja njihovih interesa gotovo na svakoj tački svijeta “mirno razdruživanje” bilo moguće u bosanskom tamnom vilajetu? – zlurado se pita beogradski medij i dodaje:
– Možemo zamisliti šta bi se desilo kada bi NATO i Oružane snage BiH stale u odbranu cjelovite BiH i kada bi svoje snage poslale da zavode red u RS-u. Ovaj opasni scenario bi stavio u izuzetno tešku poziciju Srbiju i njeno rukovodstvo. Primjera radi, i Srbija i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić našli bi se u grozomornoj situaciji: može li da ne ugrozi Srbiju, a da istovremeno ne ostavi RS samu?
Zato bi u narednim danima ključni politički akteri u RS-u trebalo na apotekarskoj vagi da odmjere – da li je vrijeme za tako krupne odluke i koja bi bila njihova cijena.
Nastavi čitati

BiH

Muhamed ef. Velić: Vlast ne da ljudima petkom na džumu, ali su nedjelju učinili neradnom

Published

on

By

Sarajevski imam Muhamed ef. Velić na svom Facebook profilu opisao je zanimljiv razgovor koji je imao s jednim vjernikom u džamiji.

 

– Dolazi mi nedavno jedan momak pred samu džumu i pita da li mogu da završim sa džumom, ezanom i obaveznim dijelom, sve za 25 minuta, jer on ima samo pola sata pauze i mora se striktno u terminu vratiti na posao. Zamolim ga da se ne ljuti što ću mu ovo reći, ali on nije obavezan da klanja džumu namaz, već samo podne namaz, to može i na poslu ili kod kuće, a džuma namaz je za slobodne ljude, nije obavezna za robove, a on je ekonomski rob, vlast ga je takvim učinila kad mu nije dala petkom da može slobodno doći na džumu namaz, kao što su npr. nedjelju učinili zakonski neradnom – napisao je Velić na Facebooku.

Nastavi čitati

BiH

Prevareni kupci u BiH, ostali i bez stanova i bez novca: Neki su i umrli, ne dočekavši da se usele

Published

on

By

Istekao je rok za prijavu potraživanja stečajnom upravniku od kompanije “Ekvator”, koja je prošlog mjeseca otišla u stečaj. Među povjeriocima najviše je prevarenih kupaca stanova u banjalučkom naselju Novi Borik, od kojih je investitor “Ekvator” uzeo 11 miliona maraka 2018. godine. Rok za završetak radova istekao je krajem 2019. godine, a zgrada je i dalje nezavršena, piše BHRT.

Gojko Mijatović samo je jedan od 150 prevarenih kupaca stanova u Banjaluci. Šest godina poslije zgrada nije završena, a investitor kompanija “Ekvator” otišla je u stečaj. Kupci ostali i bez para i bez stanova. U međuvremenu, nekoliko kupaca je i umrlo, ne dočekavši da useli u kupljene stanove.

– U fantomskom naselju uzeli smo stanove, dali svoju životnu muku, dizali kredite, životnu ušteđevinu dali Đorđu Davidoviću. Ja sam dao 72.000 za stan od 40 kvadrata gdje je moja majka, sada pokojna, dala novac za stan – priča Gojko Mijatović, predsjednik Udruženja prevarenih građana Novi Borik.

Zgrada je napola završena. Samo goli zidovi, bez potrebnih priključaka i gomila šuta. Pojedini kupci sami pokušavaju da završe stanove. Međutim, za završetak zgrade potrebno je još 4 miliona maraka koje nemaju. Nadaju se pomoći gradske uprave i republičkih institucija. Kada su shvatili da su definitivno prevareni, podnijeli su krivične prijave protiv investitora.

– Nakon 2,5 godine istraga u Okružnom javno tužilaštvu nije ni blizu kraja. Nadležni tužilac Bojan Topić nije se ni udostojio nijednom da nas kontaktira – navodi Mijatović.

Na tom mjestu planirana je još jedna zgrada. Investitor je 2018. godine od 20 kupaca uzeo milion i po za stanove čija gradnja nije ni počela.

Hoće li kupci koji su osjetili gorak okus prevare biti obeštećeni u stečajnom postupku, BHRT pita stečajnog upravnika, koji je primio na stotine prijava povjerilaca kompanije “Ekvator”.

– Konkretne informacije imaćemo 23. januara kada je zakazano ispitno-izvještajno ročište. Na ispitnom će se raspravljati o prijavljenim potraživanjima, a na izvještajnom u kom pravcu ide sam stečajni postupak, da li u pravcu prodaje ili namirenja ili nekom drugom – kaže stečajni upravnik Saša Zubović.

Advokat Arsenije Baltić smatra da je potpuno neizvjesno kako će sud vrednovati prevarene kupce koji nisu upisani kao vlasnici, jer zgrada nema potrebne dozvole.

– Ono čemu bi se kupci stanova mogli nadati jeste da im za stanove koje su platili i preuzeli u posjed prizna izlučno pravo, odnosno da se ti stanovi izdvoje iz stečajne mase i da ne budu predmet namirenja ostalih povjerilaca ‘Ekvatora’, ali to je upitno, zato što niko od njih nije uknjižen kao vlasnik tih stanova – ističe Baltić.

U našem pravnom sistemu kupci stanova u izgradnji su nezaštićeni.

– Sistem ne štiti. Nema način da ih zaštiti kada isplate iznos i kad ne isplate u nepovoljnom su položaju. Jedini način je da traže bankarsku garanciju od investitora za završetak radova, to je jedina sigurnost, ali to kod nas i dalje nije praksa – naglašava vlasnik agencije za nekretnine Stefan Vasilić.

Šta o svemu ovome kaže vlasnik “Ekvatora” Đorđe Davidović novinari BHRT-a nisu uspjeli saznati, jer nije odgovarao na njihove pozive.

Nastavi čitati

BiH

Među 20 najbogatijih ljudi u BiH, čak šest dolazi iz jednog kantona: Možete li pogoditi iz kojeg?

Published

on

By

Ova lista oslikava dvije važne stvari što se tiče naše ekonomije. Kao prvo, pokazuje koji sektori su najrazvijeniji, ali i na kojim geografskim područjima je skoncentrisano najviše bogatstva

 

Lista najbogatijih ljudi u Bosni i Hercegovini na kraju 2024. godine koju je BiznisInfo.ba ekskluzivno objavio prošle sedmice, izazvala je ogroman interes javnosti i jako puno reakcija.

Ova lista oslikava dvije važne stvari što se tiče naše ekonomije. Kao prvo, pokazuje koji sektori su najrazvijeniji, ali i na kojim geografskim područjima je skoncentrisano najviše bogatstva.

Jedna regija koja se izdvaja u tome je Zapadnohercegovački kanton. Naime, iz ovog kantona dolazi čak šest od 20 trenutno najbogatijih ljudi u BiH. Od toga četvero iz Širokog Brijega, te po jedno iz Gruda i Posušja.

Regija koja se također izdvaja jeste Tešanj, grad iz kojeg dolaze tri osobe zastupljene na ovoj listi.

Treba naglasiti da smo, tokom analize, ustanovili da u Tešnju postoji veći broj privrednika čije su kompanije u snažnom usponu, pa je vrlo moguće da se već narednoj listi nađu neka nova imena iz ovog grada.

Kada je riječ o RS-u, najveće bogatstvo koncentrisano je u sjevernom dijelu, od Mrkonjić Grada, preko Banjaluke, do Prnjavora i Dervente.

Kada je riječ o sektorima, vidljivo je da dominira trgovina. Polovina poduzetnika zastupljenih na listi su vlasnici trgovačkih lanaca ili šoping centara. Nekima do njih, doduše, ovo nije glavni biznis. Sektor prodaje naftnih derivata također je zastupljen s dva predstavnika kojima je ovo glavni biznis.

Kada je riječ o proizvodnom sektoru, tu dominira proizvodnja hrane i pića, aluminijskih proizvoda i kablova, te u jednom slučaju papira i higijenskih sredstava. U usponu su finansijski sektor i stanogradnja. Većina predstavnika na listi posluje u više sektora, a više o tomo moižete čitati ovdje.

Nastavi čitati

BiH

Vukanović: Dodik prenio ovlaštenja na Pranjića dva dana prije bolesti – kako je znao?

Published

on

By

Prije nekoliko dana predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je u više navrata, prvo na konferenciji za novinare posle sjednice Kolegijuma a potom tokom Posebne sjednice Narodne skupštine, da je Milorad Dodik mnogo sposobniji, mentalno i fizički od odlazećeg američkog predsjednika Joea Bidena, da nije atletičar ali da je dovoljno mobilan, fizički i mentalno sposoban da obavlja funkciju predsjednika, potpisujue zakone i odluke, piše poslanik NSRS Nebojša Vukanović na svojoj zvaničnoj web stranici.

Njegovu objavu prenosimo u cijelosti:

– Ipak posle samo nekoliko dana i objave Službenog glasnika Republike Srpske pokazalo se da Stevandić ne govori istinu jer je Davor Pranjić, potpredsjednik Republike Srpske iz reda Hrvata, sada kao vršilac dužnosti predsjednika potpisuje zakone, odluke i ukaze. Stevandić bi odmah morao izaći u javnost i objasniti zbog čega je govorio neistine i obmanuo građane Republike Srpske, te poslanike opozicije koji su ga pitali da li neko mijenja Dodika dok je na liječenju i oporavku, da li je bio loše informisan ili je svjesno lagao javnost i građane Srpske?

Danas smo pokušali čuti nemušto pravdanje iz Kabineta Milorada Dodika, od generalnog sekretara predsjednika Jelene Pajić Baštinac, koja je saopštila da je Milorad Dodik još 6.12. ovlastio Pranjića, da umjesto njega potpisuje ukaze koji se objavljuju u Službenim glasniku Republike Srpske!?

To znači da sada “braća” Hrvati vode glavnu riječ u Republici Srpskoj, Hrvat Pranjić je vršilac dužnosti predsjednika a (polu)hrvatica Željka Cvijanović član Predsjedništva BiH, koji nas ubrzano vuče u NATO pakt u kome je već Hrvatska. Ipak najveći problem su grube laži i pokušaji obmane Milorada Dodika, jer je 8.12.2024. godine iz Kabineta predsjednika Republike Srpske objavljeno Saopštenje da je Dodik iznenada hospitalizovan zbog akutnih, što znači iznenadnih zdravstvenih problema koji su naglo buknuli, sa jednjakom i želudcem.

Postavlja se logično pitanje kako je Dodik znao 6.12. da će se iznenada razboliti 8.12.2024. godine, pa je predao dio predsjedničkih ovlaštenja svom pobratimu i potpredsjedniku Davoru Pranjiću? Jasno je da su se i Dodik i Stevandić upetljali u sopstvene laži, kao pile u kučine, i da teško mogu da se iz njih sada izvuku bez posledica. Ovakvo skandalozno ponašanje čelnih ljudi Republike Srpske, koji se nalaze na najvažnijim funkcijama, grube iznošenje neistina i pokušaji obmane građana su nedopustivi.

Takođe je veoma čudno ponašanje i izjave dr Predraga Peška, ljekara iz Beograda koji je operisao Dodika, a koji je njegov blizak saradnik i prijatelj koga su vlasti Srpske angažovale kao ključnu osobu na poslu javne nabavka medicinske opreme za novu bolnicu u Trebinju, vrijednom desetine miliona maraka a na kome će mnogi omrsiti brkove.

Dr Peško je dao Saopštenje i izjavu za medije da je Dodik nesposoban za putovanje i prisustvo ročištima u Sarajevu, zbog dijareje, naglih pražnjenja i osjećaje nadutosti, te iznio zaključak i mišljenje kako je potrebno najmanje dva mjeseca rehabilitacije i oporavka od laporaskopske operacije, pa da se Dodik vrati normalnim aktivnosti i mogne prisustvovati ročištima.

Nisam ljekar i ne želim se upuštati u tumačenje stavova dr Peška, ali njegova ranija politička bliskost sa Dodikom i njegovim okruženjem, učešće u njegovoj kampanji i podrška vlastima, te unosni poslovi na kojima je angažovan kao stručno konsultant, a građani Srpske ne znaju koliko će dr Peško naplatiti svoje stručne i konsultantske usluge, prije svega na nabavci medicinske opreme za novu bolnicu u Trebinju, navode na sumnju da je sve igrokaz za javnost kako bi se kupilo vrijeme i odložilo suđenje. Ipak sada je ključno da Dodik i Stevadnić objave zbog čega su obmanuli javnost, poslanike i Narodnu skupštinu Republike Srpske, tvrdeći da Dodik normalno obavlja funkciju nakon operacije a već dvije nedelje on je ovlaštenja prebacio na Pranjića, i sve pokušao prikriti od javnosti? – napisao je Vukanović.

Nastavi čitati

BiH

Meteorolozi najavili veliku promjenu: Kiša, pa snijeg – neće nas baš zatrpati, ali…

Published

on

By

Tokom dana pretežno sunčano uz postepeno naoblačenje sa sjeverozapada. U kasnim večernjim satima padavine u većem dijelu zemlje

U Bosni i Hercegovini jutros je sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Nešto više oblaka je u sjeverozapadnim područjima.

Temperature zraka u 7 sati: Sokolac -10 stupnjeva, Livno -9, Bjelašnica -8, Bugojno, Sanski Most, Sarajevo i Široki Brijeg -6, Bihać, Prijedor, Srebrenica i Tuzla -5, Banja Luka, Jajce i Zenica -4, Doboj -3, Gradačac i Trebinje 0, Mostar 1 stupanj.

 

Tokom dana očekuje se pretežno sunčano uz postepeno naoblačenje sa sjeverozapada. U kasnim večernjim satima kiša u većem dijelu zemlje, a u višim područjima i na planinama snijeg. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Tokom noću na jugu i jugozapadu zemlje povremeno jaki udari vjetra. Najviša dnevna temperatura od 0 do 6, na jugu do 10 stupnjeva.

U Sarajevu jutro sunčano uz postepeno naoblačenje tokom dana. Najviša dnevna temperatura oko 3 stupnja.

U ponedjeljak oblačno sa kišom na jugu Hercegovini i snijegom u ostalim područjima. Očekivana količina padavina u većem dijelu zemlje između 20 i 40, lokalno na sjeveru i sjeverozapadu Bosne do 50 l/m2.

Visina novog snijega između 10 i 25, u višim područjima i na planinama od 20 do 40, lokalno 50 cm. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeverozapadni. Na zapadu i sjeverozapadu Bosne povremeno jaki udari vjetra. Temperature zraka u Bosni između -2 i 3, a u Hercegovini od 3 do 8 stupnjeva.

U utorak oblačno vrijeme. U nižim područjima Bosne kiša ili susnježica koja će postupno preći u snijeg, a u višim područjima i na planinama snijeg. Vjetar prije podne slab do umjeren, a poslije podne i tokom noći umjeren do pojačan sa jakim udarima sjeverni i sjeverozapadni. Temperature zraka u Bosni između -4 i 2, a u Hercegovini od 3 do 8 stupnjeva.

U srijedu u Bosni oblačno vrijeme sa snijegom. U Hercegovini umjereno do pretežno oblačno. U Hercegovini i zapadnim područjima Bosne umjerena do pojačana bura, a u ostatku zemlje slab do umjeren sjeverni i sjeverozapadni vjetar. Jutarnja temperatura zraka od -6 do 0, na jugu do 3, a dnevna od -3 do 2, na jugu do 10 stupnjeva, saopćemo je iz FHMZ-a.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije