Connect with us

BiH

Cerić: ‘Jedina je Bosna otvorena za napad ‘Bajraktara’ ‘preko reda’, od Erdogana očekujem da čim prije demantuje Vučića’

Published

on

Dr. Mustafa Cerić, bivši poglavar Islamske zajednice u BiH, osvrnuo se na vijest da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio nabavku borbenih bespilotnih letjelica “Bayraktar” od Turske. Njegov komentar prenosimo u cijelosti, jer je važan za sve Bošnjake, koji su već jednom na svojoj koži, prije 30 godina, osjetili šta je rat.

Bošnjaci moji, ako je tačno da je Tayyip Erdogan obećao dronove ‘Bajraktar’ Aleksandru Vučiću ‘preko reda’, jer se Vučiću žuri, onda to znači da Vučićev glasnogovornik Aleksandar Vulin ne govori uprazno kad obavještava Urbi et Orbi da je: – Zadatak ove generacije (srpskih četnika) političara da stvori ‘srpski svet’, tj. sv(ij)et ‘velike Srbije’, gdje su svi Srbi u jednoj državi od Sidneja do sela Kukurović.

Osobno, ne vjerujem Vučiću, jer vjerujem predsjedniku Turske Erdoganu da je dobro upamtio amanet, kojeg mu je rahmetli Alija povjerio, a to je da ni na koji način ne dopusti da Bosna i Bošnjaci ikad više budu izloženi genocidu, a kamoli da ‘preko reda’ jača Srbiju, Aleksandra Vučića, da za jednog Srbina ubija sto (100) muslimana u Bosni. Dakako, sa ‘obećanim’ „Bajraktarima“ ‘preko reda’ Vučić bi bez po muke za jednog Srbina mogao na daljinski ubiti hiljadu (1000) muslimana. Što bi bio veliki napredak u modernizaciji srpske (Vučić-Dodikove) vojne sile u zaštiti srpskog-genocidnog plijena ‘Eres’.

Vjerujem, također, da će Erdogan čim prije demantirati Vučića kako bi otklonio objektivni strah kod Bošnjaka, koji ih zadesi u mubarek ramazanu, od Erdogan-Vučićevih dronova ‘preko reda’, koji nemaju drugu namjenu, već da ih Milorad Dodik koristi za teroriziranje Bošnjakakoji su konvertiti pa ih Dodik želi vratiti u pređašnje stanje krivo-slavlja, kao i za rušenje bosanske države, koju Dodik smatra fiktivnom, neodrživom i propalom državom.

 

Pretpostavljam da Erdogan zna da Vučić ne smije upotrijebiti njegove ‘Bajraktare’ ‘preko reda’ protiv Kosova, jer tamo je NATO. Ne smije ih upotrebljavati ni protiv Crne Gore i Makedonije, jer tamo je također NATO. I Hrvatska je sigurna od ‘Bajraktara’, jer je članica EU i NATO. Jedina Bosna je otvorena za napad ‘Bajraktara’ ‘preko reda’, jer se Vučiću žuri da dronom ojača Dodika kako bi mogao upisati genocidni plijen ‘Eres’ u srbijanski grunt, kao dokaz Vulinovog zavjeta da ova generacija srpskih ratnika mora stvoriti ‘srpski svet’.

Sasvim je jasno da ‘Eres’ ima namjeru da onesposobi bosansku državu na način prenošenja državnih nadležnosti na entitet ‘Eres’. Ako to ostvari, onda slijedi fizička odbrana ‘Eresa’ od legalnih bosanskih vlasti, tj. valja imati ‘Bajraktare’ za odbranu ‘Eresa’. Valja proglasiti ‘Eres’ žrtvom agresije, nacizma i genocida što zahtjeva njenu nezavisnost i prisajedinjenje sa Srbijom te pozvati bosanske Hrvate da to isto urade uz poruku: ‘Čuvajte nam Herceg Bosnu’ iz zahvalnosti Čoviću, koji je rekao: ‘Čuvajte Republiku Srpsku'”, napisao je na svom Facebook profile, te nastavlja:

“Bošnjaci moji, nisam vojni stručnjak, ali zdrav razum mi kaže da je Vučićeva kupovina ‘Bajraktara’ ‘preko reda’ od Turske mnogo podlija od kupovine borbenih aviona ‘Rafal’ od Francuske. Jer za isporuku tih francuskih aparata i njihovo uključivanje u vojnu upotrebu treba vremena, koje je u ovakvoj geopolitickoj situaciji Srbiji i njenom agentu Dodiku u Bosni dragocjeno.

Osim toga, upotreba ‘Rafala’ u Bosni ne bi se mogla prikriti, ne bi se moglo reći da su to avioni ‘Eresa’. Bio bi to jasan znak agresije Srbije na Bosnu. Sa ‘Bajraktarima’ je situacija drugačija. Oni se mogu dati na upotrebu ‘Eresu’ u željenoj situaciji i poslati već obučene pripadnike Vojske Srbije (VS) da djeluju sa terena u ‘Eresu’, jer ‘Bajraktari’ ne zahtjevaju toliku logističku podršku kao ‘Rafali’. Srbija čak može obučiti kadar iz ‘Eresa’ u rukovanju ‘Bajraktarima’ tako da ne bude ni potrebe za direktnim angažmanom VS niti za presvlačenjem njenih pripadnika u uniforme Vojske ‘Eresa’ kako je to Srbija radila tokom prošle agresije na Bosnu.

Bosanske političke i vojne snage treba (mora) da srpsko-tursku trgovinu s ‘Bajraktarima’ isproblamatiziraju u NATO-u, SAD-u i EUi tako da se ta trgovina istjera na čistac. Također, bosanske vlasti bi morale da zahtjevaju da NATO od Francuske zatraži da potpiše da ‘Rafal’ ni na koji način neće koristiti protiv Bosne, jer su i Francuska i Srbija na to obavezane Dejtonskim mirovnim sporazumom. Isto to bi trebalo zatražiti od Francuske i Hrvatske kad su u pitanju ‘Rafali’, koji su nabavljeni za potrebe zračnih snaga Hrvatske.

 

Bosanske vlasti treba da razmisle o odlasku u Ukrajinu, u Kijev, radi susreta sa ukrajinskim ministrom vanjskih poslova i predsjednikom Zelenskim kako bi im objasnili prednosti i manjkavosti Daytonskog sporazuma, kojem je Ukrajina sve bliže. To bi bilo jako korisno za Ukrajinu u tekućim i budućim mirovnim pregovorima sa Rusijom.

Ukoliko nije moguće fizički posjetiti Ukrajinu, onda bi trebalo organizirati sastanak preko videolinka. Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik je već obrukao bosansku državu svojim sastankom sa ministrom vanjskih poslova Rusije Lavrovom tako da bi ovakav susret sanirao tu vrstu štete i podigao ugled bosanskim vlastima na međunarodnom nivou.

Od ukrajinskih kolega bi se mogle čuti informacije korisne za formuliranje bosanskog odgovora na još jednu, ovaj put još podmukliju, agresiju sa druge strane Drine.

Bošnjaci moji, ovo vrijeme i okolnosti oko Bosne i Bošnjaka traži prometnu akciju na vrijeme i na pravom mjestu.

Čekanje da se stvari dogode same po sebi (bi-nefsihi) u našu korist, koštale su nas genocida. Niko nema više pravo na taj hazard. Od turskih medija očekujemo da pomognu Bosni i Bošnjacima da se priča o ‘Bajraktarima’ za Srbiju (Vučića i Dodika) protiv Bosne i Bošnjaka do kraja otkrije i osujeti”, istakao je Cerić, podsjetivši da su vijest o dostavi „Bajraktara“ ‘preko reda’ Srbiji (Vučići i Dodku) objavili su svi bosanski i regionalni mediji.

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije