Svijet / Zanimljivosti
Cijene na ovom dijelu Jadrana lete u nebo: Kugla sladoleda 7 KM, a šok su cijene ćevapa i burgera
Kako se bliži ljeto tako se u istarskim turističkim središtima sve više dižu cijene hrane i pića, i to u odnosu na lanjske poprilično visoke cijene. Već je uobičajena cijena od dva eura (4 KM) po kuglici sladoleda, i niko se niti ne sjeća kada je bila niža. Mnogi ugostitelji čak kažu da će i tu cijenu dizati.
Cijene pak velikog macchiata u Rovinju i Poreču dostigle su plafon – 3,5 eura (7 KM), dok je espresso oko 1,80 eura (3.60 KM).
U Puli je pak najviša cijena jedne velike kave s mlijekom oko 2,30 eura (4.60 KM) u centru grada. Čista zarada, rekli bi sami ugostitelji, piše Jutarnji. Ista je priča i s Aperol Spritzom, pićem koje se praktički najviše konzumira ljeti na obali. Realno, cijena decilitra pjenušca ili prosecca, decilistra mineralne i nešto aperola nije neka stavka, no ovo narančasto piće drži svoju cijenu jer je traženo. Košta od šest do čak 11 eura (od 12 do 22 KM).
Cijene porcije pomfrita kreću se oko 5 eura (10 KM), a cijene ćevapa nikad nisu bile veće – idu i do 18,90 eura (37 KM)! Već smo se naviknuli i na visoke cijene pizza. One se u ova tri turistička grada kreću od najniže 9 eura (18 KM) za margheritu pa nadalje. Burgeri su pak posebna priča. Ovo jelo je poprilično traženo pa mu se cijena u Rovinju kreće i do vrtoglavih 18 eura (36 KM).
A najveća razlika između Poreča, Rovinja i Pule je upravo u cijeni kafe.
U Puli se u centru grada još uvijek cijene velikog macchiata nisu popele na 3,5 eura (7 KM) što je u Poreču i Rovinju u centru postalo normalno. Čak se više niko na tu cijenu ni ne žali. S druge strane, u Puli ćete naći najskuplji sladoled – košta od 2 do 3,5 eura po kuglici (od 4 do 7 KM).
“Ne znam što da vam kažem zašto su te cijene kave visoke. One su takve možda u centru grada, na periferiji su manje. Činjenica je da je cijena nabave išla gore i da su ugostitelji sukladno tome povećavali cijene”, kaže za Jutarnji Viliam Radessich iz Ceha ugostitelja Poreča.
Ističe da će dobar dio ugostitelja u glavnoj sezoni još dizati cijene, iako ni sam nije siguran je li to pametno raditi ili ne: “Sada za Duhove bilo je puno gostiju u Poreču, pa smo očekivali i nešto veći promet. No, on nije bio sukladan gužvama u gradu. Čini nam se da dosta turista šeće i obilazi šoping centre. Ljudi su postali osjetljivi na cijene. Kod nas će cijene ostati kao lani.”
“Griješimo što svi imaju visoke cijene i to gosti zapamte”, dodaje jedan vlasnik kafića u Poreču.
U Rovinju je cijena ćevapa bila više-manje 12 eura (24 KM). Ove godine su od 11,50 do 14,90 (od 23 do 29 KM) eura. Cijene prženih lignji lani su bile od 14 do 18 eura (od 28 do 36 KM), ove godine su od 15 do 18 eura (od 30 do 36 KM).
Najviše cijene burgera lani su u Rovinju bile 16 eura (32 KM), ove godine su dva eura (4 KM) više. Tu se može i naći sladoled čija kuglica košta čak 3,5 eura (7 KM).
Svijet / Zanimljivosti
Zbog poziva UN-u za uvođenje embarga, Izrael se obrušio na Tursku: “Akcije su vam vođene zlom”
“Šta se drugo može očekivati od zemlje čije su akcije vođene zlom u pokušaju stvaranja sukoba uz potporu zemalja ‘Osovine zla'”, rekao je ambasador Danny Danon, koristeći pejorativni izraz za opis arapskih zemalja koje su potpisale pismo.
Ministarstvo vanjskih poslova Turske saopćilo je u nedjelju da je predalo pismo Ujedinjenim nacijama, a među potpisnicima su Arapska liga i Organizacija islamske suradnje.
Izrael se suočio s međunarodnim kritikama zbog vođenja svog rata u Gazi, gdje je njegova ofanziva ubila najmanje 43.374 ljudi, od kojih su većina civili, prema brojkama ministarstva zdravstva.
“Ovo pismo je još jedan dokaz da UN vode neke zlokobne zemlje, a ne liberalne zemlje koje podržavaju vrijednosti pravde i morala”, rekao je Danon.
Tursko pismo, u koje je AFP imao uvid u ponedjeljak, naziva “zapanjujući” broj civilnih žrtava “nesavjesnim i nepodnošljivim”.
“Stoga upućujemo ovaj zajednički poziv da se poduzmu hitni koraci kako bi se zaustavila opskrba ili prijenos oružja, streljiva i srodne opreme Izraelu, okupacijskoj sili, u svim slučajevima kada postoje razumni razlozi za sumnju da bi se mogli koristiti u Okupirani palestinski teritorij”, navodi se u pismu.
Dodalo se da Vijeće sigurnosti UN-a (VSUN) mora poduzeti korake kako bi osiguralo poštivanje svojih rezolucija “koje se flagrantno krše”.
Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo je u martu na prekid vatre u Gazi, ali mučilo se govoriti jedinstvenim glasom o tom pitanju zbog veta ključnog izraelskog saveznika, Sjedinjenih Američkih Država.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
‘Jurio’ 40 km/h: Nijemci zaustavili traktoristu iz BiH
Saobraćajna patrola iz njemačkog Memingena jučer je zaustavila traktoristu u blizini Midelhajma koji je vozio traktor sa prikolicom i to brzinom od 40 km/h.
Dodatni problem je što prikolica nije imala registarske tablice.
Tokom legitimisanja vozača, utvrđeno je da je riječ o 30-godišnjem državljaninu Bosne i Hercegovine, koji je pokazao vozačku dozvolu koja ne podrazumijeva upravljanje poljoprivrednim mašinama niti upravljanje vozilom sa prikolicom ove težine.
Inače, dozvoljena brzina za ovu vrstu vozila je 25 km/h, što je bio dodatni prekršaj.
On će biti prijavljen za vožnju bez odgovarajuće dozvole kao i za prekoračenje brzine. Policija ga je odmah isključila iz saobraćaja i zabranila dalje putovanje.
Svijet / Zanimljivosti
Mladić iz BiH krijumčario migrante u Hrvatskoj, probio rampu na granici
Državljani Španije (48) i Bosne i Hercegovine (21), koji su zatečeni u prijevozu stranih državljana na području Slunja u Republici Hrvatskoj, a za koje je utvrđeno da su iz koristoljublja za unaprijed dogovoreni novčani iznos, u vozilima njemačkih i bh. nacionalnih oznaka, prevozili strane državljane do krajnjeg odredišta, predani su pritvorskom nadzorniku Policijske uprave karlovačke.
Kako je navedeno u izvještaju Policijske uprave karlovačke, zbog osnovane sumnje u počinjenje krivičnog djela Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici Evropske unije ili potpisnici Šengenskog sporazuma iz čl. 326. KZ-a, uz krivičnu prijavu nadležnom državnom odvjetništvu, nakon dovršenih kriminalističkih istraživanja, u zakonskom roku predani su pritvorskom nadzorniku Policijske uprave karlovačke.
Osim toga, 21-godišnji državljanin Bosne i Hercegovine prijavljen je i za krivično djelo Oštećenje tuđe stvari, jer je krećući se iz Bosne i Hercegovine prema Republici Hrvatskoj, vozilom probio i oštetio rampu na graničnom prijelazu izbjegavajući graničnu kontrolu te se udaljio prema unutrašnjosti.
Pobjegao iz vozila
Nakon pokušaja zaustavljanja isti je nastavio vožnju, te se na području grada Slunja zaustavio van kolnika i pobjegao iz vozila.
Pretragom terena ubrzo je pronađen i uhvaćen po policijskim službenicima.
Prema 21-godišnjaku je postupano i sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, Zakonu o strancima i Zakonu o nadzoru državne granice, stoji u policijskom izvještaju.
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 1 dan
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 1 dan
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM