Connect with us

BiH

Čović: Ova vlast nema alternativu, sudski proces protiv Dodika neće ostaviti traga na koaliciji

Published

on

Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Dragan Čović smatra da vlast u Bosni i Hercegovinu funkcionira, iako se slaže da bi trebala djelovati puno učinkovitije i dinamičnije. On najavljuje novi zamah na provedbi obaveza na evropskom putu.

“Vijeće ministara zasjeda redovito, parlamentarni domovi zasjedaju, ali jesmo trebali imati tri-četiri puta više zakona u razmatranju. Treba vremena da se uspostavi jedan režim odgovornosti prema toj vlasti. Mi smo to imali negdje do sedmog mjeseca i tada smo zapali u jednu krizu, da bismo tek u osmom mjesecu odradili značajan dio posla i u Vijeću ministara i u Parlamentu. Trebali smo u devetom mjesecu završiti taj drugi dio paketa koji se sastoji od tri dijela, a vezano za pristup europskim integracijama. To što smo trebali u devetom mjesecu, ja vas uvjeravam da ćemo završiti do kraja ovog mjeseca pa će situacija opet izgledati malo optimističnije”, ističe Čović.

On kaže da je ovih dana imao intenzivne razgovore sa liderima drugih stranaka parlamentarne većine kako bi se „oslobodilli ovih uvjetnih blokada ili nedonošenja odluka“.

“Trebat će taj element međusobnog povjerenja ojačati i vjerujem da ćemo idućeg tjedna na sastanku čiji je domaćin Milorad Dodik, imati dinamiku usvajanja zakona i drugih odluka što je dogovoreno na sastanku u Mostaru. To će vratiti pažnju Bruxellesa na ovaj prostor i utjecati na izvješće o BiH i uvjeren sam da ćemo do kraja godine imati jedan pozitivan stav oko našeg statusa i otvaranja pregovaračkog procesa s EU. Ostao je treći dio paketa koji je za nas vrlo osjetljiv, uključujući Izborni zakon i to će morati preći u jedanaesti mjesec kada je u pitanju Vijeće ministara. Vlast funkcionira, a da može bolje – može. Kriza jeste izravna, što se vidi i po komentarima našeg odnosa kolega koje čine parlamentarnu većinu. Moja zadaća je i tu da na neki način biram riječi, da možemo uvijek pridobiti jedne i druge partnere”, pojašnjava Čović.

Proces protiv Dodika neće ostaviti traga na funkcioniranje koalicije

Govoreći o izazovima koji utječu na odnose u BiH i funkcioniranje vlasti, čelnik HDZ-a BiH kaže da ih je jako mnogo, primarno izvan našeg okruženja. Od ruske agresije na Ukrajinu, eskalacije sukoba u Izraelu i drugih kriznih žarišta.

“Naravno da smo mi onda na ovom prostoru izloženi, jer interesantni smo, iako nismo ekonomski jaki. Uvijek smo bili žarište nekog problema, ali mislim da s partnerima izvana možemo odgovoriti na taj izazov. Tu je i sudski proces protiv gospodina Dodika. Ja sam prijateljski s njim razgovarao i o tome i uvjeren sam da to neće ostaviti traga. Najveći izazov je upravo naše međusobno povjerenje. Mi između sebe moramo tražiti odgovarajuće riječi. Potreba naših kolega iz oporbe je da galame, iznose ono što misle da treba, ali mi koji smo pozicija moramo tražiti način kako realizirati ono što smo obećali, a ključno obećanje je 14 plus uvjeta za EU završiti u ovoj godini, kao i one druge operativne stvari, poput proračuna za narednu kalendarsku godinu. Ključni izazov je ne izgubiti živce prerano. Kad nam se nešto ne sviđa ne moramo baš tako glasno odgovoriti. Ja se bar trudim tako ponašati i mislim da to pomaže i stvara jedan ambijent. Vjerujem da ćemo odoliti tim iskušenjima i nastaviti raditi svoj posao”, poručuje Čović.

Skori ulazak u izbornu godinu donosi izazove koji su uobičajeni, a Čović kaže kako on i dužnosnici HDZ-a i HNS-a nastoje koristiti uljuđen, civiliziran riječnik, da nikoga ne uvrijede, a da ipak pošalju ključne poruke svom biračkom tijelu.

“A to su prvenstveno ekonomske, socijalne poruke, poruke pravne i fizičke stabilnosti. Znam da će biti onih koji će tražiti drugačiji pristup, izlaziti i s drugačijim pogledima, ali ja i većina mojih kolega se nećemo na to osvrtati. Tako ćemo najbolje odgovoriti na izbornu godinu. Kampanja nije zadnja dva mjeseca, za nas kampanja staje stalno, jer stalno komuniciramo s našim biračkim tijelom i objašnjavamo ono što radimo. Mislim da će od same izborne godine puno veći izazov za nas biti taj naš međusobni odnos, da ne dozvolimo da zbog očitih razlika u pogledima na neka pitanja, ne uradimo ono što možemo”, smatra Čović.

Najvažnije je da Vlada FBiH odluke donosi jednoglasno

Kada je u pitanju funkcioniranje vlasti u Federaciji, Čović kaže da je od partnera tražio da završe ono što su obećali, iako je uputio pohvale Vladi Federacije za koju kaže da je na velikom ispitu.

“Ne može se danas pričati o izboru suca Ustavnog suda, koji smo dogovorili u dvanaestom mjesecu prošle godine. Kritiziramo nekoga drugog zbog nefunkcioniranja Ustavnog suda BiH, a mi u Federaciji nismo bili u stanju provesti ono što smo dogovorili. To je samo jedan od primjera. Mi moramo ubrzano donositi zakone u Federaciji, kao što su energetski koje smo usvojili. Fiskalni zakoni će se morati usvojiti. Bojim se da kasnimo ova dva ili tri mjeseca. Ipak, puno je toga i urađeno. Za mene je najvrednija stvar u Federaciji da Vlada redovito zasjeda i da se odluke donose dominantno jednoglasno. To je ključna vrijednost na kojoj možemo graditi sve ono što dolazi. Vjerujem da ćemo mi u naredna dva mjeseca završiti sve što je trebalo završiti po našem dogovoru i što je trebalo ići u parlamentarnu proceduru. Parlament je u zastoju, jer su tijesne većine i tu ima stalnih promjena, kao što je uostalom slučaj i u mnogim županijama. Vlada Federacije je na jednom velikom ispitu i ja vjerujem da će ga položiti”, naglašava Čović.

On ne vjeruje da postoji alternativa aktuelnoj vlasti. Smatra da se treba fokusirati na jačanje energije u ovoj parlamentarnoj većini.

“Tamo gdje znamo da imamo različita promišljanja ne trebamo dopustiti da nam ta pitanja na stol nameće oporba. Hajmo biti mudri pa na upadati u tu zamku. Pogotovo kad moramo komentirati događanja izvana, jer o tome imamo često različite stavove. Mi trebamo zaštititi domovinu BiH. To je broj jedan i ako se oko toga možemo usuglasiti dok sjedimo zajedno, za sve ostalo ćemo naći rješenje. Ja sam uvjeren da će ova parlamentarna većina ojačati, jer ima sve uvjete za to i da nastavi svoj posao i na razini države i entiteta. Ne vidim mogućnost za neku alternativu, jer bi to opet značilo gubitak godine dana, a uostalom te kombinacije smo imali prije ove većine i znamo kako je to funkcioniralo i što je urađeno u prošlom mandatu. Druga je stvar što mi po zakonu nemamo mogućnost izvanrednih izbora. Drugim riječima, zarobljeni smo u taj okvir naredne tri godine i iz toga treba izvući maksimum. Ja ću snažno zagovarati da ova parlamentarna većina ostane, da se čak ojača i da možemo protočnije donositi zakone i druge odluke”, poručuje Čović.

Ključna vrijednost ovog partnerstva je, kaže on, što o svakoj temi može razgovarati sa svim partnerima bez rukavica i da iza toga nema ružnih riječi i destruktivnih reakcija.

“A to je preduvjet da onda možemo nešto zajednički uraditi. Mislim da u Federaciji vrlo jasno vidimo što trebamo uraditi i u narednoj i u 2025. godini. Teških tema će uvijek biti, ali njih treba držati po strani. Dajmo šanse ovoj koaliciji, a ja sam uvjeren da će ona na kraju polučiti dobre rezultate”, ističe Čović u intervjuu za Fenu.

Osvrnuo se i na činjenicu da u dva kantona još nije formirana vlast.

“Mene su informirali da je dogovor o uspostavi vlasti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji pri samom kraju. Nisam pretjerano uključen u to. Ako će to biti u narednih sedam do 10 dana ja ću biti sretan. Bilo je takvih najava i prije, ali mi se čini da se to sad doista privodi kraju. Što se tiče Kantona 10, prije osam mjeseci sam osobno imao sastanak s predsjednicima HDZ-a 1990. i HNP-a i tada smo se dogovorili da će ove tri stranke koje imaju puni kapacitet da osiguraju potrebnu dvotrećinsku većinu, sjesti i u naredna dva mjeseca sve dogovoriti. To se pretvorilo u osam mjeseci. Tu ima puno taktičkih igara, pokušaja kako biti nevjerodostojan, a da te nitko za to ne optuži. Cilj je da vlast profunkcionira. Meni bi iskreno bio cilj da to budu hrvatske stranke, da nitko ne može ucjenjivati hrvatski interes u toj županiji. Naša želja u HDZ-u je bila da budemo dio te vlasti i da to završimo odmah”, kaže Čović.

On naglašava da ima intenzivne kontakte s većinom međunarodnih partnera i dodaje da nije njih bilo ova se vlast ne bi ni napravila.

“Trebala nam je pomoć u određenom trenutku. Uostalom, vidjeli ste i reakciju visokog predstavnika da bi se olakšale neke procedure. Ona struktura međunarodne politike koja nam je tada pomagala ima obvezu da to nastavit raditi. Bilo bi neozbiljno da netko radi tri mjeseca i onda kaže ja sam sad promijenio svoj stav. Ne možemo mi s ljudima u BiH praviti neke eksperimente. Ova koalicija mora dobiti šansu da nastavi raditi ono što je započela, a svi prijatelji izvana bi trebali biti tu neka logistika, pomoć, ohrabrivati nas da brže donosimo odluke. Mi imamo odgovornost za donošenje odluka, a oni su tu da nam budu potpora, a ne da rade umjesto nas”, smatra čelnik HDZ-a BiH.

Trenutno nije realno govoriti o promjeni Ustava

Osvrnuo se i na promjenu međunarodne politike prema Hrvatima u BiH i HDZ-u kao vodećoj hrvatskoj stranci. Podsjetio je na vrijeme kada je hrvatska politika u BiH bila na udaru, izložena sankcijama, smjenama i nekoj vrsti izolacije.

“I tada smo govorili da nam se treba pružiti šansa da vodimo procese i odgovaramo za svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu. Prošle je puno predstavnika međunarodnih institucija koji su imali svoju ulogu oko ovih odnosa, netrpeljivosti i slično. Nije se to ni danas promijenilo. Mi smo sebe organizirali tako da želimo ostvariti ono što nam je dugoročni cilj – nedjeljiva BiH u euroatlantskim integracijama organizirana tako da nam ne treba nikakav visoki predstavnik, nikakvi stranci koji će nam donositi zakone i nametati rješenja. Postali smo puno zreliji, napravili smo jednu veliku političku organizaciju. Činjenica da se bez HDZ-a ne može napraviti vlast ni na državnoj, ni na federalnoj razini, kao i u većini županija, nije draga mnogim međunarodnim predstavnicima. To moramo znati, ma koliko oni šutjeli o tomu. I naravno da će oni pokušavati i u HDZ-u i oko HDZ-a napraviti neku oporbu. E sad, što je pozicija, a što opozicija kod druga dva naroda pitanje je. U proteklih pet godina vidjeli smo da svatko sa svakim može koalirati pa je onda moje pitanje tko je izvan koalicije. HDZ BiH ima jedan poseban zadatak da okuplja obitelj HNS-a i da partnerima iz međunarodne zajednice nudi jasnu viziju europske BiH. Trebalo je jako puno vremena da te ljude uvjerimo da je ono što radimo i govorimo vjerodostojno i da to stvarno provodimo u djelo”, naglašava Čović.

Dodaje kako su iskustvo, zrelost, ambijent koji su gradili zadnjih desetak godina prvenstveno na uljuđenosti, prepoznati i u međunarodnoj zajednici.

“Mene nitko ne može natjerati da ja kažem ružnu riječ protiv bilo koga u BiH ili međunarodnoj zajednici. I kad se ne slažemo ja ih nikada neću zbog toga povrijediti. Pokušat ću ih uvjeriti da oni shvate da je sve što sam predlagao korektno i da nije u funkciji bilo čega negativnog. Dao Bog danas imamo i predstavnike u Vijeću ministara adekvatne, predsjedateljicu Vijeća ministara koja svakodnevno komunicira sa svim predstavnicima svih međunarodnih institucija na jedan dosljedan način. To je iskusna političarka koja se može nositi s ovim izazovima i trebamo biti ponosni za to. Ona će, zajedno sa mnom i očuvati ove koalicije da završimo ovo što smo planirali. Hrvatski narod kao najmalobrojniji narod u BiH jamči sigurnost i on je to povezno tkivo, bez čijeg utjecaja bi stanje bilo katastrofalno”, naglašava Čović.

Sva obećanja koja su dana u proteklom periodu, ova vlast, kaže on, može ispuniti do kraja izbornog ciklusa.

“Nije realno govoriti o promjeni Ustava, jer za to očito nemamo kapacitet u parlamentima. Ali možemo promijeniti Izborni zakon na način da uvažimo presude međunarodnih i domaćih sudova. To moramo već u ovoj godini uraditi i završiti. Ključ svega je sigurnost u državi, međusobno povjerenje, pokrenuti investicijski zamah u BiH, donijeti propise koji će jačati pravnu državu, socijalnu skrb i nastaviti integracijske procese, naglašava on.

Kada je riječ o ulozi Hrvatske, Čović kaže da je ona preznačajna i to kao partnera i prijatelja BiH.

“Ja tu posebno ističem premijera Andreja Plenkovića koji je meni primarno pomogao kada sam bio predsjedatelj Predsjedništva BiH da predam aplikaciju za članstvo. Da njega nije bilo tada u Europskom parlamentu mi to nikada ne bismo uradili. Naravno, Hrvatska to radi i zbog sebe, jer tisuću je kilometara zajedničke granice i logično je da s druge strane granice očekuju prijatelja i nekoga tko donosi stabilnost i pozitivnu atmosferu. Dakle, zajednički je interes i zato ja redovito razgovaram s premijerom Plenkovićem koji će opet uskoro doći u BiH, na prostor središnje Bosne i Sarajeva. Želimo pomoći HDZ-u Hrvatske da i na predstojećim izborima, jer mi smo i sestrinske stranke, ostvare što bolji rezultat. Ono što je također važno, sve institucije Republike Hrvatske danas skladno gledaju poziciju BiH i hrvatskog naroda u BiH. To nije prije bilo tako i sada je nama koji predvodimo hrvatsku politiku u BiH mnogo lakše voditi pregovaračke procese u samoj BiH”, ističe Čović.

Pozicija Hrvata i HDZ-a u ZDK nije ugrožena

Na kraju intervjua predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović osvrnuo se i na stanje u Zeničko-dobojskom kantonu i tamošnjoj organizaciji ove stranke. Naglašava da zbog izlazaka pojedinih članova iz stranke u ZDK nije ugrožena niti pozicija hrvatskog naroda, niti pozicija HDZ-a BiH.

“Meni je žao svakog kolege koji je istupio, ali brzo će oni shvatiti da je to najviše štete nanijelo njima samima. Neka analiziraju, svi oni koji su u proteklih 20 godina i na tom prostoru izlazili iz HDZ-a, gdje su danas u politici. Nije korektno da netko prije godinu dana dobije mandat u skupštini županije pa onda u Domu naroda i sada kaže „ja taj mandat nosim sa sobom“. Sad bi i da formiraju vladu. To nije vjerodostojna politika. Druga stvar, taj sukob tinja sedam ili osam godina i mi smo ga do sada, na jedan korektan način, pokušavali izvana držati prihvatljivim. Bojim se da smo izišli iz tih okvira i naša je procjena bila da taj posao moramo završiti sada, dovoljno daleko od lokalnih izbora. Jer nama je ključni cilj za godinu dana dobiti izbore u Žepču i Usori, u sredinama ZDŽ-a gdje Hrvati realno mogu dobiti izbore. Mi ćemo očuvati i hrvatski narod i njegovu zastupljenost, a HDZ BiH će biti još jača nakon ovoga”, poručuje Čović.

FENA

BiH

Dodikova odbrana će tražiti treće međunarodno vještačenje, tvrde da je “cilj sahraniti predsjednika RS-a”

Published

on

By

Advokat Goran Bubić rekao je da će tražiti treće međunarodno vještačenje zdravstvenog stanja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
“Sada imamo dva suprotstavljena ravnopravna nalaza. Ovu neusaglašenost, polazeći od pravila krivičnog postupka trebalo bi razjasniti ili otkloniti trećim vještačenjem. Vidjevši prije svega jasnu vanpravnu pozadinu da bi to vještačenje trebalo da izvrši jedna ustanova, možda u Zagrebu ili Ljubljani, možda u Podgorici, Skoplju”, navodi Bubić.Prema njegovim riječima, traži se “nepristrasan ljekarski tim” kako bi analizirao ovu dokumentaciju i da “jasan, konzistentan i nedvosmislen nalaz o njegovoj sposobnosti”.

“Iskreno, više sada kao čovjek, a manje kao advokat, čini mi se da je cilj ne samo da se predsjednik RS osudi, nego da se sahrani. Vezano za vještačenje doktora Harisa Vranića ostajem pri stavu da je vještak Vranić sebe diskreditovao, nemušto osporavajući evidentnu političku motivisanost pri vještačenju zdravstvenog stanja predsjednika Dodika”, rekao je Bubić.

Ističe da u ovom predmetu postoje praktično dva suprotstavljena stručna mišljenja.

“Јedno je mišljenje univerzitetskih profesora, tima medicinskih stručnjaka iskazanih u otpusnom pismu 13. decembra 2024. godine na jednoj strani, a na drugoj, rekao bih, nazovi vještačenje Vranića. Gledano najopštije, imamo na jednom strani praktično vještačenje ustanove, a na drugoj vještačenje pojedinca”, istakao je Bubić za RTRS

Podsjetimo da se u Sudu Bosne i Hercegovine vodi postupak protiv Dodika i Miloša Lukića zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

Dodik je nedavno operisan u beogradskoj bolnici zbog čega je suđenje bilo prekinuto.

Međutim, Sud BiH je naložio sudskom vještaku medicinske struke Harisu Vraniću da izda mišljenje o Dodikovoj sposobnosti da prati suđenje te je on dao pozitivno mišljenje.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Doktor Peško: Čuo sam se s Dodikom, kaže da ima potrebu da podriguje, savjetujem mu da nigdje ne putuje

Published

on

By

Akademik profesor doktor Predrag Peško, vođa tima ljekara koji su u Beogradu operisali predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, mišljenja je da je Dodik sa medicinskog aspekta nesposoban za putovanje i prisustvovanje ročištima u Sarajevu.

Reakcija je to Peška na nalaz vještaka Suda Bosne i Hercegovine Harisa Vranića koji je u svom nalazu utvrdio da nema potrebe za odgađanjem sudskog procesa koji se protiv predsjednika RS i vršioca dužnosti Službenog glasnika RS Miloša Lukića vodi zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmdita.

Izjavu Peška prenosimo u cijelosti:

Kućni oporavak

“Pacijent Milorad Dodik se trenutno nalazi na kućnom oporavku nakon hitne operacije usljed postojanja uklještene hernije hijatusa jednjaka.

Trenutno uzima kašastu dijetu. Kontakt sa pacijentom sam ostvario telefonskim putem. Žali se na osećaj punoće u trbuhu i nadutost, povremena nagla pražnjenja i dijareje. Takođe, pacijent ima potrebu za podrigivanjem, ali i nemogućnost normalnog podrigivanja.

Ovakvi simptomi odgovaraju postoperativnoj gastroparezi i njhova učestalost nakon ovakvih operacija iznosi gotovo 50 odsto.

Savjetovano je da pacijent u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi obavi pregled hirurga, da se načini kontrastna radiografija sa vodotopivim jodnim kontrastom, te da se u terapiju uz Kontroloka 40 miligrama, uključi dodatno prokinetska terapija Gastroperidonom 3 puta dnevno.

U daljem tekstu dat ću svoj odgovor na sudsko vještačenje.

1.Vještak navodi da je gospodin Dodik podvrgnut laparoskopskoj operaciji rješavanja hernije hijatusa jednjaka.

Prenebregnuta je činjenica da su u konkretnom slučaju radilo o akutnoj inkarceraciji želuca, sa simptomima kao što su dispneja, hematemeza i jak bol u gornjem epigastrijumu, što nisu uobičajeni simptomi hernije hijatusa jednjaka, odnosno rijetko se sreću kod elektivnih procedura ovakvog tipa.

Dakle, činjenica je da inkarcerirana hernija hijatusa jednjaka predstavlja životno ugrožavajuće stanje, a stope postoperativnog morbiditeta i mortaliteta su značajno veće u odnosu na elektivne procedure, odnosno slučajeve gdje nije došlo do uklještenja.

(Jassim H, Seligman JT, Frelich M, Goldblatt M, et al. A population-based analysis of emergent versus elective paraesophageal hernia repair using the Nationwide Inpatient Sample. Surg Endosc. 2014;28:3473–3478).

Dalje, sam hirurški zahvat je trajao značajno duže nego što je uobičajeno za naš hirurški tim, gotovo 180 minuta u odnosu na 50 minuta kod elektivnih procedura.

Intraoperativno je verfikovano postojanje uklještenog želuca, bez tonusa, sa inkarceriranom većom količinom masnog tkiva u medijastinumu, odnosno prisustvo kratkog jednjaka.

U odnosu na uobičajenu proceduru, pored poteškoća u repoziciji želuca, postojao je i problem sa dužinom jednjaka, te je načinjena ekstenzivna intramedijastinalna disekcija tipa 2.

Hijatalni otvor je značajnog dijametra, te su suture načinjene bimodalno, dakle posteriorno i lijevo, sa prisutnom tenzijom na šavnoj liniji.

Postoperativni intrahospitalni oporavak nije bio uobičajen, već prolongiran. Prosječno vrijeme hospitalizacije kod elektivnih procedura ovog tipa iznosi 48 h, dok je u konkretnom slučaju dužina hospitalizacije bila 96h nakon operacije.

2. Vještak navodi da je uobičajen oporavak nakon ovakvog zahvata desetak dana. Ovo je djelimično tačno i odnosi se ponovo na pacijente koji su prošli elektivnu hiruršku proceduru. Ipak, i kod takvih slučajeva, postoje pacijenti sa prolonigiranim oporavkom, radnom nesposobnošću, simptomima kao što su disfagija, nadutost i dijareje. Ovi simptomi, čak i u slučaju da je hirurška intervencija urađena ispravno mogu potrajati i do 3 mjeseca (disfagija), odnosno i do godinu (sidrom nadutosti, dijareje). Nakon hirurške intervencije zbog uklještene hernije hijatusa jednjaka postoperativni oporavak je značajno prolongiran, a incidenca gore navedenih neželjenih efekata značajno veća. U konkretnom slučaju očekivano je usporeno gastrično pražnjenje usljed prolongirane intratorakalne strangulacije proksimalnog želuca, odnosno usljed disekcije sa presijecanjem kratkih gastričnih arterija čime se dodatno denerviše dio želuca odgovoran za motornu funkciju.

3. U vještačenju je navedeno da tuženi nema ograničavanje u kretanju na dužim relacijama. Sa ovim navodom vještaka se apsolutno ne slažem. Gospodin Milorad Dodik ima skoliozu koja je djelimično i odgovorna za nastanak hernije hijatusa jednjaka usljed većeg Kob-ovog ugla. Čak i sjedenje, u kućnim uslovima, prolognirano izrazito opteretiti pacijenta usljed nakupljanja vazduha u fundusu, fundoplikaciji i proksimalnom želucu. Pacijent na ovaj način ima povećan pritisak na dijafragmu, koja je fragilna, sa dugačkom linijom suture i samim tim pod pojačanim rizikom od nastanka ranog recidiva. Prema literaturnim podacima rani recidiv hernije hijatusa jednjaka nakon hitnih procedura kod uklještene hernije hijatusa jednjaka iznosi oko 10 odsto Alasmar M et al. Emergency surgery for hiatus hernias: does technique affect outcomes? A single –center experience. Uptades Surg. 2023 75; 1227-1233), što je značajno veće u odnosu na elektivne procedure, gdje je incidenca ranog recidiva ispod 1 odsto. Preporučen položaj pacijenta u kućnim uslovima je ležanje sa uzdignutim uzglavljem ili poluležeći položaj. Šetnje moraju biti kratke u prva dva mjeseca, sporog tempa, prolongirano sjedenje bi apsolutno trebalo izbjegavati, samim i tim i učestala putovanja na relaciji gdje bi sjedenje iznosilo oko 4 puta.

4. Apsolutno se ne slažem sa kontstatacijom vještaka da gospodin Dodik može putovati više puta na relaciji Banja Luka – Sarajevo. Mišljenja sam da bi takvo putovanje ugorozilo direktno zdravlje i kvalitet života mog pacijenta, odnosno da bi direktno povećalo vjerovatnoću od nastanka ranog recidiva hernije hijatusa jednjaka, što u slučaju mog pacijenta predstavlja životno ugožavajuću postoperativnu komplikaciju.

5. Takođe se ne slažem sa mišljenjem vještaka da je gospodin Dodik sposoban da prisustvuje ročištima, što takođe podrazumijeva prolongirano sjedenje, koje je u ovom slučaju nepoželjno.

6. Smatram da je gospodin Dodik djelimično nesposoban, odnosno da ima jasne medicinske prepreke za prisustvo na ročištu.

7. Smatram da je deset dana postoperativno apsolutno nedovoljno za kompletni oporavak gospodina Milorada Dodika. Takođe, smatram da je neophodno minimum dva mjeseca da gospodin Dodik bude funkcionalan u smislu da izdrži duže putovanje i sjedenje, i to pod uslovom da dalji postoperativni oporavak protekne uredno.

Zaključak

Na osnovu uvida u stručnu literaturu, ali i iz pozicije lidera najiskusnijeg regionalnog centra za hirurgiju jednjaka, sa velikim brojem učinjenih otvorenih, a potom i laparoskopskih (preko 1.200 u periodu od poslednjih 14 godina) elektivnih i hitnih operacija hernija hijatusa jednjaka, mišljenja sam da je gospodin Milorad Dodik sa medicinskog aspekta nesposoban za putovanje i prisustvovanje ročištima u Sarajevu.

Takođe sam mišljenja da bi primoravanje mog pacijenta na putovanje i prisustvovanje ročištima direktno ugrozilo zdravlje i kvalitet života, odnosno da bi povećalo mogućnost ranih komplikacija hirurškog lečenja, koje potencijalno mogu i ugroziti život mog pacijenta. Iz iskustvenog aspekta, individualni pristup svakom pacijentu nakon hitnih operacija hernije hijatusa jednjaka je neophodan u cilju optimizacije postoperativnog oporavka”, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

BiH

Nermin Nikšić hospitaliziran, bit će podvrgnut operativnom zahvatu

Published

on

By

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić hitno mora biti operisan zbog komplikacija na slijepom crijevu.

Ova informacija potvrđena je za Klix.ba iz Vlade FBiH, a premijeru su se bolovi javili u četvrtak uvečer. Nikšić se osjeća dobro i stabilan je, ali je zbog mogućih daljih komplikacija predložen hitan operativni zahvat na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.

Operacija će biti izvršena tokom dana, a kako je potvrđeno za Klix.ba Nikšiću je dijagnosticiran akutni gangrenozni apendicitis koji zahtijeva akutni hirurški tretman.

Nekoliko političara u Bosni i Hercegovini bilo je u posljednjih nekoliko sedmica podvrgnuto zahvatima u klinikama.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik operisan je u Beogradu zbog problema sa želucem i jednjakom, a na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću urađena je procedura kateterizacije srca.

Nastavi čitati

BiH

BHmeteo najavio sniježne padavine te poručio: “Nakon dugo godina desit će nam se i ovo”

Published

on

By

Oblaci, padavine i hladniji zrak zahvataju Bosnu i Hercegovinu. U narednim satima u brdsko-planinskim krajevima većeg dijela zemlje snijeg uz formiranje, a na višim planinama povećanje visine snježnog pokrivača u prosjeku 5 – 20 cm.

Najavila je ovo danas, 20. decembra, ekipa BH meteo u prognozi za naredne dane koju su objavili na društvenim mrežama.

“U nizinama većinski kiša, pri izmaku padavina prolazno susnježica do mokar snijeg uz dekorativni snjezni pokrivač lokalno. Bez snijega na krajnjem jugu i sjeveru zemlje.

Vikend hladan uz djelimično razvedravanje, privremeni prestanak padavina”, napisali su, pa nastavili:

Od ponedeljka po svemu sudeći ozbiljna zimska ciklona donosi obilnije snježne padavine većem dijelu zemlje prvenstveno središnjem pojasu zemlje. U brdsko-planinskim krajevima srednje Bosne lokalno može pasti do metar snijega. Nakon dugo godina božićni i novogodišnji praznici biće u znaku hladnijeg vremena i zime.”

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

FOTO U sudaru autobusa i automobila jedna osoba teško povrijeđena

Published

on

By

U mjestu Liješnica na području općine Maglaj jutros se dogodila saobraćajna nesreća u kojoj je povrijeđena jedna osoba, potvrđeno je za N1 iz MUP-a Zeničko-dobojskog kantona.

Foto: N1

U sudaru je, koji se dogodio za sada pod još nerazjašnjenim okolnostima, povrijeđena jedna osoba. Ona je prevezena u Dom zdravlja Maglaj, a konstatovane su joj teže tjelesne povrede.

Kako je za N1 kazao dežurni operativni MUP-a ZDK, nesreća se dogodila u 6.40 sati, a sudarili su se autobus i putničko motorno vozilo.

U toku je policijski uviđaj. Saobraćaj je otežan na ovoj dionici puta, odvija se jednom trakom, naizmjenično.

Nastavi čitati

BiH

Mnogo promjena: Ko može točiti gorivo i šta se može prodavati na benzinskim pumpama?

Published

on

By

Stupanjem na snagu Zakona o unutrašnjoj trgovini u Federaciji BiH bit će omogućeno i samousluživanje prilikom točenja goriva, uz mogućnost automatizovanog načina plaćanja i kontrole, što do sada nije bilo moguće.

Članom 38. zakona o unutrašnjoj trgovini detaljno je definisan način na koji će se obavljati prodaja goriva u FBiH i postavlja temelje za savremeniji pristup usluzi koji je sve prisutniji širom svijeta. Osnovni cilj ovog zakona jeste olakšanje kupcima, smanjenje gužvi, te omogućavanje većeg stepena autonomije pri točenju goriva, piše Tuzlainfo.ba.

Kako su ranije prenijeli mediji jedna od glavnih prednosti uvođenja samousluživanja na benzinskim pumpama jeste smanjenje gužvi i povećanje brzine usluge. Kupci sada imaju opciju da toče gorivo sami, bez čekanja na slobodnog prodavača, što značajno ubrzava proces, posebno u vrijeme kada su gužve velike, kao tokom praznika ili radnih dana u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima.

Automatsko podešavanje

Automatizovani sistemi plaćanja dodatno omogućavaju fleksibilnost korisnicima. Plaćanje se u drugim zemljama gdje ovo omogućeno može izvršiti putem gotovine ili platne kartice, čime se kupcima daje izbor koji im najviše odgovara.

Nakon što korisnik izvrši uplatu i odabere vrstu goriva, sistem izdaje potvrdu o prijemu novca, a po završetku točenja goriva, kupac dobija račun. Ova procedura ne samo da ubrzava proces već i smanjuje mogućnost ljudske greške.

Iako ovaj zakon omogućava samousluživanje, njegova primjena nije bez nadzora. Benzinske pumpe koje budu imale samouslužne sisteme i dalje će imati obaveznu prisutnost najmanje jednog zaposlenika. Zaposleni će biti stručno osposobljen u vezi sa zaštitom od požara, zaštitom na radu i zaštitom okoliša, što znači da sigurnost nije zanemarena, već unaprijeđena.

Za ovo je postojati izuzetak u slučaju da su automati za istakanje govriva podeseni tako da se transportna jedinica nakon prodaje odabrane količine goriva za osobna vozila, a najviše do 90 minuta i rada do 3 minute, samostalno isključuje, dok se za teretna vozila navedeni uslov mora odrediti prema kapacitetu najvećeg spremnika teretnog vozila.

Isto tako, automati će morati biti opremljeni jasnim uputstvima za korištenje, koja moraju biti vidljiva i čitljiva, a noću osvijetljena. Ovakve mjere omogućavaju korisnicima lakšu upotrebu, čak i u noćnim uslovima.

Uvođenje samouslužnih i automatizovanih sistema donosi pogodnosti u vidu brže usluge, smanjenja gužvi, te promoviranja samostalnosti potrošača. Osim toga, sve predviđene mjere sigurnosti pružaju dodatnu garanciju da će procesi biti bezbjedni i kontrolisani.

Šta se može prodavati na benzinskim pumpama?

Kada je riječ o trgovini u sklopu benzinske šumpe, u skladu s odredbama novog zakona, u njoj se može nuditi ograničen asortiman neprehrambenih proizvoda u originalnom pakiranju i sitnih industrijskih prehrambenih proizvoda u tvorničkom pakiranju (proizvodi koji su u tvorničkom pakiranju do 1 kg i do 5 l i mogu se direktno konzumirati bez dodatne termičke, mehaničke ili neke druge obrade.

Zakon također tretira i promet na malo tekućim naftnim plinom (autoplinom) koji se koristi za pogon motora s unutarnjim izgaranjem te se može obavljati i na plinskoj crpnoj postaji.

– Plinske pumpne stanice za opskrbu autoplinom motornih vozila mogu se koristiti samo ako odgovaraju tehničkim normativima i standardima. Skladištenje i prodaja na malo autoplina može se obavljati samo iz posebno uređenih poslovnih prostorija, odnosno spremnika izgrađenih u skladu s važećim urbanističko-građevinskim propisima o izgradnji i opremanju postrojenja za zapaljive tekućine i skladištenju i pretakanju zapaljivih tekućina – navedeno je u Zakonu o unutarnjoj trgovini Federacije.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije