BiH
Crna lista: SAD sankcionisale Cvijanović, Stevandića, Viškovića i Bukejlovića
Ured za kontrolu strane imovine Ministarstva financija (OFAC) uveo je danas sankcije Nenadu Stevadniću, Željki Cvijanović, Radovanu Viškoviću i Milošu Bukejloviću.
U skladu sa Izvršnom uredbom 14033, danas je Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD na listu sankcionaih lica uvrstio jednog zvaničnika sa državnog nivoa u Bosni i Hercegovini i tri zvaničnika u vlasti Republike Srpske, jednom od dva entiteta u sastavu BiH.
Kako je saopćeno iz Ministarstva finansija SAD-a, ovi lideri direktno su odgovorni za podsticanje donošenja zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimjenjivim u RS, čime se opstruiše i ugrožava provedba Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Podsekretar Ministarstva finansija za terorizam i finansijske obavještajne poslove, Brian E. Nelson izjavio je: “Ovakav postupak ugrožava stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i teško postignuti mir podržan Daytonskim mirovnim sporazumom. Ovakvo ponašanje predstavlja dalju prijetnju budućem putu ove zemlje i njenoj uspješnoj integraciji u evroatlantske institucije. Nastavićemo pružati podršku građanima Bosne i Hercegovine i njihovim naporima na očuvanju vladavine prava i održavanju mira i prosperiteta”.
Predsjednik RS, Milorad Dodik, bio je predlagač Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH pred NSRS, te glavni zagovornik njegovog usvajanja. SAD su protiv Dodika uvele sankcije 5. januara 2022. godine u skladu sa Izvršnom uredbom 14033 zbog odgovornosti za ili umiješanosti, te zbog direktne ili indirektne uključenosti u kršenje ili postupak koji predstavlja opstrukciju ili prijetnju provedbi Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i u koruptivne radnje. Prethodno su SAD, u skladu sa Izvršnom uredbom 13304, uvele sankcije protiv Dodika 17. jula 2017. godine zbog opstruisanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Nakon što je NSRS usvojila ovaj zakon u junu 2023. godine, visoki predstavnik u BiH primijenio je svoja ovlaštenja 1. jula kako bi poništio ovaj propis, javno osuđujući zakon kao čin podrivanja regionalnog ustavnog poretka, vladavine prava i raspodjele vlasti. Uprkos postupanju visokog predstavnika, s ciljem poništavanja ovog zakona, Dodik je potpisao Ukaz o stupanju zakona na snagu 7. jula 2023. godine.
Današnja objava o sankcionisanju nastavak je prethodno uvedenih sankcija i zabrane izdavanja viza za ulazak u SAD s ciljem podsticanja na pozivanje na odgovornost lica koja podrivaju demokratske procese ili institucije. Ovi postupci dio su širih napora koje Vlada SAD ulaže u promociju mira, stabilnosti i funkcionalne demokratske vlasti u regiji Zapadnog Balkana.
Pojedinci uključeni u postupke usmjerene ka razbijanju države BiH
Postupak donošenja zakona i internet stranica NSRS jasno ukazuju na to da pojedinci obuhvaćeni današnjom objavom sankcija i navedeni u daljem tekstu snose odgovornost za sazivanje posebne sjednice NSRS, 27. juna 2023. godine, kako bi se glasalo o ovom provokativnom propisu. Posebna sjednica NSRS sazvana je 27. juna 2023. godine na zahtjev Radovana Viškovića, Nenada Stevandića i Željke Cvijanović, a Miloš Bukejlović je u ime Vlade RS zakon predstavio NSRS. Posljedično, ova četiri lica snose odgovornost za podsticanje usvajanja ovog propisa koji predstavlja prijetnju provedbi Daytonskog mirovnog sporazuma.
Predsjedavajući NSRS, Nenad Stevandić, također je javno pozvao na donošenje Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BIH, te sazvao sjednicu na kojoj je svojim glasom podržao ovaj zakon. Njegov potpis i pečat predsjedavajućeg nalaze se ispod teksta Odluke.
Premijer Radovan Višković također je promovirao Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH nazivajući ga legitimnim odgovorom Ustavnom sudu BiH. Kao službena osoba, Višković je javno osuđivao Ustavni sud BiH za nedavno donesene odluke koje je smatrao nepovoljnim za RS.
Član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović također se, prije usvajanja zakona, sastala sa Dodikom i potvrdila svoje apsolutno slaganje s njim u vezi sa budućim odlukama. Cvijanovićeva je javno branila djelovanje nakon donošenja Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Ona je 11. aprila 2022. godine uvrštena na listu sankcionisanih lica od strane Ujedinjenog Kraljevstva zbog podrivanja legitimiteta i funkcionalnosti BiH.
Kao ministar pravde RS, Miloš Bukejlović također snosi odgovornost za izradu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Bukejlović je podržao zakon u svom izlaganju pred Narodnom skupštinom RS pozivajući istu da zakon usvoji zarad pokazivanja “jedinstva” RS.
Današnje aktivnosti OFAC usmjerene su isključivo na ova četiri pojedinca, a ne na institucije niti pozicije u vlasti koje predstavljaju i obnašaju.
OFAC je na listu sankcionisanih lica uvrstio Stevandića, Viškovića, Cvijanovićevu i Bukejlovića u skladu sa Izvršnom uredom 14033 zbog odgovornosti za ili saučesništvo, zbog direktnog ili indirektnog učešća u kršenju ili djelovanju s ciljem opstrukcije i ugrožavanja provedbe bilo kojeg regionalnog sporazuma u oblasti sigurnosti, mira, saradnje ili međusobnih sporazuma o priznavanju ili okvira ili mehanizama odgovornosti koji se odnose na Zapadni Balkan, uključujući Prespanski sporazum iz 2018, Ohridski okvirni sporazum iz 2001, Rezoluciju 1244 Vijeća sigurnosti UN, Dejtonski sporazum ili Zaključke konferencije Vijeća za implementaciju mira održane u Londonu u decembru 1995, uključujući odluke ili zaključke visokog predstavnika, Vijeća za implementaciju mira ili njegovog Upravnog odbora, ili Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, ili u vezi sa bivšom Jugoslavijiom, Međunarodnog rezidualnog mehanizma krivičnih sudova.
klix
BiH
U kafićima se puši kao i prije: Da li se uopće sprovodi zakon o zabrani pušenja u FBiH?
Iako je krajem prošle godine objavljena informacija da je stupila na snagu zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima u Federaciji, u većini tih objekata puši se kao i prije. Razlike gotovo da i nema, osim jednog broja iznimki.
I oni objekti koji su odvojili jedan dio kao pušačku zonu, taj dio uglavnom nisu fizički ogradili, nisu se pridržavali prostornih ograničenja propisanih pravilnikom (maksimalno 20 posto površine objekta) niti su uveli adekvatnu ventilaciju.
U to se može uvjeriti svako ko obiđe nekoliko kafića ili restorana. Razlog za to je jasan, a to je da još nije počela naplata novčanih kazni, piše Biznisinfo.
Novčane kazne
Naime, novim zakonom pušenje je zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima, a sredinom prošle godine donesen je pravilnik o iznimkama od ovog zakona kojim su tretirani i ugostiteljski objekti. Rok za prilagodbu tom pravilniku istekao je 13. decembra 2024. godine, kada su mediji objavili da je došao kraj pušenju u kafićima.
No, to zapravo nije bio kraj jer je ostavljen još jedan rok od dodatnih pola godine.
Naime, u tom razdoblju od šest mjeseci inspektori će “obilaziti navedene objekte i upozoravati vlasnike koji nisu ispunili uvjete propisane pravilnikom”.
Dakle, novčane kazne inspekcija će početi naplaćivati od 13. juna 2025. godine. Nije jasno zbog čega je bio potreban ovaj rok od šest mjeseci “upozoravanja” kada je već prije toga bio isti rok koji je ostavljen za prilagodbu ovom pravilniku. Ono što je jasno jest da ovo “upozoravanje” nema nikakvih učinaka na vlasnike ugostiteljskih objekata.
Osim toga, čak i ako i kada zaista počne naplata kazni, pušenje će se nastaviti u većem broj kafića. Naime, pravilnikom je propisano da u objektima manjim od 50 m2 u kojima se isključivo poslužuje piće, a tu spada veliki broj kafića, vlasnik odnosno korisnik objekta može cjelokupan prostor odrediti kao pušački.
U ugostiteljskim objektima većim od 50 m2 vlasnik odnosno korisnik objekta, može uspostaviti posebnu prostoriju za pušenje koja ne smije biti manja od 10 m2 niti zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora.
BiH
Tuga okovala bh. grad: Rijad Talić (19) poginuo pri slijetanju vozila
Kako je rekao portparol MUP-a SBK Hasan Hodžić za Klix.ba, 10 minuta nakon ponoći je došlo do slijetanja vozilom u mjestu Podgaj kojim je upravljao mladić koji je poginuo.
Uviđajne radnje su izvršili pripadnici kriminalističke policije stanice Bugojno u saradnji s nadležnim tužilaštvom.
BiH
U teškoj nesreći automobil završio na krovu, intervenisali i vatrogasci
Teška saobraćaja nezgoda dogodila se sinoć u banjalučkom naselju Lauš, a vozilo je završilo na krovu.
Kako se navodi u objavi Vatrogasno-spasilačke brigade Branja Luka, intervencija vatrogasaca odigrala se oko 2,19 sati u ulici Karađorđeva.
Sudeći prema fotografijama, na vozilu je pričinjena velika materijalna šteta, a dijelovi su bili rasuti svuda po putu, prenose Nezavisne.
Trenutno nema informacija o povrijeđenima.
BiH
Najavljena promjena na granici pri ulazu u Hrvatsku, dio građana BiH će biti “pošteđen”
Posljednje informacije koje govore o tomu kako bi do kraja godine mogao zaživjeti najavljivani sistem ulaska/izlaska (EES) za registraciju državljana zemalja izvan EU-a, a koji će od državljana zemalja koje su izvan EU-a tražiti biometrijske podatke, izazvale su, očekivano, i veliko zanimanje javnosti u BiH, a osobito među onim stanovnicima koji često prelaze granicu s Unijom, u ovom slučaju prema Republici Hrvatskoj.
Ali, prema informacijama koje je Večernji list dobio iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sustav se ne primjenjuje prema državljanima trećih zemalja ako imaju i državljanstvo države članice EU-a, a to znači ni prema državljanima Hrvatske u Bosni i Hercegovini.
Tehnički aspekti
Iz Službe za odnose s javnošću Ministarstva unutarnjih poslovna RH navode kako je sistem Entry/Exit (EES) tehnički već uspostavljen i spreman za primjenu, a njegovo aktiviranje na razini schengenskog prostora predviđeno je, prema najavama Evropske komisije, krajem 2025. godine.
U smislu njegove provedbe navode da, što se tiče faznog uvođenja sustava, provedba ovisi o odluci Evropske komisije.
– Plan faznog uvođenja bit će usklađen s europskim smjernicama, a precizna dinamika još nije formalno objavljena – naveli su iz MUP-a, potvrdivši kako je Entry/Exit sistem testiran na graničnim prijelazima Republike Hrvatske kako bi se osiguralo da svi tehnički aspekti i proceduralni protokoli budu u potpunosti operativni prije početka primjene. Policijski službenici za graničnu kontrolu prošli su, ističu, detaljnu obuku o korištenju sustava, uključujući tehničke i operativne aspekte novog načina obavljanja granične kontrole koji uključuje i obradu biometrijskih podataka. Hrvatska je stoga potpuno spremna za početak rada EES-a, ali konačan početak i način rada ovise o koordiniranoj odluci na razini Europske unije. Iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske naglašavaju i kako će provedba ovog sustava na svim vanjskim granicama Europske unije, uključujući kopnene, morske i zračne prijelaze, imati ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se značajno unaprijediti sigurnosni standardi te osigurati učinkovitija regulacija kratkotrajnog boravka.
– Sistem se ne primjenjuje prema državljanima trećih zemalja ako imaju i državljanstvo države članice EU-a – objasnili su iz MUP-a.
Tehničke karakteristike govore o ključnom cilju i namjeri realizacije novog informatičkog sustava, a koji će biti važan alat u borbi protiv krađa identiteta.
Progresivno uvođenje
– Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizirani informatički sustav za registraciju državljana zemalja izvan EU-a, prilikom putovanja u svrhu kraćeg boravka, svaki put kada prijeđu vanjske granice bilo koje od 29 europskih zemalja koje koriste ovaj sustav. Za potrebe EES-a “državljanin zemlje izvan EU-a” je putnik koji nema državljanstvo bilo koje zemlje Europske unije ni državljanstvo Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske. “Kratki boravak” znači boravak u trajanju do 90 dana unutar bilo kojeg razdoblja od 180 dana, a razdoblje se računa kao jedno razdoblje za sve europske zemlje koje koriste EES – navode za Večernji list iz Izaslanstva Europske unije u BiH. Uvođenjem tehnologije EES će modernizirati upravljanje vanjskom granicom EU-a i postupno unaprijediti iskustvo za putnike prilikom ulaska u schengenski prostor. Unaprijeđene granične provjere, korištenje elektroničkih evidencija i biometrijskih podataka povećat će sigurnost. Osim toga, prikupljanje biometrijskih podataka doprinijet će borbi protiv krađa identiteta.
Konačan datum za početak rada EES-a još nije određen. Sa svoje strane Komisija je usvojila prijedlog uredbe koja bi državama članicama omogućila progresivno uvođenje EES-a u razdoblju od šest mjeseci od datuma početka rada EES-a. Takvo što svakako bi ostavilo mogućnost prilagodbe na specifičnosti koje sa sobom nosi primjena jednog takvog specijaliziranog sustava.
BiH
Milorad Dodik: “Zvao sam Izetbegovića, želim da sjedimo Bakir, Čović, Erdogan i ja”
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a u subotu navečer, 25. januara, gostovao je na Centralnom dnevniku kod Senda Hadžifejzovića
Dodik je govorio o svim aktuelnim političkim dešavanjima, ali i o državnoj koaliciji.
Na samom početku razgovora osvrnuo se na izjave ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića.
“Izgledam li kao pun eksploziva?! Taj bager je u Dubaiju… dok ga doveze, proći će sve! Konaković je naučio da briše i piše! Nikakva žurba vezana za Evropu nije postojala, ali neki su htjeli nabrzinu nešto! Ništa se nije desilo! Predložili smo Branislava Borenovića za drugog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma. Potrebno je da se izabere Srbin koji će sjediti u Kolegiju”, kazao je Dodik.
Na pitanje zašto je zvao Bakira Izetbegovića, Dodik je odgovorio: “Zvao da pitam kako je! I da mu kažem da su me zvali… Želim da sjedimo Bakir, Čović, Erdogan i ja… znaš ko je pobjegao? Bakir! Zbog Amerikanaca! Bakir je nasjeo! Vidim da mlatara po Sarajevu! Onoliko si važan koliko te drugi prihvate! Ovdje nije prihvaćen! Izetbegovići su bili napadnuti od strane vas medija… teret koji su nosili zbog vas je ogroman”.
Senad je potom kazao da ne može da vjeruje da Dodik brani Izetbegovića. Zatim ga je pitao hoće li otcijepiti entitet.
“Donijet ćemo prvo naš izborni zakon, donijet ćemo odluku da ne važe odluke Suda…Je l’ ti dosta”, upitao je Dodik.
Hadžifejzović mu je rekao da je to “početak otcjepljenja”, a Dodik je odgovorio da on ne bi bio Baba Vanga.
Na pitanje ko mu je draži – Stanivuković ili Vukanović, Dodik je odgovorio “Niko mi nije drag nešto posebno”.
BiH
Borenović predlaže Dodiku da se pridruži cirkusu Medrano: “Tamo traže novog klauna”
Zastupnik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović je uputio žestoke kritike na račun aktuelne vlasti.
Stranku Milorada Dodika Savez nezavisnih socijaldemokrata je nazvao “mjernom jedinicom za glupost”.
Naglasio je da je Milorad Dodik najveći teret za manji bh. entitet. Na press konferenciji koja se održala u Banjoj Luci, Borenović je naglasio da entitet zbog bahatog i neodgovornog ponašanja vlasti.
“PDP nije ovdje da bi se borio za fotelje, već za konkretna rješenja koja će donijeti boljitak našem narodu. Odlučni smo da odblokiramo evropski put i pružimo šansu europskoj perspektivi BiH. Smjenom Radmanovića i Nešića poslali smo jasnu poruku da korupcija i bahatost više neće biti tolerisane”, rekao je Borenović.
Također je kritikovao opravdavanje koruptivnih radnji i komentarisao smjenu Nenada Nešića.
“Sramota je da se 30 dana razvlačilo pitanje da li ministra koji je u zatvoru treba smijeniti. To je katastrofalan primjer društvu i poruka da je korupcija postala stil života. Takvo ponašanje ne smije biti naš model“, naglasio je Borenović.
Komentarisao je to što ga je Dodik predložio da zauzme mjesto smijenjenog Nebojše Radmanovića.
“Dodik se više ništa ne pita. Možda se nudi da pređe u PDP, ali mi takve ne primamo. Ako već traži novo radno mjesto, predlažem mu da se pridruži cirkusu Medrano – tamo traže klauna“, komenarisao je on.
Borenović je naglasio da je pred njima izbor, a to je hoće li graditi budućnost ili će se nastaviti politika sukoba i privilegija što je pravilo SNSD-a. Zaključio je sa tim da PDP bira odgovornost i mudrost.
Radiosarajevo.ba
-
Cazinprije 5 dana
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 5 dana
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
Magazinprije 5 dana
8 najboljih vrsta namirnica koje možemo jesti za zdravlje srca, prema dijetetičarki
-
USKprije 5 dana
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Vučić: 2026. ćemo sve pripremiti, 2027. počinjemo koristiti leteće automobile
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad