Connect with us

BiH

Da li je RS bankrotirala? Plate kasne, doprinosa nema, a ljekari prelaze u FBiH

Published

on

Ove sedmice, dosta neubičajeno i prilično neočekivano, predsjednik RS-a Milorad Dodik je istakao da će penzije u tom bh. entitetu biti isplaćene redovno, iako se, kako je naveo, “nalazi u jednom teškom trenutku”.

Mnogi su ovaj istup Dodika vidjeli kao dokaz da je RS u velikom finansijskom problemu, jer do sada osim entitetske ministrice finansija Zore Vidović, niko iz vlasti nije isticao da bi mogle doći u pitanje isplate plata i penzija, piše Fokus.

-Možda se sada nalazim u jednom teškom trenutku, ali biće isplaćene plate i penzije redovno. I prije 10. ćemo isplati i ovu penziju. Isplatit ćemo i septembarsku prije 10, poručio je Dodik.

Crnadak: Sve češća kašnjenja u isplatama

Ipak, gdje ima dima tu ima i vatre, a tome je i dokaz današnja izjava Igora Crnadka, šefa Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini RS, koji tvrdi da plate i naknade iz entitetskog budžeta uveliko kasne.

-Vlada RS unijela je nemir i neizvjesnost među građane RS zbog sve većih i sve češćih kašnjenja u isplatama plata i raznih naknada iz budžeta, zbog čega više nema ni minimum integriteta i autoriteta.

Crnadak tvrdi da odgovornost za to snosi isključivo Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i njihova koalicija.

-Ova Vlada je nakon izbora 2022. godine svakako dobila ograničen mandat, na dvije godine, prema tadašnjim izjavama predsjednika SNSD-a. Krajnje je vrijeme da ili podnese ostavku ili bude smijenjena jer su im rezultati blago rečeno katastrofalni, rekao je Crnadak.

On ističe da je zbog najnovijih dešavanja velika drskost entitetske ministrice finansija Zore Vidović što još nije odgovorila na poslaničko pitanje koje joj je postavio 24. jula.

Crnadak poziva ministricu da pokaže poštovanje prema građanima i narodnim poslanicima te odgovori na pitanje koje joj je postavio nakon što je Milorad Dodik izjavio da Republika Srpska raspolaže većom količinom novca deponovanog u inostranstvu.

-Očekujem da ministrica konačno kaže koliki je tačno iznos sredstava deponovanih u inostranstvu, šta je njihov izvor, odnosno koje je porijeklo tog novca i gdje se tačno nalazi. Sve su prilike da je potreban više nego ikada, poručio je Crnadak, saopćeno je iz PDP-a.

Prazan budžet

O praznom budžetu RS-a pisao je ove sedmice i novinar Slobodan Vasković koji optužuje mnistricu Vidović da se “ponaša kao da je vlasnica najvećih švajcarskih banaka, a ne da je šefica potpuno praznog budžeta Republike Srpske”.

“Kada bi Vidovićeva smjela biti iskrena, objavila bi da novca nema gotovo ni za kakva plaćanja, sem što se nekako, povlačenjem sa svih računa, skrpi za penzije.

Brojnim firmama koje imaju ugovore sa Vladom RS i dobavljači su ne isplaćuje se mjesecima ništa. Ni u vremenu koje dolazi ne mogu očekivati da će im biti isplaćena dugovanja.

Kolika je besparica svjedoči i bizaran podatak da četrdesetak radnika Ministarstva finansija nisu dobili naknadu za prevoz koja iznosi cca 100 KM, po radniku.

Jednostavnije rečeno, nema ni tih cca 4.000 KM da se isplati”, naveo je Vasković u svom tekstu.

Haos u prosvjeti i zdravstvu

U RS-u je posebno teška situacija u prosvjeti i zdravstvu.

“Oko 19.000 nastavnika i drugih radnika, zaposlenih u osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj, ne može koristiti zdravstvenu zaštitu, jer im nisu uplaćeni doprinosi”, kazali su ove sedmice iz Sindikata obrazovanja RS-a.

Međutim, to nije jedina nevolja koja je snašla zasposlene u prosvjeti. Kasne im i naknade za prevoz, koje su do sada uvijek dobijali do 5. u mjesecu.

-Neki nastavnici i učitelji putuju i po više od 100 kilometara dnevno, jer recimo iz Banje Luke moraju stići na nastavu u Bronzani Majdan, Kozicu ili u Dubovik u opštini Krupa na Uni, kaže predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, Dragan Gnjatić za Mondo.ba.

On je potvrdio da u nekim slučajevima naknade za put iznose i do 300 KM mjesečno, što za prosvjetare nisu male pare.

-Oni putuju svojim automobilima i često potroše i više nego što iznose naknade, ali šta da se radi, na nastavu se mora stići, kaže Gnjatić.

Ljekari prelaze u FBiH

-Stanje u našem zdravstvu je veoma loše. Ostajemo bez stručnog kadra koji odlazi u privatni sektor u Srpskoj ili odlazi da radi u Federaciju BiH pa tako polako postajemo prazna ljuštura, rekao je načelnik općine Istočna Ilidža Marinko Božović gostujući početkom mjeseca na televiziji BN.

-Katastrofalno stanje u zdravstvenom sistemu počelo je kada je počelo namjerno raspakivanje kvalitetnog zdravstvenog i sistema obrazovanja kako bi sve postalo privatno i kako bi građani svoj novac morali da stavljaju u privatne džepove dok privatne zdravstvene i obrazovne ustanove ostvaruju veliki profit, dodao je.

Božović je dodao da građani Istočnog Sarajeva najbolje znaju kakva je situacija u zdravstvu Republike Srpske.

Kakvo je zaista stanje na terenu, naglašava Božović, ilustruje primjer jednog ljekara, odnosno njegove zarade u Srpskoj i FBIH.

-Jedan doktor specijalista je kod nas za mjesec dana rada i 10 dežurstava dobio platu od 3.000 KM. Za isti taj posao, uz samo dva dežurstva, u federalnom Sarajevu je dobio platu od 5.400 KM. Istovremeno je sadašnja plata u privatnoj zdravstvenoj ustanovi preko 7.000 KM. To je prvi motiv tih vrlo kvalifikovanih ljudi da odu. Za njima odlaze i pacijenti, zaključio je Božović.

BiH

Dodik pisao Trumpu: “Predsjedniče, čuvajte se, trebate nam da pobijedite!”

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik uputio je riječi podrške predsjedničkom kandidatu na narednim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) Donaldu Trumpu na kojeg je po drugi put izvršen pokušaj atentata.

Dodik je napisao da su Trumpa pokušali ubiti drugi put.

“Gospodine predsjedniče, čuvajte se, trebate nam da pobijedite! Potrebni ste Americi, ali i ostatku svijeta”, napisao je Dodik na društvenoj mreži X.Podsjetimo, jučer je ispaljeno nekoliko metaka blizu Trumpovog golf terena u West Palm Beachu na Floridi.

Sigurnosne službe ovaj događaj označavaju kao pokušaj atentata, a osumnjičen je Ryan Wesley Routh koji je čekao Trumpa u grmlju, kada su ga agenti Tajne službe uočili.

Nastavi čitati

BiH

Nikšićeva Vlada za zbrinjavanje jednog radnika Aluminija izdvajala do jedanaest puta više novca nego za radnika u federalnim preduzećima koje ne kontroliše HDZ!

Published

on

By

Radnici mostarskog Aluminija najmanje 11 puta su vrjedniji od radnika propalih preduzeća u kantonima u kojima ne dominira HDZ BiH. Naime, federalni revizori su utvrdili da je Aluminiju d.d. Mostar, kompaniji u kojem Federacija ima svega 44 posto kapitala, a preostali dio pripada Republici Hrvatskoj i privatnim poduzetnicima, nezakonito isplaćivana subvencija za uvezivanje radnog staža, piše Istraga.

Evo konkretnih pokazatelja. Vlada FBiH sa Nerminom Nikšićem na čelu odobrila 300 hiljada KM za zbrinjavanje 19 radnika Aluminija. Njima je uplaćeno penzijsko osiguranje za ukupno 436 mjeseci. Istovremeno, radnicima zavidovićke Krivaje je po istom osnovu isplaćeno 103 hiljade marka. Taj iznos je rapoređen za povezivanje radnog staža za 37 radnika i to ukupno 921 mjesec. To znači da je osnovica za radnike Krivaje bila minimalna, dok je za radnike Aluminija bila je šest veća. I, na kraju, to znači da će zbrinuti radnici Aluminija imati veće penzije od radnika Krivaje. Radnici Fortune iz Gračanice prošli su još gore. Za njihovih 2782 mjeseca neuvezanog staža Vlada je izdvojila 170 hiljada maraka. Mjesečno, 61 KM za PIO, što je jedanaest puta manje od radnika Aluminija

Dakle, Aluminij je svojim radnicima isplaćivao i obračunavao velike plaće i sada im Federacija na te plaće iz budžeta isplaćuje doprinose. Radnici Krivaje i Fortune su primali manje plaće i njihovi doprinosi su manji. Što u konačnici znači da će im i penzije biti znatno manje.

Sada citiramo revizorski izvještaj.

“Skrećemo pažnju da je preduzeću „Aluminij“ d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 690 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 11 puta manje sredstava”, navedeno je u revizorskom izvještaju.

Revizijom subvencija privatnim preduzećima za uvezivanje radnog staža, pišu revizori,  utvrđeno je da su sredstva u iznosu od 300.819 KM po Programu utroška sredstava Subvencije privatnim preduzećima i preduzetnicima za uvezivanje radnog staža za 2023. godinu odobrena preduzeću „Aluminij“ d.d. Mostar, iako ovo preduzeće nije imalo pravo učešća, odnosno kriterij za dodjelu sredstava kojim je određeno pravo učešća nije definisan sa stanovišta većinskog učešća privatnog vlasništva u kapitalu korisnika finansijske pomoći, jer su sredstva namijenjena za dodjelu privatnim preduzećima.

“Programom je propisano da je korisnik pomoći privatno preduzeće u čijem je osnovnom kapitalu kapital Federacije BiH ili bilo kojeg nivoa vlasti u Federaciji BiH zastupljen sa manje od 50% vlasništva. Naime, preduzeće „Aluminij“ d.d. Mostar ima mješovitu strukturu kapitala sa vlasničkim udjelima: Vlada FBiH 44%, Vlada Republike Hrvatske 12% i pojedinačni dioničari 44% – kapital u privatnom vlasništvu. Shodno tome, preduzeće nije u većinskom vlasništvu FBiH, ali nije ni u većinskom privatnom vlasništvu, zbog čega nije ispunjavalo osnovni kriterij za učešće i izbor korisnika sredstava finansijske pomoći. Pored navedenog, Programom su odobrena sredstva za uvezivanje radnog staža po osnovu neizmirenih doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih u FBiH”, naveli su revizori.

Budući da je cilj, pišu revizori, rješavanje socijalnog statusa radnika penzionisanjem, te da su za ove namjene osigurana sredstva u Budžetu FBiH, smatramo da sa aspekta efikasnog i racionalnog upravljanja javnim novcem nije primjereno ni opravdano odobravati sredstva za izmirenje doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih bruto plaća u FBiH. Skrećemo pažnju da je preduzeću „Aluminij“ d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 690 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 11 puta manje sredstava. Na ovakav način se privatna preduzeća stimulišu, umjesto da se sankcionišu zbog nepoštovanja važećih zakonskih propisa.

Nastavi čitati

BiH

Robert Dacešin o udžbenicima iz RS-a: Mislim da tih 8.000+ žrtava u Srebrenici zaslužuje barem spomen

Published

on

By

Bh. pustolov iz Banje Luke Robert Dacešin odlučio se jučer oglasiti na Instagramu povodom spornih udžbenika historije prema kojem će djeca iz Republike Sprske trebaju učiti.

Naime, on je osjetio potrebu da se oglasi ovoj aktuelnoj problematici, iako to nema veze s putovanjima koje inače objavljuje na društvenim mrežama.”Nije fer. Kao neko koga prate tu i tamo neki ljudi, ponekad osjetim potrebu da se oglasim po pitanju nekih ne toliko putničkih stvari. Potpuno neplanski jutros otvorih vijest da se u Republici Srpskoj od sada u devetom razredu poseban dio od deset časova posvećuje ratu koji nam se desio. Navodi se u tekstu dalje da se u tim udžbenicima Karadžić i Mladić spominju kao heroji, Alija kao hitlerski orijentisan, kao i da o Srebrenici nema ni riječi”, naveo je na početku svoje objave.

On je naveo da ne zna kakvi su udžbenici u Federaciji, ali smatra da to nije korektno prema mladima iz RS-a.”E sad, iako sam do sada par puta već zbog svojih stavova na teme Srbi-Hrvati -Bošnjaci znao dobijati razne komentare, kada vidim nešto ovako, najveća emocija koju dobijem je praznina. Da se razumijemo, ne znam kako izgledaju udžbenici drugih dijelova entiteta, ali mislim da ovo prije svega nije fer prema mladim ljudima koji se rađaju u Republici Srpskoj. Nije fer da već od malih nogu odrastaju sa učenjem kako je jedna strana dobra, a druga nije i da dijele Milana od Mirze. Da od malena uče da trebaju da navijaju za Srbiju i Hrvatsku i ne prate Bosnu, kad mogu oboje. Nije fer ni veličanje jednih a ponižavanje drugih, jer u ratu su svi jednako dobri i loši. Nije fer da u tih deset časova koliko se obrađuje ova tema, ne bude ni spomena na ono što je generalno najviše suza u njemu donijelo”, naveo je Dacešin.

Bez obzira na to, jasno mu je zašto dolazi do ovakvih situacija, ali se ipak nada da će djeca iz BiH učiti realnu historiju bez dobrih i loših strana.

“Da se razumijemo, vrlo dobro mi je jasno zašto se ovakav narativ stvara, ali mislim da tih 8.000+ žrtava u Srebrenici zaslužuje barem spomen ako ništa. Mnogo toga nije fer u društvu u kojem živimo, a koje kroje oni drugi, ali se nadam da će jednoga dana doći vrijeme da ćemo svi učiti iz istih knjiga i jednu istu historiju. Da ćemo zajedno razumijeti tuđe gubitke i osjećati ih kao svoje, a ne truditi se da ih zaboravimo. Da će historija koju moje dijete bude čitalo biti ona realna, bez dobrih i loših, već sa onim kako je bilo i gdje su svi jednaki i isti”, nastavio je.

Otkrio je da je i njegov otac bio u ratu devedesetih pa je on odrastao na način da voli i “drugu stranu”.

“Uz to, moj otac i očevi mnogih mojih prijatelja su bili u tom groznom ratu pa smo opet odrasli na način da volim tu drugu stranu ma koja god ona bila, jer znam da ti ljudi kao ni mi nikada nisu bili krivi za to što nam se desilo. Možda baš iz tog razloga volim ovu svoju izmučenu zemlju i ponosim se njom, jer malo ko zna šta smo sve prošli, a opet ostali ljudi”, rekao je.

Budući da mu nije sve moglo stati u objavu, odlučio je još kratko odgovoriti u komentaru ispod.

“Ok je braniti svoje, ok je voljeti svoje, ok je navijati za svoje, ali nije fer nepoštovati i ignorisati tuđe bez obzira o kome se radi. Da se razumijemo. Ja sam Srbin, pravoslavac koji voli svoj narod, ali istom mjerom volim i zemlju u kojoj sam rođen i koja me je odgojila. Mislim da je to baš kul”, istaknuo je.

Njegovu objavu brojni pratitelji su podržali, ali bilo je i onih koji ne dijele isto mišljenje.

Podsjećamo, objava o izmjeni u Nastavnom planu i programu u entitetu Republika Srpska u kontekstu časova historije izazvala je veliku pažnju javnosti, zbog činjenice da će učenici učiti o presuđenim ratnim zločincima Ratku Mladiću ili Radovanu Karadžiću, ali ne u kontekstu njihovih zločina već obrnuto.

KLIX

Nastavi čitati

Najčitanije