Svijet / Zanimljivosti
Dežulović: ‘Zoki viroza, kako će to tačno Zoran Milanović svoje obaveze obavljati od kuće’?’
Piše: Boris DEŽULOVIĆ (Novosti)
– Ratna škola? Kakva Ratna škola?! – urlao je Zoran Milanović. – Zapamti Ante, ti u Ratnu školu nećeš, ne dok sam ja živ! Just watch. Pao si hrvatski jezik, ne znaš vlastiti jezik, a ti bi u Ratnu školu?! Pa jel znaš ti šta je Ratna škola? Ja ću ti to zabraniti, jesi li me čuo? Da, ja. Dok sam ja predsjednik i vrhovnik zapovjednik, ti Ratnoj školi nećeš prići. To su štakorska posla!
– Ratna škola?! – zbunio se Ante. – Kakva ratna škola?
– Ona valjda koju su završili i tvoj vojskovođa Jaglac i njegov anemični maršal dezerter! Ti pigzibneri ionako znaju sve o ratu. Pa kad oni budu vrhovni zapovjednici neka te šalju i u rat i u ratnu školu!
– Čekaj, samo malo… – oprezno se u to uključio Marko.
– Šta samo malo, šta se ti javljaš? Šta si ti, hrvatski pravobranitelj Domovinskog rata? – okrenuo se Milanović potpuno izgubivši živce, pa tešku kristalnu vazu zavitlao u zid. – Bilo bi ti bolje da se ti i tvoja udbaška agentura malo pozabavite Hrvatima u Bosni i Hercegovini. Zapamti, više je za Hrvate u Bosni napravio Mile Dodik nego HDZ u svih trideset godina! Da, da, Mile Dodik, gospodo! Mile Dodik!
– Sad je stvarno dosta! – javio se u to strogi ženski glas. – Marko, Ante, idemo mi dok se on malo smiri.
– Idete, ha? Došla mama iz Bruxellesa da spašava velike Hrvatine!
– Zorane, dosta! – podviknuo je ženski glas. – Plašiš djecu, a iskreno, sad već plašiš i mene.
– Buuu, buu – dugo se kreveljio Zoran Milanović iza glasno zalupljenih vrata.
Tako je, prema izjavama uznemirenih susjeda i izvještaju Centra za socijalnu skrb Maksimir, ove srijede bilo u domu hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića. Iz stana Milanovićevih čuli su se muški urlici, dječji plač i razbijanje pokućstva, ali supruga Sanja Musić Milanović, kako doznajemo, ipak neće poduzimati nikakve pravne korake.
Što je predsjedniku Republike zadnjih dana?, uznemireno su se kasnije te večeri pitali uplašeni Milanovićevi suradnici; što je predsjedniku Republike zadnjih dana?, uznemireno se kasnije te večeri pitao uplašeni hrvatski narod.
– Šta je tati zadnjih dana? – uznemireno je kasnije te večeri pitao i uplašeni sin Marko.
– Ništa, sine, ne brini, tata ima običnu malo jaču virozu – odgovorila je mama Sanja.
– Virozu? – uključio se sad i stariji sin Jakov. – Mama, on se od jutros dere na Marka, viče, psuje i divlja po kući, porazbijao je cijelu kuhinju, a onda je i mene gađao vazom. To nije viroza.
– Ma ne misliš valjda da te tata stvarno gađao? – nasmijala se Sanja. – To tata samo radi od kuće.
Sad, je li zaista bilo kako kažu uznemireni susjedi i izvještaj Centra za socijalni rad, ja ne znam niti mogu znati. A nije da nas ne zanima. Sve otkako su ovog utorka iz Ureda predsjednika Republike obavijestili javnost kako “Zoran Milanović neće sudjelovati na sastanku šefova država Arriaolos grupe na Malti zbog zdravstvenih poteškoća izazvanih jakom virozom”, i kako će “svoje obveze idućih dana nastaviti obavljati od kuće”, javnost se pita istu stvar: kako to u stvari predsjednik Milanović radi od kuće?
To, naime, kad Milanovićev ured javi kako će “predsjednik svoje obveze obavljati od kuće”, to je – ne znam kako bih to plastičnije objasnio – po prilici kao kad bi glavni kafanski siledžija, razbijač i kabadahija objavio selu kako će od sad raditi od kuće. Pa zamolio seljane da po batine dođu kod njega doma.
Što će dakle hrvatski predsjednik raditi kad bude radio doma, kako će izgledati takav jedan njegov radni dan, to zanima hrvatski narod. Kako će to točno Zoran Milanović “svoje obaveze obavljati od kuće”?
Trenutačni predsjednik Republike, kako znamo, ima u svemu tri te, kako ste rekli, “svoje obaveze”: sudjelovanje na protokolarnim međunarodnim konferencijama, samitima i sprovodima, dodjeljivanje plaketa i odlikovanja, te obilasci kasarni Hrvatske vojske, postrojavanja vojnih jedinica, svečana otkrivanja spomenika i memorijalnih centara, primanja za hrvatske branitelje, promaknuća časnika i dostojanstvena obilježavanja slavnih obljetnica Domovinskog rata.
Mnogo dostojanstvenih obilježavanja slavnih obljetnica Domovinskog rata.
Jako, jako mnogo dostojanstvenih obilježavanja slavnih obljetnica Domovinskog rata.
Kako je, eto – to mene zanima – predsjednik Zoran Milanović ove srijede “od kuće” prisustvovao svečanosti u Vinkovcima i proslavi tridesete obljetnice ustrojavanja Pete gardijske brigade, Slavonskih sokolova, sa sve utrkom od Našica do Vinkovaca i preletom MIG-ova iz Krila Oluje nad vojarnom legendarnih Sokolova? Kako je to “od kuće” već sutradan u Dubravi svečano postrojio veterane 145. brigade povodom tridesete godišnjice osnivanja te herojske zagrebačke brigade? Kako će predsjednik Milanović, zadrži li ga ukleta viroza još koji dan, “od kuće” uveličati tridesetu obljetnicu Franjevačke ratne bolnice Dr. fra Mato Nikolić u Novoj Biloj? Kako će “od kuće” za koji dan u svom rodnom kraju održati nadahnuti govor u prostorijama Aerokluba Sinj, povodom trideset druge godišnjice osnivanja prve postrojbe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva?
Kako će, najzad, danas “od kuće” prošetati pred zgradom Vlade povodom trideset prve obljetnice raketiranja Banskih dvora, kako će to točno “od kuće” pod prozorom Plenkovićeva ureda podsjetiti na herojska vremena kad hrvatske vođe nisu po Trgu svetog Marka naganjali kojekakvi psihički bolesnici, alkoholucionari i teroristi s Fejsbuka, nego avioni Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva?
Sav je smisao postojanja Zorana Milanovića kao predsjednika Republike u tome da nije kod kuće, i kad razni smetenjaci, smutljivci, mutikaše, bezglavnici i jalnuški diletanti podrugljivo kažu kako predsjedniku Zoranu Milanoviću “nisu svi doma”, oni bezočno kleveću i lažu: predsjedniku Milanoviću su “doma” zapravo svi osim njega, Milanoviću samo on “nije doma”.
Ili barem nije bio do sad.
Zabrinuti Hrvati stoga s razlogom sumnjaju u službena priopćenja o “zdravstvenim poteškoćama”, “jakoj virozi” i “obavljanju obaveza od kuće”. Posljednji šef države koji je bio prisiljen “svoje obaveze obavljati od kuće” bio je prije dvije-tri godine sudanski predsjednik Omar al-Bashir, pa se uskoro ispostavilo da je vlast u Sudanu preuzeo Vojni savjet na čelu s ministrom odbrane Ahmedom Awadom Ibn Aufom i da predsjednik Al-Bashir svoje “obaveze od kuće” obavlja zapravo u kućnom pritvoru u Khartoumu. Zna se što “rad od kuće” znači u razvijenim demokracijama poput Hrvatske i Sudana. Ili Zimbabvea, gdje se u studenome 2017. nacija jednako zabrinuto pitala kako će to zbog “zdravstvenih poteškoća” predsjednik Robert Mugabe “raditi od kuće”, pa otkrila kako je to u stvari Nacionalna vojska Zimbabvea izvršila državni udar i Mugabea, jasno, smjestila u kućni pritvor.
To da će “predsjednik zbog zdravstvenih poteškoća izazvanih jakom virozom svoje obveze idućih dana nastaviti obavljati od kuće” već smo, uostalom, jednom čuli: upravo i doslovno točno tim riječima javili su 30. siječnja 2014. iz ureda ukrajinskog predsjednika kako je Viktora Fedoroviča Janukoviča “jaka viroza” oborila – gle slučajnosti! – usred građanskih nereda i demonstracija koje su u tom trenutku već mjesecima trajale na kijevskom trgu Majdan.
Nastavak ove poučne priče znamo: oboljeli Janukovič morao je tako “od kuće” raditi cijelih dvadesetak dana, sve dok od viroze i obaveza nije pobjegao kod Putina u Rusiju.
Vrag je viroza.
Svijet / Zanimljivosti
Kako da se oslobodim straha od bolesti?
Kako se osloboditi straha od bolesti? Čovjek i kada ide nabolje u bolesti uvijek je prisutan strah da će se one krize vratiti. Sa istim problemom se susreću mnogi koje poznajem koji se bore sa bolesti
Pitanje:
Kako se osloboditi straha od bolesti? Čovjek i kada ide nabolje u bolesti uvijek je prisutan strah da će se one krize vratiti. Sa istim problemom se susreću mnogi koje poznajem koji se bore sa bolesti?
Odgovor:
Hvala vam na pitanju. Strah od bolesti je dosta česta pojava, posebno ako je čovjek preživio teške i traumatične situacije vezane za sopstveno zdravlje. Nažalost, taj strah čovjeka može paralizirati i znatno mu narušiti kvalitetu života. Ipak, dobra vijest je da se ovaj problem može uspješno izliječiti.
Život je sazidan na našem prevazilaženju teškoća, problema i strahova. Borbom s strahom i brigama jačamo sebe, i postajemo jače i bolje osobe. Problem nastaje kada strah postane centar našeg svijeta, i kada nas paralizira, i kada samo o njemu mislimo.
Strah se može liječiti tjelesno i duhovno, Tjelesno tako što vodimo brigu o zdravlju, više spavamo i odmaramo, unosimo zdravije namirnice i suplemente ishrani, šetamo, vježbamo, radimo one stvari koje nas usrećuju, družimo se s pozitivnim ljudima, smijemo se više. Duhovno se strah liječi tako što trebamo ostaviti prošlost iza sebe (prošlost ne postoji osim u našim glavama, brige i strahovi nisu stvarni već samo postoje u nama). Čovjek mora spoznati da življenjem u prošlosti gubi sadašnjost, a time i budućnost, i da strah neće njemu ništa moći pomoći da problem riješi. Bolesti više nema, nisi više u bolnici, nalazi su dobri – dakle realnih razloga za brigu nema. To znači da je strah samo misao i ništa više, hvala Bogu.
Nakon toga, čovjek treba da dušu ispuni zahvalnošću na onome što ima i što će da dobije u životu. Da skrene fokus misli sa belaja i usmjeri ih na dobro koje ima u sebi i koje ga okružuje, počev od tijela, porodice, prijatelja, hrane, pića. Na tom putu pomaže jačanje vjere u Boga, jer čovjek u trenucima bolesti i straha, najbolje osjeti da mu ljudi apsolutno ništa ne mogu pomoći, nemoćni su i duša sama tada zavapi: “Pomozi Mi, nema nikoga da mi pomogne osim Tebe.” U duši postoji praznina koju ništa ne može ispuniti osim veze s Allahom, dž.š. Sva ovozemaljska uživanja su prolazna i ostavljaju nakon sebe prazninu. Duša ima svoju hranu, i ona zna da ovaj život nije kraj, nije sve. Iza svega što se dešava u nama i u životima se krije mudrost, i poruka.
U Kur’anu stoji: “Vi možda nešto prezirete, ne volite, a ono je dobro po vas. A možda nešto volite, a ono je loše po vas. Allah zna, a vi ne znate.” Prema Kur’anu, belaji koje ljude zadese su posljedica onoga što su njihove ruke zaradile, tu se misli na loš način života, činjenje nepravde drugima, prekidanje rodbinskih veza, krađe, prevare. Sve to ostavlja traga na život.
S duhovne strane, bolest je divna prilika da se čovjek zapita kuda ide moj život? Kako sam ja to živio i živim?
Jesam li se ogriješio o koga? Mogu li se popraviti? Kroz bolest čovjek sagledava svoj život u pravom svjetlu i vidi da je slab i nemoćan. Zapita se, šta poslije, ima li šta poslije smrti? Počne više cijeniti svaki dan i trenutak koji je prije shvatao zdravo za gotovo.
Strah o bolest je na neki način predviđanje budućnosti i čisto nagađanje, jer samo dragi Bog zna hoće li se ili neće bolest vratiti. Briga o nečemu što se nije desilo čovjeku samo može štetiti tijelu i duši. Umjesto toga, dane treba ispuniti korisnim radom, jačanju tijela i duše, zahvalnošću, ljubavlju i spoznajom da život je nešto puno ljepše od toga da ga provedem brinući se o nečemu što se nije još desilo. Nadam se da vam je ovaj odgovor barem malo pomogao, jer se zaista radi o temi o kojoj se knjige mogu napisati, a da se sve ne objasni.
Takođe, ako smatrate da ne možete sami da se izborite s problemom, savjetujemo da se obratite nekom od psiholoških savjetnika iz oblasti KBT (kognitivno-bihevioralne terapije) koji se veoma uspješno bave tretiranjem strahova i anksioznih poremećaja.
Za Akos.ba odgovorio: Nedim Botić
Svijet / Zanimljivosti
Nesreća u Austriji, povrijeđeni i bh. državljani
Saobraćajna nesreća dogodila se na autoputu A-11 Karavanke u pravcu Slovenije.
Nešto poslije 03:30 sati, u subotu ujutro 21. decembra 2024. godine, 30-godišnji slovenački vozač udario je automobil 51-godišnjeg muškarca iz Bosne i Hercegovine.
Kako je saopštila policija, žena nije uspjela da stane na vrijeme zbog poledice nakon što je vozač ispred nje zakočio.
Pored dvojice vozača, u nesreći su povrijeđene i desetogodišnja kćerka Slovenca i 49-godišnja supruga Bosanaca.
Svi povrijeđeni su odvezeni u LKH Villach. Kako je saopštila policija, na oba vozila je pričinjena veća materijalna šteta.
A-11 je bila zatvorena za saobraćaj do 5 sati ujutro.
Svijet / Zanimljivosti
Osumnjičeni za sinoćnji teroristički napad u Njemačkoj tvrdi da je “kritičar islama”, podržavao AfD
Taleb A. je bio zaposlen u specijalizovanoj ustanovi za liječenje i sigurnost osoba s kriminalnim ponašanjem povezanim sa zavisnošću. Prema pisanju medija, uživao je profesionalnu reputaciju, ali privatno je bio poznat po kontroverznim stavovima.
Kako doznaje BILD, za Taleba A. se ne kaže da je bio poznat ili upadljiv kao islamist. U intervjuu za “Frankfurter Allgemeine Zeitung” čak je kritizirao islam 2019. “Ja sam najagresivniji kritičar islama u historiji”, rekao je tamo.
Osim toga, tvrdio je da je osnovao online platformu koja pomaže saudijskim ženama u traženju azila u Njemačkoj. Na društvenim mrežama bio je vrlo aktivan, dijeleći teorije zavjere o njemačkoj politici. Na jednoj od svojih platformi optužio je Njemačku za “islamizaciju Evrope” i progon saudijskih azilanata.
Njegov profil sadržavao je slike i objave koje podržavaju radikalne stavove, uključujući fotografiju automatske puške s natpisom “USA”. Dijelio je i sadržaje koji hvale desničarsku stranku AfD, dok je kritizirao bivšu kancelarku Angelu Merkel, optužujući je za “uništavanje Evrope”.
Istražitelji još uvijek nisu otkrili motiv, ali vjeruju da je osumnjičeni djelovao samostalno. Policija ga je uhapsila na licu mjesta, pored zaustavljenog vozila.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
Bračni par Tahirović poginuo u Mađarskoj: Povrijeđeno njihovo četvero djece
Stravična nesreća desila se nedaleko od Segedina u Mađarskoj.
U nesreći su život izgubili članovi porodice Tahirović iz Srbije – muž i supruga, dok je njihovo četvoro djece povrijeđeno.
Prema dostupnim informacijama, porodica Tahirović bila je na putovanju ka Njemačkoj, gdje je Tahirović radio kao građevinski radnik. Nesreća se dogodila u ranim jutarnjim satima, na auto-putu poznatom po gustim maglama u ovo doba godine, što je, prema prvim izvještajima, bio jedan od glavnih uzroka ove tragedije. Vozači su upozoreni na smanjenu vidljivost, ali, kako se pretpostavlja, došlo je do lančanog sudara u kojem su stradali Tahirovići, piše Telegraf.rs.
Ljekari u bolnici u Segedinu, gdje su djeca zbrinuta, saopštili su da djeca nisu u životnoj opasnosti, ali su povrede ozbiljne i zahtjevaju dalju medicinsku njegu. Djeca su trenutno pod nadzorom ljekarskog tima i socijalnih radnika, koji pomažu u organizaciji njihovog privremenog smještaja dok se ne odluči o daljim koracima.
Očekuje se da će istraga mađarskih vlasti rasvijetliti sve okolnosti koje su dovele do ove nesreće, dok su nadležni u Srbiji izrazili spremnost da pruže pomoć porodici Tahirović u ovim teškim trenucima.
Svijet / Zanimljivosti
Vozač koji je uletio u masu u Magdeburgu je ljekar: Ubio najmanje dvije osobe od kojih je jedno dijete
Osumnjičeni počinitelj je 50-godišnjak koji dolazi iz Saudijske Arabije. To su Magdeburgu saopćili premijer Reiner Haseloff i ministrica unutarnjih poslova savezne države Saske-Anhalt Tamara Zieschang.
Kako piše Zeit muškarac je radio kao ljekar u jednoj kompaniji u Bernburgu i ima dozvolu za stalni boravak, rekao je Haseloff.
Prema informacijama SPIEGEL-a, riječ je o muškaracu Taleb A. koji je rođen u gradu Hofufu u Saudijskoj Arabiji. U Njemačku je došao u martu 2006. godine. Njemu je u julu 2016. godine priznat status izbjeglice. Specijalist je psihijatrije i psihoterapije.
Muškarac se dovezao na božićni sajam u iznajmljenom automobilu minhenskih registarskih oznaka, dodao je premijer Saske.
Prema riječima premijera Reinera Haseloffa, u napadu u Magdeburgu ubijene su najmanje dvije osobe. Kazao je kako je riječ o odrasloj osobi i djetetu. Dodao je kako bi broj poginulih mogao rasti.
Gradska web stranica Magdeburga navodi da je 68 osoba povrijeđeno, od toga je 15 osoba u teškom stanju, od kojih je 37 umjereno povrijeđenih i 16 s lakšim povredama.
Njemački WELT je ranije objavio da je napadač muškarac iz Saudijske Arabije, rođen 1974. godine. On je prije zločina iznajmio automobil BMW i potom se njime odvezao na božićni sajam.
Policija provjerava da li je vozač djelovao sam, a do sada nisu utvrdili postojanje bilo kakve organizovane grupe.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
Šestero ozlijeđenih, među njima i učiteljica. Jedno dijete je preminulo
DANAS se u zagrebačkoj OŠ Prečko dogodio napad nožem u kojem je tinejdžer ušao u školu s nožem i napao učiteljicu i šestero djece, a jedno dijete je preminulo, neslužbeno je objavio HRT.
Navodno je napadač ozlijedio i sebe. Na igralište zagrebačke škole je sletio helikopter Hitne i odveo žrtve napada.
Kako je javila HRT-ova novinarka s terena, dio djece je u školi.
“Ušao je u školu s nožem, ušao u prvi razred”
Prema posljednjim informacijama, šest je žrtava, među njima i učiteljica. Jedno dijete je preminulo, a ostali su teško ranjeni.
“Napadač je mladić od 15-ak godina, ušao je u školu s nožem. Prvi razred u koji je ušao bio je prvi razred. Ne zna se jesu li sve žrtve iz tog razreda.
Dio djece je pobjegao iz škole. Svi su u panici. Policija je ogradila školu sa svih strana”, rekla je HRT-ova novinarka u javljanju iz OŠ Prečko.
-
BiHprije 6 dana
Skandalozna Zovko: “A to se događa u BiH s kršćanima, a kamoli u Siriji. Zato ne budimo naivni!”
-
Smrtovniceprije 4 dana
Na ahiret preselila Bajrić (rođ. Hadžalić) Fatima -Babica
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselio Smlatić (Hasan) Mehmed
-
Smrtovniceprije 7 dana
Na ahiret preselio Čajić (Sulejmana) Suljo
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
Izraelski ministar odbrane se oglasio nakon žestokih udara po Jemenu: “Naša duga ruka će doći do vas”
-
Smrtovniceprije 7 dana
Na ahiret preselila Koštić (rođ. Abdić) Zuhra
You must be logged in to post a comment Login