BiH
Dijaspori sve teže vratiti državljanstvo Bosne i Hercegovine, prepreka im je – zakon
Trenutni Zakon o državljanstvu BiH ne omogućava olakšanu proceduru za one koji bi željeli da vrate državljanstvo Bosne i Hercegovine
Želio bih da ponovo imam državljanstvo Bosne i Hercegovine (BiH). Ovako za Radio Slobodna Evropa (RSE) priča Hadis Medenčević, koji se odrekao matičnog bh. državljanstva zbog sticanja državljanstva Češke, u kojoj živi već tri decenije.
On je, prema zvaničnim podacima, jedan od oko 97.000 građana BiH koji su se, od 1996. godine do danas, odrekli državljanstva zemlje u koju su rođeni.
Razlog je što Bosna i Hercegovina nema sporazum o dvojnom državljanstvu sa većinom država u svijetu, izuzev sa Srbijom, Hrvatskom i Švedskom.
Trenutni Zakon o državljanstvu BiH ne omogućava olakšanu proceduru za one koji bi željeli da vrate državljanstvo Bosne i Hercegovine.
Kako bi se omogućio lakši povratak državljanstva građanima BiH koji su ga se morali odreći, Denis Zvizdić, trenutno predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH je podnio apelaciju Ustavnom sudu BiH.
Ova pravosudna institucija bi u četvrtak, 19. januara, trebala razmatrati apelaciju za ocjenu ustavnosti odredbi državnog Zakona.
NIKO NE PITA ZAŠTO SE ODRIČEMO DRŽAVLJANSTVA?
Hadis kaže kako bi bh. državljanstvo želio vratiti zbog emotivnih i praktičnih razloga.
“Imam firmu u BiH, a apsurd je da se vodim kao strani ulagač u sopstvenoj domovini”, dodaje on.
Prisjeća se kako je za njega 2005. godine bilo vrlo traumatično iskustvo odricanja državljanstva Bosne i Hercegovine.
Češka Republika u to vrijeme nije dozvoljavala dvojno državljanstvo, pa je bio primoran uzeti češko državljanstvo.
“U principu, tamošnje službenike tada je samo interesovala samo neka uplatnica, koliko sam trebao da platim za ispis i ništa drugo ih nije interesovalo. Priznajem, meni je to bilo poprilično teško. Odričete se nečega gdje ste se rodili, što je dio vaše ličnosti, vašeg kulturnog identiteta i tako dalje”, kaže Medenčević.
Taksa koju građanin BiH mora platiti, ukoliko se želi odreći državljanstva je 800 maraka (oko 400 eura), a ukoliko se vrši putem bh. diplomatsko-konzularne mreže u inostranstvu, plaća se i konzularna taksa.
Medenčević ističe da mu je najteže bilo to što ga niko nije pitao da li je razmislio i iz kojih razloga se želi ispisati iz bh. državljanstva.
“Shvatio sam da nikome baš previše do toga nije bilo stalo. Pri tome, mislim da smo i ja i moja porodica neko ko je mogao da bude perspektivan za Bosnu i Hercegovinu, kao što smo bili za Češku Republiku”, kaže Medenčević koji se bavi informacionim tehnologijama.
Kada je Češka prije nekoliko godina dozvolila opciju dvojnog državljanstva, ističe da se raspitivao i o povratku državljanstva zemlje u kojoj se rodio, kao i tome da i njegova djeca dobiju bh. državljanstvo.
Za sada je odustao od toga, jer je bio uslovljen odricanjem češkog državljanstva.
Državljanstva se prije mjesec dana odrekla i studentica koja nije željela da joj se otkrije identitet (ime i prezime poznato redakciji). Za RSE kaže kako je razlog bila odluka da živi u Austriji, gdje studira, a nakon što je ispunila uslov za sticanje austrijskog državljanstva.
“Bez austrijskog državljanstva bi svake godine morala produžavati vizu, a to košta”, ističe ona.
Kako kaže, proces odricanja bh. državljanstva je bio brz, a odjava je trajala svega sedam dana.
“Ako bi se zakon promijenio, uzela bih ponovo i bh. državljanstvo”, dodaje.
ŠTA SE TRAŽI APELACIJOM PRED USTAVNIM SUDOM BIH?
Apelacijom Ustavnom sudu BiH nastoji se osporiti Član 14. Zakona o državljanstvu BiH, koji, po riječima apelanta Denisa Zvizdića, propisuje “vrlo otežan, ograničavajući i diskriminišući odnos” prema onima koji bi željeli da vrate matično državljanstvo.
Izmjenama Zakona o državljanstvu BiH iz 2013. godine predviđa se da osobe koje žele da vrate državljanstvo BiH, to mogu uraditi ukoliko se prijave kao stranci u BiH i u njoj provedu jednu godinu.
Pored toga, od njih se zahtijeva odricanje stranog državljanstva.
“Oni odvraćaju naše ljude od takvog postupka, jer se zahtijeva da se odreknu u međuvremenu stečenog stranog državljanstvo, što je naravno vrlo nekorektno prema našim građanima koji u tim zemljama rade, imaju svoje porodice, ostvaruju određene benefite itd.”, kaže Zvizdić za RSE.
Zvizdić navodi da je danas situacija drugačija i da su brojne države, koje nisu dozvoljavale dvojno državljanstvo, u međuvremenu liberalizirale svoje zakone.
Među zemljama koje danas dozvoljavaju dvojno državljanstvo su Danska, Norveška, Češka, Luksemburg, a u toku je i zakonodavni proces u Njemačkoj koji bi to omogućio.
“Samo, primjera radi, u Danskoj ima više od 20.000 koji bi mogli dobiti ponovo državljanstvo BiH, a to znači i snažnije veze sa dijasporom, njihov povratak u BiH, jačanje njihovog interesa za BiH, nova ulaganja u BiH i konačno povratak tamo gdje su rođeni oni i njihovi očevi i djedovi”, poručio je Zvizdić.
DIJASPORA TRAŽI POSEBAN STATUS OD DRŽAVE BIH
U Ministarstvu civilnih poslova BiH za RSE navode da se ukupno bh. državljanstva od 1996. godine do 18. januara ove godine odreklo 96.876 građana ove zemlje.
Istovremeno, podaci državnog Ministarstva ukazuju na zanemariv broj onih koji su se odlučili na povrat bh. državljanstva.
To je učinila 61 osoba.
U Ministarstvu navode i da se oni koji se odriču državljanstva ne moraju službeno pravdati, ali da se “u neformalnim razgovorima najčešće navode razlozi pravo na posjedovanje nekretnina, olakšano putovanje, olakšano studiranje u inostranstvu, bolji radno-pravni status i slično”.
Ernad Deni Čomaga, već osam godina živi u Njemačkoj, gdje je, kako kaže za RSE, stekao pravo na njemačko državljanstvo.
No, ističe kako se za to državljanstvo još nije odlučio, jer se ne želi odreći bh. državljanstva.
Prema procjenama organizacije Bosnia International, čiji je Deni Čomaga predsjednik, u Njemačkoj živi oko 60.000 Bosanaca i Hercegovaca koji su se morali odreći matičnog državljanstva.
Ta organizacija se zalaže za usvajanje Zakona o dijaspori BiH, kojim bi se definisao odnos prema građanima porijeklom iz Bosne i Hercegovine.
Deni Čomaga ističe da je tokom 2022. godine organizacija uputila i bh. parlamentarcima inicijativu da se za bh. građane bez matičnog državljanstva definiše poseban status, te izda i posebna lična karta.
“Ti ljudi bi imali jednak položaj po pitanju osnivanja kompanija u BiH, kao što imaju građani BiH, jer je za strance to vrlo komplikovan proces. Riješilo bi se i pitanje ulaganja u nekretnine, a uzmite u obzir da je veliki kapital na raspolaganju kod naše dijaspore. Stekla bi se i prava neograničenog boravka u zemlji, jer građani porijeklom iz Bosne sa stranim pasošem mogu boraviti u zemlji samo tri mjeseca”, navodi Deni Čomaga.
Izvan Bosne i Hercegovine živi oko dva miliona njenih građana. To pokazuju podaci Svjetskog saveza dijaspore BiH.
Najveći broj njih je Bosnu i Hercegovinu napustio tokom rata, početkom devedesetih godina prošlog vijeka.
Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2013. godine, u Bosni i Hercegovini živi 3,5 miliona stanovnika. To je za oko 800.000 građana manje nego što je utvrđeno popisom iz 1991. godine.
KAKO JE PITANJE VRAĆANJA DRŽAVLJANSTVA REGULISANO U DRUGIM ZEMLJAMA?
U Zakonu o hrvatskom državljanstvu navodi se da hrvatski državljanin “koji je tražio i ishodio otpust iz hrvatskog državljanstva radi stjecanja kojeg stranog državljanstva”, može ponovo steći hrvatsko državljanstvo, te živi u Republici Hrvatskoj i ima odobren boravak.
U Zakonu o državljanstvu Srbije, na primjer, stoji da “lice koje je otpušteno iz državljanstva Republike Srbije i steklo strano državljanstvo i lice kome je na zahtjev roditelja prestalo državljanstvo Republike Srbije otpustom ili odricanjem može ponovo steći državljanstvo Republike Srbije”.
Uslov je da podnese zahtjev za ponovno sticanje državljanstva Srbije, ako je navršilo 18 godina života i nije mu oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.
BiH
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
Potpisivanju je prisustvovao federalni dopremijer i ministar finansija Toni Kraljević.
Potpisivanje današnjeg sporazuma rezultat je kontinuiranih pregovora koje je Kolegij Vlade Federacije BiH vodio s predstavnicima Sindikata, a u skladu je sa Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH i Kolektivnim ugovorom za službenike organa uprave i sudske vlasti FBiH, kao i rastom indeksa potrošaških cijena.
Podsjećamo, tokom vođenja pregovora, predstavnici Sindikata su zahtjev za utvrđivanje nove osnovice obrazložili analizom povećanja troškova života, kao i rastom prosječne plate u Federaciji BiH od 2021. do 2024. u odnosu na rast plata zaposlenika u organima uprave FBiH.
Nikšić je ovom prilikom istakao da je donošenjem ove odluke Vlada Federacije BiH, u skladu za zakonom i Kolektivnim ugovorom, doprinijela unapređenju prava radnika u Federaciji BiH. Naglasio je da nakon donošenja Odluke o iznosu najniže plate u FBiH u 2025. godini, utvrđivanjem Prijedloga budžeta Federacije BiH za ovu godinu, te današnjim potpisivanjem Sporazuma, pokazuje opredjeljenje da se kontinuirano poduzimaju aktivnosti na vraćanju dostojanstva i digniteta građana u Federaciji BiH.
Sporazumom se utvrđuje osnovica u iznosu od 480 KM i bod u iznosu od 1,00 za obračun plaća u organima vlasti Federacije BiH u fiskalnoj 2025. godini. Ranija osnovica je iznosila 425 KM.
Treba istaći da će rasti plata i nosioca izvršnih funkcija, od premijera, ministara, zastupnika, delegata i tako dalje. Plate izvršnih funkcionera će rasti u prosjeku od 420 do 550 KM.
Ova osnovica i bod primjenjivat će se na način i od momenta kada to bude uređeno Zakonom o izvršavanju budžeta za 2025. godinu, a u skladu sa Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti Federacije BiH.
Kurtović je izrazio zadovoljstvo današnjim potpisivanjem sporazuma kojim su Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo finansija, u skladu s propisima, ispunili zahtjev Sindikata i radnika koje predstavljaju.
Klix
BiH
Košarac ne krije zadovoljstvo Trumpovom odlukom o obustavljanju američke pomoći: ‘Muk u Sarajevu, para više nema’
Para više nema za “pomoć”, koja služi za “destabilizaciju svjetskog mira promovišući ideje u stranim zemljama koje su direktno suprotne harmoniji i stabilnim odnosima unutar i među zemljama” – napisao je Košarac
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, objavom na Instagramu je proslavio odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa o zaustavljanju, odnosno suspenziji američke pomoći koja se šalje u države širom svijeta, uključujući i BiH.
– Nakon Trampove odluke, muk u Sarajevu. Para više nema za “pomoć”, koja služi za “destabilizaciju svjetskog mira promovišući ideje u stranim zemljama koje su direktno suprotne harmoniji i stabilnim odnosima unutar i među zemljama”.
Prema dostupnim informacijama, iz SAD-a je u 2024. godini kroz stranu pomoć u BiH stiglo 39 miliona dolara, a u godini ranije taj iznos bio je 93,7 miliona dolara. Trošilo se u Sarajevu – napisao je Košarac.
(DEPO PORTAL/au)
BiH
Marinko Umičević kaže da će Trumpu poslati cipele “ako se popravi” i ukine “nepravedne sankcije” Dodiku i ostalim
Prije osam godina prvoj dami SAD Melaniji Trump poslao sam štikle za Bijelu kuću. Sada čekam da vidim kako će se Trump pokazati, pa možda i njemu pošaljem cipele.
To je na svom Facebook profilu napisao tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” Marinko Umičević, naglasivši da nove američke administracije očekuje bolji odnos i sagovornike.
BiH
Košarac o modernizaciji Oružanih snaga BiH: ‘To je za nas potpuno neprihvatljivo’
Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, održana danas, 20. januara, završena je bez donošenja ključnih odluka, dok su raspravljana neka važna pitanja koja se odnose na stanje u zemlji.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Staša Košarac, obratio se medijima nakon sjednice i istakao da je stav Vijeća ministara bio usklađen sa Zaključcima Narodne skupštine RS (NSRS).
“S tim u vezi, hoću da kažem da je nama važno pitanje implementacija zaključaka NSRS, pogotovo iz aspekta informacija kojima smo raspolagali, a da se prilikom, ili eventualno našeg nedolaska primjenjuje autentično tumačenje izmjenjenog Zakona o Vijeću ministara iz vremena Miroslava Lajčaka – čini mi se, 2007. ili 2008. godina. To bi značilo da bi se po našem nedolasku mogla zakazati sljedeća sjednica Vijeća ministara i odlučivati bez onih koji nisu prisutni. Zato sam i rekao da smo danas postupali tragom zaključaka NSRS”, kazao je na početku, Košarac.
Odbijen prijedlog Tužilaštva: Ljubiši Petroviću nisu određene mjere zabrane
Koašarac je istakao kako na današnjoj sjednici nisu razmatrane “europske teme”, ali i da bi, da ih je i bilo, također postupili u skladu sa Zaključcima NSRS”.
No, bilo je nekih tema koje su morali da “odbrane u cilju interesa RS”, dodao je:
“Komentarišući zajedno Amidžić i ja, nemogućnost obezbjeđivanja oko 200 miliona KM za modernizaciju Oružanih snaga BiH, što je za nas potpuno neprihvatljivo iz aspekta vrlo dramatičnih, neutemeljenih, netačnih, zbranjavajućih informacija koje ovih dana u javnost šalje ministar odbrane, vrlo jasno smo iskazali naš stav po tom pitanju – da je to za nas potpuno neprihvatljivo. I dalje cijenimo pitanje da je vrlo važan proces koji treba zajedno da provedemo u BiH jeste demilitarizacija i ukidanje Oružanih snaga”, mišljenja je Košarac.
Drugo pitanje, nastavlja, jeste pitanje kupovine određenih zgrada, tj. smještajnih kapaciteta institucija BiH u Istočnom Sarajevu i Banjoj Luci gdje cijene da je bilo važno da budu prisutni i glasamo za provođenje određenih postupaka jer je to “u značaju RS-a”, kao i činjenicu da je na dnevnom redu bilo formiranje radne grupe koja bi trebala da pripremi izmjene određenih zakona, odnosno zakona koji bi se odnosili najprije na dijasporu i dopunsko obrazovanje djece u tzv. bh iseljeništvu.
“Cijenili smo da globalno trebamo, kada je u pitanju inicijativa za ukidanje PDV-a za lijekove dati podršku poslaničkim inicijativama”, zaključio je, također.
Raspravljano je, dodaje, i o inicijativama za smjenu ministara Nešića i Konakovića. Dodao je da ostaju pri stavu da je Konakovićeva inicijativa o 9. januaru i njegovom proglašenju danom žalosti “vrlo loša poruka” i da vrijeđa pripadnike jednog konstitutivnog naroda.
Radiosarajevo.ba
BiH
Konaković: Zvaničnici iz RS se bez osnove raduju dolasku Trumpa
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković ocijenio je danas da neće doći do promjene američke politike prema BiH nakon pobjede Donalda Trumpa, koji danas zvanično preuzima dužnost američkog predsjednika.
“Može se desiti da ne budemo u fokusu. To su periodi u kojima neke administracije imaju nekad manji fokus na neku zemlju. Ali sigurno neće doći do promjene politike, jer je Dejtonski sporazum dijelom njihov projekt”, naglasio je Konaković.
Tvrdi da SAD na zapadnom Balkanu nikada neće podržati ruske interese prije svojih.
Podsjetio je da se tokom prošlog Trumpovog mandata ništa drastično nije promijenilo te da se zvaničnici iz entiteta Republika Srpska raduju bez osnove.
“Sankcije nisu hir jednog čovjeka i političari iz RS trebaju istražiti kakav je administrativni proces izricanja ili ukidanja sankcija. Neopravdano gubimo vrijeme na evropskom putu. Nada da će neko dati zeleno svjetlo za secesiju je nerazumna”, istakao je Konaković.
On je to izjavio nakon sjednice Vijeća ministara BiH na kojoj je usvojeno od 45 do 50 tačaka, među kojima se većina odnosila na programe rada institucija. Iako nemaju suglasnost oko kadrovskih rješenja, Konaković smatra da je sjednica bila jako efikasna.
Na pitanje da li politička kriza ide u prilog opozicionim strankama SDA, SDS i PDP, Konaković je kazao da opozicija treba uporediti šta je opozicija učinila tokom prošlog mandata i šta je uradila aktuelna koalicija te da će uvidjeti razliku.
Izrazio nadu da će svi novinari doći na njegovo javno saslušanje pred Komisijom za vanjske poslove te da je on insistirao da se saslušanje održi još u decembru.
FENA
BiH
Čović: Trump se neće baviti BiH, preglasavanjem Hrvata šalje se ružna poruka
-
USKprije 6 dana
Hayatova voditeljica Almasa zaplakala tokom gostovanja u Bihaću kod majke Zlate (VIDEO)
-
USKprije 2 sata
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 2 sata
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
Cazinprije 49 minuta
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 3 sata
Do 2026. godine polovina policajaca MUP USK odlazi u penziju, transporteri samo daleki san
-
USKprije 3 sata
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
You must be logged in to post a comment Login