Connect with us

BiH

Dijelove BiH pogodit će obilna kiša, led i jak vjetar. Nakon toga stiže toplotni val

Published

on

Danas se u BiH očekuje sunčano vrijeme uz malu do umjerenu naoblaku.

Poslijepodne lokalni pljuskovi s grmljavinom su mogući ponegdje u Hercegovini, zapadnim, centralnim i istočnim područjima Bosne.

Vjetar u Hercegovini slab do umjeren, veći dio dana, jugozapadni, a u Bosni slab sjeverni i sjeveroistočni, piše Fokus.

Jutarnja temperatura zraka od 17 do 23, na jugu do 27, a dnevna od 28 do 34, na jugu do 37.

U Sarajevu sunčano uz malu do umjerenu naoblaku. Poslijepodne je moguć lokalni pljusak. Jutarnja temperatura oko 17, a dnevna oko 32, saopćeno je iz FHMZ-a.

Prognoza do kraja sedmice

Četvrtak donosi prolazno i lokalno osvježenje u vidu kiše i pljuskova sa grmljavinom. Zatim, krajem sedmice sunčanije i vruće vrijeme. Temperature u porastu, javlja BHmeteo.

Četvrtak – Od jutarnjih sati sa zapada premještanje prolazne oblačnosti, koja će donijeti lokalno kišu i pljuskove sa grmljavinom. Najmanja šansa za padavine u četvrtak na sjeveroistoku Bosne usljed zadržavanja suhog zraka u nižim slojevima atmosfere. Lokalno može biti pojave nevremena uz veću količinu kiše za kratko vrijeme, led i jak vjetar.

Vruće će biti u četvrtak uz dnevne temperature između 29 i 35, na jugu do 38 °C. Jutro većinom toplo, lokalno tropski.

Petak – Sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Poslijepodne rijetko u centralnim i južnim dijelovima zemlje razvojem oblačnosti mogući kratkotrajni pljuskovi. Vruće uz dnevne temperature između 30 i 36, na jugu lokalno do 39 °C. Jutro toplo, lokalno tropskih sa temperatura većinom oko 20 °C

Subota – Sunčano i vruće uz lokalno malu oblačnost. Tokom dana većinom povremeno umjeren sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Dnevna temperatura između 30 i 36, na jugu do 40 °C.

Nedjelja – Sunčano i vruće uz lokalno malu oblačnost. Dnevna temperatura između 31 i 37, na jugu do 41 °C.

Početkom naredne sedmice nastavak sunčanog i vrućeg vremena. Temperature lokalno do 42 °C.

BiH

‘Cijene i do 4,50 KM’: Poskupljenje kafe se očekuje i u ugostiteljskim objektima

Published

on

By

Zbog rasta cijena sirove kafe na svjetskim berzama, u Bosni i Hercegovini su od početka godine zabilježena nova, viša poskupljenja omiljenog napitka među stanovnicima. Očekuje se i povećanje cijena u ugostiteljskim objektima, a stručnjaci upozoravaju da bi cijene mogle rasti i dalje.

Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške, ističe da je cijena njihove kafe od početka godine poskupjela za tri marke po kilogramu. “U decembru je naša kafa koštala 22 KM, a sada je 25 maraka”, izjavio je Banjac za Nezavisne novine, naglašavajući da manji prevoznici očekuju cijene do 25 KM po kilogramu. Međutim, s obzirom na trendove na svjetskom tržištu, kafa bi mogla poskupjeti još više.

Mitar Samardžija, direktor “Bom impeksa”, dodaje da cijene sirove kafe na berzama bilježe istorijske visine, te se očekuje da će u narednom periodu cijene rasti za oko 15%. “Cijena naše kafe krajem mjeseca biće veća za 15%, a najjeftinija kafa biće 12,50 KM za pola kilograma”, izjavio je Samardžija.

Glavni uzroci poskupljenja kafe uključuju smanjenu proizvodnju zbog nepovoljnih vremenskih uslova, istorijski niske zalihe u evropskim skladištima i rastuće troškove transporta. Samardžija ističe da loša prognoza ovogodišnje berbe u Brazilu dodatno otežava situaciju, jer se očekuje smanjenje proizvodnje sa 50 miliona vreća na 30 miliona.

Rast cijena sirove kafe na berzama također će uticati na ugostiteljski sektor. Goran Kurtinović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, navodi da će i ugostiteljski objekti podići cijene kafe. U nekim kafićima cijene su već podignute za 20 do 30 feninga. “Očekujemo cijenu kafe od 2,30 do 4,50 KM po kafi”, rekao je Kurtinović, dodajući da poskupljenje kafe smanjuje obim poslovanja za 30 do 40 posto na isti broj gostiju.

Cijene kafe na globalnom tržištu već su dosegnule istorijske visine, a ako se situacija nastavi, postoji mogućnost daljih poskupljenja. Ako brazilska žetva ne doživi oporavak, cijene bi mogle još porasti, što će dodatno pritisnuti tržište i dovesti do povećanja maloprodajnih cijena kafe u BiH.

Nastavi čitati

BiH

Nikšić uoči sjednice ESV-a: Odluka o minimalcu od 1.000 KM ostaje, razmatrat ćemo olakšice za veće plaće

Published

on

By

Iako se u medijima danas pojavila informacija da će na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća biti govora o tome da se izmijeni odluka o minimalcu, iz Vlade FBiH to demantiraju.

Odluka o minimalcu od 1.000 maraka ostaje na snazi i to je gotova priča.

Tvrdi to u izjavi za Raport Nermin Nikšić, premijer FBiH.

Nikšić kaže da, kako je pojasnio na posljednjem pressu u Vladi BiH “odluka je donesena i ona je na snazi”

“Vlada će pratiti njeno provođenje i analizirati sa socijalnim partnerima, pa na osnovu toga donositi odgovarajuće mjere. U ovom trenutku razgovaramo o donošenju uredbe kojom ćemo omogućiti poslodavcima oslobađanje od dodatnih opterećenja u slučaju usklađivanja odnosno povećanja plata za više platne razrede”, rekao nam je Nikšić.

Tvrdi da se nada kako će sve ovo dodatno motivirati Vladu.

“A to je da idemo u donošenje zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija i onda konačnoj fiskalnoj reformi kroz donošenje zakona o doprinosima, minimalnoj plati i dohotku”, kaže Nikšić za Raport.

Nastavi čitati

BiH

Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković prokomentirao je najavu SNSD-ove Sanje Vulić da će tražiti njegovu smjenu. Konaković je kazao kako je SNSD već nekoliko puta najavljivao i tražio njegovu smjenu.

“Nakon usvojene rezolucije o počinjenom genocidu u Srebrenici, nakon komentara o sankcijama Dodiku, nakon mojih putovanja u SAD i sastanaka sa zvaničnicima te zemlje i još nekim prilikama. Ja sam od početka mandata najavio da ćemo naše istine i realnu sliku BiH odnijeti na sve važne adrese i da ćemo anulirati sve laži koje o nama pronose oni koji ne vole našu zemlju.

Zato mi je apsolutno logična nervoza i nezadovoljstvo SNSD-a, politička scena je potpuno osvjetljena, nema više priče o “tri strane koje se svađaju”, a naša zemlja je vratila ugled koji je godinama unazad poljuljan na svjetskoj diplomatskoj sceni, a svi važni faktori vide glavnog krivca za probleme u BiH, Dodika i SNSD-a koji su zahvaljujući i našim naporima pokazani u pravom svijetlu cijelom svijetu i danas trpe sankcije i izolaciju”, kaže Konaković.

Dodaje kako se pokazalo da smo spremni na svaki dogovor važan ljudima u BiH, a koji nije na štetu države, a isto tako se pokazalo da “smo najjača brana secesionizmu i napadima na državu, njene institucije, ustavni poredak”.

“Zato je frustracija SNSD-ovih predstavnika potpuno jasna. Deveti januar u našoj zemlji treba biti Dan žalosti. Dan kad su osmišljeni napadi, progoni, ubistva, silovanja. Neustavan praznik pod čijim se plaštom slave zločini i zločinci počinjeni nad nesrpskim stanovništvom, progon muslimana/Bošnjaka i Hrvata sa prostora RS i pravljenje etnički čiste teritorije.

Ne postoji ta funkcija na svijetu zbog koje bih šutio na sve nabrojane činjenice i presude međunarodnih i domaćih sudova. Ne postoji ni opcija da nas smjenama zaustavite u borbi za istinu i pravdu. Istina je kao voda”, kazao je Konaković.

Istakao je kako ne sumnja da će Sanja Vulić & co, kako je rekao, imati podršku SDA koja u Konakoviću s pravom vidi svoj najveći problem i koja je spremna srušiti cijeli sistem da ga se riješi.

“Znam i za njihove sastanke i dogovore. Iznenađuje me samo što šalju emisare koji bi sa mnom o ovoj temi razgovarali. Nema o ovoj borbi pregovora. Možete nas ponekad malo usporiti, al’ pokazali ste da nas ne možete zaustaviti ni pojedinačno ni zajedno”, zaključio je Konaković.

Nastavi čitati

BiH

Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja

Published

on

By

Desetak dana nakon Vladine odluke o minimalcu, ne stišavaju se reakcije. Dio privrednika prijeti da će otpuštati radnike jer neće moći podnijeti dodatne troškove.

Upozoravaju i na slabiju konkurentnost domaće privrede i lančana poskupljenja.

Arnes Hubijar, direktor kompanije Jifeng Automotive Interior Bosnia, od početka 2025. preimenovana u Grammer Bosnia, kaže da je ta kompanija trebala uduplati broj radnika sa postojećih oko 800, “ali sad ovo dolazi u pitanje”.

Vladine najavljene subvencije Hubijar ne vidi kao pomoć privredi, jer „procedure traju predugo, a eventualni novac, vladina podrška, bi došla nakon što je firma već zapala u probleme“.

– Jedino smanjenje doprinosa, kazao je Hubijar za Al Jazeeru Balkans, govoreći o tome šta bi privrednicima u Federaciji BiH ublažilo efekte povećanja minimalne plate.

BiznisInfo podsjeća da se radi o kineskoj kompaniji koja je prije nekoliko godina kupila velikog njemačkog proizvođača automobilskih dijelova Grammer.

Ekonomski analitičar Igor Gavran također ne vjeruje u efekte subvencija koje najavljuje Vlada. Firme ne mogu poslovati u minusu tri mjeseca, da bi se eventualno dobile obećanu podršku.

Vlada nije smjela napraviti tako krupne korake „bez analize efekata i prilagodbe budžeta“, smatraju i u Biznis uniji menadžera, mreži koja okuplja najuspješnije poslodavce u BiH.

Nastavi čitati

BiH

Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti pretežno oblačno vrijeme. U poslijepodnevnim i večernjim satima lokalno u Bosni može padati slab snijeg. Vjetar je sjevernog smjera. U većem dijelu Bosne slab do umjerene jačine.

Jak vjetar se očekuje na području Krajine, jugozapadu Bosne i Hercegovini. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva, saopćeno je iz FHMZ-a.

 

Za dio BiH za danas je izdato upozorenje.

Naime, žuto upozorenje na snazi je za područja Livna, Mostara i Foče i to zbog udara vjetra sjevernog smjera brzine 45-65 km, dok je za regiju Trebinja izdato narandžasto upozorenje jer se očekuju udari vjetra od 50 do 80 km/h.

– Budite u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom. Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni krhotina koje nosi vjetar, stoji u upozorenju za Livno, Mostar i Foču, dok se stanovnicima Trebinja savjetuje da poduzmu mjere opreza i prate aktuelnu prognozu vremena.

– Očekujte ometanja u dnevnim rutinama i budite spremni obustaviti aktivnosti na otvorenom. Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede od iščupanih stabala i krhotina koje nosi vjetar. Prekidi u snadbijevanju električnom energijom su mogući, navodi se u upozorenju.

U ponedjeljak pretežno oblačno vrijeme. U Bosni će padati slab snjeg. Vjetar u Bosni većinom umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne jaka bura. Jutarnja temperatura zraka većinom između -6 i -1, na jugu zemlje do 3, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.

U utorak pretežno oblačno vrijeme. U većem dijelu Hercegovine se očekuje razvedravanje. Vjetar u Bosni većinom slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne prije podne bura će oslabiti. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -2, na jugu zemlje do 4, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.

U srijedu oblačno, vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -3, na jugu zemlje do 2, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.

O vremenskim (ne)prilikama koje su pred nama oglasio se i poznati bh. meteorolog Nedim Sladić.

– Hladno, ali većinom suho pod dominacijom prostrane i snažne anticiklone. Od oslabljene fronte u srijedu kratkotrajno, ali rijetko može prolepršati pokoja pahulja snijega na sjeveru balkanske regije, naveo je Sladić na Facebooku.

Nastavi čitati

BiH

Nedeljko Elek se ogradio od Emira Kusturice jer je kritikovao Vučića

Published

on

By

Uprava Andrićgrada ogradila se od stavova reditelja Emira Kusturice zbog, kako je saopšteno, njegovih komentara trenutnih dešavanja u Srbiji, prenijelo je nekoliko banjalučkih portala.

“Povodom posljednjih izjava svetskog reditelja Emira Kusturice o dešavanjima u Srbiji, uprava Andrićgrada koja je u većinskom vlasništvu Vlade Republike Srpske ograđuje se od ličnih stravova idejnog tvorca Kamenog grada u Višegradu”, navodi se u saopštenju.

Kusturica je prethodno na Sputnjiku rekao da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić okružen “klovnovima“ te da je u posljednjih deset godina uništio ono što je preostalo od nacionalne inteligencije u Srbiji. Dodao je da Vučić svojim djelovanjem stvara “dvije Srbije“ – jednu koja je “u njegovim njedrima“ i drugu koju čine razne nevladine organizacije i “slobodni građanski korpus“.

Prema Kusturičinim riječima, Vučićeva politika ne samo da polarizuje društvo, već i eliminiše one glasove koji se protive vladajućim strukturama.

“Velika nevolja u mom primjeru kao građanina Srbije bila je nakon mog protivljenja kopanju litijuma. Neka fantomska organizacija objavila je moj nadgrobni spomenik, označivši 2027. kao godinu moje smrti. Tužilaštvo nije reagovalo, a ni Vučić, što ne mora značiti da je on direktno umješan, ali njegova šutnja sve govori“, rekao je Kusturica.

Rekao je još i da je bila impresivna slika kada su studenti pjevali državnoj tužiteljici Zagorki Dolovac okupljeni ispred Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.

U saopštenju uprave Andrićgrada, koje je potpisao Nedeljko Elek, kako je naveo predstavnik državnog kapitala u Andrićgradu, dodaje se da izgradnja tog mjesta ne bi bila moguća bez podrške predsjednika RS Milorada Dodika i Vlade RS koja je izdvojila 15 miliona konvertibilnih maraka.

“Smatramo da lični stav umjetnika Kusturice ne doprinosi onome što je sad najpotrebnije srpskom narodu, a to je jedinstvo i sabornost oko politika predsjednika Republike Srpske i Srbije“, dodaje se.

N1

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije