Connect with us

BiH

Dodik u Bratuncu: Kako živjeti sa narodom koji našu nerođenu djecu smatra genocidnom?

Published

on

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik zajedno sa delegacijom položio je danas cvijeće na groblju u Bratuncu uoči sjednice Vlade RS u Srebrenici. Dodik se obratio medijima kazavši da će uputiti prijedlog kolegama FBiH o mirnom “razdruživanju”, prenosi N1.

-Ovdje smo danas da bismo skrenuli pažnju na istorijsku nepravdu i činjenicu, koja se zanemaruje, a to je da je u zločinima koje je počinila muslimanska struktura (kako oslovljava Bošnjake koji su konstitutivna kategorija u Ustavu op.a) na ovim prostorima stradalo 3.500 Srba i da za te zločine niko nije odgovarao. Danas se u UN-u glasa za Rezoluciju kojom se želi da se nametne kolektivna krivica Srbima, na jedan način koji je lukavo smišljen kako bi se kroz istoriju obilježavao dan navodnog genocida u Srebrenici a to ne podrazumijeva stradanje Srba, kazao je Dodik na početku obraćanja u Bratuncu.

Negirao genocid

U narednim rečenicama Dodik je ponovo negirao genocid u Srebrenici.

-Činjenica da su se motivisali za peirod od 11. do 18. jula 1995 u želji da prikažu da je u naletu razjarenih vojnika srpskog naroda pobijeno preko 8.000 pripadnika bošnjačkog naroda je potpuna laž. Taj broj se skupljao na razne načine. Žao mi je svake žrtve, bošnjačke ali i srpske pogotovo. Rane mog naroda me najviše bole.

-Mi smo navikli na taj život, uz oprost i poštovanje drugih žrtava. Svi ti koji su učestvovali u operaciji u Srebrenici pod naletom međunarodne nepravde danas su procesuirani i osuđeni. S druge strane, vidimo jednu kolektivnu nepravdu, a to je Naser Orić i njegovi zločini nad Srbima (Orić je oslobođen optužbi pravosnažno u Sudu BiH) koji slobodno hoda i smije se žrtvama, kazao je Dodik.

– Ovdje smo da skrenemo pažnju na činjenicu da niko osim nas ne vodi računa o stradanju srpskog naroda. Sjećanje će biti pamćeno onoliko koliko narod bude pamtio. Pravda koja se zove sudovi za njih nema. Sve to što smo gledali govore o tome da je stvar u Srebrenici koja se nameće kao takva priča, zamislite muslimanska strana je godinu dana prije nego se desio taj događaj, podnijela tužbu protiv Srba za genocid. Klinton je tražio da strada njih 5.000 kako bi mogao da interveniše, Alija Izetbegović je bio zainteresovan za to. To ne znači da smo mi spremni oprostiti Srbima zločine koje su činili u ime nas i zato Republika Srpska ne štiti nikoga ko je činio zločine prema drugim narodima. To nije slučaj sa Bošnjacima i ovim iz međunarodnog faktora, kazao je Dodik.

O Rezoluciji

Dodik je ponovio stav da “Bošnjaci ubjeđuju druge da u Rezoluciji nigdje ne piše kolektivna odgovornost”.

– Boli nas nepravda i nemoguće da su ozbiljni ljudi svijeta prihvatili ovakvu lakrdiju. Bošnjaci nas ubjeđuju da nigdje ne piše kolektivna odgovornost. Kako je moguće da se nešto proglasi Danom sjećanja ako je neko individualno počinio zločin. To treba prije svega Njemačkoj jer se samo jedan dan genocida može obilježavati u svjetskim okvirima. Mi se ne moramo tog dana sjećati jer ništa nismo uradili. Na današnjoj sjednici ćemo inicirati dvije stvari, prvo da ćemo utvrditi jedan dan kojim ćemo obilježavati žrtve Srebrenice i bošnjačke i srpske. Drugo, moj prijedlog će biti da se u narednih 30 dana sačini izvještaj o funkcionisanju BiH u 30 godina kako bi uručili FBiH naš prijedlog sporazuma o razdruživanju i vratimo se u svoje okvire. BiH je sačinjena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

– Pokušat ćemo mirni razlaz u narednim godinama jer ovo ne funkcioniše. Kako živjeti sa narodom koji našu nerođenu djecu smatra genocidnom? Nisam ja izmislio termin “genocidaši”, kazao je Dodik.

– Republika Srpska u ovakvim i sličnim okolnostima neće postojati u narednih deset godina. Zato želimo da kažemo da ne možemo ostati u zajednici sa onima koji nisu nikada prihvatili slovo Dejtona. Hoćemo da budemo ono što jesmo, kazao je u obraćanju Dodik, prenosi N1.

BiH

Stevandić: Vraćamo svoje tradicionalne vrijednosti, u upotrebi će biti grb Nemanjića i himna “Bože pravde”

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je za Srnu da donošenjem zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske neće nestati amblem Republike Srpske i himna “Moja Republika”, ali će u upotrebi biti i grb Nemanjića i himna “Bože pravde”.

Stevandić je istakao da će ovim zakonskim aktom biti dozvoljeno da grbovi budu u upotrebi u svim institucijama i ministarstvima u Vladi Republike Srpske, parlamentu Srpske, kancelarijama, opštinama i da se himna “Bože pravde” izvodi na svim manifestacijama po zakonu.

“Republika Srpska ne odriče se ničega što je stvorila jer su grb i amblem RS naša istorija, a `Moja Republika` lijepa pjesma. Mi vraćamo svoje tradicionalne vrijednosti. Našli smo način da nam to ne mogu da ospore sudovi. To je bila težnja našeg naroda od 2007. godine, od dana ukidanja, i našli smo način da našem narodu vratimo ono što mu pripada”, dodao je Stevandić.

Odgovarajući na pitanje da li je moguće da Ustavni sud BiH ospori ovaj zakon, Stevandić je rekao da je to nemoguće, jer “Republika Srpska nije ukinula i stavila nove simbole, već je na osnovu Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama Republike Srpske sa Srbijom dozvolili njihovu upotrebu”.

Ovo je mudro rješenje koje je na najbolji način zadovoljilo interese svih građana Republike Srpske, obradovalo pripadnike srpskog naroda, a ne vrijeđa nikoga“, zaključio je Stevandić.

Prema Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS, u postojeći zakon se dodaje novi član.

Taj član glasi da se “zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe”.

Ako se zastava ili grb Republike Srpske ističe u Republici Srpskoj zajedno sa drugim domaćim ili stranim zastavama, grbovima ili drugim amblemima odnosno znacima – zastava, odnosno grb Republike Srpske stavlja se na počasno mjesto, ako ovim zakonom drugačije nije određeno, navodi se u obrazloženju Nacrta zakona.

Razlog za podnošenje ovog nacrta jeste omogućavanje isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.

Na ovaj način Republika Srpska doprinosi zaštiti identiteta svojih konstitutivnih naroda, Ostalih i građana, njihove kulture i tradicije, afirmiše poštovanje ljudskih prava i unapređuje prijateljske odnose i saradnju među državama i narodima, dodaje se u obrazloženju Nacrta zakona.

Narodna skupština Republike Srpske bi na redovnoj sjednici u utorak, 2. jula, između ostalog, trebalo da razmatra Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne rs i Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i “političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda koja je usvojena na Svesrpskom saboru u Beogradu 8. juna”.

U Deklaraciji je istaknuto da “Svesrpski sabor potvrđuje da je himna `Bože pravde` svesrpska himna, a da je dvoglavi orao Nemanjića nacionalni svesrpski grb”.

Nastavi čitati

BiH

Poznat identitet djevojke (18) koja je poginula u teškoj nesreći, policija objavila detalje

Published

on

By

Prema neslužbenim informacijama, došlo je do prevrtanja vozila. U trenutku nesreće navodno je pred vozilo izletio pas

U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se sinoć oko 21,00 sat dogodila u Nevesinju smrtno je stradala osamnaestogodišnja Ksenija Stajić, dok su dvije djevojke povrijeđene, piše Topportal.

Jedna od povrijeđenih prebačena je sinoć vozilom Hitne pomoći za Mostar, dok je druga hospitalizovana u Bolnici Nevesinje.

Prema neslužbenim informacijama, došlo je do prevrtanja vozila. U trenutku nesreće navodno je pred vozilo izletio pas. Djevojka koja je poginula nije upravljala motornim vozilom.

Policija o nesreći

Iz trebinjske policije su saopćili da je sinoć u mjestu Bojište kod Nevesinja nastradala K.S. dok su žena A.G., koja je vozila automobil Peugeot, te maloljetni suvozač povrijeđeni.

Po odobrenju dežurnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju izvršili su uviđaj u mjestu Bojište, opština Nevesinje u kome je evidentirana saobraćajna nezgoda u kojoj je osoba K.S. stradala.

-Saobraćajna nezgoda je evidentirana u 21 sat, u mjestu Bojišta, opština Nevesinje u kojoj je učestvovao automobil Peugeot kojim je upravljala vlasnica vozila A.G., a na mjestu suvozača se nalazilo maloljetno lice, dok je kao putnik bila osoba K.S. A.G. je zbog zadobijenih povreda smještena u JZU Bolnica Nevesinje, dok je maloljetno lice transportovano u SKB Bijeli Brijeg u Mostaru, saopšteno je iz PU Trebinje.

Nastavi čitati

BiH

Teška nesreća u BiH: Poginula 18-godišnja djevojka, dvije su povrijeđene

Published

on

By

U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se sinoć dogodila na regionalnom putu Nevesinje – Pridvorci smrtno je stradala 18-godišnja djevojka, a dvije su ozlijeđene, piše Hercegovina.info.

Prema neslužbenim informacijama, automobil u kojem su bile djevojke iz Nevesinja prevrnuo se na Moljevom brdu. U nesreći nisu učestvovala druga vozila.

Jedna osoba je hitno upućena za Mostar, dok je druga hospitalizirana u nevesinjskoj bolnici.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

Najčitanije