Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Doktor alarmirao javnost: Strahuje da je najsmrtonosniji virus na svijetu došao u Europu?

Published

on

Smrtnost od virusa Marburg iznosi zastrašujućih 90 odsto, u pojedinim zemljama proglašena je nova epidemija i ona se širi, a strahuje se da je ovaj virus stigao i u Europu, tačnije u Njemačku.

U pitanju je jedan od najopasnijih virusa, a profesor doktor Darko Nožić objasnio je kako se zaraza prenosi i kako izgleda liječenje.

 

Podsjetimo, policija u Hamburgu naredila je prije pet dana hitnu evakuaciju voza koji je stigao iz Frankfurta zbog sumnje da su dve osobe u kompoziciji zaražene Marburg virusom. Putnici su se zabrinuli zbog toga što su jedan student i njegova devojka imali simptome koji su ličili na tešku prehladu. Policija je odmah reagovala evakuacijom voza i zatvaranjem dva željeznička kolosijeka na hamburškoj stanici, a uskoro su na mesto događaja došli i vatrogasci kako bi pružili dodatnu podršku.

 

Kako je pojasnio dr Nožić, Ruanda je trenutno u epicentru epidemije. Trenutno ima oko 40 oboljelih, a čak 20 njih je preminulo.

“Postoji protokol koji se mora poštovati kada neko dođe iz Ruande sa temperaturom. Takve osobe moraju biti podvrgnute tromjesečnoj izolaciji. Inkubacija traje do tri sedmice. Oboljeli se liječe, dok se oni koji su bili u kontaktu sa zaraženima ili se sumnja da će oboljeti stavljaju u karantin. Najduži period inkubacije je tri sedmice, što znači da su ljudi koji su bili u kontaktu sa zaraženima pod rizikom,” objašnjava dr Nožić.

Smrtnost i do 90 odsto

On dodaje da je strah velik, jer je Marburg trenutno najsmrtonosnija infektivna bolest. Procenat smrtnosti varira od 20 do 90 posto u zavisnosti od nivoa pružene medicinske pomoći.

Kako se prenosi virus Marburg

Dr. Nožić ističe da virus Marburg nije kapljičan i da se ne prenosi kao korona.

“Nije to korona. Najopasniji su virusi poput variola vere, ali su i oni kapljični. U slučaju Marburga, potreban je direktan kontakt, posebno među radnicima koji brinu o oboljelima. Ipak, moguć je i indirektni prenos, jer virus može preživjeti na površinama.

Ako neko krene da kiše, kašlje ili malo prokrvari, virus može ostati aktivan do pet dana, pa ako se neko nasloni i protrlja oči, može se indirektno zaraziti. Ipak, ovaj način prenosa nije intenzivan kao kod respiratornih virusnih infekcija, što je sretna okolnost. Najbrže se šire tipovi gripa i korona virusi, dok ovde ipak zahtijeva blizak kontakt”, rekao je dr Nožić i dodao:

“Da bi se virus prenio, potrebna je neka rana ili povreda. Sluzokože su osjetljive, a polni odnos također predstavlja blizak kontakt. Dodir sa pljuvačkom ili krvlju predstavlja put prenosa,” objasnio je dr Nožić i kaže da epidemija sada traje, treba izbegavati Ruandu kao zemlju za putovanje.

 

“Od 1967. godine do danas u Africi je bilo desetak epidemija, a oboljelo je između 500 i 1.000 ljudi. Epidemije se javljaju svakih nekoliko godina” dodao je doktor.

Liječenje virusa

Kako pojašnjava doktor, s obzirom na to da se hemoragijska groznica (a ovaj virus se ranije nazivao i marburška hemoragijska groznica) u nekoj drugoj fazi bolesti karakteriše masovnim krvarenjem, kako na koži, tako i unutar unutrašnjih organa, u takvim slučajevima, neophodno je dati transfuzije krvi i eritrocita kako bi se spasio bolesnik. Zbog ovoga, smrtnost može iznositi od 20 do 90 procenata.

“Gubitak krvi može biti značajan, ali to zavisi od individualnog slučaja. Ova bolest je slična mišijoj groznici i spada u grupu hemoragijskih bolesti. Liječio sam oko dvadeset pacijenata sa ovim stanjem. Tokom liječenja, javljaju se masovna krvarenja, podlivi, a krvarenja se mogu dešavati u bubrezima, jetri i crijevima, što dovodi do krvavih stolica. Iako je mišija groznica retka, ona postoji”, pojašnjava on.

Dr Nožić ističe da je potrebno ponašati se u skladu sa epidemiološkom situacijom u zavisnosti gdje se čovjek nalazi, piše Blic.

Svijet / Zanimljivosti

Idući na posao: 22-godišnji Elvin porijeklom iz BiH ubijen u Las Vegasu

Published

on

By

Elvin Sejdinović, 22-godišnji mladić porijeklom iz BIH, preminuo je nakon što je upucan u njegovom automobilu, saopćila je policija Las Vegasa. Ubistvo se dogodilo u subotu, u jutarnjim satima po lokalnom vremenu.

Policija je došla na mjesto događaja, nakon što joj je prijavljeno da se čulo nekoliko pucnjeva. Kada su došli zatekli su automobil, koji je udario u “fiksirani objekat”. U trenutku dolaska policije mladić je još bio živ.

Prebačen je u lokalnu bolnicu, gdje je kasnije preminuo. Za sada nisu saopćeni drugi detalji, javlja 8 News Now.

Izvjesna Velma Husić, koja je očigledno poznavala Sejdinovića, na stranici Go Fund Me je pokrenula akciju prikupljanja pomoći za Sejdinovićev ukop.

– Porodica Sejdinovic pretrpjela je tragičan gubitak kada je Elvin upucan i ubijen na putu prema poslu u subotu, 5. oktobra 2024. Čitav svijet porodice se srušio zbog ovog tragičnog događaja. Elvin je bio divan sin, brat, unuk, sestrić, ujak i prijatelj. Bio je zabavna, spontana i osoba puna ljubavi. Uživao je u košarci i druženju sa porodicom i prijateljima. Prerano je oduzet iz naših života. Porodica Sejdinović prolazi kroz neopisivu bol. Sve prikupljene donacije će ići za troškove sahrane i pomoći familiji. Unaprjed se zahvaljujemo svima koji mogu pomoći.

Hvala puno svima od srca, navodi se u apelu za pomoć.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Mladić iz Bosne i Hercegovine poginuo u Americi

Published

on

By

Mladi Banjalučanin Borislav Miskin tragično je izgubio život u nesreći na auto-putu dok je vozio svoj kamion u Aurori, američka država Nebraska.

Kako se navodi na sajtu Gofundme.com, stravična nesreća u kojoj je poginuo Borislav dogodila se u srijedu 2. oktobra.

Kako pišu mediji, Borislav je u vrijeme nesreće upravljao kamionom koji se sudario sa šleperom.

Nakon sudara, kamion se zapalio, zbog čega su bile blokirane obje saobraćajne trake ka zapadu što je izazvalo zatvaranje međudržavnog puta na nekoliko sati, pišu Nezavisne.

Mladi Borislav će biti sahranjen u rodnoj Banjaluci na Novom Gradskom groblju.

Borislav je rođen 29. decembra 2001. godine u Banjaluci.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Jedan od lidera Hamasa: Ustat ćemo kao feniks uprkos gubicima, i dalje proizvodimo oružje

Published

on

By

Vođa Hamasa u egzilu Khaled Meshaal rekao je da će palestinska grupa ustati “kao feniks” iz pepela uprkos teškim gubicima tokom godine rata s Izraelom, te da nastavlja da regrutuje borce i proizvodi oružje.

Godinu dana nakon napada Hamasa koji je pokrenuo rat, Meshaal je sukob s Izraelom uokvirio kao dio šire priče koja se proteže 76 godina, koja datira od onoga što Palestinci nazivaju “Nakba” ili “katastrofa”, kada su mnogi raseljeni tokom rata 1948. koji je pratio stvaranje Izraela.

“Palestinska historija je sastavljena od ciklusa”, rekao je za Reuters Meshaal, viša Hamasova ličnost pod vodstvom generalnog vođe Yahye Sinwara.

“Prolazimo kroz faze u kojima gubimo mučenike (žrtve) i gubimo dio naših vojnih sposobnosti, ali onda se palestinski duh ponovo uzdiže, poput feniksa, zahvaljujući Bogu.”

Meshaal, koji je preživio pokušaj izraelskog atentata 1997. godine, nakon što mu je ubrizgan otrov, bio je generalni vođa Hamasa od 1996. do 2017. godine. On kaže da je islamistička grupa i dalje u stanju da postavlja zasjede protiv izraelskih trupa.

“Izgubili smo dio naše municije i oružja, ali Hamas još uvijek regrutuje mladiće i nastavlja da proizvodi značajan dio svoje municije i oružja”, rekao je Meshaal, ne iznoseći detalje.

Meshaal je i dalje utjecajan u Hamasu jer je igrao ključnu ulogu u njegovom vodstvu skoro tri decenije, a sada se naširoko smatra za njegovo diplomatsko lice. Čini se da su njegovi komentari zamišljeni kao signal da će se grupa boriti bez obzira na gubitke, kažu analitičari Bliskog istoka.

“Sve u svemu, rekao bih (Hamas je) živ i još uvijek i… vjerojatno će se vratiti u nekom trenutku u Gazi,” rekao je Joost R. Hiltermann, programski direktor Međunarodne krizne grupe za Bliski istok i Sjevernu Afriku.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije