Connect with us

BiH

Državni zastupnici odbili prijedlog SDA kojim traže procesuiranje Dodika zbog negiranja genocida

Published

on

U Predstavničkom domu Bosne i Hercegovine je održana rasprava o Dodikovom negiranju genocida povodom prijedloga zastupnika SDA da pozovu Tužilaštvo BiH da reaguje. Zastupnici su glasali protiv, odnosno nije postojala entitetska većina.

Kako bi neki prijedlog bio uvršten na dnevni red potrebna je opća i entitetska većina.Za Prijedlog zaključka PD BiH kojim se od Tužilaštva BiH u skladu s zakonom traži procesuiranje predsjednika RS Milorada Dodika zbog javnog negiranja genocida u Srebrenici, glasalo je 22 od 38 prisutnih, suzdržanih nije bilo, a protiv je glasalo 16 osoba.

Glasanje zastupnika u Predstavničkom domuNi drugi prijedlog SDA o preispitivanju imenovanja na državne funkcije koje je provelo Vijeće ministara BiH također nije prihvaćen, s tim da nije postojala ni opća većina. Glasalo je 18 za, 19 protiv i jedno suzdržano.

Četvrta sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine ima 14 tačaka dnevnog reda od čega su tri zakona – Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o zastavi Bosne i Hercegovine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o sportu u Bosni i Hercegovini.

Na početku sjednice su zastupnici državnog parlamenta postavili pitanja koja su imali za ministre. Međutim, kako je u isto vrijeme zakazana i sjednica Vijeća ministara BiH, oni nisu mogli prisustvovati niti odgovoriti na pitanja. Neki od njih su u Parlament poslali zamjenike stoga su zastupnici dobili nekoliko odgovora.

Na tapeti zastupnika se ponovo našao Elmedin Konaković zbog tema poput Izbornog zakona o kojima je razgovarao prilikom posjete Zagrebu i zbog toga što neka važna pitanja kao što je Trgovska gora nije pokrenuo.

Zastupnik Saša Magazinović je zatražio od ministra finansija BiH Zorana Tegeltije da obrazloži da li je za ili protiv uvođenja diferencirane stope PDV-a, a Vlatko Glavaš je pitao da li će doći do promjene pravila o tome ko može dobiti diplomatski pasoš. Branislav Borenović je tražio da se razjasni da li je BiH uvela sankcije Rusiji ili ne u skladu sa politikom EU.

Rasprava o dnevnom redu

Nakon pitanja zastupnika otvorena je rasprava o dnevnom redu.

Šemsudin Mehmedović je tražio da se u raspravu uvrste i “nezakonite odluke Vijeća ministara o nezakonitom imenovanju u upravne organizacije BiH” pomenuvši kao primjer imenovanje u Agenciji za lijekove BiH. Safet Kešo je tražio da se na dnevni red stavi i zaključak koji je pripremio o negiranju genocida Milorada Dodika.

Riječ je o Prijedlogu zaključka od kojeg se traži od Tužilaštva da u skladu sa zakonom procesuira Dodikovo negiranje genocida u Srebrenici.

Kešo je ovo obrazložio time da se 21. februara ove godine Milorad Dodik javno oglasio povodom odluke visokog predstavnika u BiH o izmjeni Zakona o Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari i tom prilikom kazao “tamo se, u Srebrenici, nije desio genocid i svi to znaju”.

Nebojša Radmanović je zatražio da prijedlozi Keše i Mehmedovića budu povučeni jer na sjednici nema članova Vijeća ministara BiH te zbog toga što smatra da sada ne treba raspravljati o stvarima o kojima se neće dogovoriti. Poslanik Ujedinjene Srpske Milan Petković ga je podržao kazavši kako ne smije zakonodavno tijelo pozivati Tužilaštvo BiH da reaguje povodom bilo koje teme.

Poručeno im je da poziv na sankcionisanje negiranja genocida nije pritisak na Tužilaštvo nego dužnost s kojom su saglasne i međunarodne instance.

Novi zastupnik koji je popunio upražnjeno mjesto Zorana Tegeltije Milorad Kojić je rekao da Parlamentarna skupština nikada nije usvojila ono što je donio Valentin Inzko te da to nije zakon te skupštine.

Šef Kluba SDP-a Saša Magazinović je zatim tražio pauzu od 10 minuta kako bi dogovorili glasanje o prijedlozima za dopunu dnevnog reda.

BiH

Bosanac nudi usluge putem Facebooka: Za pare preuzima saobraćajne kazne i daje svoju vozačku

Published

on

By

Jedan Bosanac, inicijala E.Š., putem društvenih mreža, se oglasio i ponudio rijetku i zanimljivu ponudu, piše Crna Hronika.
On je javno ponudio usluge preuzimanja saobraćajnih kazni za novčanu naknadu.

Na Facebook stranici “Autopijaca BiH, Sarajevski mali oglasi,” Skopljak je objavio oglas u kojem navodi da posjeduje vozačku dozvolu i spreman je preuzeti kazne drugih vozača.

Ova praksa može imati ozbiljne pravne posljedice, kako za osobu koja preuzima kazne, tako i za onu koja koristi takvu uslugu.

Oglas je izazvao brojne reakcije, te je postao predmetom interesovanja javnosti i medija.

Nastavi čitati

BiH

Kako političari troše vaš novac na automobile: Mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Published

on

By

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Odlukom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine donesene na 31. sjednici prošlog mjeseca o kupovini službenih automobila u vrijednosti od 1.6 miliona KM, vozni park domaćih političara ponovo je učinila vrućom temom. Od njene nezavisnosti do danas, zemlja pred kojom je bio put izgradnje njene ekonomije i kompletne infrastrukture, znala je biti u deficitu po mnogo osnova (u budžetu uvijek ili često nije bilo dovoljno novca da bi se povećale naknade za porodilje, samohrane majke, socijalne kategorije, penzije, plate…), ali nikada u BiH, u oba njena entiteta, nije nedostajalo novca u budžetu za kupovinu novih službenih automobila za potrebe njenih institucija i državnih preduzeća. Koliko je vozni park bh. političara impresivan, pokazuje i podatak da je nerijetko godinama bio i tema novinskih članaka u susjedstvu, koji su znali napisati, citirajući neformalne razgovore nekih od političara, kako neće da se voze u autu u kojem se vozio njihov prethodnik, piše Forbes.

 

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

 

Tokom 2023. godine, javni sektor u BiH je na službene automobile potrošio 18,5 miliona KM, ali to nije konačna cifra, jer je krajem te godine najavio kupovinu još 12 automobila. Pozivajući se na podatke iz obavještenja o javnim nabavkama, ili tenderima objavljenim na Portalu javnih nabavki BiH, prošle godine mediji su objavili detaljnu listu – pregled institucija, ustanova, agencija, javnih preduzeća, općina i gradova u cijeloj BiH koji su 2023. nabavljali službene automobile, plaćajući ih iz budžeta, sa cijenama bez PDV.

 

U tenderskoj dokumentaciji se može pronaći opis, specifikacije, kakve automobile žele, pa tako naprimjer, za jedno od vozila koje je traženo, navodi se da mora imati i ventilaciju i masažu prednjih sjedišta, frižider i TV. Tražena boja je metalik crna te i unutrašnjost vozila mora biti u crnoj boji.

 

Ostatak teksta pročitajte ovdje.

Nastavi čitati

BiH

Dodik i Vučić se sastali pa najavili: “23. maja zajednički ćemo se boriti za istinu, ponos i dostojanstvo”

Published

on

By

Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta 23. maja – Otvaranje Pandorine kutije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Ključna tema razgovora bili su odnosi Republike Srbije i Republike Srpske i reakcija cejelokupnog srpskog naroda na izglasavanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, prenosi RTRS.

– Obavijestio sam predsjednika Dodika o naporima koje Republika Srbija preduzima kako bi se zaštitili vitalni nacionalni interesi srpskog naroda, ali i međunarodno javno pravo, još jednom ponovivši da bi usvajanje takve rezolucije značilo otvaranje Pandorine kutije za budućnost uz otvaranje nebrojeno mnogo rana iz prošlosti, napisao je Vučić na Instagram nalogu.

Istovremeno, dodao je Vučić, predsjednik Dodik me je informisao o razgovorima koje je imao u Budimpešti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i daljim perspektivama razvoja odnosa Srbije i Srpske.

– Dodik me je upozorio da će donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici imati katastrofalne posljedice na odnose unutar BiH, naveo je Vučić.

Posebna tema razgovora bio je predstojeći Sabor srpskog naroda zakazan za 8. juni u Beogradu, za koji su dogovorene brojne zajedničke aktivnosti, potpisivanje memoranduma i sporazuma, kao i događaji koji će potvrditi jedinstvo naroda i njegovo pravo da očuva svoja ognjišta, bude svoj na svome i zaštiti pravo na budućnost generacija koje dolaze.

– Republika Srbija i Republika Srpska će se 23. maja ove godine, zajednički i jedinstveno, boriti za istinu, ponos i dostojanstvo srpskog naroda, rekao je Vučić.

Kao što je poznato, Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta u četvrtak 23. maja.

Nastavi čitati

Najčitanije