Connect with us

BiH

Duraković: Dešavaju se ozbiljne stvari, to ćete vidjeti kad bude presuda Dodiku

Published

on

Gostujući u Dnevniku D Federalne televizije, Ćamil Duraković, potpredsjednik entiteta Republika Srpska, komentirao je trenutnu političku situaciju, posebno u kontekstu očekivanja presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

Osvrnuo se na izjave predstavnika vlasti iz RS-a da su ‘spremni na sve’, ukoliko presuda bude osuđujuća, ocijenivši da oni ‘ne staju na zacrtanom planu konačne secesije’.

“Kada radite ovdje i godinama unazad svjedočite postupke vlasti koja je ovdje već godinama na vlasti, nije neprirodno da često čujemo tako radikalne izjave i neke odluke koje su prošle kroz institucije, posebno kroz Narodnu skupštinu i samu Vladu. Mi smo upozoravali na to, i godinama upozoravamo da oni koji imaju poluge vlasti, oni koji imaju moć ovdje da odlučuju, uglavnom se ne šale, koliko god reakcije koje stižu kako iz međunarodne zajednice, tako i iz Sarajeva, često bi se shvatali neozbiljnim, često bi se ismijavao Dodik i oni koji ga okružuju, oni koji rade ovo. Međutim, došli smo u poziciju gdje imamo vrlo ozbiljne prijetnje da stvari mogu da krenu po zlu. I to je ono na što smo upozoravali, to je ono što smo mi ovdje najbolje osjetili životom ovdje”, istakao je on.

Duraković je istaknuo da svakodnevno svjedoči institucionalnoj represiji – ‘do momenta gdje nemate političke kapacitete da obustavite bilo kakvu odluku koja slijedi ili koja je dosad donesena’.

Advertisement

“Jako je nezahvalno i teško raditi u ovim institucijama gdje vas apsolutno ne prepoznaju ili ne uvažavaju vaše mišljenje, tako da strah me je da u ovom momentu čovjek oko kojeg se sve vrti, nažalost, i žao mi je što uvijek samo o njemu moramo da pričamo, je stavio i institucije ovoga entiteta u svoju vlastitu zaštitu”, ocijenio je Duraković.

Potom je dodao da ‘entitetska vlada i Narodna skupština žele da predstave ovu borbu kao borbu institucija entiteta gdje žive i drugi – građani i bošnjačke, hrvatske i drugih nacionalnosti’. Institucije pripadaju svima nama, poručio je.

“Tako da me je poprilično strah da ovaj čovjek ima apsolutnu kontrolu i nad Narodnom skupštinom i nad Vladom. Dodik i oni koji ga okružuju u vlasti doveli su nas do margine gdje je sada sve postalo upitno pa i sama sigurnost jer zaista ne znamo šta će biti naredni postupci”, naveo je.

Upitan je li Milorad Dodik iznad Republike Srpske, odgovara:

Advertisement

“Kako je vladao dosad u ovom jednom autokratskom ambijentu koji mi ovdje živimo i vidimo otkad je Dodik na vlasti, on je kreirao takvu situaciju da upravo kontroliše sve. To što su ovi koji ga okružuju pristali na to da jedan čovjek upravlja svime, to nema ništa sa demokratijom i demokratskim procesima. Iako, ohrabrujuće je da imamo opoziciju na čelu sa SDS-om prvenstveno, jer PDP je sinoć bio na sastanku gradonačelnika i načelnika opština. Tako da nije to apsolutno mišljenje srpskog naroda ili srpskih političkih stranaka ovdje, nego je to mišljenje SNSD-a i koalicije koja ga okružuje i oni to perfidno pokušavaju predstaviti kao napadom na institucije ovog entiteta, što svakako građani vide da to nije tako, da je to njegovo individualno djelovanje, zloupotrebljavajući poziciju predsjednika ovog entiteta, sve nas je doveo na ovu marginu, pa čak i nas koji nismo Srbi i koji živimo na ovom prostoru i građani smo ovog entiteta. Tako da mislim da im ta floskula neće proći”.

Dalje navodi da ‘svaki glas koji dolazi iz Banje Luke se tretira isključivo glasom srpskog naroda ili srpske politike, a zanemaruje se da u RS-u živi preko 50.000 Bošnjaka i na desetine hiljada Hrvata, a njihov glas niko ne čuje’.

“Jer očito i nas koji ih zastupamo u institucijama ovog entiteta – niko ne prepoznaje, niti uvažava da mi legitimno predstavljamo narode koji ovdje žive i imaju konstitutivna prava. Nažalost, ne bi niti Narodna skupština, niti Vlada na ovaj način stala iza institucija oba potpredsjednika, skoro sam pa siguran. Tako da, ovo je borba Milorada Dodika, nije predsjednika ovog entiteta. A ovo što se trenutno dešava sad čini primarno najveću štetu srpskom narodu, a i svima nama u Bosni i Hercegovini koje je Milorad Dodik godinama nekako vuče unazad i u taj svoj vlastiti ambis”, smatra on.

U nastavku je upitan i šta on kao potpredsjednik entiteta konkretno može uraditi da spriječi Dodikove ambicije.

Advertisement

“Ovdje apsolutno ni po kom pravilniku, zakonu niti Ustavu ne postoje nikakve ovlasti za potpredsjednike. Bilo je zaista frapantno kada sam došao i vidio koliko su limitirane, odnosno one su definisane samo u jednom članu Ustava gdje se kaže da predsjednik ima dva potpredsjednika. I apsolutno ovlasti potpredsjednika, iako ih biraju narodi, su onolike koliko im predsjednik prenese ili koliko ih ovlasti. Tako da su to jedine ovlasti, i jedina legitimna ili legalna mogućnost da vi možete bilo što uraditi, jeste da predstavljate narod tako što imate medijski pristup, možete govoriti u javnosti”, objasnio je.

Ističe da ‘Milorad Dodik i oni koji su na vlasti misle da je ovdje svaki Bošnjak došao da ruši ovaj entitet’.

“Apsolutno nema se povjerenja, apsolutno se ne želi otvoriti niti budžet, niti bilo koja institucija koja bi mogla biti od koristi svim građanima, posebno manjinskim populacijama, u ovom slučaju Bošnjacima, Hrvatima i ostalim ovdje. Dakle, govorim manjinski zato što, iako jesmo konstitutivni, zaista smo manjinski i tako nas se tretira, apsolutno nas ne prepoznaju, ukoliko ne kažete da ste povratnik, što nas umara, da bi ostvarili neku eventualno pravo na nivou Federacije, odnosno kroz Ministarstvo za izbjegla i raseljena lica. Tako da, jako nezahvalno, jako teško i u ovom momentu kada smo i mi koji predstavljamo Bošnjake u institucijama ovog entiteta zabrinuti, očito svi drugi šute i od nas očekuju da riješimo nešto bez ikakvih mehanizama i mogućnosti da blokiramo ili obustavimo bilo koji proces koji je, nažalost, krenuo na nivou entiteta Republika Srpska kroz njegove institucije. Apsolutno možemo samo da apelujemo, kritikujemo i da ukazujemo na anomalije koje se ovdje dešavaju, a možda se iz daleka ne vide”, naglasio je.

Na pitanje da li se političko Sarajevo pravi kao da je ‘jako daleko’ od Banje Luke, ističe da ‘brine zato što niko adekvatno ništa nije kazao, čak vidimo neka putovanja određenih ministara, bave se smjenama vlada na nivoima kantona, kada će biti dan nastanka Sarajeva’.

Advertisement

“Dakle, vi se zabrinete kao Bošnjak u ovom entitetu kada vidite da oni koji bi mogli i trebali da stanu čvrsto i hrabro iza nekolicine nas koji ovdje živimo i prkosimo. Ja govorim iz Banje Luke dok meni stiže na stotine poruka – kako vam je tamo? Jeste li u strahu? Dakle, jednom smo sve to u Srebrenici preživjeli. Mi očekujemo to ohrabrenje da neko čvrsto stane iza nas i da kaže – nemojte se brinuti, neće vam se više nikada ponoviti ni Srebrenica, ni Prijedor, ni Višegrad, ni Foča. Dakle, poprilično smo umorni od te pasivnosti koju svjedočimo i vidimo, a ovdje se uistinu dešavaju vrlo ozbiljne stvari i vrlo ozbiljni procesi, a to ćete vidjeti 26. kada Sud Bosne i Hercegovine donese odluku. Nimalo se ne šalimo, jer vidimo, jer pratimo i tu smo iznutra, posmatramo stvari koje ne možemo, nažalost, da zaustavimo”.

Govorio je Duraković i o tome šta ukoliko presuda Dodiku bude oslobađajuća, poručivši da se time anulira postojanje visokog predstavnika čije odluke nikada niko neće više poštovati.

“Svaku presudu Suda BiH treba uvažavati. Dakle, ako smo demokrati i legalisti, a bar se tako predstavljamo da jesmo, ma kakva ona bila – mora se uvažavati. Ali ovo što vidimo kao reakciju, ne samo predstavnika entiteta Republika Srpska, nego i iz Srbije pritisak koji dolazi. Zamislite sada kako je sudijama koji trebaju donijeti ovu odluku. Previše je pritiska, previše je prijetnji. Vi sada ne znate koliko nezavisno i koliko bez straha te sudije mogu donijeti pravičnu odluku. A pravična odluka je svima jasna. Vi više ne možete biti pametni da li će uopšte ta presuda biti pravedna ukoliko ona ne bude osuđujuća. Ako ga ne osude, mi uvodimo Bosnu i Hercegovinu tek onda u jednu anarhiju u kojoj se neće znati ko pije, ko plaća. Dakle, mi nećemo imati autoritet. Mi prvo ne poštujemo Ustav, odluke Suda, Tužilaštva. Evo još, da eliminišemo i visokog predstavnika i tek onda slijedi haos koji je već onako poprilično u jednoj fazi, krajnjoj fazi da vidimo kud će ova zemlja krenuti, šta će s nama svima biti”, objasnio je.

Dodao je i da iz Srbije ‘sada dolazi otvorena prijetnja suverenosti i integritetu države Bosne i Hercegovine’.

Advertisement

“I to mi sada vidimo. Čak nam vrše pritisak i na naše pravosuđe, koje normalno u skladu sa Ustavom i zakonom ove države vrši svoju dužnost i obaveze. Mi to otvoreno imamo, i Srbija otvoreno prijeti Bosni i Hercegovini. To više nije ono prikriveno. I bojim se da je sve ovo i pozicija Srbije i ovo intenzivirano napadanje na BiH od strane entiteta Republika Srpska i Srbije ovaj trenutni geopolitički moment gdje je poprilično sve krenulo ka nekom haosu, a mi to vrlo dobro vidimo i svjedočimo”, objašnjava on.

Dodik ima 77 miliona, a ostali ravnopravni imaju nula

Na kraju, kazao je i da je budžet dvojice potpredsjednika RS-a – ‘dvije nule’.

“Mi apsolutno nemamo svoj budžet, niti mi imamo pečat, niti potpisujemo akta, jer mi sve što potpišemo i sve što zatražimo, prva instanca gdje to ide je Sekretarijat Predsjedništva i oni tamo odobravaju. Mi smo kao dva referenta koje su birali građani na izborima, a moramo za sve moliti Milorada Dodika, pa nekad ne i njega, nego njegove uposlenike unutar kabineta, poput šefa kabineta ili sekretara predsjednika. Tako da, nažalost, nemamo nikakve budžete”, zaključio je on za Federalnu televiziju.

Advertisement

 

BiH

Firme, nekretnine, automobili: Ovo je 5 najbogatijih političara u BiH

Published

on

By

Centar za istraživačko novinarstvo BiH više od jedne decenije bilježi u svojoj bazi podataka imovinu političara. Nailazili su na razne izazove, nerazumijevanje institucija i sakrivanje podataka o njihovoj imovini.

Za Forbes BiH govorila je Jasna Fetahović-Subašić, novinarka CIN-a i njihov fact checker.

“CIN je prije nešto više od jedne decenije počeo raditi na bazi podataka Imovina političara. Osim podataka, sadrži i njihove biografske podatke i o nihovoj karijeri, te imovini koju oni imaju. Danas je to vrijedan izvor informacija i provjerenih podataka sa više od 200 imena.”

Pet najbogatijih političara u BiH

Kaže nam kako je jako teško reći ko je tih pet najbogatijih, zato što vrlo često političari nisu transparenti vezano za sve ono šta oni posjeduju. Osim toga, institucije koje imaju te podatke, nisu otvorene da ih učine dostupnim javnosti.

Advertisement

“Ja sam izdvojila nekih pet imena i moram odmah da se ogradim jer su to ljudi, osim što se bave politikom, koji imaju i privatne biznise. Jedan od novih profila u našoj bazi je načelnik Općine Olovo Đemal Memagić, član Stranke demokratske akcije. On je dugogodišnji načelnik Općine Olovo. Na posljednim izborima mislim da nije ni imao protukandidata, ali je vlasnik jedne uspješne kompanije (op. autora, Alma Ras), čiju vrijednost on procjenjuje na oko 70 miliona KM. Osim toga, gospodin Memagić i njegova supruga imaju nekoliko nekretnina, a u posljednjem imovinskom kartonu se pohvalio da je kupio stan u Hrvatskoj na moru, a kupio je i skupo auto Mercedes Maybach kojeg je platio oko 400 hiljada KM. Njega sam izdvojila prema podacima koji su nam dostupni kao najbogatijeg političara u našoj bazi podataka.”

“Izdvojit ću gospodina Sevlida Hurtića, državnog ministra za ljudska prava, gospodina Vojina Mitrovića, ministra privrede u Vladi RS-a – bio je državni ministar prometa i komunikacija. Onda gospodina Fahrudina Radončića, predsjednika SBB-a BiH, bivšeg ministra sigurnosti i gospodina Zorana Stevanovića, dugogodišnjeg gradonačelnika Zvornika i člana SNSD-a. Danas je narodni poslanik u Skupštini RS-a. To su ljudi koji imaju privatne biznise i imaju vrijednu pokretnu i nepokretnu imovinu.”

Detalje o imovini političara u BiH možete pogledati na ovom LINKU.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Vučić: Ne bude li oslobađajuća presuda Dodiku, Srbija će biti uz RS

Published

on

By

Nakon što je premijer Srbije u ostavci Miloš Vučević iz Sarajeva poručio da Sud BiH treba osloboditi Milorada Dodika, ponovo se oglasio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

On je izjavio da vjeruje da predsjednika RS čeka oslobađajuća presuda i naglasio da Srbija nikada neće ostaviti RS na cjedilu.

“Samo da kažem da se nadam i da poručim, pošto vidim da su dramatični dani u Republici Srpskoj, da samo kažem da imam poruku za naš narod u Republici Srpskoj, da ćemo biti uz njih, da nikada Srbija neće ostaviti na cjedilu Republiku Srpsku i da sam uvjeren i nadam se da predsjednika Dodika čeka oslobađajuće presuda. Ne bude li tako, Srbija će biti uz Republiku Srpsku”, rekao je Vučić.

 

Advertisement

Inače, danas je održana sjednica Glavnog odbora SNSD-a nakon koje je Dodik poručio da će ‘ići do kraja’.

Dodik je rekao da će biti zakazana dvodnevna sjednica NSRS na kojoj će biti samo jedna tačka dnevnog reda – odbrana Ustava BiH.

Kako je rekao, RS će u slučaju osuđujuće presude sve zaključke od 2010. godine pretvoriti u zakone, što podrazumjeva i stvaranje vojske RS i izborni zakon RS.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Helez uoči presude Dodiku: Nećemo napraviti grešku koju su predstavnici Bošnjaka napravili 90-ih govoreći ljudima da ‘mirno spavaju’

Published

on

By

Zukan Helez, ministar odbrane Bosne i Hercegovine, osvrnuo se na političke pritiske na Sud BiH u iščekivanju presude Miloradu Dodiku. Ocjenjuje kako je pritisak sada prerastao u otvorene prijetnje suverenitetu, teritorijalnom integritetu i cjelovitosti Bosne i Hercegovine te miru i stabilnosti.

“U tim prijetnjama se sinhronizirano smjenjuju predstavnici režima Aleksandra Vučića i klike okupljene oko Milorada Dodika. Drago mi je da su opozicione stranke u manjem bh. entitetu svjesne da se ovdje ne radi o zaštiti ničijih vitalnih interesa, nego se radi o spašavanju okorjelog kriminalca i njegovih podanika koji žele da unesu haos u našoj državi i čitavoj regiji. Presuda Miloradu Dodiku nije presuda RS niti njenim građanima.

Prijeko potrebno i ključna stvar u ovom vremenu je da bosanskohercegovačke snage budu jedinstvene u zaštiti naše domovine. U tom smislu tražiti smjenu ljudi na najodgovornijim pozicijama na vlasti, u vremenu kada se našoj zemlji nikad otvorenije prijeti secesijom je veoma neodgovorno i moglo bi imati katastrofalne posljedice za Bosnu i Hercegovinu”, kazao je Helez.

On je komentirao da bi se stranke, za koje je, kaže, siguran da vole Bosnu i Hercegovinu, trebale zapitati na čijoj su strani kada podnose iste inicijative kao SNSD i glasaju isto kao oni.

Advertisement

Helez kaže kako u potpunosti poštuje da je cilj svake stranke biti vlast kako bi implementirali svoje političke programe, ali da biti vlast po svaku cijenu ne smije biti cilj, niti važnije od Bosne i Hercegovine, od slobode i demokratije, od sigurnosti svih građana u Bosni i Hercegovini.

“Mene je historija, kao pripadnika naroda nad kojim je počinjen genocid i čija država je pretrpjela agresiju, naučila da više nikad ne napravim grešku koju su predstavnici moga naroda napravili 90-ih godina kad su pozivali građane da “mirno spavaju”. Moja je obaveza kao ministra odbrane BiH prijetnje suverenitetu, teritorijalnom integritetu i cjelovitosti Bosne i Hercegovine te miru i stabilnosti uzeti za ozbiljno.

Svi koji me prate na društvenim mrežama znaju da svakodnevno izvještavam građane o svome radu. Smatram to svojom obavezom, jer mene su građani izabrali, njima sam dužan podnijeti izvještaj. Mnogo je aktivnosti koje pripadaju sigurnosnim i odbrambenim sferama, koje ne mogu podijeliti sa javnošću, jer bi samo ugrozilo njihovu realizaciju. Građani u Bosni i Hercegovini mogu biti sigurni da činim sve u okviru svojih nadležnosti da unaprijedim kapacitete Oružanih snaga BiH kako bi što spremnije bile da vrše svoju zakonsku nadležnost, a to je da brane suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

Borbi za Bosnu i Hercegovinu su u ovom trenutku prijeko potrebne sve stranke i politički akteri koji u svom srcu nose našu domovinu. Potrebno nam je jedinstvo. Budimo pametniji, od svađe među bosanskohercegovačkim snagama koristi mogu imati samo oni koji otvoreno rade protiv Bosne i Hercegovine”, naveo je ministar odbrane Zukan Helez.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

EUFOR uoči presude Dodiku: Pratimo situaciju i spremni smo reagovati

Published

on

By

Snage Evropske unije u Bosni i Hercegovini (EUFOR) kontinuirano prate razvoj događaja u zemlji u bliskoj koordinaciji sa lokalnim sigurnosnim službama, i potpunu su svjesne sigurnosnih pitanja.

“EUFOR prati situaciju u cijeloj zemlji, te je spreman djelovati u okviru mandata, koji mu je povjerilo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda”, naveli su iz međunarodnih snaga na pitanje o spremnosti da odgovore na destabilizirajuće izjave zvaničnika Republike Srpske (RS), povodom predstojećeg izricanja presude predsjedniku ovog bh. entiteta Miloradu Dodiku, naveli iz EUFOR-a za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Naime, izricanje prvostepene presude Dodiku i drugooptuženom v.d. direktora Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću najavljeno je pred Sudom BiH 26. februara. Oni su optuženi za nepoštovanje odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Kristijana Šmita (Christiana Schmidta).

Advertisement

Na pitanje da li su snage EUFOR-a spremne odgovoriti u slučaju narušavanja sigurnosti većeg obima i u slučaju da domaće policijske i vojne snage to ne budu u stanju, naveli su da “strukture EUFOR-a kontinuirano i pažljivo kalibriraju, kako bi zadovoljile rastuće sigurnosne potrebe”.

“U ovom trenutku u našem fokusu ostaje održavanje stabilnosti i sigurnog okruženja. Ako uočimo značajno pogoršanje javnog reda, ili bilo kakvu prijetnju sigurnosti civila, djelovat ćemo u bliskoj suradnji s lokalnim vlastima i našim međunarodnim partnerima, u okviru našeg mandata”, naveli su.

Kontinuirane procjene sigurnosnog okruženja ne ukazuju na neposredne znakove pogoršanja, navode iz EUFOR-a, ali uprkos tome trupe ostaju u potpunosti spremne odgovoriti na različite sigurnosne scenarije.

Iz EUFOR-a objašnjavaju da se spremnost redovno provjerava kroz stalnu obuku i vježbe, uključujući redovne godišnje vježbu “Brzi odgovor”, tokom kojih trupe demonstriraju sposobnost pružanja podrške institucijama Bosne i Hercegovine u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja.

Advertisement

Više od hiljadu vojnika iz Evropske unije, Švicarske, Turske i Čilea već dvije decenije čuva mir i sigurnost u BiH. EUFOR ima i mandat za korištenje sile, u slučaju da 16 domaćih policijskih agencija i oko 8.000 domaćih vojnika ne mogu očuvati stabilno okruženje.

Nastavi čitati

BiH

Vučević u Sarajevu: Ako želite jaču BiH, ne dirajte RS i imat ćete bolje odnose

Published

on

By

Miloš Vučević, premijer Srbije je boravio u Sarajevu sa mitropolitom Hrizostomom te je posjetio i Saborni hram Rođenja Presvete Bogorodice.

Nakon toga se obratio medijima te je odgovorio i na pitanje o suđenju te eventualnoj presudi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

Podsjetio je i kako je prilikom jučerašnje posjete Istočnom Sarajevu rekao ono što smatra da je “pristojno” da kaže predsjednik vlade druge države.

“Volio bih, nadam se i molim se gospodu bogu da neko ne pokušava da zloupotrijebi sudsku vlast da bi poništio izbornu volju građana. Sudska vlast je dio podjele u jednoj državi, ali ne smije da oduzme suverenitet građana koji odlučuju na demokratskim izborima”, odgovorio je Vučević.

Navodi i kako to onda “obesmišljava pravno uređenu državu”, piše Klix.

Advertisement

“Svako mora da bude jednak pred zakonom, svako može da odgovora, nema privilegovanih i zaštićenih, ali bojim se da postoje politički i sudski procesi”, smatra on.

Prema njegovom mišljenju, vodi se proces u kojem ni Dodik “ne zna za šta je optužen”.

“Nadam se da neće otići u procesu destabilizacije BiH i da se reflektuje na cijeli region”, rekao je Vučević te poručio kako je bolje razgovarati o bilo kojoj temi nego da se prave barijere.

“Nadam se da presuda neće voditi u usložnjavanje ionako nejednostavnih odnosa i da će se zaustaviti trend napada na Dejtonski sporazum koji je donio mir na teritoriji BiH i cijeli region. Da sam državljanin BiH, branio bih Dejtonski sporazum, a sve kontra toga vam komplikuju i kvare odnose. Koliko god o nekim stvarima ne mislimo identično, trebamo da slušamo jedni druge. Srbi i Bošnjaci treba da sarađuju, ne znam ko kome može da bude bliži, Srbi, Hrvati i Bošnjaci treba da se dogovaraju u BiH. Ako želite jaču BiH, ne dirajte RS i imat ćete bolje odnose. RS je dio političke, vojne borbe srpskog naroda u BiH”, smatra on.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Dodik prijeti u slučaju presude: “Moglo bi se desiti da vratimo vojsku RS-a”

Published

on

By

Na sjednici Glavnog odbora SNSD-a u Prijedoru, predsjednik stranke Milorad Dodik ocijenio je da je politička situacija u Bosni i Hercegovini krajnje nestabilna te da je država u procesu “puzajućeg raspada”.

“BiH je zemlja u raspadu, a tome doprinose napadi na Ustav i Dejtonski sporazum. Rad vanustavnih institucija, poput Ustavnog suda BiH, dodatno urušava sistem”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare nakon sjednice.

Dodao je da srpski predstavnici neće popuniti Ustavni sud BiH sve dok se ne donese rješenje o eliminaciji stranih sudija te da su Tužilaštvo i Sud BiH takođe neustavne institucije.

“Ustav BiH treba da se brani od stranog faktora, koji je svojim intervencionizmom i antiustavnim aktima doprinio urušavanju države i dovođenju u pitanje njenog suvereniteta”, rekao je Dodik.

Advertisement

Najavljuje se politička borba

SNSD smatra da su sve reforme koje su donesene izvan okvira Dejtonskog sporazuma nelegitimne i da ih treba odbaciti. Prema Dodikovim riječima, stranka će se zalagati za ukidanje svih ministarstava i institucija koje nisu predviđene Ustavom BiH, te da Vijeće ministara i Predsjedništvo BiH treba vratiti u striktne ustavne okvire.

“Predsjedništvo BiH ne vodi vanjsku politiku, ono djeluje personalno. Uzurpacija vanjskopolitičkog sektora urušava povjerenje u institucije BiH”, naglasio je Dodik, posebno izdvajajući ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića kao osobu čije djelovanje SNSD želi onemogućiti.

Lider SNSD-a je naveo da se konstantno vrše pritisci na Republiku Srpsku, te da se uvijek traže “krivci” u njenom rukovodstvu – od Radovana Karadžića, preko Biljane Plavšić, sve do aktuelnog predsjednika RS-a.

Advertisement

“Računa se na to da će se unošenjem straha u političko rukovodstvo RS-a redefinisati politički procesi. Ali, mi ćemo stupiti u proces poništavanja svih odluka i zakona donesenih mimo Dejtonskog sporazuma”, poručio je Dodik.

SNSD smatra da je Dejtonski sporazum “srušen” djelovanjem visokog predstavnika Christiana Schmidta i Ustavnog suda BiH, te naglašava da ne priznaje nijednu Schmidtovu odluku.

“Ako ne uspijemo u ovoj borbi, konstatovaćemo da je srušen Dejtonski sporazum i da BiH više ne postoji”, rekao je Dodik.

Dodao je da Glavni odbor SNSD-a smatra da je sudski proces protiv njega napad ne samo na njega lično, već i na Republiku Srpsku i srpski narod.

Advertisement

“Udar na predsjednika RS-a je udar na instituciju s najvećim autoritetom u Republici Srpskoj”, poručio je Dodik.

Najavljeni miting i politički koraci

SNSD planira održavanje sjednice Narodne skupštine Republike Srpske u utorak, s tačkom dnevnog reda “Odbrana od udara na Ustav BiH”. Dodik je najavio da će rasprava biti nastavljena u srijedu u 14 sati, kada bi se donijele odluke o budućim koracima nakon presude njemu u Sudu BiH.

“Ako presuda bude osuđujuća, čak i na jedan dan, Narodna skupština RS-a mora djelovati i sve zaključke od 2010. godine pretočiti u zakone”, rekao je Dodik.

Advertisement

Kazao je kako između ostalog to znači i rušenje reforme odbrane BiH:

“Moglo bi se desiti da se organizuje Vojska Republike Srpske, da se odbaci reforma Oružanih snaga i zabrani rad Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji RS-a – sve s ciljem vraćanja BiH na izvorni Dejton”, poručio je Dodik.

SNSD takođe poziva građane da u utorak i srijedu dođu ispred NSRS-a kako bi podržali poslanike u donošenju odluka.

Dodik je jasno poručio da SNSD ne prihvata nikakvu krivicu koja bi se utvrdila odlukom Suda BiH i presudom protiv njega.

Advertisement

“Sve ćemo donijeti političkim sredstvima. Odbacujem bilo kakvu upotrebu sile, bilo kakvu upotrebu organa. Nikakvog rata nema”, naglasio je Dodik.

Dodao je da će se Republika Srpska, ukoliko bude morala, braniti, ali da ta odbrana nije samo vojna već prije svega politička.

Klix

Advertisement
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije