Connect with us

BiH

Džaferović: Schmidt odlukama mijenja osnovne principe, iste norme treba uvesti i u Ustav RS-a

Published

on

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović osvrnuo se na današnjoj konferenciji za medije SDA o odlukama koje je nedavno donio visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt te je poručio kako one imaju niz nedostataka.

Na početku obraćanja, Džaferović je pojasnio kako ovakvim odlukama Schmidt štiti jednu stranku.”Smatram da, ako je motiv bio da se implementira odluka ‘Ljubić’, nije bilo potrebe za donošenjem ovakve odluke. Ako je htio da digne na nivo zakona, mogao je prepisati odluku koja je donijeta ranije. Cilj nametnutih odluka je da se protežira HDZ. Kad se pogleda struktura delegata, broj, to je jasno vidljiva stvar i tu nema dileme. Ako dodamo zanemarivanje ostalih odluka sudova onda je zaključak više nego jasan”, rekao je Džaferović.

Nakon toga, skrenuo je pažnju na jednu od odluka Schmidta.

“Ono što bih želio posebnu skrenuti pažnju je činjenica da je nametnutim odlukama izmijenjen elementarni princip. Kod izračuna vezano za etničku pripadnost primjenjuje popis iz 1991. godine. Napravljen je izuzetak, ostala je norma u Ustavu FBiH, ali u pogledu sastava Doma naroda Parlamenta FBiH te se tu primjenjuje popis iz 2013. godine. Tom elementarnom normom cilj je realizacija Aneksa 7 i taj popis se mora primjenjivat za sve etničke izračune, naročito kada je vlast u pitanju, sve dok se ne provede Aneks”, pojasnio je predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Između ostalog, osvrnuo se i na problem koji se tiče primjene popisa stanovništva za određene odluke.

“To je jedan poseban problem o kojem će se u narednom vremenu govoriti, zašto se posegnulo za takvim rješenjem kada je u pitanju federalni Dom naroda. Ono što je potrebno istaći je stvar koja se ne tiče odluka ustavnih sudova ni presude ‘Ljubić’. Visoki predstavnik je za entitet FBiH propisao da predsjednik entiteta i vlade ne mogu biti iz istog naroda. Problem je što uopće takvu normu prilikom ovih izmjena nije unio u Ustav RS-a. Tamo ta mogućnost ostaje. Pitam se, zašto je to zapravo tako urađeno, to je dodatna asimetrija. Cjelovita BiH zahtijeva cjelovita rješenja kada je u pitanju zaštita konstitutivnih naroda i svih drugih”, mišljenja je Džaferović.

Džaferović je govorio i o asimetrijama koje su i dalje prisutne u RS-u.

“Umjesto da otklanja asimetrije, ovim rješenjem napravljena je još jedna. Mislim da je trebao ići putem uklanjanja asimetrija u RS-u i ja ga pozivam da to uradi. Lista pitanja koja se tiče vitalnog nacionalnog interesa je identična za oba entiteta i to je tako od 2002. godine. Ipak, uspostavljeni su različiti mehanizmi zaštite. U FBiH je to riješeno tako što sudije Ustavnog suda FBiH predlažu zajednički predsjednik i oba potpredsjednika. U RS-u oni nemaju nikakav utjecaj na biranje sudija. Trebao im je dati ingerencije kao što imaju potpredsjednici u FBiH”, objasnio je on.

Slična je stvar, kako ističe, i kod odluke o imenovanju vlade.

“Kod imenovanja vlade, potpredsjednici entiteta RS nemaju ingerencije kod imenovanja vlade. Ovdje imenuju premijera, vladu, imaju potpuni utjecaj na proces imenovanja. On je trebao omogućiti da potpredsjednici RS-a imaju jednak utjecaj na imenovanje vlade kao i predsjednik koji je iz srpskog naroda. Vitalni nacionalni interes nije slučajno predviđen. Liste su identične, ali rezultati realizacije su kada je RS u pitanju nula. Ljudi koji to prate kažu da je podneseno 80 zahtjeva i da je samo jedan prihvaćen”, ističe Džaferović.

Na kraju, naglasio je kako ovakve odluke ne uklanjaju elementarne diskriminacije koje i dalje postoje.

“Nema efikasne zaštite vitalnih nacionalnih interesa bez simetričnih rješenja. Mi smo to stalno govorili i to smo govorili baš iz ovih razloga. Propisati jedinstvenu listu za oba entiteta, a onda jednom ostaviti mogućnosti za realizaciju, i u drugom entitetu uspostaviti mehanizme koji će spriječiti realizaciju je elementarna diskriminacija”, zaključio je Džaferović.

klix

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije