Connect with us

BiH

Efendija Cikotić: Dio muslimana bajram proslavlja uz alkohol i pjevače, to ne priliči pravim muslimanima

Published

on

Bajram predstavlja kulminaciju sreće i radosti nakon što smo u toku ramazana intenzivno provodili dane u postu, a noći u intenzivnom ibadetu.
Tako što smo se trudili da sve ono što Allah voli izvršavamo, a sve što nam je Allah zabranio da ga se maksimalno klonimo.

Aljo ef. Cikotić govorio je za Vijesti u 7 Hayat televizije o Bajramima kakvi su nekada bili, razlikama između dva bajrama, običajima, važnostima zajednice i porodice ali i o mnogim drugim temama.

Bajram je termin koji se kod nas koristi od vremena kada su Osmanlije bili na ovim prostorima.

“To je termin iz turskog jezika, a na arpskom se koristi eid što označava nešto što se stalno ponavlja. Tako se termin koristi za bajram kada se radujemo i svoju radost iskazujemo kroz konzumiranje i hrane i pića. Kada čitavih mjesec dana vjernici u kontinuitetu posteći dane, a dodatno provodeći noći na namazu, kada u intenzivnom ibadetu, izvdojimo i sadekatul fitr, i većina zekat, onda bajram dođe kao kulminacija, radost, sreća, zadovoljstvo, jer smo uspjeli ispuniti sve ono čime nas naš stvoritelj duži i zato što se radujemo nagradi da sve to u krugu svoje prodice i prijatelja podijelimo skupa”, rekao je na početku ef. Cikotić.

Na arapskom jeziku eid, a na turskom bajram. Mi smo prihvatili to kao bajram. Predstavlja radost za srca vjernika.

“Mi u bosnaskom jeziku kažemo nakon što čestitamo Bajram Šerif Mubarek Olsun, mi iza toga kažemo i još puno godina u zdravlju i rahatluku, a arapi kažu…nadamo se da ćemo još puno godina dočekivati bajrame i radovati se tom dijelu. Što se tiče kurban bajrama on se zove eidul adha ili kurban bajram jer je karakteristika njegova klanje kurbana, prinošenje žrtve, ali i hadžijski bajram, jer su sve hadžije tada na arefatu i to je najvrijedniji dan u toku godine. A najvrijednija noć u toku godine je Lejletul-kadr koja se nalazi u neparnim noćima posljednje trećine ramazana. Tako da je to vrlo interesantno da povežemo. Dva blagdana za muslimane koji predstavljaju najveću radost dolaze nakon vrijednih dana i noći – rekao je Cikotić.

Allahov poslanik Muhamed a.s. je svim vjernicima najljepši uzor i on nas je podučio da jutro bajrama iskoristimo za pripremu ili noć uoči bajrama. Da se okupamo, da obučemo najljepšu odjeću na bajramsko jutro koje imamo, da se namirišemo najljepšim mirisom koje imamo.

“Naravno da su dani bajrama dani jela, pića i pominjanja Allaha, dani kada iskazujemo svoju radost, ali odmah nakon ramazanskog bajrama, preporuka Allahovog poslanika je da opet u mjesecu ševalu da nastavimo i ispostimo još šest dana. I onaj ko to isposti i uz Ramazan ima nagradu kao da je postio sve vrijeme, dakle čitavu godinu dana. I ono što je peporuka jeste da u danima bajrama obradujemo i najmlađe, bajram bankom – savjetovao je ef. Cikotić.

Efendija Cikotić kaže i kako treba da “obradujemo svoju porodicu, rodbinu i prijatelje prigodnim poklonima. Da ih obradujemo svojom posjetom. Da pokušamo izmiriti posvađane i da se popravi taj odnos unutar zajednice u danima bajrama. Da halalimo jedni drugima ako smo nešto zamjerili, jer život vrlo brzo prolazi i da to maksimalno iskoristimo za sve ono što je pozitivno i dobro.”

“Nažalost, mi živimo u vremenu kada jedan dio muslimana, nakon što se opet potrude u toku ramazana da doista žive u ibadetu, dočekaju dane bajrama i proslavljaju na potpuno neprimjeren način. Uz alkohol, uz pjevače, uz nešto što ne prililči muslimanima, i što skrnavi sve ono za šta su se trudili. U našem narodu ima jedan izraz da nakon što se pomuze krava koja daje dobro mlijeko, onda se ona ritne nogom i sve to prolije, sve vam to uništi. Ne bi trebalo da onaj ko se Trudi da postigne bliskost svoga stvoritelja, da onda na kraju to pokvari takvim jednim poistupkom – rekao je.

Dao je i preporuku svakom pojedincu, da razmišlja kako i na koji način će organizovati svoj život.

“Mi nismo mogli izabrati kada i gdje ćemo se roditi, to nam stvoritelj nebesa i zemlje odredio. Nismo mogli birati oblik koji ćemo imati. Nismo mogli roditelje i rodbinu birati. To nam uzvišeni Allah odredi. Ali je svako od nas slobodan da izabere kakvim će načinom životja živjeti. Ko će mu bliski prijatelji biti i ko će mu životni saputnik biti. Na taj način mi u stvari sebi biramo sreću ili nesreću. Svi smo mi opet slobodni I u danima i noćima bajrama da izaberemo sebi kako ćemo organizovati vrijeme. Nudi nam se I jedno I drugo. Nudi nam se I ono u čemu je Allahovo zadovoljstvo I ono u čemu je ipak Allahova srdžba – rekao je Cikotić.

Bajrami su nešto što je univerzalno za vjernike, dakle vezano za muslimane bez obzira gdje se na svijetu nalaze.

“I ono što je interesantno jeste da se u muslimanskim državama u period pred Bajram i u toku Bajrama, posveti se pažnja dekoru gradova, ulica, kuća. Dakle, da se dodatno postavi rasvjeta, da se trgovački centri dodatno ukrase I da se na taj način pripremi kompletan ambijent za doček ta dva termina, oba bajrama. To su dvablagdna za muslimane koji zamjenjuju sve praznike koji su bili u predislamsko doba. Tako da nam je drago što se u poslednje vrijeme pojavljuju I određene ideje kako dekorisati I dom, kako napraviti da unutar naših soba, dječijih pogotovo da se lijepo ispiše BŠMO – naglasio je.

Što se tiče našeg života na ovom svijetu on je prolazan i niko ovdje neće ostati.

“Mi smo samo kao na mostu, prelazimo iz jednog stanja u drugo. Bestjelesni život naše duše, nakon toga je ovaj svijet kada duša živi u našem tijelu, a nakon toga nastavljamo u zagrobnom životu. Opet bestjelesni život naše duše, jer tijelo koje je stvoreno od zemlje ponovo postaje zemlja. E zbog toga je važno ovo da se podjseća svakodnevno, zato I klanjamo 5 puta dnevno namaz , ne jednom nego pet puta, da se sjećamo Allaha I da mu budemo zahvalni na blagodetima koje nam je dao – izjavio je efendija Cikotić.

Doći će neke nove generacije. Efendija smatra kako se svako od nas treba zapitati šta smo ostavili generacijama koje dolaze posle nas.

“Gazi Husrev beg je živ iako je preselio, jer je iza sebe ostavio puno vakufa. I ko god je ostavio Iza sebe trajno doboro on je I dalje živ. Jer čovjek umire kad bude zaboravljen. Ko se od nas sjeća svog pradjjeda, kako mu je ime išta je radio, a da ne idmeo dalje. I mi ćemo biti zaboravljeni, ako ne budemo iza sebe ostavili trajna dobra – izjavio je ef. Cikotić, te dodao:

“Zato je Bajram toliko lijep trenutak, jer predstavlja, kao što osoba koja radi marljivo neki posao raduje se naknadi ili plati koju će dobiti nakon toga. Mi se radujemo Allahovoj nagradi koja slijedi u noći uoči Bajrama i u danima Bajrama kada to istinski osjećamo. Ja molim Allaha uzvišenog da sve nas počasti zdravljem, iskrenošću u vjerovanju i da budemo ustrajni u činjenu dobrih djela – rekao je ef. Cikotić.

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati

BiH

Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja

Published

on

By

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.

Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Posebna pažnja za djecu

Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.

Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.

S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.

Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.

Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.

Socijalno zbrinjavanje

Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.

Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.

U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.

Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.

– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.

Nastavi čitati

BiH

Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?

Published

on

By

U Federaciji BiH i dalje postoje poslodavci koji ne uplaćuju redovno doprinose za penzijsko uposlenicima. To radnicima uzrokuje probleme jer neće imati dovoljno plaćenog staža kod odlaska u penziju. Iz tih razloga ljudi se odlučuju da sebi uplaćuju staž.
– Iznos dobrovoljnog osiguranja u 2025. godini je 359,89 KM, a koji je baziran na prosječnoj plaći iz 2024. godine – kazao nam je Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Osiguranje se regulira u Zavodu PIO sklapanjem ugovora i uplaćuje se mjesečno.
U prošloj godini dobrovoljno osiguranje iznosilo je 329,63 KM.
Dobrovoljno osiguranje može uplaćivati svaka osoba starija od 15 i mlađa od 65 godina života, a koja ima prebivalište u Federaciji BiH i koja se ne nalazi u obaveznom osiguranju. Dakle, koja nije u radnom odnosu.
Staž se počinje računati od trenutka predaje dokumentacije, piše Faktor.
Kod plaćanja staža u poslovnicu Zavoda PIO osoba mora donijeti i ljekarsko uvjerenje, Kvesića smo pitali zašto.
– Zakon kaže da za ostvarivanje prava na dobrovoljno osiguranje treba ispunjavati opću zdravstvenu sposobnost – kazao nam je Kvesić.
Kod uplate dobrovoljnog osiguranja osobi ne treba firma kao posrednik. Osoba se registrira, dobije rješenje o dobrovoljnom osiguranju i taj staž se računa kao penzijski, odnosno, redovni staž.
U Zavodu PIOFBiH rečeno nam je ranije kako se događalo da naši ljudi, a koji su vani, imaju nekih 13 ili 14 godina staža ovdje, sebi plaćaju staž kako bi namirili na 15 godina jer to je minimum koji je potreban da se ode u penziju sa 65 godina života.
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije