Connect with us

BiH

Elmedin Konaković o Izbornom zakonu, državnoj imovini…: Na to nećemo, naravno, pristati!

Published

on

Nakon uspješnog susreta s američkim državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom na marginama sastanka Globalne koalicije za borbu protiv ISIL-a u Rijadu, te značajnih poruka američkih saveznika u kontekstu Bosne i Hercegovine, već za narednu sedmicu ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković najavljuje seriju novih diplomatskih aktivnosti.

Konaković putuje u London, gdje, veli, ima niz važnih razgovora. Potom leti za Berlin, gdje ga 16. juna očekuje zvanični susret s ministricom vanjskih poslova Annalenom Baerbock. Nakon te posjete slijedi i zajednička sjednica Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske 20. juna. Već 22. juna je u zvaničnoj posjeti Sloveniji, gdje će mu domaćin biti kolegica Tanja Fajon

Šef bh. diplomatije to naziva nastavkom jednog dinamičnog procesa u Ministarstvu vanjskih poslova BiH, kojim je, kako tvrdi, reafirmirana BiH na međunarodnoj sceni.

Ratifikacija granice

Upitan o sastanku Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, Konaković je rekao kako očekuje “da otvorimo sve teme”.

 

“Ne očekujem nikakvu senzaciju, da ćemo na toj sjednici riješiti sva otvorena pitanja kojih ima puno. Prije svega pitanje ratifikacije naših granica, potom pitanje naše imovine u Hrvatskoj koja je vlasništvo BiH i njome se moramo ozbiljnije pozabaviti. Očekujem da i Trgovska gora bude predmet našeg dogovora, ili barem inicijalnog razgovora… I niza drugih problema koje naše zemlje mogu rješavati u, čini mi se, drugačijem političkom ozračju. Jer, imamo zaista energiju koja iz BiH pruža ruku. Ne znato što je kukavička, nego baš zato što je hrabra  – da se ovdje naprave neki mostovi. Ali su vrlo jasno ocrtane i neke naše granice”, kaže Konaković u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba.

Smatra “jako dobro što imamo zajedničku sjednicu sa Vladom Hrvatske”, ali stvari posmatra u širem regionalnom kontekstu.

 

“Nadam se da ćemo u dogledno vrijeme isto tako imati sjednicu sa Vladom Srbije, naravno i Crne Gore u vrlo skoro vrijeme.  Kako bi sa našim prvim komšijama, imali razgovore o temama koje nas povezuju, a koje su, prije svega, ekonomske naravi. Vidjeli ste koliko smo jedni drugima u robnoj razmjeni važni. I zato bi bilo važno da politička stabilnost bude riječ koja je prirodna u našoj komunikaciji. Ako nemamo tu političku stabilnost, nemamo potencijal za ekonomski razvoj. To je dobra jasna stvar. Mislim da je dobro da se sastajemo, da ćemo otvoriti neka važna pitanja, neka i riješiti. Ali ja to vidim kao početak novog, boljeg popravljanja odnosa naše dvije zemlje (BiH i Hrvatske, op.a.)”, smatra naš sagovornik.

Pred nama je izazov

Govoreći o jednom od najvažnijih političkih događaja ove sedmice, zasjedanju Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC), Konaković se za portal Radiosarajevo.ba osvrnuo na zahtjeve u pogledu izborne reforme i državne imovine.

To su  – reći će Konaković – jednostavna pitanja.

“BiH ima obvezu reforme izbornog zakonodavstva zbog međunarodnih presuda, zbog diskriminacija koje nigdje u Evropi nisu viđene, zbog činjenice da se pojedini građani BiH ne mogu takmičiti za Predsjedništvo BiH, niti kandidirati. Da Srbin iz Sarajeva, Hrvat i Bošnjak iz RS-a, također, ne mogu. Pred nama je izazov, da budemo hrabri, da izmjenama Ustava i Izbornog zakona riješimo prije svega ta pitanja.  A, naravno, uvažimo i neke druge zahtjeve koje imaju hrvatska i srpska strana, a prije svega građani BiH od nas”, naveo je.

Država je titular

Kad je riječ o državnoj imovini, veli da je “naša pozicija potpuno čista” i jasna.

“Ne želimo ništa što nije primjereno po svjetskim standardima, i prava i politike. Država je titular državne imovine. U Parlamentu se može naći model po kojem bi se to moglo po potrebama davati na upravljanje  nižim nivoima vlasti, uz saglasnost Parlamenta. Očekujemo, isključivo na tom tragu rješenja, nikakva druga koja stvaraju pretpostavke za secesiju nisu uopšte prihvatljiva i na to nećemo, naravno, pristati. Naši stavovi po tim pitanjima su prilično poznati…”, zaključuje Konaković.

Radiosarajevo.ba

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije