Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Erdogan dočekao i grlio čovjeka kojeg je zvao ubicom: Iza svega se krije jednostavan razlog

Published

on

Prijestolonasljednika Saudijske Arabije sinoć je dočekao turski predsjednik Erdogan u svom prvom posjetu nakon ubistva disidentskog novinara Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Erdogan je predvodio bijes međunarodne zajednice zbog ubistva i ostrakizma princa Mohammeda bin Salmana koji je uslijedio. Razmjere njegovog zaokreta i prinčeve nedavne međunarodne rehabilitacije naglasila je počasna garda na konju koja je otpratila kraljevski automobil do predsjedničke palače u Ankari.

Princa su zatim vodili pokraj parade turskih vojnika da bi ga Erdogan dočekao na natkrivenom podiju prije nego što su ušli u palaču na produžene razgovore. U saopštenju objavljenom kasnije navodi se kako su zemlje “snažno naglasile zajedničku odlučnost da započnu novu eru saradnje”.

Posjet je osudila Hatice Cengiz, Khashoggijeva turska zaručnica, koja je upozorila svijet na njegov nestanak kada je nije uspio sresti ispred konzulata 2. oktobra 2018. Ona je za Times rekla da je njegov posjet njenoj zemlji bio “srceparajući za vidjeti” . Rekla je da je princ pretrpio “veliku kaznu” jer je bio u pritvoru u Saudijskoj Arabiji zbog nespremnosti drugih svjetskih lidera da se sastanu s njim, ali sada se to mijenja, piše The Times.

Mohammed, 36, stigao je u Tursku nakon posjete Egiptu i Jordanu, dva druga zapadna saveznika na Bliskom istoku koji su nedavno imali mješovite odnose sa Saudijskom Arabijom. Sljedećeg mjeseca bit će stavljen pečat na prinčevo ponovno prihvatanje u međunarodnoj zajednici lidera – i vjerovatno na odobrenje Zapada za njegovo eventualno nasljeđivanje prijestolja – kada predsjednik Biden prvi put posjeti Saudijsku Arabiju.

Biden će u Jeddahu prisustvovati skupu lidera Vijeća za saradnju u Zaljevu, koje predstavlja šest bogatih zaljevskih država, unatoč predizbornim obećanjima da će Saudijsku Arabiju pretvoriti u pariju. U tim obećanjima, Biden je iskorištavao svjetski šok zbog detalja Khashoggijeva ubistva i rasparčavanja, koji su procurili uz Erdoganov blagoslov iz snimaka koje su napravile bubice turske obavještajne službe u konzulatu.

Donald Trump je gajio bliske odnose s princom, za kojeg zapadne obavještajne agencije vjeruju da je naredio ubici da ušutka Khashoggija (59). Međutim, u protekloj godini Saudijska Arabija se ponovno pojavila kao ključni igrač u nekoliko pitanja koja zabrinjavaju SAD i Tursku. Biden posebno želi da Rijad poveća proizvodnju nafte na niže cijene koje su skočile nakon rata u Ukrajini i zapadnih sankcija na izvoz energije iz Moskve. I Turska je pogođena rastućim cijenama nafte, ali je zahvaćena ekonomskom krizom. Očajnički su joj potrebne zaljevske investicije kako bi se ojačala zaposlenost i nacionalna valuta, a Ujedinjeni Arapski Emirati su već obećali gotovinu.

“Mislim da je posjet isključivo o novcu, novcu, novcu”, rekao je Soner Cagaptay, turski analitičar s Washingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku. “Ovo je značajan posjet jer prati gotovo desetljeće raskida odnosa između Turske i Saudijske Arabije.”

Cagaptay je rekao da Erdoganovo neprijateljstvo prema Saudijskoj Arabiji datira od prije Khashoggijeva ubistva do serije pobuna u Arapskom proljeću diljem Bliskog istoka. Turska, koja je podržavala Muslimansko bratstvo, bila je na suprotnoj strani u nizu sukoba sa Saudijskom Arabijom i UAE, koji su podržavali autokratije poput Egipta i Bahreina.

Razgovori su trajali oko tri sata prije nego što je Erdogan (68) otpratio princa (36) do zračne luke, grleći ga prije nego što je otišao. Uoči putovanja, Saudijska Arabija je ukinula zabranu putovanja u Tursku, što je navodno bio odgovor na pandemiju koronavirusa.

Turska je u aprilu odustala od vlastitog sudskog postupka u odsutnosti protiv odreda koji je izvršio Khashoggijevo ubistvo. Saudijska Arabija je provela vlastiti kazneni progon nekih muškaraca, ali se smatra da oni koji su proglašeni krivima ne služe zatvorsku kaznu.

Biden također želi rekonstituirati tradicionalni savez prozapadnih nacija na Bliskom istoku, koji uključuje Tursku, jedinu članicu NATO-a u regiji; Egipat i Jordan, zbog njihovih diplomatskih odnosa s Izraelom; i zaljevske države, zbog svojih zaliha nafte i blizine Iranu.

Međutim, zbližavanje je razbjesnilo organizacije za ljudska prava i prognaničke grupe na Bliskom istoku čije je dugogodišnje neprijateljstvo prema Saudijskoj Arabiji konačno dobilo svjetsko političko priznanje. Ulicu ispred saudijske ambasade u Washingtonu gradsko vijeće je prošle sedmice, uz podršku kongresmena, preimenovalo u “Jamal Khashoggi Way”.

“Pravda nije zadovoljena. Jamalovo tijelo tek treba biti pronađeno”, rekao je Abdullah Alaoudh, sin klerika zatočenog u Saudijskoj Arabiji po prinčevom nalogu i član osnivača grupe osnovane u znak sjećanja na Khashoggija, Demokratija za arapski svijet sada. Za Cengiz (40), koji još uvijek živi u Istanbulu, promjena u položaju Saudijske Arabije je lična. “Čini se da je Turska sada zatvorila ovaj dosje”, rekla je. “Ovo je neprihvatljivo, ali je nažalost realnost.”

Teško da je moglo postojati živopisnije poniženje koje je jednom svjetskom lideru nanio drugi od puštanja detalja o ubistvu Jamala Khashoggija iz obavještajne agencije predsjednika Erdogana u svijet (piše Richard Spencer).

Svijet je čuo za svaki detalj stravičnog ubistva, od pile za kosti koju je navodno koristio saudijski patolog koji je razrezao tijelo do Khashoggijevih posljednjih riječi. Malo je onih koji su saosjećali s prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, čiji je uspon na podmazani stup kraljevske politike već uzbunio kritičare njegove zemlje.

Erdogan je također bio problematičan prijatelj Zapada, sve više autokratski i pobornik političkog islama. Međutim, divljenje njenoj politici teško da je razlog zašto je Zapad cijenio saudijski odnos.

Razlog je bio nafta – i opći strah da bi bilo kakva zamjena za porodicu al-Saud mogla biti još gora.

Sada, pogođen Covidom, ekonomskom krizom i ratom u Ukrajini, Zapad je odlučio da žudi za starijim izvjesnostima. Iznad svega, treba zamijeniti sankcioniranu rusku naftu, a samo Saudijska Arabija ima ljestvicu rezervi za promjenu tržišne cijene.

I tako je odlučnost uzastopnih predsjednika da “resetiraju” američku politiku na Bliskom istoku i njen odnos s nedemokratskim prijateljima ponovno osujećena.

Za Tursku, problem je još dublji. Erdoganov pomak na kultiviranje predsjednika Putina nikada se nije isplatio u ekonomskom smislu. Sada je turska valuta smanjena u vrijednosti i brzo su joj potrebni petrodolari.

Invazija Rusije učinila je svijet nesigurnijim mjestom za sve. NATO je oživljen, Evropska unija se ponovno potvrđuje, a svijet se ponovno dijeli na dva bloka u stilu hladnog rata.

Turska i Saudijska Arabija znaju na koju stranu moraju stati, a SAD znaju da ih ne mogu odbiti.

Svijet / Zanimljivosti

Teška nesreća u Hrvatskoj: Kombi izletio s ceste, dvoje mrtvih, 25 ozlijeđenih

Published

on

By

Teška prometna nesreća dogodila se noćas u 1:20 sati između Novske i Paklenice, piše Večernji list.

S ceste je sletio kombi s migrantima te je na mjesto nesreće odmah stiglo osam timova hitne pomoći iz Sisačko-moslavačkog i Brodsko-posavskog zavoda za hitnu medicinu.

Od ukupno 27 stradalih osoba, dvije su osobe smrtno stradale na mjestu nesreće, devet je životno ugroženih, a 16 ozlijeđenih.

Naime, pacijenti su raspoređeni po bolnicama Nova Gradiška (11), Sisak (6), Pakrac (7) i Slavonski Brod (1).

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Zastrašujući udar groma na Jadranu: ‘Kao da je vatrena kugla sišla sa neba’

Published

on

By

Tokom nevremena koje je zahvatilo Jadran, jutros je oko 10.30 sati grom udario u bor na Šetalištu kralja Nikole u Baru u Crnoj Gori, kako je objavio Objektiv.rs.

Zapalio se i ormarić za struju, a samo zahvaljujući brzoj reakciji jednog od vlasnika lokalana, plamen je ugašen.

Zaposleni u Gradskom zelenilu su uklonili i otpremili polomljene dijelove stabla kod ugostiteljskog objekta na šetalištu.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Iranski profesor: Stotine hiljada projektila pod zemljom, SAD će biti izbrisane!

Published

on

By

Iranski napad balističkim projektilima bio je masovni udarac za Izrael i Teheran će ga pokoriti ako odluči da uzvrati, rekao je za Sky News iranski akademik, profesor engleske književnosti i orijentalizma na Univerzitetu u Teheranu, Seyed Mohammad Marandi.

Marandi je u intervjuu, koji je izazvao veliku pažnju na društvenim mrežama, kazao da su nagovještaji da je iranski napad bio neuspješan bili samo “želja” Izraela i njegovih saveznika.

“To je bio ogroman udarac za izraelski režim”, rekao je on, te je dodao: “Ako se usude uzvratiti udarac Iranu, sljedeći put ćemo ih pogoditi mnogo jače”.

“Stotine hiljada projektila”

Upitan da li bi iranski režim mogao preživjeti poraz u slučaju dugog, sveopšteg rata, Marandi je ponovio: “Iran neće uzvratiti jače, Iran će uzvratiti mnogo jače”.

“Ovo je bio vrh ledenog brega. Iran neće izgubiti nijedan rat”, rekao je iranski akademik ponoviši kako “nema sumnje” da će Izrael izgubiti.

“Uozbiljite se. Prestanite obmanjivati vlastiti narod. Iran ima bezbroj podzemnih baza sa stotinama hiljada projektila koje su napravljene širom zemlje nakon američke invazije na Irak, kako bi bili spremni za rat sa SAD-om”, istakao je Marandi.

 

Marandi je tokom intervjua Izrael nazvao nekoliko puta “nacističkim režimom”, “režimom aparthejda” i “režimom etno-suprematizma” te je optužio medije poput Sky Newsa da podržavaju izraelsku rasističku politiku o “superiornoj rasi” umjesto da su na strani borbe za ljudska prava i jednakopravnost. Također, iranski profesor je istakao kako Izrael ne smatra državom rekavši da je to samo kolonija.

Na pitanje šta bi bilo ako bi se SAD uključile u sukob, Marandi je odgovorio da bi to bila “glupa pogreška” i da bi Amerikanci bili “izbrisani” sa Arapskog poluostrva.

“Globalna ekonomija bi kolapsirala zbog situacije sa naftnim tržištem. Amerika treba prestati sa svojom arogantnom poltikom”, upozorio je on.

Ko je Seyed Mohammad Marandi?

Profesor Marandi je šef Sjevernoameričkih studija na Univerzitetu u Teheranu gdje predaje englesku književnost i orijentalizam. Bio je i savjetnik za iranske nuklearne pregovore u Beču.

Rođen je u Sjedinjenim Državama 1966. godine, a odrastao je u luksuznom kvartu Daytona, Ohio, 1970-ih, prema PBS-u. Njegov otac je Alireza Marandi koji je bio porodični ljekar vrhovnog vođe Ali Khameneija. Marandi je imao 13 godina kada se njegova porodica vratila u Iran nakon što je njegov otac imenovan za ministra zdravlja.

Zbog toga profesor tako tečno priča engleski i čest je sagovornik zapadnih medija. Veliki je navijač NFL tima Dallas Cowboys.

Inače, Seyed Mohammad Marandi se sa 16 godina pridružio paravojnoj dobrovoljačkoj miliciji Basij da se bori u iransko-iračkom ratu. Povrijeđen je četiri puta, dva usljed hemijskih napada.

N1

Nastavi čitati

Najčitanije