BiH
Etničko čišćenje, čin drugi: Stotine dunuma njiva i šuma oduzeto od Bošnjaka i uknjiženo na Republiku Srpsku!
Piše: AVDO AVDIĆ
Na livadi u selu Branjevo kod Zvornika, 16. jula 1995. godine, strijeljan je Ibro Hasanović. Njegovo je tijelo, potom, bačeno u masovnu grobnicu. Dio njegovih kostiju je kasnije pronađen i ukopan u Potočarima. Iza Ibre je ostao sin Alija i dvojica unuka, sinova njegovog drugog sina Hasana koji je poginuo kao pripadnik Armije RBiH.
Alija Hasanović, sin Ibrin, naslijedio je dio očeve zemlje u blizini Milića. Njivu Grahovište površine 2,2 duluma i 500 kvadrata šume pored njive Hasanovići su godinama posjedovali. Osnovni sud u Vlasenici je 4. avgusta 2017. godine donio Rješenje o nasljedstvu kojim je su dvije navedene parcele pripale Aliji Hasanoviću. I tako je bilo sve do marta 2021. godine.
„Oduzeli su mi i njivu i šumu“, kaže Alija Hasanović za Istraga.ba.
Alija Hasanović nije jedini ostao bez zemlje. Stotine duluma livada i šuma koje su posjedovali Bošnjaci, pobijeni u RS-u ili protjerani iz tog entiteta, uknjiženo je na Republiku Srpsku.
„Njive knjiže na Republiku Srpsku, a šume na Šume Srpske“, ističe Alija Hasanović.
Evo Rješenja Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Banja Luka – područna jedinica Milići.
Samo ovim aktom od 26. februara 2021. godine, po osnovu Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske, oko stotinu parcela je oduzeto od posjednika i uknjiženo na Republiku Srpsku.
„Naveli su da smo mi tu zemlju uzurpirali u nekom Austrougarskom periodu i na osnovu nekog Zakona o uzurpaciji su nas proglasili uzurpatorima zemlje“, navodi Hasanović.
Rješenje RUGIP-a RS se temelji na prethodnom zapisniku njihove Komisije.
„Fizička lica u svojim izjavama“, piše u obrazloženu Rješenja, „ističu da se ne slažu sa nalazom člana Komisije za geodetske poslove kao i sa prijedlogom predstavnika Pravobranilaštva RS i traže da se predmetne parcele upišu na sadašnje posjednike, s obzirom da se ne radi o uzurpaciji na navedenim parcelama“.
Međutim, zahtjevi vlasnika su odbijeni, pa je RUGIP RS sve parcele uknjižio na Republiku Srpsku. Evo i konkretnih dokaza.
Dvadeset i dvije godine nakon što su pripadnici Vojske Republike Srpske na Branjevu strijeljali Ibru Hasanovića, Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS izdala je Posjedovni list u kojem je taksativno navedeno šta je sve ubijeni Hasanović posjedovao na dan smrti.
Posjedovni list iz 2017. godine
Na stranici broj dva je, tako, bilo navedeno da je on bio posjednik dvije parcele Grahovište sa oznakama 1840/1 i 1840/2 (njiva i šuma).
Ibro Hasanović posjedovao je dvije parcele
Ove dvije parcele, četiri godine kasnije, RUGIP oduzima Ibrinom sinu Aliji Hasanoviću koji je imovinu naslijedio od oca. Danas u online bazi e-katastra piše da je vlasnik te dvije nekretnine – Republika Srpska.
Parcele Ibre Hasanovića uknjižene na RS
Katastarska općina Maćesi (Milići). Parcelu broj 1821 decenijama je posjedovao Adem Alić. Imovinu su naslijedili njegovi sinovi Avdija i Nijaz. RUGIP ih 2021. godine proglašava uzurpatorima. Danas četiri i po duluma njive pripadaju Republici Srpskoj.
Parcele Adema Alića uknjižene na RS
Mustafa Ibrić iz Milića je posjedovao parcelu 668. Imovinu su naslijedili njegovi sinovi Husejin i Zahid. Rješenjem iz 2021. godine RUGIP ih proglašava uzurpantima i oduzima imovinu. Dva duluma su uknjižena na Republiku Srpsku.
Parcele Mustafe Ibrića uknjižene na RS
Na fotografiji ispod možete vidjeti samo jedan dio spiska Bošnjaka kojima su vlasti Republike Srpske oduzele imovinu. Sve parcele su uknjižene na Republiku Srpsku. Na Rješenju iz 2021. godine se nalazi preko stotinu parcela samo u katastarskoj opštini Maćesi (Milići).
dio spiska Bošnjaka iz Milića kojima je oduzeta imovina i uknjižena na RS
Četiri duluma i 600 kvadrata površina je parcele 1533 koju je posjedovao i koristio Korkutović Huseina Husnija. RUGIP je Rješenjem iz 2021. godine konstatovao da je to “uzurpirana” parcela. Njiva je oduzeta i uknjižena na Republilku Srpsku.
Jedan od zakona na kojem su vlasti RS temeljile oduzimanje imovine je Zakon o uzurpacijama preuzet iz bivše SFRJ. Ovaj Zakon je na snazi od 1978. godine.
No, vlasti bivše države nisu našle elemenata za oduzimanje navedene imovine koju su koristili Bošnjaci, a koju su vlasti Republike Srpske počele oduzimati i knjižiti na taj entitet, navodi “Istraga.ba”.
BiH
Čitluk u tišini: Dan žalosti zbog tragične pogibije dječaka
U Čitluku je Dan žalosti zbog tragične pogibije dva maloljetna dječaka iz Međugorja.
U Međugorju je u četvrtak došlo do nesreće u kojoj su živote izgubila dva brata u dobi od 9 i 13 godina, a Općina Čitluk proglasila je Dan žalosti u subotu, 4. januara , na dan njihovog posljednjeg ispraćaja.
Dan žalosti obilježit će se spuštanjem zastava na pola koplja na zgradi Općine Čitluk i zgradama javnih ustanova i institucija čiji je osnivač Općina Čitluk.
Danas se na javnim mjestima neće održavati programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera i neće se puštati glazba u ugostiteljskim i drugim javnim objektima. Odlukom o proglašenju Dana žalosti obvezuju se mediji na području općine Čitluk da svoje programske sadržaje prilagode Danu žalosti.
Marin Radišić, načelnik Općine Čitluk i Ivica Jerkić, predsjednik Općinskog vijeća Čitluk, povodom tragičnog događaja uputili su porodici Čilić telegram sućuti.
FENA
BiH
Haris Jašarspahić, za kojim se tragalo od 17. decembra, pronađen mrtav
BiH
Tuga u Zenici: Preminula 17-godišnjakinja nakon saobraćajne nesreće u Lašvi
U saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila jučer dogodila u mjestu Lašva kod Zenice, dvije osobe su teško povrijeđene.
Jedna od njih, 17-godišnja Lana Mujačić, preminula je uprkos naporima ljekarskog tima u Kantonalnoj bolnici Zenica, potvrđeno je medijima.
Lana je, naime, bila suvozačica u automobilu koji je sinoć sletio s ceste. Njena borba za život izazvala je veliku podršku zajednice, koja se mobilisala u prikupljanju krvi.
Inače, iz Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona saopćeno je da se na magistralnom putu M5, u mjestu Lašva kod Zenice, jučer u 18.20 sati dogodila saobraćajna nsreća u kojoj su povrijeđene dvije osobe.
Naime, došlo je do slijetanja sa kolovoza vozila Golf, kojim je upravljao M. M. (31) iz Zenice.
Tom prilikom vozač je lakše povrijeđen, dok je suvozačica maloljetna M. L., također iz Zenice, zadobila teške povrede.
BiH
Dodik: Schmidt je odlučio ljude iz BiH vratiti na granu, interesantno je da EU šuti
“Schmidt je zabranio mišljenje, funkciju koja ljude izdvaja od ostalih živih bića. Schmidt je odlučio da ljude u BiH, ali i u EU vrati na granu. Neće moći. Schmidt u BiH više ništa ne može zabraniti”, rekao je Dodik.
Također, prokomentarisao je da je interesantno da EU šuti.
Podsjetimo, Schmidt je jučer stavio van snage zaključke koji su usvojeni na 16. posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) 24. i 25. decembra.Schmidtovom odlukom se navodi da zaključci na sjednici NSRS-a 24. i 25. decembra 2024. godine krše obaveze Republike Srpske i obaveze iz Aneksa 4 i Aneksa 10 Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.
“Zaključci koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske predstavljaju nepromišljen pokušaj Narodne skupštine Republike Srpske da stvori posebna pravila za konceptualno i pravno negiranje načela Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je temelj za pravni okvir Bosne i Hercegovine. Svako nepoštivanje ovog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i evropsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Dejtonskog mirovnog sporazuma (GFAP) kao temelja multietničke države bez diskriminacije”, naveli su iz OHR-a.
Klix
BiH
Nova pravila za putnike: Od 1. januara prelazak granice EU više neće biti isti
Nova godina donosi brojne promjene, posebno kada su u pitanju putovanja i prelazak granica, kako u Evropskoj uniji, tako i šire. Već od 1. januara 2024. godine, u Šengenskom prostoru počinje s primjenom digitalni granični sistem ulaska i izlaska (EES), dok će se od jula primjenjivati evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS).
Ove mjere imat će značajan utjecaj na sve putnike, posebno one koji dolaze iz trećih zemalja, poput Bosne i Hercegovine, Srbije i ostalih zemalja van EU. Istovremeno, neke popularne turističke destinacije, poput Grčke, Italije i Velike Britanije, uvode nove ili povećavaju postojeće takse za turiste.
Digitalni granični sistem ulaska i izlaska (EES)
Digitalni granični sistem ulaska i izlaska (EES) osmišljen je kako bi poboljšao efikasnost kontrole na vanjskim granicama Šengenskog prostora. Ovaj automatizovani IT sistem zamijeniće postojeći način ručnog pečatiranja pasoša, koji je zastario i nepouzdan. Cilj EES-a je da digitalno evidentira vrijeme i mjesto ulaska i izlaska državljana trećih zemalja kojima je dozvoljen kratkotrajni boravak na području EU.
Sistem će elektronski bilježiti ključne informacije o svakom putniku, uključujući identitet, podatke o putnim ispravama, biometrijske podatke (otisci prstiju i fotografije lica), kao i vrijeme i mjesto ulaska i izlaska.
Putnici koji prekrše pravila boravka biće evidentirani, a njihovi podaci će se čuvati do pet godina, dok će se podaci putnika koji se pridržavaju pravila čuvati tri godine. Ovaj sistem će se primjenjivati u 29 država Šengenskog prostora, uključujući i Hrvatsku. Irska i Kipar nastaviće koristiti tradicionalni način pečatiranja pasoša.
EES će obuhvatiti državljane trećih zemalja kojima je potrebna viza za ulazak u EU, ali i one iz zemalja sa bezviznim režimom, poput građana BiH i Srbije. Osim što će ubrzati prelazak granica, EES ima za cilj suzbijanje prekoračenja boravka, ilegalnih migracija, terorizma i teških krivičnih djela.
Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS)
Šest mjeseci nakon uvođenja EES-a, počet će i primjena ETIAS-a (evropskog sistema putnih informacija i autorizacije). ETIAS će biti obavezan za državljane oko 60 zemalja koje imaju bezvizni režim s EU, uključujući SAD, Kanadu, Australiju, kao i zemlje Balkana. Putnici će morati putem interneta ili mobilne aplikacije popuniti obrazac i platiti prijavu u iznosu od sedam eura. Dozvola će vrijediti tri godine ili do isteka pasoša. Djeca mlađa od 18 i osobe starije od 70 godina, kao i supružnici, registrirani partneri i djeca građana EU ili Šengenskog prostora, biće oslobođeni plačanja. Cilj ETIAS-a je provjera sigurnosnih rizika povezanih s ulaskom putnika, unapređenje sigurnosti granica i ubrzanje procedura.
Viši troškovi za turiste
Pored novih sistema, turistička putovanja u 2024. godini bit će skuplja. Grčka povećava dnevnu turističku taksu s 0,5 na 2 eura van sezone, dok će tokom sezone (april – oktobar) iznositi čak 8 eura po osobi. Posjetioci Venecije će od aprila 2025. plaćati 10 eura određenim danima u sedmici, dok standardna taksa ostaje 5 eura. Velika Britanija, iako van EU, uvodi elektronsko odobrenje za putovanje koje će koštati 11 eura.
Neka od novih pravila zahtijevaju i dodatne pripreme za duži boravak. Primjera radi, u Francuskoj će za dobijanje boravišne dozvole biti potrebno poznavanje jezika. Ove promjene pokazuju da će naredna godina donijeti dodatne izazove, ali i prilike za sve koji planiraju putovanja.
BiH
U teškoj saobraćajnoj nesreći u BiH poginuo 25-godišnji mladić
Na dijelu magistralne ceste M-6.1 u mjestu Rastovača danas, 3. januara došlo do teške saobraćajne nesreće u kojoj je jedna osoba poginula.
Ova informacija potvrđena je za portal Radiosarajevo.ba iz Ministarstva unutrašnjih poslova Zapadnohercegovačkog kantona (MUP ZHK).
Policijska uprava Posušje je prijavu o nezgodi zaprimila oko 4:50 sati, a u nezgodi je sudjelovao vozač automobila P.P. (2000.) iz Posušja koji je upravljao vozilom Passat (bh. registarskih oznaka).
On je podlegao od zadobivenih povreda, dok su uviđaj su uradili službenici Policijske uprave Posušje.
O ovom događaju obaviješten je dežurni tužlilac kantonalnog Tužilaštva Široki Brijeg koji je naredio poduzimanje daljih mjera i radnji kako bi se otkrio uzrok ove teške saobraćajne nesreće.
-
Cazinprije 7 dana
Održan ‘Izbor sportiste grada Cazina za 2024. godinu’: Rukometašica Adelisa Dautović ponijela ovu prestižnu titulu
-
USKprije 7 dana
(VIDEO) Mještani ključkog naselja Velagići u šoku: Ovakve tragične događaje na pamte ni najstariji
-
USKprije 7 dana
Pojedina naselja u USK još uvijek bez električne energije i snabdijevanja pitkom vodom
-
BiHprije 6 dana
Vukanović: Dodik je spakovao Nešiću, ako Zeljković propjeva i Stevandić bi bio na KCUS-u
-
BiHprije 7 dana
Nenad Nešić prebačen na KCUS, izgleda da mu se stanje pogoršalo
-
BiHprije 6 dana
Šta sve posjeduje Nenad Nešić: “Sve sam kupio regularno, bez kredita”
You must be logged in to post a comment Login