Connect with us

Sukob u Ukrajini

Evropski embargo na rusku naftu: Šta podrazumijeva i da li je odluka donesena pod pritiskom

Published

on

Članice Evropske unije u ponedjeljak navečer su postigle dogovor o embargu na većinu uvoza ruske nafte. Ovo je epilog višesatnih razgovora na samitu u Briselu, a nekon nekoliko sedmica rasprave o ovoj temi.

Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel pozdravio je sporazum kao “izvanredno postignuće” nakon što je u ponedjeljak navečer objavio na Twitteru da će sankcije odmah utjecati na 75 posto uvoza ruske nafte, “smanjujući ogroman izvor finansiranja njene ratne mašinerije”.

Ursula von der Leyen, predsjednica Evropske komisije, rekla je da će zabrana “efektivno smanjiti oko 90% uvoza nafte iz Rusije u EU do kraja godine” jer su se Njemačka i Poljska obavezale da će se odreći isporuka putem naftovoda za njihovu teritoriju.

Michel je dodao da paket uključuje i uklanjanje iz SWIFT sistema najveće ruske banke Sberbank kao i zabranu emitovanja programa na području EU za još tri ruska državna emitera. Također tu su i dalje sankcije protiv “pojedinaca odgovornih za ratne zločine u Ukrajini”.

Plan ni za Orbana “nije loše rješenje”

Von der Leyen je nazvala sporazum o šestom paketu sankcija “važnim korakom naprijed” i rekla da je EU dogovorila masovno ulaganje u obnovljive izvore energije kako bi kompenzirala diverzifikaciju od ruske nafte.

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell je poručio da je veoma značajna odluka da se osakati Putinova ratna mašina.

“Naše jedinstvo je naša snaga”, napisao je na Twitteru.

Na samitu u Briselu čelnici EU pokušavali su da pronađu način da umire mađarskog premijera Viktora Orbana koji je sedmicama kočio dogovor o najnovijim sankcijama Putinovoj ratnoj mašini.

Prema kompromisnom planu o kojem se raspravljalo na samitu, ruska nafta transportovana naftovodom Druzhba iz sovjetskog doba za Mađarsku, Češku Republiku i Slovačku bila bi izuzeta od embarga Evropske unije.

Na konferenciji za novinare u ponedeljak navečer, Michel je priznao da se govori o nedostatku evropskog jedinstva.

“Mislim da je više nego ikada važno da pokažemo da smo u stanju da budemo jaki, da smo u stanju da budemo čvrsti, da smo su u stanju da budu čvrsti kako bi odbranili naše vrijednosti i naše interese”, izjavio je.

Evropska unija je bila u zastoju skoro četiri sedmice s uvođenjem novog seta sankcija nakon što je Von der Leyen predložila potpunu zabranu ruske nafte do kraja godine.

Glavni kočničar mađarski premijer Viktor Orban je uoči jučerašnjeg samita rekao da “rješenje za naftovod nije loše”, ali je insistirao da su njegovoj zemlji potrebne garancije da bi mogla dobiti naftu iz drugih izvora ako dođe do “nesreće” na naftovodu Druzhba, koji prolazi kroz ratom razorenu Ukrajinu. Orban je napao Evropsku komisiju zbog, kako je rekao, “neodgovornog ponašanja” i okrivio je za stvaranje “teške situacije”.

Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je ranije da je uvjeren da postoji dobro rješenje za naftni embargo. Njemačka se, zajedno s Poljskom, obavezala da će postupno izbaciti rusku naftu do kraja godine. Zvaničnici bliski razgovorima kažu da odluka ove dvije velike ekonomije da se odreknu nafte iz sjevernog kraka naftovoda Druzhba znači da će embargo EU na naftu pokriti 93% ruske isporuke nafte do kraja godine.

Još uvijek nema krajnjeg datuma izuzeća za južni dio Druzhbe, koji pokriva Mađarsku, Slovačku i Češku, zemlje bez izlaza na more koje uveliko zavise od ruske nafte.

Da li je odluka donesena prebrzo i pod pritiskom?

Italija, baltičke države, Nizozemska, Belgija i druge zemlje koje uvoze naftu na tankerima imale su prvobitne rezerve u pogledu izuzeća za naftu za naftovode koje bi dalo prednost onim zemljama koje mogu da nastave da uvoze jeftiniju rusku naftu. No, postojala je sve veća spremnost da se prihvati neravnoteža na unutrašnjem tržištu EU kako bi se osigurao sporazum o sankcijama.

Osim sankcija, očekuje se da će lideri EU odobriti devet milijardi eura hitne pomoći Ukrajini, iako još nema odluke o tome da li će sredstva biti krediti s niskom kamatom ili nepovratni grantovi.

Neki lideri EU već govore o sedmoj rundi sankcija Rusiji usmjerenih na gas iako neki tvrde da je EU prebrzo donijela odluku za embargo na naftu i da su moguće velike posljedice.

“Razgovarali smo o nafti pod pritiskom (Baltika i Poljske)… Pod pritiskom ovog rata možda smo prerano poduzeli neke korake i sada se suočavamo s posljedicama”, rekao je visoki diplomata EU, prenosi Guardian.

klix

Sukob u Ukrajini

Lavrov direktno zaprijetio Zapadu: Napadnete li Rusiju nećete se sakriti ni preko Atlantika

Published

on

By

Ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov, upozorio je NATO da će Rusija odgovoriti na svaku agresivnu akciju Alijanse odgovarajućim mjerama.

“Naši protivnici ne bi trebali biti u zabludi. U slučaju agresivnih postupaka NATO-a ili njegovih članica protiv naše zemlje, poduzet ćemo adekvatne mjere u skladu sa suverenim pravom Rusije na samoodbranu, koristeći sve dostupne mjere za osiguranje naše sigurnosti, kao što je predviđeno Poveljem UN-a. Nikome neće biti omogućeno da se sakrije preko Atlantskog okeana ili Lamanša,” izjavio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.

Lavrov je istakao da Moskva ne može ignorisati činjenicu da NATO otvoreno pokazuje neprijateljski stav prema Rusiji. Podsjetio je da Alijansa Rusiju označava kao “najznačajniju i najdirektniju prijetnju sigurnosti”, dok njeni lideri neprestano izjavljuju da bi Rusija mogla napasti neku od članica NATO-a u narednim godinama.

Pritom je upozorio da se militarizacija Evrope ubrzava, a NATO snage tokom vježbi uvježbavaju ofanzivne operacije protiv Rusije. “Ukoliko Kijev počne koristiti zapadno oružje dugog dometa za napade na duboko rusku teritoriju, to će značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO-a već otvoreno ratuju protiv Rusije, više ne skrivajući prisustvo ‘plaćenika’, ‘dobrovoljaca’, instruktora i drugih osoba ‘pod lažnim zastavama’,” naglasio je Lavrov.

Lavrov je također naglasio da je antiruska politika SAD-a zasnovana na unutrašnjem konsenzusu. “Antiruska i rusofobna orijentacija američke politike ima dvopartijsku podršku. Ukrajina se smatra ključnim elementom hibridnog rata protiv Rusije,” komentarisao je Lavrov, osvrćući se na budućnost odnosa dviju zemalja u kontekstu američkih predsjedničkih izbora.

Na kraju, Lavrov je izjavio da je Rusija spremna za ravnopravan dijalog sa SAD-om, ali pod jednim uvjetom. “Naš stav, kako ga je formulirao predsjednik Putin, jasan je. Spremni smo na ravnopravan dijalog ukoliko američka strana pokaže ozbiljne namjere da pregovara pošteno, uz priznavanje ruskih nacionalnih interesa i principa reciprociteta,” zaključio je ruski ministar vanjskih poslova, naglasivši važnost diplomatskih kontakata između dvije nuklearne sile.

Klix

Continue Reading

Sukob u Ukrajini

Srbin poginuo u Ukrajini: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla!”

Published

on

By

STRAHINJA Bjelica (30), Beograđanin koji se u Ukrajini dobrovoljno borio na strani ruskih snaga, poginuo je nedavno na ratištu, piše Blic. Mladić je rodbini često slao fotografije i snimke s ratišta. “Došli smo braniti Kosovo, ali u Ukrajini”, rekao je Strahinja na jednoj od snimki.

“Vidi bande. Idemo, radimo. Ljudi ne žele sjediti kući u miru, oni žele ići u rat”, govori 30-godišnjak u nastavku videa dok snima trojicu muškaraca u vojnoj opremi kako hodaju ispred njega.

Na drugoj snimci Beograđanin govori: “Braćo moja, kakva sam ja beba u kacigi. Kad odem tamo, kad me snajperist nacilja u glavu, napravit ću takvu facu i bit će mu žao pucati. Samo će me ozlijediti u nogu.”

Otac poginulog Srbina: Ponosan sam na tebe, sine, dao si život u borbi protiv sotone

Poslije Strahinjine smrti, njegova obitelj je objavila fotografije koje im je slao te na kojima pozira s ostalim vojnicima. Na društvenim mrežama se oglasio njegov otac Gavrilo.

“Neka ti je laka zemlja ratniče moj, neka te anđeli čuvaju kada nismo znali mi. Voli te tata”, napisao je otac u objavi na Fejsu gdje je podijelio Strahinjinu sliku.

Osim toga, njegov otac je ostavio komentar ispod jedne objave na TikToku: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla. Kao što si mi i rekao da će mi biti ponos što ćeš da se boriš protiv fašista za slobodu i krst časni. Voli te otac!” napisao je.

U Srbiji je kazneno djelo sudjelovanje u ratu u stranoj državi

U Beogradu je nakon početka ruske invazije na Ukrajinu održana sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Na njoj se govorilo i o sudjelovanju građana Srbije u ratu.

Vlast je tada rekla da će svi građani koji se ne pridržavaju zakona biti sankcionirani, a od 2014. je sudjelovanje u ratu u stranoj državi u Srbiji kazneno djelo za koje je propisana kazna zatvora do 10 godina.

Preko 300 građana Srbije otišlo se boriti na strani Rusa, prema podacima Veleposlanstva Ukrajine iz prosinca 2018.

 

Continue Reading

Sukob u Ukrajini

VIDEO Putin na poklon dobio Kur'an, pogledajte šta je s njim napravio

Published

on

By

Ruski predsjednik Vladimir Putin u srijedu je neočekivano posjetio većinski muslimansku regiju Čečenije, što je bio njegov prvi posjet tom području u 13 godina.

Posjet je izazvao veliku pažnju, pogotovo nakon što se pojavio video koji prikazuje Putina kako s poštovanjem ljubi poklonjeni Kur'an i drži ga blizu srca.

Prema međunarodnim novinskim agencijama, čečenski čelnik Ramzan Kadirov po dolasku je Putinu poželio toplu dobrodošlicu. Dvojica čelnika razgovarala su o bilateralnim odnosima s naglaskom na jačanju vojnih, trgovinskih i gospodarskih veza.

Ovaj je Putinov prvi posjet Čečeniji od 2011. Odnosi između dviju regija izuzetno su jaki, a Kadirov često spominje Putina kao bliskog prijatelja u medijskim interakcijama.

Tijekom posjeta, Putin je u pratnji Kadirova i velikog muftije Čečenije boravio u džamiji Isa Proroka u glavnom gradu Groznom.

U džamiji je ruskom predsjedniku uručeno rijetko izdanje Kur'ana, koje je poljubio iz poštovanja i držao na prsima.

Veliki muftija Čečenije također je recitirao stih iz sure Al-Anfal i osigurao njegov prijevod na ruski za Putina.

Continue Reading

Najčitanije