Connect with us

USK

Federalni revizori u ZZO USK: Sve je sumnjivo! Direktorske plaće, zapošljavanja, službena putovanja, regres, jubilarne nagrade

Published

on

Zavod zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona dobio je čak 27 preporuka federalnih revizora za popravljanje stanja u Izvještaju o finansijskoj reviziji za 2022. godinu. Revizori su ukazali na nepravilnosti kod zapošljavanja, direktorske plaće, isplate regresa, dnevnica kod službenih putovanja, dodjele jubilarnih nagrada…

Skrenuli su pažnju da je ranije Federalna uprava policije po naredbi privremeno oduzela dokumentaciju koja se odnosi na ortopedska pomagala, a po naredbi Općinskog suda u Bihaću od 14.10.2022. godine.

Federalni revizori su ukazali kako je na određeno vrijeme u Zavod zdravstvenog osiguranja USK primljeno sedam zaposlenika po osnovu Uredbe o postupku prijema u radni odnos koju je donijela Vlada Unsko-sanskog kantona, bez javnog oglašavanja, a što nije u skladu sa Zakonom o radu.

Osvrnuli su se na isplatu regresa.

– Naknade za regres za godišnji odmor i vjerske praznike u iznosu od 61.517 KM isplaćene su iznad zakonski propisanog neoporezivog iznosa na koji su obračunati i isplaćeni puni porezi i doprinosi. S obzirom na to da se Zavod finansira najvećim dijelom iz uplate doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, isplata naknada u navedenim iznosima nije primjerena – navode federalni revizori.

Pojašnjavaju kako je regres isplaćen odlukom direktora za 2022. godinu, a utvrđen je u visini prosječne neto plaće isplaćene u FBiH.

– U periodu isplate visina neoporezivog dijela regresa iznosila je 519 KM, dok je na preostali iznos od 519 KM po zaposleniku obračunat i plaćen pripadajući porez i doprinosi. S obzirom na to da se Zavod finansira najvećim dijelom iz uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje, nije primjereno ni opravdano vršiti isplate regresa u neto iznosu koji je dva puta veći od zakonski utvrđenog neoporezivog iznosa i na tako utvrđene iznose obračunavati i plaćati pripadajući porez i doprinose – stoji u Finansijskom izvještaju ZZO USK za 2022. godinu.

Kada je riječ o plaćama u Zavodu, najveća neto plaća isplaćena iznosila je 4.020 KM, najniža 963 KM, dok je prosječna 2.011 KM.

– Uvidom u obračune plaća i naknada za mart, septembar i decembar 2022. godine konstatovano je da je ugovorom o radu direktora od 31.12.2021. godine, zaključenim sa Upravnim odborom, utvrđeno uvećanje plaće direktoru u iznosu 20 posto od osnovne plaće.

Napominjemo da ugovorom nije precizirano po kojem osnovu je ugovoreno ovo uvećanje plaće. Shodno tome, konstatovano je da uvećanje, obračun i isplata plaće direktoru u ukupnom neto iznosu od 6.185 KM nije vršeno u skladu sa članom 15. Zakona o plaćama i naknadama – ukazuju federalni revozori.

Od 1.10.2021. godine za v. d. direktora imenovan je Jasmin Husetić, koji je 16.12.2021. godine imenovan za direktora Zavoda. Odlukom od 20.12.2022. godine za vršioca dužnosti direktorice imenovana je Mirza Tatarević na period od tri mjeseca.

Revizori su se osvrnuli i na radno vrijeme uposlenika u Zavodu.

– Uvidom u evidencije o radnom vremenu koje su obuhvaćene uzorkom (mart, septembar i decembar 2022. godine) utvrđeno je da je kod svih zaposlenika iskazano identično vrijeme početka i kraja radnog vremena od 7:00 do 15:00, kao i vrijeme korištenja pauze od 10:00 do 10:30 sati. S obzirom na to da je kod svih zaposlenika iskazano identično vrijeme početka i kraja radnog vremena, kao i korištenja pauze, nismo se uvjerili u vjerodostojnost sačinjenih evidencija o provedenom vremenu na radnom mjestu – navodi se, između ostalog, u revizorskom izvještaju.

Jubilarne nagrade u Zavodu isplaćene su u ukupnom iznosu od 43.000 KM, od čega je neoporezivi dio u iznosu od 26.987 KM iskazan na poziciji naknada zaposlenim, dok je oporezivi dio u iznosu od 16.013 KM iskazan na poziciji bruto plaća i naknada plaća, na koje su plaćeni pripadajući porez i doprinosi.

Jubilarne nagrade utvrđene su Pravilnikom o plaćama i naknadama kojim je definisano da Zavod može nagraditi radnike povodom vjerskih, nacionalnih i državnih praznika, ostvarenih ušteda, racionalizacija, inovacija, rezultata rada i drugih rješenja koja unaprjeđuju rad, a odluku o visini i načinu određivanja nagrade donosi direktor.

– Direktor je u aprilu 2022. godine donio Odluku kojom je povodom nastupajućeg Bajrama za sve zaposlenike utvrđena naknada u visini od 500 KM. U periodu isplate visina neoporezivog dijela naknade iznosila je 313,80 KM dok je na preostali iznos od 186,20 KM po zaposleniku obračunat i plaćen pripadajući porez i doprinosi. Budući da se Zavod finansira najvećim dijelom iz uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje, nije primjereno ni opravdano vršiti isplate naknada u neto iznosu koji je veći od zakonski utvrđenog neoporezivog iznosa i na tako utvrđene iznose obračunavati i plaćati pripadajući porez i doprinose – stoji u revizorskom izvještaju.

Dotakli su se i dnevnica za službena putovanja.

– Obračun i isplata dnevnica za službena putovanja u zemlji za zaposlenike, izvršena je na način da se visina neoporezivog djela naknade (25 KM po dnevnici) isplaćivala iz blagajne, dok je na preostali iznos razlike do visine 10 posto prosječne plaće u FBiH po dnevnici obračunat i plaćen pripadajući porez i doprinosi. Prema prezentovanoj dokumentaciji ukupna visina oporezivog djela naknade za službeno putovanje u zemlji u 2022. godini iznosila je 2.493 KM neto.

Nije primjereno ni opravdano vršiti isplate naknada u neto iznosu koji je veći od zakonski utvrđenog neoporezivog iznosa i na tako utvrđene iznose obračunavati i plaćati pripadajući porez i doprinose s obzirom na to da se Zavod najvećim dijelom finansira iz uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje – navode revizori.

– Skrećemo pažnju na to da je Federalna uprava policije po Naredbi za privremeno oduzimanje dokumentacije i donošenje Odluke o osiguranju i čuvanju, koju je 14.10.2022. godine donio Općinski sud u Bihaću, privremeno oduzela dokumentaciju koja se odnosi na ortopedska pomagala (javni pozivi sa ugovorima za ortopedska pomagala, analitičke kartice dobavljača, sve ulazne račune sa popratnom dokumentacijom, rješenja o imenovanjima komisija za ocjenu funkcionalnosti ortopedskih pomagala, izvještaje o radu komisije, kao i sve izvještaje Odjeljenja za kontrolu kao i popratnu dokumentaciju vezanu za izvršene kontrole ortopedskih pomagala i slično) za period od 1.1.2016. godine do 30.6.2022. godine – stoji u Izvještaju o finansijskoj reviziji.

Federalni revizori su utvrdili da kontrolori pri Zavodu ne rade svoj posao.

– Obavljenom revizijom konstatovano je da kontrolori ili druge ovlaštene osobe za obavljanje kontrole nisu kontrolisali propisivanja lijekova od ovlaštenih doktora u domovima zdravlja, iako su bili obavezni u skladu s Odlukom o listi lijekova. Osim toga, obračun rizika potrošnje lijekova izdatih na recept nije primijenjen, što nije u skladu sa ugovorima zaključenim sa zdravstvenim ustanovama. Sredstva za finansiranje lijekova priznata su u visini stvarne potrošnje lijekova na recept, u skladu s Odlukom Upravnog odbora. Skrećemo pažnju da Odluka Upravnog odbora nije u skladu sa ugovorima zaključenim između Zavoda i zdravstvenih ustanova – navodi se.

Skupština Unsko-sanskog kantona nije usvojila Finansijski plan Zavoda u propisanom roku, a rokovi za njegovo sačinjavanje propisani Zakonom o budžetima u FBiH nisu ispoštovani. Naime, Zavod nije blagovremeno sačinio i nadležnim institucijama dostavio Finansijski plan na razmatranje i usvajanje jer je nadležno ministarstvo tek 10.12.2021. dostavilo Smjernice za izradu Programa zdravstvene zaštite za USK za 2022, a 28.12.2021. saglasnost na Program zdravstvene zaštite o pružanju zdravstvenih usluga iz obaveznog zdravstvenog osiguranja za 2022, koji je osnova za određivanje pripadajućeg iznosa sredstava koja se doznačavaju zdravstvenim ustanovama na području USK.

Također, planiranje rashoda po osnovu međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju nije izvršeno prema kontnom planu koji je dio Pravilnika o knjigovodstvu budžeta u FBiH.

USK

Porezna inspekcija za dan izrekla 15.500 KM kazni na području USK

Published

on

By

Iz Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine su saopćili da su jučer izvršili 288 nadzora u privrednim subjektima iz djelatnosti ugostiteljstva, trgovine, privređivanja igara na sreću, građevinarstva, pekarstva i drugih uslužnih djelatnosti. Kako su naveli, nadzori su izvršeni u popodnevnim i noćnim satima, a tom prilikom su zatekli 463 prijavljena radnika i 34 neprijavljena radnika. Osim toga, jedan porezni obveznik nije imao odobrenje za rad, jedan porezni obveznik nije imao instaliran fiskalni uređaj dok 68 poreznih obveznika nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja.

Zbog utvrđenih nepravilnosti – angažiranja neprijavljenih radnika, neevidentiranja prometa preko fiskalnog uređaja i nepostojanja instaliranog fiskalnog uređaja zapečaćena su 23 objekta i izdato je 138 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 270.200 KM.

Na području Unsko-sanskog kantona izvršeno je 16 kontrola, u kojima je zatečeno 25 prijavljenih radnika i jedan neprijavljeni radnik te tri porezna obveznika koji nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćen je jedan objekt i izdato je 10 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 15.500 KM.

U jednom slučaju u Kantonu Sarajevo je nadzor završen uz asistenciju kantonalnog ministarstva unutrašnjih poslova. Inače je na području Kantona Sarajevo izvršeno 77 kontrola, u kojima je zatečeno 105 prijavljenih radnika i sedam neprijavljenih radnika, jedan porezni obveznik koji nije imao odobrenje za rad nadležnog organa, jedan obveznik koji nije imao instaliran fiskalni uređaj i osam poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja.

Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćeno je šest objekata i izdato je 27 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 43.000 KM.U Tuzlanskom kantonu izvršeno je 40 kontrola, u kojima je zatečeno 77 prijavljenih radnika i sedam neprijavljenih radnika te 15 poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćeno je pet objekata i izdato je 28 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 64.050 KM.

U Zeničko-dobojskom kantonu izvršene su 32 kontrole, u kojima su zatečena 52 prijavljena radnika i dva neprijavljena radnika te 11 poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćena su dva objekta i izdato je 13 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 17.150 KM.

Na području Hercegovačko-neretvanskog kantona izvršeno je 40 kontrola, u kojima je zatečeno 88 prijavljenih radnika i pet neprijavljenih radnika te pet poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćena su četiri objekta i izdato je 12 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 20.600 KM.

U Srednjobosanskom kantonu izvršeno je 35 kontrola, u kojima je zatečeno 45 prijavljenih radnika, osam neprijavljenih radnika i 18 obveznika koji nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćena su dva objekata i izdato je 26 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 71.700 KM.

U Zapadno-hercegovačkom kantonu izvršeno je 15 kontrola, u kojima je zatečeno 19 prijavljenih radnika i jedan neprijavljeni radnik te četiri porezna obveznika koji nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćen je jedan objekt i izdato je pet prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 12.500 KM.

U Kantonu 10 izvršeno je 16 kontrola, u kojima je zatečeno 17 prijavljenih radnika i jedan neprijavljeni radnik. Zbog utvrđenih nepravilnosti izdato je pet prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 5.200 KM.

Na području Posavskog kantona izvršeno je osam kontrola, u kojima je zatečeno 14 prijavljenih radnika i jedan neprijavljeni radnik te dva porezna obveznika koji nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti jedan objekt je zapečaćen i izdato je šest prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 12.000 KM.

Na području Bosansko-podrinjskog kantona izvršeno je osam kontrola, u kojima je zatečen 21 prijavljeni radnik i jedan neprijavljeni radnik te dva porezna obveznika koji nisu evidentirali promet preko fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti izdato je šest prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 8.500 KM.

Nastavi čitati

USK

Bišćanka Maja Džafić proglašena najboljom nastavnicom u BiH

Published

on

By

Maja Džafić, nastavnica historije u Osnovnoj školi Gornje Prekounje-Ripač u Bihaću, osvojila je nagradu za najbolju inovativnu praksu i proglašena najboljim nastavnikom u Bosni i Hercegovini. Ovo prestižno priznanje dodijelio joj je Centar za obrazovne inicijative Step by Step.

Tim povodom ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona Denis Osmankić  uputio je čestitku i izrazio ponos zbog tog značajnog postignuća.

“Ponosni smo na naše prosvjetne radnike. Ljudi poput Maje Džafić, koji svojim trudom i kreativnim radom čine nastavni proces inspirativnim, zaslužuju iskreno poštovanje i podršku.

Unaprijed se radujem prilici da sarađujemo sa najboljom nastavnicom u BiH i njenu inovativnu nastavu donesemo u škole našeg i drugih kantona”, izjavio je ministar Osmankić.

Ovo priznanje je još jedan pokazatelj važnosti inovativnih pristupa u obrazovanju i njihove uloge u podizanju kvaliteta nastave, poručio je ministar Osmankić.

FENA
Nastavi čitati

USK

Pekara u Sanskom Mostu prodaje kruh za marku

Published

on

By

Građani su svjedoci neprestanog divljanja cijena u cijeloj Bosni i Hercegovini, poskupljenja su česta, a prije izvjesnog vremena došlo je do novog povećanja cijena pekarskih proizvoda.

Zbog toga je neobična i hvale vrijedna vijest da je pekara “Ganić” u Sanskom Mostu uradila potpuno suprotno, te odlučila da cijene vlastitih proizvoda pojeftini.

Kako je za Nezavisne potvrdio Kasim Ganić, koji se skupa s bratom već punih 13 godina u selu Donji Kamengrad, udaljenom desetak kilometara od Sanskog Mosta, bavi ovim poslom, cijena njihovog rezanog kruha od 350 grama u trgovinama košta samo jednu marku, dok, recimo, cijena kruha od 550 grama iznosi 1,5 marku, što je osjetno niže u odnosu na cijene u drugim pekarama.

Ganić kaže kako se na ovaj potez odlučio prije tri mjeseca iz razloga što je došlo do pojeftinjenja cijena brašna i dodaje kako će njihove cijene i u narednom periodu ostati na istom nivou, te da će to trajati sve do trenutka dok brašno drastično ne poskupi.

Pekarski proizvodi Ganića mogu se pronaći u lokalnim trgovinama, a vlasnik ove sanske pekare kaže kako se u svemu rukovodio i socijalnim stanjem u kojem se danas nalazi veliki broj naših građana.

Kako nam je potvrdio, ekonomska računica postoji i s ovako formiranom cijenom, te od prodaje svojih proizvoda uspijevaju platiti sve režije i troškove, a nešto i zaraditi. Potez ove pekare naišao je na izuzetan odjek i pohvale na društvenim mrežama, a sigurno je da će na ovakav način privući i dobiti nove mušterije.

Nastavi čitati

USK

Fikret Kauković, jedan od komandira specijalne jedinice “Hamza” o akciji “Munja 93” i “Oganj” (VIDEO)

Published

on

By

Fikret Kauković, jedan od komandira specijalne jedinice “Hamza”, govorio je za televiziju Igman o ključnim operacijama koje su ostale zabilježene u historiji Bosne i Hercegovine.

Kauković je govorio operacijama “Munja 93” i “Oganj”.

Kroz ove akcije, specijalna jedinica “Hamza” ostavila je neizbrisiv trag u borbi za slobodu i suverenitet Bosne i Hercegovine.

Nastavi čitati

USK

Poruka u Bihaću izazvala pažnju: Ne kradi drva, bit ćeš ubijen

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ozimice 1 jutros je osvanula neobična poruka, koja je izazvala pažnju, kako mještana, tako i korisnika društvenih mreža.

Naime, jedan od vlasnika drva za ogrjev odlučio je odlučio ostaviti “prijeteću” poruku, koji glasi: “Ne kradi drva, bit ćeš ubijen.”

Iako je ovakva poruka nasmijala mnoge, očigledno je da u naselju Ozimice 1 postoji ozbiljan problem s krađama drva, koja su od esencijalne važnosti za grijanje u zimskim mjesecima.

Ovim neobičnim upozorenjem, očito je želja da se odvrate potencijalni kradljivci, koji su se, prema riječima mještana, učestalo pojavljivali u naselju.

 

IZVOR

Nastavi čitati

USK

Bosanski Petrovac i nakon 3 mjeseca od izbora nema konstituisano Vijeće

Published

on

By

U kratko vrijeme, Bosanski Petrovac ponovo je u fokusu javnosti. Od izbora načelnika, nedavnih snježnih padavina koje su paralizovale život stanovnika do političkih igara, zbog čega Bosanski Petrovac i nakon tri mjeseca od održanih izbora nema konstituisano Općinsko vijeće.

Bez imenovanog rukovodstva vijeća, općina se našla u financijskoj blokadi.

“Nerad općinskog vijeća može utjecati na razvoj ove lokalne zajednice. Imamo nacrt prostornog plana koji nije usvojen, ali trebamo doći što brže do rješenja da u prijedlogu usvojimo prostorni plan koji je jako bitan za naše investitore”, rekao je Mahmut Jukić, načelnik Opštine Bosanski Petrovac (SDA)

Iako je SDA osvojila najviše mandata, čiji je kadar i načelnik, sama nije u mogućnosti formirati vlast, zbog čega joj je potrebna podrška ostalih, u ovom slučaju vijećnika SNSD-a, drugog najjačeg političkog subjekta ili koalicije „Za bolji Bos. Petrovac“.

“Imam osjećaj da se više postavljaju uvjeti da ne dođe do formiranja Općinskog vijeća i nije to rješenje. Nije to više politika, ne znam kako nazvati ovo stanje”, dodao je Jukić.

Matematika kaže, da i sa jednim vijećnikom iz koalicije SDA nije u mogućnosti imati većinu. Sa ostalim nema slaganja. Teško će to biti ostvarivo, nakon što je tokom izborne kampanje kulminiralo verbalnim, ali i fizičkim sukobima među nekim od današnjih aktera. Koalicija „Za bolji Bos. Petrovac“ jeste za pregovore, ali…

“Na njima je taj teret, mi im nećemo praviti problem. Ukoliko ipak smatraju da ne mogu bez koalicije ‘Za bolji Bosanski Petrovac’, a onda će zbog samih građana za koje se toliko kunu ispuniti ove uslove i idemo raditi”, rekao je Haris Mešić, ovlašteni predstavnik Koalicije “Za bolji Bosanski Petrovac”

S druge strane, najjasniji su u SNSD-u. Imali su kontakte sa SDA i neformalne susrete sa strankama koje su ušle u vijeće, ali nisu spremni preuzeti učešće u formiranju većine koja bi potom izabrala rukovodstvo vijeća.

“Nećemo blokirati niti vršiti bilo kakve opstrukcije prema radu samog organa, ali da mi kao politička partija nećemo biti dio većine i to smo jasno naznačili predstavnicima SDA, ali i javnosti”, ukazuje Nemanja Davidović, predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a u Bosankom Petrovcu

No, glavnog krivca vide i u Centralnoj izbornoj komisiji BiH koja je svojim odlukama obesmislila volju birača, ističu iz SNSD-a. Podsjetimo, Bosanski Petrovac našao se u žiži javnosti nakon što je u ovoj općini ponovljeno brojanje glasova. Poslije novog brojanja, CIK je proglasio Mahmuta Jukića pobjednikom izbora. Stanovnici ove općine razočarani političkom situacijom.

Povodom politčke krize, održana je i konferencija za medije koju je sazvao načelnik Općine sa svojim saradnicima. Prema njihovim riječima, poziv su dobili i ostali vijećnici, koji se nisu pojavili. Na press konferenciji su bili i građani koji su izrazili nezadovoljstvo političkom situacijom. Jedno je sigurno, građani su postali taoci političkih igara koje traju od oktobra i za sada im se ne vidi kraj, piše BHRT.ba.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije