Connect with us

BiH

Golgota porodice Gudić: Kako pravosuđe Hrvatske oslobađa optuženike za ratne zločine (FOTO)

Published

on

Brojni mediji u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini prenijeli su ovih dana agencijsku vijest da je bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Marko Radić na zagrebačkom Županijskom sudu 17. marta nepravosnažno oslobođen optužbe za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima iz redova Armije Republike BiH, odnosno za ubistvo pripadnika Armije RBiH i studenta Mašinskog fakulteta u Sarajevu Bajre Gudića iz maja 1993. godine nedaleko od Gornjeg Vakufa.

Zločin bez kazne

Prema optužnici, pripadnici HVO-a su za vrijeme oružanog sukoba sa jedinicama Armije BiH, krajem maja 1993. na području Gornjeg Vakufa, zarobili su dvojicu pripadnika Armije BiH, Rešada Karahodžića i Bajru Gudića, a potonjeg je hicima u glavu i leđa ubio suvozač HVO-ovog kombija kojim su prevožena dvojica zarobljenika.

 

“Presude se donose na temelju dokaza, a ovdje nema dokaza iz kojih bi bez ikakve sumnje proizlazilo da je Radić počinitelj”, reći će Tamara Pleše, sutkinja Županijskog suda Zagreb.

Iza ovih nekoliko rečenica agencijske vijesti krije se tridesetogodišnja agonija porodice Gudić i događaj koji je, budući se desio u vrijeme primirja, imao ulogu u zaoštravanju sukoba HVO-a i Armije RBiH kod Gornjeg Vakufa. U njega će se u “međunarodnom oružanom sukobu” naknadno uključiti i regularne snage Hrvatske vojske (HV).

 

Jedan “strašni ratni zločin”, kako ga je nazvala i sutkinja Pleše, ostao je tako bez kazne. Mada će sutkinja Pleše pak dodati i “da se sud ne može složiti s konstatacijom da za ratni ili bilo koji drugi zločin odgovara bilo tko”, porodica Gudić smatra da je zagrebački sud dozvolio da pravi ubica ostane na slobodi! Onaj koji je i bijegom u Republiku Hrvatsku pokušao da se sakrije od odgovornosti za zločin počinjen tri decenije ranije.

 

Zaustavljanje na punktu

Sve se dešava dva mjeseca uoči 30. godišnjice mučkog ubistva Bajre Gudića.

 

“Dana 31. maja 1993. godine moj brat Bajro Gudić i njegov prijatelj Rešad Karahodžić oko 14.30 sati uputili su se kobijem iz Gornjeg Vakufa prema selu Svilići. Na lokalitetu sela Dobrošin, ispred katoličke crkve, na punktu su zaustavljeni od strane pripadnika HVO-a. Pripadnici HVO-a zatražili su dokumenta i pretresli obojicu, kao i samo vozilo. Tokom pretresa Bajro i Rešad su maltretirani, grubo se prema njima ponašalo, vrijeđali su ih i psovali. Zarobljeni su na koncu kao pripadnici Armije RBiH od strane više vojnika HVO-a. Konkretna imena pripadnika koji su ih zarobili su: Marijan Milić i Marko Radić zvani Macaro. Marko Radić Macaro je bio taj koji je naredio vojnicima da utjeraju Rešada i Bajru u stražnji dio kombija i da ih voze u Prozor/Ramu. Rešad je bez pogovora ušao u kombi, a Bajro se protivio oduzimanju ključeva vozila”, govorio za portal Radiosarajevo.ba Bajrin mlađi brat Osman, koji je i pratio proces u Zagrebu.

Marko Radić zvani Macaro je, pojašnjava Osman, tada zajedno s ostalim vojnicima HVO-a “silom nasrnuo na Bajru”, repetirao pušku i prijetio “da će ga ubiti”…

Nakon što su Bajru silom utjerali u kombi Milić je sjeo na mjesto vozača, a Radić na suvozačko, te “uperio pušku u stražnji dio kombija gdje su bili Rešad i Bajro”.

“Krenuli su starim makadamskim putem iz mjesta Dobrošin prema Prozoru/Rami koji se sa glavnim magistralnim putem između Gornjeg Vakufa i Prozora/Rame spaja na lokalitetu Ljubavna stijena. Na tom lokalitetu se vozilo zaustavilo. Bajro je otvorio klizna vrata kombija i pokušao pobjeći. Tada Radić rafalno puca iz automatske puške u Bajru, pogađa ga u dio vrata i glave, te mučki i zvjerski ubija. Radić je potom istjerao i Rešada iz kombija, prislonio ga na vozilo i u grudi mu uperio automatsku pušku. Međutim, dali su se u bijeg jer je u tom momentu iz pravca Prozor-Gornji Vakuf dolazila kolona automobila”, govori brat ubijenog, koji iznova proživljava teške dane zbog nepravde.

Foto: Privatni album: Marko Radić

Svjedočili i Bošnjaci i Hrvati

Prema Osmanovim riječima, zaustavljanje i zarobljavanje Bajre i Rešada vidjeli su iz vozila osobe koje su se kretale u i iz pravca Gornjeg Vakufa, kao i ljudi koji su se tu zatekli.

“Građani Gornjeg Vakufa, kako Bošnjaci tako i Hrvati, su svjedočili i izjavili u samom postupku pred organima Republike Hrvatske da imaju neposredna saznanja da je Bajru ubio ratni zločinac Marko Radić zvani Macaro”, kaže nam Osman Gudić.

U tom pravcu ide i činjenica da je dan poslije zločina, 01. juna 1993. godine, zapovjednik brigade “Ante Starčević” Zrinko Tokić izdao zapovijed broj 1-5/1-652/93 kojom zapovijeda Vojnoj policiji da privedu Marka Radića zvanog Macaro, “da se od istog uzme izjava i da se zadrži u zatvoru”.

“Možda je važno pomenuti da Milić i Radić zarobljenike nisu povezli prema Gornjem Vakufu, gdje je bilo komandno mjesto jedinice kojoj su pripadali, u, dakle, mnogo bliže mjesto, već prema Prozoru. I iz toga proizilaze loše namjere Radić Marka koji je već prilikom zarobljavanja prijetio Bajri ubistvom”, podsjeća Osman.

 

Istraga u Travniku

Porodica Gudić godinama je tražila od institucija BiH da riješe ovaj slučaj. Kantonalno tužilaštvo Travnik je zaista donijelo Naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenog Marka Radića zvanog Macaro kojem se na teret tada stavljalo izvršenje krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Međutim, Radić se već tada sklonio u Hrvatsku. Danas, naime, živi u mjestu Gradec, nedaleko od Vrbovca, u Zagrebačkog županiji.

Sporna praksa

Porodica Gudić je uvjerena da se u susjednu zemlju sklonio kako bi, zloupotrebljavajući dvojno državljanstvo, izbjegao odgovornost za ratne zločine.

“Zbog toga se od istog nije mogao pribaviti iskaz u smislu dovršenja istrage, pa je 2016. Kantonalno tužilaštvo Travnik uputilo Zamolnicu za ustupanje krivičnog gonjenja Republici Hrvatskoj. Prethodno smo mi porodica ubijenog kao oštećeni dali saglasnost da se kompletan predmet ustupi na procesuiranje Republici Hrvatskoj, odnosno krivično gonjenje Marka Radića, vjerujući u pravosudne organe Republike Hrvatske, da će obezbijediti pravično suđenje i osuditi osumnjičenog ratnog zločinca”, govori nam Gudić.

Nažalost, praksa hrvatskih sudova u sličnim slučajevima pokazala se problematičnom.

Primjerice upravo je Županijski sud u Zagrebu preinačio 2018. presudu s 21 na 12 i pol godina zatvora, i to za još jednog Marka Radića, ali onog mostarskog, zvanog Maka, kojeg je Sud BiH proglasio krivim zbog ratnih zločina počinjenih nad Bošnjacima u Mostaru. Radića će dvije godine kasnije, 2020. ubiti njegov saborac Josip Cvitanović Cviki.

Zašto nije saslušan očevidac?!

“Županijski sud je u ovom našem slučaju objavio oslobađajuću presudu i ratnom zločincu umjesto zatvora omogućio da boravi na slobodi u Hrvatskoj, zemlji Europske unije! To je bilo pristrasno vođenje krivičnog postupka, postupak u kojem su rasprave apsurdno kratko trajale, nikakvog realnog izvođenja relevantnih dokaza nije bilo. Sudsko vijeće na čelu sa sutkinjom Pleše čak nije omogućilo neposredno saslušanje na glavnoj raspravi očevica zločina, svjedoka Rešada Karahodžića, nego je je donijelo odluku da se tek zadrži na čitanju iskaza svih saslušanih svjedoka, uključujući i Rešada Karahodžića”, ogorčen je Gudić.

Ročišta su u nekoliko navrata otkazivana, a porodica ubijenog je o tome obavještavana samo pola sata ranije, iako bi su suđenje putovali iz BiH! Stekli su utisak da ih se namjero izlaže stresu, pokušava umoriti, podvrgnuti dodatnom trošenju vremena i sredstava, a “sve u cilju odustanka od daljeg krivičnog gonjenja počinioca ratnog zločina”.

“Mi kao porodica ubijenog izražavamo žaljenje postupanjem pravosudnih organa Republike Hrvatske i duboko smo povrijeđeni postupanjem zemlje članice Europske unije. Također se nadamo da će u daljem toku krivičnog gonjenja omogućiti pravično suđenje i osuditi osumnjičenog Marka Radića zvani Macaro za počinjenje ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika”, poručio je Osman Gudić.

Porodica Gudić poručuje da neće odustati od borbe za istinu i pravdu, u ime ubijenog brata, ali i roditelja, Fahrije i Zinete, koji ne dočekaše pravdu za nevino ubijeno prvo dijete.

Radiosarajevo.ba

BiH

Krivična prijava protiv igumana Luke: “Poruka da će mrtve u šehidskom mezarju pokrstiti”

Published

on

By

Bošnjački odbornici u Skupštini općine Srebrenica, bošnjačka udruženja koja djeluju u ovom gradu, te mještani Kragljivoda potpisnici su krivične prijave protiv igumana manastira Karno Srebrenica Luke Babića, koju su danas predali Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
U krivičnoj prijavi je navedeno da je “uz pomoć njemu poznatih suizvršilaca organizirao, bez prethodne saglasnosti, potajno i protivpravno upao u muslimansko mezarje u selu Kragljivode kod Srebrenice 19. januara ove godine. U njemu je, pored nišana, postavio krstove.”
Sve je, kako stoji u krivičnoj prijavi, uradio “u namjeri da izazove vjersku i nacionalnu netrpeljivost i da uznemiri lokalno stanovištvo”, piše Stav.
Dalje se navodi i da se time “poslala poruka većinskom muslimanskom stanovništvu Kragljivoda da ukopani u mezarju nemaju ni mrtvi svoj mir i da će vjerski službenik druge vjere mrtve pokrstiti”.
Postavljanje krstova u šehidskom mezarju u naselju Kragljivode, kod Srebrenice, porodice žrtava vide kao sramotan čin koji predstavlja duboku povredu dostojanstva šehida ukopanih na ovom mezarju. Građani Mjesne zajednice Osatica obratili su se nadležnima u Općini Srebrenica, Policijskoj stanici Srebrenica i na adresu EUFOR ALTEA/LOT Bratunac sa zahtjevom za zaštitu osnovnih ljudskih prava, a zbog, kako navode, uznemiravanja. Samo dan poslije, krstovi su uklonjeni iz šehidskog mezarja. Navodno ih je uklonio mještanin Srbin, dok iguman Luka optužuje “islamske fanatike” da su ih ukrali.
Na Facebook stranici Manastira Karno 20. januara uz fotografije sa šehidskog mezarja Kragljivode, na kojima se vidi iguman Luka i Srbi koji nose i postavljaju krstove ispisane su poruke koje niti jednog trenutka ne pozivaju na suživot i međusobno uvažavanje, već naprotiv, šire mržnju i vrijeđaju Bošnjake.
“Na Bogojavljenje na srpskom groblju srodnici streljanih Srba vratili ukradena spomen obeležja mučenicima ubijenim zbog srpskog imena i vjere pravoslavne u Prvom ratu, koji su islamski fanatici ukrali i na njihovim kostima podigli mezarje.
Parastos je služio Arhimandrit Luka s vernim narodom i dostojno prekadio vinom i tamjanom mošti Mučenika. Krv ovih Mučenika vapi na Nebo već dugo. Na Bogojavljenje Bog se javi i Pravda se projavi. Vinovnici sramnog čina krađe spomen obeležja i džamijanja srpskih kostiju još se usuđuju da nas nazivaju ‘nečastivima”, a upravo njihova reakcija je bila kao đavo kad vidi ČASNI KRST. BOG SE JAVI VAISTINU SE JAVI !!!”
Nastavi čitati

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati

BiH

Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja

Published

on

By

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.

Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Posebna pažnja za djecu

Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.

Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.

S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.

Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.

Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.

Socijalno zbrinjavanje

Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.

Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.

U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.

Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.

– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije