Connect with us

BiH

Granica BiH na istoku: Srbija predlaže razmjenu državne teritorije kako bi prikrila dugovanja

Published

on

Nakon što je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović ponovno fokus javnosti stavio na pitanje razgraničenja BiH i Srbije, donosimo pregled događanja u vezi sa demarkacijom dvije države.

Iz kabineta Bećirovića saopćeno je da Predsjedništvo BiH treba razmatrati i izvještaj Državne komisije za granicu BiH sa prijedlogom konkretnih zaključaka.

Vijeće ministara i Državna komisija za granicu BiH trebali bi Predsjedništvu dostaviti Izvještaj o dosadašnjim pregovorima u vezi sa razgraničenjem BiH i Srbije te prijedlog mjera sa ciljem intenziviranja aktivnosti kako bi se mogao zaključiti ugovor o državnoj granici.

Granični sporovi BiH i Srbije u suštini se svode na probleme razgraničenja na rijeci Drini.

Advertisement

Srbija je ranije tražila “korekciju” granične linije koji podrazumijevaju uzajamnu “razmjenu teritorije” kako bi se državne granice bolje prilagodile potrebama lokalnog stanovništva.

Granične linije moguće je podvrgnuti korekciji, ali najviše do 200 metara od linija na kartama.

Ono što je Srbija tražila, jeste da se takva linija povuče na četiri tačke državne granice BiH, kod hidroelektrana Zvornik i Bajina Bašta, dakle koritom rijeke Drine, selo Šrpci u općini Rudo, željeznička pruga Beograd – Bar u dužini od 12 kilometara kroz teritoriji BiH, sela Međurečje i Sastavci između općina Pribroj (Srbija) i Rudo (BiH).

Radi se o ukupnoj površini od 45 kvadratnih kilometara.

Advertisement

U bh. zakonodavstvu ne postoji termin “razmjena teritorija” što znači da bi se procedura za takvo nešto sastojala od zaključivanja međunarodnih sporazuma.

Opasnosti i mogućnosti

Rijeka Drina vodeni je resurs BiH i Srbije graničnom linijom koja bi išla sredinom te rijeke, a budući da hidrocentrale koriste i kopnene i vodene resurse obje države, korist od njih trenutno ima isključivo Srbija.

Veliki problem za Srbiju jeste i plaćanje naknada za potopljeno zemljište u bh. općinama/gradovima Bratunac, Srebrenica, Višegrad, Rogatica i Zvornik.

Advertisement

Po predratnim sporazumima, Elektroprivreda Srbije je dužna plaćati naknade tim općinama na godišnjem nivou što do sada predstavlja dug u visini od nekoliko milijardi KM.

Prema nekim procjenama, općina Višegrad godišnje bi trebala dobiti oko minimalno 500.000 KM od Srbije, Srebrenica 350.000 KM, Rogatica 150.000 KM, a Zvornik čak 1,2 miliona KM.

Vlasti u Srbiji to ne plaćaju niti žele da se o tome priča već dominantno insistiraju na famoznoj “razmjeni” teritorije upravo kako bi izbjegli plaćanje naknada sa kamatama.

Mandat Državne komisije za granicu BiH

Advertisement

Komisija za granicu BiH djeluje pri Ministarstvu civilnih poslova BiH. Mandat njenih članova je tri godine, a oni su posljednji put imenovani 2020. godine. Odluku o imenovanju članova komisije donosi Vijeće ministara.

U slučaju Srbije, posljednja sjednica diplomatske komisije dvije države održana je 2010. godine.

Svi članovi države komisije žele razgovarati o granicama, ali je pitanje granice sa Srbijom osim ekonomskim obojeno i političkim spektrom boja koje BiH žele markirati kako njima odgovara.

Iz komisije su pisali inicijative i pisma namjere, a to je jedino rezultiralo dolaskom delegacije srbijanske komisije u Sarajevo kada se trebala odrediti tromeđna tačka granice Srbije, Crne Gore i BiH.

Advertisement

No, postoji zapisnik, iako ga niko ne prezentira javnosti gdje je srbijanska strana priznala granice po principu zatečenog stanja na dan uzajamnog priznanja BiH i Savezne Republike Jugoslavije iz zaključaka Badinterove komisije.

Badinterova komisija je osnovana Konferencijom o bivšoj Jugoslaviji u Hagu 1991. godine. Njena arbitraža ima snagu međunarodne presude.

Na osmoj sjednici Međudržavne diplomatske komisije za državnu granicu između bivše Savezne Republike Jugoslavije i BiH održanoj u Banjoj Luci 24. maja 2002. godine su se usaglasili principi za eventualnu primjenu principa “kilometar za kilometar”.

Ono što bi državne komisije dalje trebale uraditi, jeste formirati stručne grupe koje će ići na teren i raditi demarkaciju.

Advertisement

Šta je navedeno u prijedlogu Ugovora o državnoj granici

Ugovor koji se nalazi na portalu Ekonsultacije državnih institucija, a koji bi trebale potpisati BiH i Srbija ističe kako su se dvije države kao ugovorne strane dogovorile o vertikalno zamišljenoj ravni koja odvaja površnu zemlje, zračni prostor i prostor ispod zemlje.

Posebno je istaknuto pitanje državne granice na plovnoj rijeci Savi, gdje se državna granica proseže linijom najvećih dubina, ali rijeka Drina nije posebno izdvojena.

Dvije države bi potpisale i da neće dozvoliti bilo kakvu gradnju u širini od dva metra sa obje strane granične linije, osim onih koji već postoje i onih oko kojih se postigne dogovor.

Advertisement

Podsjetimo da je sa principa “kilometar za kilometar”, predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predložio 2017. godine rješenje za razmjenu teritorije po principu “metar za metar”.

Demarkacija stoljetnih namjera

Pitanje konačnog utvrđivanja državne granice Bosne i Hercegovine i Srbije izazovno je u mnogim dimenzijama. Naime, osim što bi Srbija našoj zemlji morala platiti stotine miliona KM zbog korištenja hidropotencijala rijeke Drine koji je teritorijalna voda BiH, politička dimenzija se ipak nameće kao dominantna.

Srbijansko vodstvo i vladajuća struktura u bh. entitetu Republika Srpska nužno nemaju interesa u tome da im rijeka Drina bude granica zbog velikonacionalnih snova o megadržavi našeg istočnog susjeda, piše Klix.

Advertisement

Osim toga, to bi bila još jedna potvrda RS-u da nije država i da samo Parlament BiH i državno Predsjedništvo mogu odlučivati o granicama.

Time pitanje demarkacije državnih granica predstavlja kompleksnu temu koju bez postojanja volje da se završi sa snovima o BiH kakvom je vide političke snage koje često negiraju njeno postojanje nije moguće lako riješiti, kao ni bez zauzimanja čvrstog državničkog stava o tome da se BiH nema namjeru odreći novca koji joj Srbija duguje.

BiH

Mijatović: Dijele letke po Banjoj Luci, traže podršku za Dodika. Ovo nema veze sa RS, nego sa odbranom njegove gu*ice

Published

on

By

Potpredsjednik Vlade FBiH i ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović komentirao je histeriju koju pravi Milorad Dodik zbog presude koja će mu pred Sudom BiH biti izrečena u srijedu.

On je objavio kako se u Banjoj Luci danas dijele letci sa pozivom da se podrži Milorad Dodik.

“Nažalost ništa novo, ništa što nismo gledali svaki put kada samozvanom lideru nestaje tlo pod nogama. Ne treba elaborirati da sve ovo nema veze ni sa srpskim narodom niti sa entitetom Republika Srpska, ovo je odbrana lično guzice Milorada Dodika i njegove ekipe”, napisao je Mijatović na Facebooku.

Advertisement

On navodi kako bi više volio da se čeka presuda za decenijski kriminal, ali da to za sada izostaje.

“Visoki predstavnik je pokazao kukavičluk i nije smijenio istoga, već je ‘prljav’ posao prepustio BiH pravosuđu ali ok.

Pritisak na Sud BiH vrše i Dodik i njegovi, ali i ‘patriote’ iz Sarajeva. Zapravo svim nacionalistima je ovo sjajno došlo da dodatno učvrste svoje pozicije kod građana koji su nažalost skloni samo navijanju za ‘svoje'”, naveo je Mijatović.

Advertisement

On kaže da će Dodik jedino nakon presude uložiti žalbu.

“Jedino što će Milorad Dodik uraditi nakon presude jeste da će uložiti žalbu, naravno priredit će Dodik neki igrokaz, ali sve nebulozne priče o novom ratu idu iz usta onih koji zapravo to priželjkuju.

Advertisement

Sad će veliki Srbi reći da želim Dodika u zatvoru, a veliki Bošnjaci kako po BIA nalogu lažno smirujem kako bi ponovo Srbi uhvatili Bošnjake na spavanju. Jedostavna poruke je i za jedne i druge, vi ste bolesni i ne zaslužujete ovu zemlju”, ističe Mijatović te dodaje:

“Vaši mozgovi su bolesni i dalje živite u 90-im, a godina je 2025. Što prije shvatite da vaše lidere boli uho za vama, prije ćemo početi da živimo kao ljudi.

Do tada jedni na proteste i glumite živi štit za vašeg lidera, drugi obavezno spavajte sa jednim otvorenim okom kako kažu vaši lideri. Nakon srijede ide četvrtak, a Bosna i Hercegovina ide dalje”, zaključio je Mijatović.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Broćeta: Nećemo sjediti skrštenih ruku, Srbi iz FBiH dolaze u Banju Luku

Published

on

By

Delegat u Domu naroda FBiH Goran Broćeta najavio je da će Srbi iz BiH biti na mitingu ispred NSRS u Banjoj Luci na koji poziva Milorad Dodik.

Skup će početi u utorak, a trajat će i srijedu kada će se pred Sudom BiH izreći presuda u procesu protiv Dodika.

 

“Srbi iz Federacije BiH prisustvovat će narodnom mitingu u Banjoj Luci u utorak, 25. februara, jer neće sjediti skrštenih ruku dok se provodi politički progon predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika”, rekao je Broćeta Srni.

Advertisement

 

“Svaka nedaća koja se nadvije nad Republiku Srpsku pogađa i nas. Iako smo van njenih granica, ne smijemo zaboraviti da su naši najmiliji dali živote za RS”, poručio je Broćeta.

 

 

Advertisement

On je naveo da Srbi iz Drvara, Glamoča, Grahova i Petrovca znaju koliko su sloboda i pravda skupo plaćene.

 

“Od povratka do danas, predsjednik Dodik i rukovodstvo Republike Srpske bili su uz nas, podržavali nas i razumjeli naše probleme. Zato nećemo biti nijemi posmatrači dešavanja već ćemo doći da pružimo podršku”, rekao je Broćeta.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Muškarac u Žepču pucao na supružnike i njihovog sina pa u šumi počinio samoubistvo

Published

on

By

Osumnjičeni za pucnjavu i ranjavanje tri člana porodice u mjestu Komšići kod Žepča, pronađen je mrtav, nedaleko od mjesta događaja u šumi, potvrdio je portparol Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona Samir Valentić.

Pucnjava, u kojoj je osumnjičeni A. A. (1960) iz automatske puške Kalašnjikov ranio tri člana jedne porodice – oca i supruga B. J. (rođenog 1965.), majku i suprugu S. J. (1970) te sina B. J. (1988), dogodila se oko 11:40 sati u tom žepačkom naselju.

“Svi povrijeđeni su prevezeni u Kantonalnu bolnicu Zenica, gdje su im konstatirane teške tjelesne povreda, dok je osumnjičeni A. A. pronađen mrtav u šumi. Sumnja se da je počinio samoubistvo”, kazao je Valentić.

Uviđaj će obaviti pripadnici Sektora kriminalističke policije MUP-a Zeničko-dobojskog kantona, a o svemu je obaviješten dežurni Kantonalni tužilac ZDK-a. U toku istrage tražit će se motivi za ovu pucnjavu.

FENA

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

‘Neću ići i ne moram’: Milorad Dodik neće prisustvovati izricanju presude u Sudu Bosne i Hercegovine

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik potvrdio je da neće doći na izricanje presude u Sud Bosne i Hercegovine, koje je zakazano za 26. februar u predmetu koji se vodi protiv njega i v.d. direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića.
Spekulacije o tome da Dodik neće prisustvovati izricanju presude pojavile su se i ranije s obzirom na to da je njegov advokat Goran Bubić ostavio tu opciju vrlo otvorenom. Dodik je sada potvrdio da se neće pojaviti.”Donio sam odluku. Neću ići i ne moram. Niko ne traži da moram ići”, rekao je Dodik.

On je također pozvao svoje pristalice, koji su više od godinu dolazili pred Sud BiH u toku njegovog suđenja, da u srijedu ne idu u Sarajevo, kako su navikli. Umjesto toga, poziva ih u Banju Luku na dvodnevni miting koji organizuje povodom ovog sudskog procesa.

Dodik inače pokušava ovaj proces predstaviti kao napad na entitet, šta više na srpski narod. Na taj način se od svojih djela pokušava sakriti iza građana, a u tome mu umnogome pomažu brojni mediji koji su pod njegovom uređivačkom palicom i koji svakodnevno manipulišu i dezavuišu stanovnike o samom suđenju.

On je također najavio brojne korake u slučaju osuđujuće presude, što je indirektna prijetnja Bosni i Hercegovini, kao i pritisak na sudsko vijeće koje donosi odluku. Više puta je najavio “radikalne” mjere, vraćanje na izvorni Dejton, izlazak iz Dejtonskog sporazuma i u konačnici najavio je sporazum sa Srbijom o konfederaciji.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Stanivuković o pozivu Dodika: Mi gledamo u naš Beograd, pitat ćemo maticu Srbiju

Published

on

By

Draško Stanivuković, predsjednik Partije demokratskog progresa potvrdio je večeras da mu je stigao poziv za sastanak od predsjednika bh. entiteta RS, Milorada Dodika.

“Dobili smo poziv, informisani smo o tome, upućen je meni kao predsjedniku PDP-a. Prisjetimo se i da sam prije tri dana dobio poziv i kao gradonačelnik. Odazvao sam se u Vladu jer smatram da su razgovor i dijalog uvijek put da nešto čujete, možda neke nove informacije, neka nova saznanja, da čujete i neke stavove koje možda i ne dijelite. I da došao sam u zgradu Vlade na poziv predsjednika. Ovaj poziv shvatam kao predsjednik jedne političke organizacije, a to je jedan drugi poziv. S obzirom da je poziv uslijedio prije sat, dva, tri , moja dužnost kao predsjednika stranke je da obavim konsultacije sa svim svojim saradnicima i Predsjedništvom PDP-a, ali i šire konsultacije u okviru opozicionog bloka. Na bazi tih konsultacija mi ćemo donijeti odluku šta je najbolje i za RS, i naravno šta je najbolje i za događaje koji predstoje”, kazao je Stanivuković.

“Zaista jesmo zabrinuti, period je veoma neizvjestan, izazovan i narednim dani mogu da determinišu mnoge događaje i dane koji su pred nama da odrede zaista pravce našeg naroda i nacije na ovim prostorima. Zato to shvatamo ozbiljno. Čak u ovim danima sam imao i imam intenzivno komunikaciju sa našom maticom Srbijom, jer je veoma važan stav Srbije po svim ovim pitanjima. Mi gledamo u naš Beograd, gledamo u zvanične stavove Srbije koja je na kraju potpisnica i garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, tako da i ti stavovi i pogledi su nam važni”, dodao je predsjednik PDP-a.

“Bez obzira koliko se politički razlikovali, ali ima tema gdje prosto moramo biti kao jedno i jedinstveni. Tako da ću kao predsjednik PDP-a obaviti konsultacije unutra samog PDP-a, unutar opozicionog bloka, ali i držati intenzivne kontakte i komunikaciju sa maticom Srbijom vjerujući da je u ovom trenutku najbolje da bude opšti nacionalni konsenzus, svesrpski konsenzus, svih Srba u RS, Srbiji, šta bude konsenzus vega toga ja ću biti samo jedan u nizu patriota koji će da takav stav i poštuje i zauzme. Shodno tome, dajte vrijeme da danas i sutra obavimo više razgovora na upravo više nivao, lokalni, republički, pa i nivo matice naše i da pokušamo pronaći najbolji odgovor gdje jasno kažemo da mir i stabilnost nema alternativu. Uzavrela glava i vruća glava, mislim ne mogu da budu nešto što će dati prioritet. Ili kao što imate onu poslovicu koja divno kaže da “Srcu ne smije biti mjesto u glavi”. Politika i procesi nisu jedan dan, iako taj jedan dan može djelovati kao konačan, ipak poslije tog dana svane. Moramo gledati šta slijedi iza toga i nakon toga, 10 i 20 godina koji su pred nama. I neki ljudi kojima se danas sude, prije 20 godina su pravili greške prema nekim ljudima kojima se tada sudilo, ali to ne može biti alibi da danas ja kažem, neko je pravio greške, pa evo idem i ja da pravim. Institucije moramo čuvati, svaku. Ona institucija koja se zove mjesna zajednica Gornja i Donja Piskavica, ni nju ne damo! Ni tu nadležnost da prenesu”, zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

BiH

Dodik: Zatražit ćemo od Srbije da uđemo u konfederalni odnos. Granice se znaju, oko toga se ne mora više ratovati

Published

on

By

Milorad Dodik ne prestaje radikalizirati situaciju uoči izricanja presude u proces protiv njega, koje je zakazano za srijedu.

Dodik je dao intervju za Blic TV u kojem je govorio o svemu, a najavio je da će tražiti da se entitet RS spoji sa Srbijom.

Prvo je rekao da će čekati nekoliko mjeseci a onda proglasiti da je Dejtonski sporazum propao. Po njemu to znači vraćanje na ‘nezavisnu RS’.

Advertisement

On je naveo da će na sjednici Narodne skupštine Srpske, na čijem je dnevnom redu zaštita Ustava, tražiti da se situacija i politički sistem prilagode Ustavu BiH.

“Mi znamo da je to nemoguće uraditi jednokratno, već ćemo ostaviti par mjeseci, a ako to ne budu željeli, onda ćemo proglasiti da je propao dejtonski proces, koji se svakako propao, jer politička i institucionalna praksa nije ustavna”, rekao je Dodik.

Ako BiH nije dejtonska, kaže Dodik, onda ‘ćemo mi tražiti ono što smo unijeli u BiH, a to je nezavisna Republika Srpska’.

Advertisement

“Možda neće trebati ni referendum. Zatražit ćemo od Srbije da uđemo u federalni-konfederalni odnos, monetarnu uniju. Granice su i sada slobodne, a umjesto na Drini bit će entitetske granice. Niko neće zabraniti muslimanima da putuju, da prolaze”, rekao je Dodik.

On je ukazao da su ‘međuentitetske granice u Dejtonu’ uspostavljene da ne mora više da se ratuje, te dodao da proces ide ka tome da će jednog dana osvanuti priča – ili ima BiH ili nema.

“BiH nema ako mi ne učestvujemo u institucijama. Nema je ako mi donesemo odluku neke druge vrste. Mi smatramo da BiH isključivo može biti kapacitirana u skladu sa Ustavom. U suprotnom, mi smo protiv te BiH, a kada to kažem onda me optužuju za secesiju”, rekao je Dodik.

Advertisement
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije