BiH
Granica BiH na istoku: Srbija predlaže razmjenu državne teritorije kako bi prikrila dugovanja
Nakon što je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović ponovno fokus javnosti stavio na pitanje razgraničenja BiH i Srbije, donosimo pregled događanja u vezi sa demarkacijom dvije države.
Iz kabineta Bećirovića saopćeno je da Predsjedništvo BiH treba razmatrati i izvještaj Državne komisije za granicu BiH sa prijedlogom konkretnih zaključaka.
Vijeće ministara i Državna komisija za granicu BiH trebali bi Predsjedništvu dostaviti Izvještaj o dosadašnjim pregovorima u vezi sa razgraničenjem BiH i Srbije te prijedlog mjera sa ciljem intenziviranja aktivnosti kako bi se mogao zaključiti ugovor o državnoj granici.
Granični sporovi BiH i Srbije u suštini se svode na probleme razgraničenja na rijeci Drini.
Srbija je ranije tražila “korekciju” granične linije koji podrazumijevaju uzajamnu “razmjenu teritorije” kako bi se državne granice bolje prilagodile potrebama lokalnog stanovništva.
Granične linije moguće je podvrgnuti korekciji, ali najviše do 200 metara od linija na kartama.
Ono što je Srbija tražila, jeste da se takva linija povuče na četiri tačke državne granice BiH, kod hidroelektrana Zvornik i Bajina Bašta, dakle koritom rijeke Drine, selo Šrpci u općini Rudo, željeznička pruga Beograd – Bar u dužini od 12 kilometara kroz teritoriji BiH, sela Međurečje i Sastavci između općina Pribroj (Srbija) i Rudo (BiH).
Radi se o ukupnoj površini od 45 kvadratnih kilometara.
U bh. zakonodavstvu ne postoji termin “razmjena teritorija” što znači da bi se procedura za takvo nešto sastojala od zaključivanja međunarodnih sporazuma.
Opasnosti i mogućnosti
Rijeka Drina vodeni je resurs BiH i Srbije graničnom linijom koja bi išla sredinom te rijeke, a budući da hidrocentrale koriste i kopnene i vodene resurse obje države, korist od njih trenutno ima isključivo Srbija.
Veliki problem za Srbiju jeste i plaćanje naknada za potopljeno zemljište u bh. općinama/gradovima Bratunac, Srebrenica, Višegrad, Rogatica i Zvornik.
Po predratnim sporazumima, Elektroprivreda Srbije je dužna plaćati naknade tim općinama na godišnjem nivou što do sada predstavlja dug u visini od nekoliko milijardi KM.
Prema nekim procjenama, općina Višegrad godišnje bi trebala dobiti oko minimalno 500.000 KM od Srbije, Srebrenica 350.000 KM, Rogatica 150.000 KM, a Zvornik čak 1,2 miliona KM.
Vlasti u Srbiji to ne plaćaju niti žele da se o tome priča već dominantno insistiraju na famoznoj “razmjeni” teritorije upravo kako bi izbjegli plaćanje naknada sa kamatama.
Mandat Državne komisije za granicu BiH
Komisija za granicu BiH djeluje pri Ministarstvu civilnih poslova BiH. Mandat njenih članova je tri godine, a oni su posljednji put imenovani 2020. godine. Odluku o imenovanju članova komisije donosi Vijeće ministara.
U slučaju Srbije, posljednja sjednica diplomatske komisije dvije države održana je 2010. godine.
Svi članovi države komisije žele razgovarati o granicama, ali je pitanje granice sa Srbijom osim ekonomskim obojeno i političkim spektrom boja koje BiH žele markirati kako njima odgovara.
Iz komisije su pisali inicijative i pisma namjere, a to je jedino rezultiralo dolaskom delegacije srbijanske komisije u Sarajevo kada se trebala odrediti tromeđna tačka granice Srbije, Crne Gore i BiH.
No, postoji zapisnik, iako ga niko ne prezentira javnosti gdje je srbijanska strana priznala granice po principu zatečenog stanja na dan uzajamnog priznanja BiH i Savezne Republike Jugoslavije iz zaključaka Badinterove komisije.
Badinterova komisija je osnovana Konferencijom o bivšoj Jugoslaviji u Hagu 1991. godine. Njena arbitraža ima snagu međunarodne presude.
Na osmoj sjednici Međudržavne diplomatske komisije za državnu granicu između bivše Savezne Republike Jugoslavije i BiH održanoj u Banjoj Luci 24. maja 2002. godine su se usaglasili principi za eventualnu primjenu principa “kilometar za kilometar”.
Ono što bi državne komisije dalje trebale uraditi, jeste formirati stručne grupe koje će ići na teren i raditi demarkaciju.
Šta je navedeno u prijedlogu Ugovora o državnoj granici
Ugovor koji se nalazi na portalu Ekonsultacije državnih institucija, a koji bi trebale potpisati BiH i Srbija ističe kako su se dvije države kao ugovorne strane dogovorile o vertikalno zamišljenoj ravni koja odvaja površnu zemlje, zračni prostor i prostor ispod zemlje.
Posebno je istaknuto pitanje državne granice na plovnoj rijeci Savi, gdje se državna granica proseže linijom najvećih dubina, ali rijeka Drina nije posebno izdvojena.
Dvije države bi potpisale i da neće dozvoliti bilo kakvu gradnju u širini od dva metra sa obje strane granične linije, osim onih koji već postoje i onih oko kojih se postigne dogovor.
Podsjetimo da je sa principa “kilometar za kilometar”, predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predložio 2017. godine rješenje za razmjenu teritorije po principu “metar za metar”.
Demarkacija stoljetnih namjera
Pitanje konačnog utvrđivanja državne granice Bosne i Hercegovine i Srbije izazovno je u mnogim dimenzijama. Naime, osim što bi Srbija našoj zemlji morala platiti stotine miliona KM zbog korištenja hidropotencijala rijeke Drine koji je teritorijalna voda BiH, politička dimenzija se ipak nameće kao dominantna.
Srbijansko vodstvo i vladajuća struktura u bh. entitetu Republika Srpska nužno nemaju interesa u tome da im rijeka Drina bude granica zbog velikonacionalnih snova o megadržavi našeg istočnog susjeda, piše Klix.
Osim toga, to bi bila još jedna potvrda RS-u da nije država i da samo Parlament BiH i državno Predsjedništvo mogu odlučivati o granicama.
Time pitanje demarkacije državnih granica predstavlja kompleksnu temu koju bez postojanja volje da se završi sa snovima o BiH kakvom je vide političke snage koje često negiraju njeno postojanje nije moguće lako riješiti, kao ni bez zauzimanja čvrstog državničkog stava o tome da se BiH nema namjeru odreći novca koji joj Srbija duguje.
BiH
Bolest slična gripi hara na području BiH: Bolest počinje naglo, a ovo su najčešći simptomi
U Federaciji BiH potvrđena je gripa tipa A, podtip H1N1 pdm09, a aktivnost bolesti slične gripi (ILI) je srednjeg intenziteta, potvrdili su iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH. Prema podacima epidemiološkog biltena, tokom novembra 2024. (posljednji objavljeni podaci) ILI – bolest slična gripi bila je vodeća zarazna bolest u FBiH (73,4%).
Inače, nadzor nad gripom u FBiH je počeo u oktobru i trajat će do maja 2025., a vrhunac aktivnosti gripe očekuje se tokom ovog i idućeg mjeseca.
Tokom prošle sezone gripe 2023./24. prijavljeno je ukupno 28.677 oboljelih koji su imali simptome slične gripi. Vakcinisanje protiv gripe smanjuje rizik od ozbiljne bolesti, sigurno je i besplatno za rizične grupe. A to su osobe starije od 65 godina, štićenici i zaposlenici domova za starije, hronični bolesnici bez obzira na životnu dob te trudnice.
Vakcinisano 25.500 osoba u FBiH
Kako su naveli iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH, trenutno je zanimanje za vakcinisanje veliko, i to ne samo među rizičnim grupama. Zavod je osigurao 7000 doza četverovalentnog inaktiviranog cjepiva protiv sezonske gripe i distribuirao ga po kantonima. Kantonalni zavodi također osiguravaju određenu količinu vakcina za stanovništvo. Do sredine decembra je, prema podacima federalnog Zavoda, vakcinisano oko 25.500 osoba u FBiH.
Kako je objasnio prof. dr. sc. Jurica Arapović, pomoćnik ministrice za zdravstvo u Ministarstvu civilnih poslova BiH, osim što štiti onoga ko ga primi od potencijalno teške bolesti, vakcinisanje pomaže i u zaštiti onih koji su najranjiviji. Gripa se širi kapljičnim putem, a vakcinisanje drastično smanjuje rizik od prijenosa virusa. U slučaju da dođe do zaraze, vakcina može ublažiti simptome i smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija poput pneumonije ili hospitalizacije.
Najčešći simptomi
Inače, bolest počinje naglo, a najčešći simptomi su: visoka temperatura (nerijetko viša od 40 stepeni), bolovi u mišićima (mialgije) i bolovi u zglobovima (artralgije), gubitak apetita te opća slabost. Za gripu je karakteristična pojava respiratornih simptoma u drugom dijelu bolesti.
Tako se uz prve simptome mogu razviti neugodniji i respiratorni poput: fotofobije, glavobolje i retrobulbarnog bola (bol iza očne jabučice), suhog kašlja i osjećaja žarenja u ždrijelu te žarećeg bola iza prsne kosti.
Simptomi kod djece
Kod djece gripa započinje pojavom visoke temperature i mialgije (bolova u mišićima). Drugi simptomi gripe kod djece mogu biti: suhi kašalj, rinitis, začepljen nos, grlobolja te povraćanje i proljev.
Osim vakcinisanja, moguće je poduzeti još neke jednostavne mjere kako bi se spriječila zaraza gripom:
- redovno pranje ruku mlakom vodom i sapunom ili koristite dezinfekcijsko sredstvo za ruke;
- izbjegavati dirati usta, oči i lice;
- redovno čistiti površine s kojima često dolazite u kontakt;
- prekriti usta i nos laktom ili maramicom prilikom kihanja;
- izbjegavati zatvorene prostore s puno ljudi;
- izbjegavati kontakte s ljudima koji su bolesni;
- redovno provjetravati prostorije u kojima se boravi.
Preporuke za izlazak
– Hroničnim bolesnicima, ali i zdravima, posebno djeci, preporučuje se da što više vremena provode na svježem zraku i sredinama s niskom nivoom zagađenja zraka. Posebno je važno da hronični bolesnici, starije osobe, djeca i trudnice ne borave u zadimljenim prostorijama. Stručnjaci ne preporučuju vježbe i trčanje na otvorenom – upozorili su iz Zavoda.
Među preporukama je i smanjeno korištenje čvrstog goriva, pogotovo uglja, a pri boravku na otvorenom koristiti zaštitu u vidu standardiziranih zaštitnih maski s filtrom (hronični bolesnici nakon konsultacije s doktorom), piše Večernji list.
BiH
Slučaj u bh. gradu: Alarmirao policiju, tvrdi da je prevaren za više od 10.000 KM
U dežurnu službu Policijske stanice (PS) Zavidovići pristupio je A. E. iz Zavidovića koji je prijavio prevaru.
Prema navodima iz prijave, koju je podnio jučer oko 11.15 sati, prevaren je od sugrađanina Ć. A. Radi se o cifri od 10.500 KM.
Iz Ministarstva unutrašanjih poslova Zeničko-dobojskog kantona nisu saopćili na koji način je prevaren oštećeni, piše Oslobodjenje.
– Daljnji rad na dokumentovanju prijavljenog krivičnog djela poduzimaju istražitelji PS Zavidovići, dodali su iz MUP-a ZDK.
BiH
Nova pravila za penzionere u BiH: Evo koliko se povećava prag za prijevremenu penziju
Dolaskom nove godine mijenjaju se pravila i za buduće penzionere. U skladu sa Zakonom o PIO u Federaciji BiH prag za ostvarenje prijevremene penzije povećava se za šest mjeseci u odnosu na prošlu godinu.
Tako muškarci koji žele u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine trebaju imati napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a u 2026. godini ovo će pravo moći ostvariti sa 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja, piše Večernji list BiH.
Podizanje praga
Zakon kaže kako se u 2035. prag podiže na 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, dok će tokom 2036. vrijediti pravilo od najmanje 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja. Oni koji se odluče za ovu opciju moraju znati kako će primati umanjeni iznos penzije. Za svaki mjesec ranijeg odlaska u penziju u odnosu na propisanih 65 godina života iznos ostvarene penzije umanjuje se za 0,333333 posto.
Kada je riječ o Republici Srpskoj, odnosno korisnicima Zavoda za PIO RS-a, postupno povećanje starosne granice za četiri mjeseca na razini jedne godine u postupku ostvarivanja prava na starosnu penziju prestaje upravo ove godine jer pravo na starosnu penziju osiguranik ostvaruje s navršenih 60 godina života i 40 godina penzionog staža, a žene s 58 godina života i 35 godina staža osiguranja.
Pravila i za one koji su radili u Hrvatskoj
Nova pravila vrijede i za one koji su svoj radni vijek proveli u Hrvatskoj. Pravo na starosnu penziju stječe osiguranik Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje kada navrši 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža. U prijelaznom razdoblju od 2020. do 2029. žene ostvaruju pravo na starosnu penziju prema povoljnijim uvjetima, s nižom starosnom dobi.
Prema podacima HZMO-a, u 2025. ženama se podiže dob za penzionisanje za tri mjeseca u odnosu na 2024. To pak znači da će od 1. januara do 31. decembra 2025. žene moći u starosnu penziju s navršene 63 godine i 9 mjeseci života. Ova dob za žene postupno će se povećavati i izjednačit će se s “muškom” dobi 1. januara 2030.
Pravila za zaposlene u Njemačkoj
I oni zaposleni u Njemačkoj također će morati raditi duže.
Penzije za posebno dugoročno osigurane osobe moguće je ostvariti prije dosezanja redovite penzione dobi ako su osigurane najmanje 45 godina u zakonskom penzionom osiguranju. Redovita dobna granica za starosnu mirovinu postupno će se povećavati do 2031. na 67. godinu života u Njemačkoj.
Prema pisanju njemačkih medija, oni rođeni 1960. od 2025. pravo na redovnu penziju ostvarit će sa 66 godina i 4 mjeseca. Za one koji su rođeni kasnije dobna granica će se povećavati za dva mjeseca po godini rođenja. Od generacije 1964. nadalje jedinstvena dobna granica nastavlja se povećavati u koracima od 2 mjeseca. Za rođene 1964. dobna granica je 67 godina.
Za penziju bez odbitka za posebno dugoročno osigurane osobe (ranije mirovine sa 63 godine) dobna granica raste sa 63 na 65 godina života. Osobe rođene 1961. mogu ostvariti ovu penziju od 64 godine i 6 mjeseci. Za one rođene kasnije dobna granica povećava se za dva mjeseca po godini rođenja.
BiH
(VIDEO) “Boga moli, RS voli” – U Srebrenici Badnje veče obilježeno uz Baju Malog Knindžu
U Srebrenici, kao i u nekolicini drugih bh. gradova, sinoć je obilježeno Badnje veče uoči najradosnijeg pravoslavnog praznika – Božića, koji se proslavlja danas.
Tako su na društvenim mrežama objavljeni snimci ljudi koji su sinoć na ulicama ovog mjesta slavili Badnje veče. U pozadini se, na razglasu čuju pjesme koje izvodi “pjevač” Mirko Pajčin poznatiji kao Baja Mali Knindža.
Riječ je o “pjevaču” koji negira genocid u Srebrenici i veliča osuđene ratne zločince.
– Badnjak seci, Boga moli, Republiku Srpsku voli, dio je jedne od pjesama koja je sinoć puštana sa razglasa. Na snimku se, također, čuje i pjesma “Božić je”.
oslobodjenje
BiH
Tuga: U saobraćajnoj nesreći poginula Selma Bahtagić (18)
Facebook stranica Crljeni objavila je tužnu vijest da je u saobraćajnoj nesreći život izgubila Selma Bahtagić.
“Sa žalošću javljamo rodbini,prijateljima i poznanicima da je u saobraćajnoj nesreći smrtno stradala naša Selma Bahtagić, kćerka Merime Bahtagić, rođene Medić. Merima je kćerka Rešida i Safe Medić”, napisali su na Facebook stranici.
Selma Bahtagić bit će upamćena kao draga i lijepa osoba, čiji je prerani odlazak ostavio dubok trag u srcima svih koji su je poznavali.
Porodica i prijatelji se opraštaju od nje s velikom tugom, a o uzrocima nesreće i daljnjim okolnostima istraga je u toku.
Podsjetimo, prema informacijama iz Okružnog javnog tužilaštva Banja Luka, saobraćajna nesreća se desila kada je automobil kojim je upravljala osoba inicijala A.M. (22) iz Ključa sletio sa puta. Selma je bila suvozač u vozilu, a nesreća je nažalost imala tragične posljedice.
(Vijesti.ba)
BiH
“Zastupnicima u Parlamentu FBiH plaća će biti povećana za više od 900 KM”
Povećanje minimalne plaće u bh. entitetu FBiH ne prestaje biti u žiži interesovanja. Naime, nakon što je ona od prvog januara povećana na hiljadu KM, to će značiti i povećanje plata izabranim zvaničnicima, uposlenicima u javnom sektoru, ukazao je ekonomski analitičar Faruk Hadžić.
Objasnio je Hadžić da se plaće za državne službenike i namještenike, te za izabrane zvaničnike obračunavaju na način da se svake dogine dogovara osnovica plaće, koja se množi sa koeficijentom za svako radno mjesto.
“S obzirom na to da će odlukom minimalna plata biti sada 1.000 KM u neto iznosu, da bi se do postiglo za najniže dosadašnje radno mjesto (pomoćni radnik i nekvalificirani radnik – NK radnik), potrebno je vidjeti njegov koeficijent, a to je 1,85. Dakle, osnovica će iznositi 540,54 KM, jer se osnovna plata 1.000 KM, a koeficijent 1,85. (1.000 / 1,85). Upravo zbog ovoga, svim državnim službenicima se povećava osnovica, koja se sada množi sa koeficijentima za svako radno mjesto. Trenutna osnovica je oko 420 KM. Dakle, dolazi do rasta osnovice za preko 120 KM, na što se još dodatno plaćaju doprinosi”, istakao je Hadžić.
Koliko će i u kojem iznosu biti povećana plaća?
Naveo je Hadžić primjere koliko će i u kojem iznosu biti povećane plate u državnoj službi, ali i federalnim zastupnicima.
“Tako će recimo stručnom saradniku, kao državnom službeniku, plata biti povećana za oko 444 KM, dok će zastupnicima u Parlamentu Federacije plata biti povećana za oko 936 KM. Na sve ove iznose se plaćaju i dodatni doprinosi”.
Punu listu koeficijenata možete pronaći OVDJE
Povećat će se i topli obrok i regres
No tu nije kraj povećanjima primanja jer će, navodi Hadžić, biti povećani i izdaci za topli obrok i regres.
“Pored ovoga, sve osobe na koje se odnosi ovaj zakon, imat će pravo na povećani topli obrok (1% od prosječne plate u Federaciji BiH), koja će biti također povećana zbog rasta minimalne plate. Ne bih se iznenadio da prosječna plata bude povećana odmah u rangu od 1.500 do 1.700 KM. Dalje, izdaci za regres će također biti povećani, jer on iznosi 50% prosječne plate“, ukazao je Hadžić.
Podsjetimo, u ranijim medijskim istupima Adnan Smailbegović je kazao da će slijedom ovoga što je elaborirao Hadžić premijeru Nerminu Nikšiću, premijeru FBiH plaća biti povećana za više od hiljadu KM.
Hadžić postavlja pitanje je kako će se finansirati ovi povećani izdaci i kakve će biti dugoročne posljedice na budžet Federacije BiH.
O ovome i drugim otvorenim pitanjima javnost očekuje odgovore od zvaničnika Vlade FBiH koji su zakazali obraćanje javnosti u srijedu.
N1
-
USKprije 2 dana
Nevjerovatna priča iz Velike Kladuše: Nijaz Miskić preživio pad sa 18 metara kroz okno za lift
-
USKprije 2 dana
Putnici zaustavili bahatog vozača prema GP Maljevac: Pokušao presjeći red (VIDEO)
-
USKprije 2 dana
Problemi u USK: Brojni građani na minusima ostali bez struje i grijanja
-
USKprije 2 dana
Laburisti opet otežavaju, Horvat: Puno ljudi radi da Velika Kladuša ne ide naprijed
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Izrael komada Siriju: Zauzeto preko 500 kvadratnih kilometara teritorije, kontrolišu i opskrbu vodom
-
BiHprije 2 dana
Stiže nam zatopljenje uz južinu, evo kada možemo očekivati nove snježne padavine
You must be logged in to post a comment Login