Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Sjedinjene Američke Države (SAD) uvesti direktne sankcije Naftnoj industrije Srbije (NIS), javlja Anadolu, prenosi Index.hr.
Tokom sjednice vlade Srbije, Vučić je izjavio da ih to dovodi u tešku poziciju.
“Slijede nam problemi i s Rafinerijom i Petrohemijom i drugim našim gigantima, suštinski s opstankom ekonomije”, rekao je Vučić.
“Je li to pokušaj destabilizacije naše zemlje? Neću nikoga optuživati”
Naveo je da se postavlja pitanje zašto SAD sankcije uvodi sada te da će oni reći da je to upereno protiv Rusa i finansiranja njihovih ratnih napora, ali da to nije tako.
“Je li to pokušaj destabilizacije naše zemlje, neću nikoga optuživati, ali svakako to dovodi našu zemlju u tešku poziciju”, rekao je Vučić.
Dodao je da će razgovarati s Christopherom Hillom, ambasadorom SAD-a, dodajući da je ranije razgovarao s američkim sekretarom za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Joseom Fernandezom.
Dodao je da će imati 30 dana da sagledaju situaciju, do 15. februara moraju donijeti odluku, a da je 15. marta rok da sve riješe.
Kaže da će tražiti razgovor s Putinom
Od vlade Srbije je zatražio da se formiraju dva tima, jedan za plinski aranžman, a drugi koji se tiče NIS-a, a na kraju sjednice za sutra je zakazana nova sjednica.
Vučić je rekao da će tražiti razgovor s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom oko 25. januara, nakon razgovora koje očekuje s novom američkom administracijom.
“Posljednja opcija mora biti neprijateljsko preuzimanje, a znam da je više od pola vlade za to“, rekao je Vučić i dodao da bi to u trenutnoj geopolitičkoj situaciji donijelo bezbroj problema i nestabilnost za Srbiju.
NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gazprom Neft i njene krovne kompanije Gazprom.
Sutra u Srbiji dan žalosti zbog masakra na Cetinju
Evropska unija (EU) i SAD su Gazprom Neft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije Krima.
Govoreći o situaciji na Kosovu Vučić je rekao da kosovski premijer Albin Kurti ne želi sudjelovanje Srpske liste na izborima, jer je ona za njega remetilački faktor. Tražio je od Petra Petkovića, v. d. direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije da zbog toga poduzme dodatne mjere.
Sjednica vlade Srbije počela je minutom šutnje za žrtve masakra na Cetinju, a porodicama stradalih i narodu Crne Gore izraženo je saućešće.