Connect with us

BiH

Hranit će se dobro i raznovrsno: Institucije BiH kupuju 215 litara žestokog pića i morske plodove

Published

on

Kada je u pitanju pivo, saznajemo da bezalkoholno nije baš omiljeno jer će biti kupljeno tek 20 flaša od 0,25 – 0,33 litara

U institucijama BiH i ubuduće će se hraniti dobro i raznovrsno. Barem ako je suditi prema onome što je Služba za zajedničke poslove institucija BiH nabavila ili namjerava nabaviti. Bit će svega i za ljubitelje dobre kapljice, a tu je i jagermeister. U narodu kažu dobar lijek za sve, jer će jedna od 56 trava sigurno biti od pomoći.

Služba je nedavno raspisala tender za nabavku alkoholnih pića, sa procijenjenom vrijednošću od oko 26.000 sa PDV-om. Rok za dostavu ponuda je 14. novembar, a sve će biti kupljeno od jednog ponuđača jer nabavka nije podijeljena na lotove.

Bezalkoholnog piva 20 flaša

Uvidom u tendersku dokumentaciju Fokus je otkrio koja se pića preferiraju u institucijama BiH, te u kojim količina će biti isporučena. Tako znamo da će biti nabavljeno 200 staklenih flašica zapremine 187 do 200 ml crnog vina vranac, a traženo je da čep bude na odvrtanje, piše Fokus.

Kada je u pitanju pivo, saznajemo da bezalkoholno nije baš omiljeno jer će biti kupljeno tek 20 flaša od 0,25 – 0,33 litara, a uslov su čepovi bilo koje vrste, osim onih koji se otvaraju otvaračem. Ista ambalaža tražena je i za svjetlo pivo, ali je količina mnogo veće – 15.000 komada.

za alkoholna pića 26.000 KM
Za alkoholna pića 26.000 KM

Među žestokim pićima i likerima najpopularniji i najtraženiji su “lavov biljni liker gorki” i “prirodna rakija dalmatinska lozovača”, kojih će biti kupljeno 55 odnosno 50 litara. U nešto manjim količinama, po 40 litara, biće nabavljeni travarica, sa najmanje 35 posto alkohola, i jagermeister biljni liker u čijem sastavu je minimalno 56 trava. Za ljubitelje viljamovke na raspolaganju će biti 30 litara.

Specijalizirani portal “Pratimo tendere” ovu nabavku ocijenio je kao rizičnu iz razloga što je Služba za zajedničke poslove institucija BiH vršila izmjene i dopune planskih dokumenata s ciljem njenog naknadnog uvrštavanja. Pored toga, tehničke specifikacije u tenderskoj dokumentaciji ukazuju na to da postoji mogućnost diskriminacije ponuđača. Fokus je analizom tenderskih dokumentacija i obavještenja utvrdio da isti rizici postoje i kod nekih drugih nabavki ove službe.

Dimljeni losos i prvoklasna hobotnica

Sada kada smo riješili piće, red je da pređemo na hranu. U nastavku ćemo prvo o zamrznutim proizvodima koji će, prema procjeni kupca, koštati do 290.901,78 KM sa PDV-om. Zainteresirane firme ponude mogu dostaviti do 23. novembra. Okvirni sporazum u trajanju od dvije godine bit će zaključen sa jednim ponuđačem jer je ugovorni organ smatrao da se nabavka ne može podijeliti na lotove.

Na tenderu se traži ponuda za sljedeće smrznuto povrće: 3.000 kg pomfrita prve klase, 1.800 kg graška, 1.700 kg špinata u briketima, 1.400 kg žute buranije, 1.400 kilograma carskog povrća, 1.300 kg brokule, po 1.200 kg đuveča i karfiola, 1.000 kg prokulica, 500 kg pekarskog krompira u kriškama s korom, 200 kg kukuruza šećerca, te 100 kg klepa sa mesom i po 20 kilograma zamrznutog tijesta, višnji i malina.

U okviru nabavke smrznutih proizvoda nisu zaboravljeni ni plodovi mora. Tako će Služba za zajedničke poslove institucija BiH kupiti 3.500 kg oslića u pakovanju od tri do četiri kilograma, zatim, 1.500 kilograma očišćene lignje, 1.000 kg filea lososa bez kosti u vakumiranom pakovanju, 200 kg dimljenog lososa, po 100 kg hobotnica prve klase i očišćenih repova kozica, te 20 kg škampi. Prve klase, naravno.

Raznovrsni morski plodovi

Nadjev od sira minimalno 18 posto

A šta bi bila trpeza bez pite? I to ne bilo kakve, i ne bilo čije. Zato su u Službi detaljno “nacrtali” kakvu žele, što, vjerovatno, sužava krug ponuđača koji mogu odgovoriti zahtjevu. Tenderom se traži po 200 kilograma krompiruše, zeljanice, sirnice i bureka, sa precizno utvrđenim procentima pojedinih sastojaka. Kao primjer ćemo navesti zeljanicu.

– Pita sa zeljem zamrznuta, zvrk 100 grama. Pakovanje: minimalno 600 grama. Sastav: nadjev od špinata minimalno 45% (svježi sir minimalno 38%, špinat min 38%, suncokretovo ulje, mlijeko, jaja, griz, so, gustin) brašno, voda ulje i so – zahtjev je iz tenderske dokumentacije. Koliko se išlo u detalje možete pogledati na izdvojenom dijelu tenderske dokumentacije.

Pite du detaljno opisane

Hirurški precizno je određen i sastav njoka, kojih je naručeno 100 kilograma – voda, krompirove pahuljice minimalno 24 posto, žumanjak u prahu, rižino brašno, pšenična krupica, so, voda, mlijeko u prahu. Pogačica sa sirom bit će kupljeno 50 kilograma, pojedinačnog pakovanja 700-1000 grama. Što se tiče sastava, on treba izgledati ovako: nadjev od sira minimalno 18% (svježi sir min. 92%, pasterizirano jaje, biljne masnoće, škrob, so, voda) pšenično brašno, biljne masti, voda i so.

Zašto je puretina “protjerana” iz institucija

Kao što smo ranije naveli, Služba za zajedničke poslove mijenjala je planske dokumente kako bi uvrstila neke nove nabavke. Međutim, u Planu objavljenom na stranici Portala javnih nabavki nismo uspjeli naći onu koja se odnosi na svježe pileće i pureće meso i prerađevine. Uprkos tome, tender je raspisan, a dan kasnije i njegova ispravka.

Naime, Služba je 30. oktobra raspisala tender za nabavku svježeg pilećeg i purećeg mesa i prerađevina procijenjene vrijednosti 239.835 KM bez PDV-a ili nešto više od 280 hiljada sa PDV-om.

Navedeno je da se planira koristiti e-aukcija i da je kriterij za dodjelu ugovora najniža cijena. Ni ova nabavka nije bila podijeljena na lotove uz obrazloženje da to nije moguće. Međutim, samo dan kasnije Služba objavljuje ispravku obavještenja na način da iz tendera briše pureće meso i njegove prerađevine te ostavlja samo pileće meso i prerađevine. Također, umanjuje procijenjenu vrijednost nabavke, vjerovatno za iznos koji se planirao potrošiti za puretinu, te u novom izmijenom tenderu ona iznosi 168.924,60 KM sa PDV-om.

Puretina izbrisana iz javne nabavke

Možda najbolje pokazatelje o konkurentnosti ponuđača mogli bi pronaći u nekim ranijim javnim nabavkama iz ove godine.
Ugovori o nabavci svinjskog mesa i ribe već su sklopljeni, a u oba slučaja na tendere je pristigla samo po jedna ponuda. Istovremeno, ponuđene cijene bile su skoro identične procijenjenim vrijednostima ovih nabavki, iz čega možemo naslutiti da su ponuđači bili prilično sigurni u svoju pobjedu.

I kao šlag na tortu na kraju da dodamo da je u toku i tender za nabavku stastičarskih proizvoda koji će, prema procjeni, Službu koštati 91.305 KM bez PDV ili 106.826,85 KM sa PDV-om. Prijatno!

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati

BiH

Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja

Published

on

By

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.

Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Posebna pažnja za djecu

Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.

Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.

S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.

Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.

Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.

Socijalno zbrinjavanje

Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.

Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.

U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.

Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.

– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.

Nastavi čitati

BiH

Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?

Published

on

By

U Federaciji BiH i dalje postoje poslodavci koji ne uplaćuju redovno doprinose za penzijsko uposlenicima. To radnicima uzrokuje probleme jer neće imati dovoljno plaćenog staža kod odlaska u penziju. Iz tih razloga ljudi se odlučuju da sebi uplaćuju staž.
– Iznos dobrovoljnog osiguranja u 2025. godini je 359,89 KM, a koji je baziran na prosječnoj plaći iz 2024. godine – kazao nam je Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Osiguranje se regulira u Zavodu PIO sklapanjem ugovora i uplaćuje se mjesečno.
U prošloj godini dobrovoljno osiguranje iznosilo je 329,63 KM.
Dobrovoljno osiguranje može uplaćivati svaka osoba starija od 15 i mlađa od 65 godina života, a koja ima prebivalište u Federaciji BiH i koja se ne nalazi u obaveznom osiguranju. Dakle, koja nije u radnom odnosu.
Staž se počinje računati od trenutka predaje dokumentacije, piše Faktor.
Kod plaćanja staža u poslovnicu Zavoda PIO osoba mora donijeti i ljekarsko uvjerenje, Kvesića smo pitali zašto.
– Zakon kaže da za ostvarivanje prava na dobrovoljno osiguranje treba ispunjavati opću zdravstvenu sposobnost – kazao nam je Kvesić.
Kod uplate dobrovoljnog osiguranja osobi ne treba firma kao posrednik. Osoba se registrira, dobije rješenje o dobrovoljnom osiguranju i taj staž se računa kao penzijski, odnosno, redovni staž.
U Zavodu PIOFBiH rečeno nam je ranije kako se događalo da naši ljudi, a koji su vani, imaju nekih 13 ili 14 godina staža ovdje, sebi plaćaju staž kako bi namirili na 15 godina jer to je minimum koji je potreban da se ode u penziju sa 65 godina života.
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije