Turistička sezona 2022. u Hrvatskoj bit će jako dobra, na nivou 2019. ili čak bolja, bar prema najavama. Nakon dvije godine pandemije, tokom kojih je turizam doživio veliki pad, ukidanje lockdowna širom Europe će vratiti turiste u Hrvatsku. Ali hoće li biti dovoljno radnika sezonaca da se popune sva potrebna radna mjesta?
Prema podacima sistema eVisitor, koji sadrži turistički promet ostvaren u komercijalnim i nekomercijalnim objektima te nautičkom charteru (sustav eCrew), u Hrvatskoj je tokom uskršnjih praznika, odnosno od petka, 15. aprila, do ponedjeljka, 18. aprila 2022. godine, ostvareno oko 135.000 dolazaka i oko 493.000 noćenja. To je daleko bolje od prošlogodišnjih ostvarenih 147.000 noćenja u istom periodu.
Da se Hrvatska, kojoj ekonomija ovisi najviše o turizmu, ima čemu radovati, pokazuje i najnovije istraživanje “Praćenje osjećaja za domaća i unutareuropska putovanja – val 11” Europske komisije za putovanja (ETC). Prema njemu, tri od četiri Europljana namjeravaju otputovati u sljedećih šest mjeseci, a najprivlačnija su mediteranska odredišta, među kojima je Hrvatska. Odmor na suncu i plaži je, prema istom istraživanju, najpoželjnija opcija, koju preferira više od petine (22 posto) Europljana.
Nedostatak radnika u Hrvatskoj, posebno sezonaca
Takav razvoj situacije će povećati i potrebu za sezonskim radnicima u turizmu. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, 2019. je traženo 31.547 sezonskih radnika, a iz evidencije Zavoda ih je zaposleno 28.697.
Koliko je pandemijska 2020. bila loša godina za turizam, pokazuje brojka od samo 18.380 radnika traženih preko Zavoda i 21.031 zaposlenog. Pravi broj je zasigurno puno veći jer se ne zapošljavaju svi sezonski radnici sa Zavoda, ali je bitan trend. Najviše su traženi konobari, sobarice, kuhari, čistačice, prodavači, kuhinjski radnici, pomoćni kuhari i dr.
Zadnjih nekoliko godina je u Hrvatskoj problem postao nedostatak radnika, a malo gdje je to vidljivo kao u turizmu. Nakon desetljeća stava poslodavaca “ako nećeš ti raditi za ovu platu, ima ih deset na Zavodu koji hoće”, veću pregovaračku moć su dobili radnici. Sada su oni u poziciji da od poslodavaca mogu zahtijevati bolje radne uslove.
Prosječne plate sezonskih radnika su manje od prosječnih plata u ostatku privrede i, prema informacijama portala MojPosao, kreću se od 4427 kuna (neto) ili oko 1100 KM za sobaricu do 6306 kuna (neto) ili oko 1600 KM za kuhara.
Prvi put u historiji Hrvatske poslodavci više trebaju radnike nego što radnici trebaju njih. Najkvalitetniji kadar se većinom odselio na zapad EU, pa se u Hrvatskoj pojavio manjak radne snage. Najviše su odlazili niskokvalificirani radnici pa je i manjak takvih radnika najveći. Slijedom toga su i plate slabije plaćenih rasle brže od visokih plaća, bar do početka pandemije. Prema podacima portala MojPosao, konobari su najtraženiji radnici u Hrvatskoj, nakon čega slijede trgovci, kuhari, skladištari, vozači i programeri.
“Broj radnika koji nedostaju u turizmu kreće se u rasponu od 30 do 35 tisuća. Traže se čistačice, sobarice, konobari i pomoćni konobari, kuhari i pomoćni kuhari, kuharski radnici, recepcionari. Plate se kreću od 4 do 9 hiljada (od hiljadu KM do nešto više od dvije hiljade), a dio osoblja koje ima bruto ugovore dobije znatno veće plate”, rekao je predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske Eduard Andrić za Index.hr.
Uvoženje radne snage
2021. je u Hrvatskoj predano 66.917 zahtjeva za izdavanje radnih dozvola strancima, najviše za zanimanja u građevinarstvu, ali i sezonske poslove, poput kuhara, konobara, pekara i čistača. Samo u prva tri mjeseca 2022. predana su 32.863 zahtjeva za izdavanje radne dozvole, što signalizira da će do kraja biti predano daleko više zahtjeva nego prethodne godine.
Najtraženija zanimanja za koja je zatražen zahtjev za privremeni rad u prva tri mjeseca 2022., vezana za turizam, su: kuhar (1829 dozvola), sobarica (1780 dozvola), pomoćni kuhar (1465), pomoćni konobar (932), pekar (679), hotelska sobarica (155), slastičar (149) i recepcioner (48). Za one zahtjeve koji su odobreni, prosječna bruto plata inostranih radnika u turizmu je između 4700 kuna (oko 1200 KM) i 5700 kuna (oko 1500 KM).
“Radnici iz nama susjednih zemalja, primjerice Srbije, Makedonije, Kosova ili Bosne i Hercegovine, odlaze tamo kamo odlaze i naši radnici, tako da ne možemo računati na veliki broj tih radnika. Kad već napuštaju svoje države, isto im je hoće li doći u Istru ili će otići u Austriju, a u Austriji će dobiti duplo veću platu.
Nakon liberalizacije uvoza radne snage poslodavci su se okrenuli tržištu Filipina, Indije, Ukrajine, pa i Rusije. Međutim, rat u Ukrajini je onemogućio dolazak dogovorene radne snage iz te zemlje, ali i radne snage iz Rusije”, tvrdi.
Portal Index.hr dodaje da bi se rupa na tržištu mogla barem djelimično popuniti sa izbjeglicama iz Ukrajine.
Nakon što je u subotu naveče policajac van dužnosti primijetio vozača koji svojim načinom vožnje ugrožava sigurnost saobraćaja, on je kontaktirao kolege iz policijske stanice Alteting u Njemačkoj, koji su zaustavili 23-godišnjeg državljanina Bosne i Hercegovine.
Pri samom otvaranju vrata, policija je shvatila da se cijeli automobil osjeti na alkohol, nakon čega je mladić alkotestiran. Rezultat alkotestiranja je bio veći od 1,1, promila. Policija je zatim uzorak krvi poslala i u obližnju kliniku u Altetingu, koja je potvrdila visok nivo alkohola u krvi mladića, prenose Nezavisne novine.
On je odmah isključen iz saobraćaja i privremeno priveden jer je riječ o stranom državljaninu koji nema prijavljeno boravište u Njemačkoj.
Javni tužilac u Traunsteinu naložio je plaćanje sigurnosnog depozita. Pored toga, oduzeta je vozačka dozvola i zabranjena dalja vožnja. Nakon uplate depozita, vozač je pušten na slobodu.
Protiv njega će biti podnesena prijava zbog vožnje u alkoholisanom stanju i ugrožavanje bezbjednosti saobraćaja.
Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. pokazuju uglavnom topliju sezonu u Europi s normalnim oborinama. Trenutačno se predviđa pretežno visok tlak, sa sustavima niskog tlaka i mlaznom strujom koja se gura sjevernije. Meteorološka proljetna sezona traje tri mjeseca i obuhvaća razdoblje ožujak, travanj i svibanj, navodi Severe Weather Europe.
Riječ je o prijelaznom razdoblje iz zime u ljeto, tako da se može očekivati širok raspon vremenske dinamike u ovom razdoblju. Također može uključivati utjecaje La Nina. Severe Weather Europe koristi dva sezonska modela za prognozu ECMWF (Europski centra za srednjoročne vremenske prognoze) i UKMO model, iz službenog britanskog Met-Officea. Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljetna mjeseca. Čak i da su modeli potpuno točni, to ne znači da bi takvi vremenski uvjeti trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, samo sugerira kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tijekom sezone, navodi SWE.
Predviđanje uzorka tlaka iz ECMWF-a u nastavku pokazuje opći signal visokog tlaka. Ovo je predviđanje prilično snažno prosječno, budući da se radi o tromjesečnom prosjeku uz dulje vrijeme (3-6 mjeseci) i čini se da je zona visokog tlaka usmjerena prema Skandinaviji.
Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uvjeti vjerojatniji su u istočnim i istočnim središnjim dijelovima Europe. Središnja i zapadna područja vjerojatno će biti na udaru povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod utjecajem područja niskog tlaka iznad sjevernog Atlantika. Što se tiče oborina, Europa ima trend više oborina nad jugozapadnim, središnjim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerojatno znači da model ide prema području nižeg tlaka iznad jugozapadne Europe, unatoč samo malim pokazateljima područja niskog tlaka.
Snijeg moguć i u martu
U kombinaciji s nižim temperaturama, to također utječe na potencijal snježnih oborina u rano proljeće. Iako je proljeće općenito poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može doći do snježnih padalina, osobito u ožujku. Ali gledajući prognozu snježnih oborina za veljaču-travanj 2025., veći dio kontinenta ima snježne padaline ispod normale, prenosi Net.hr.
UKMO model pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog tlaka iznad Europe i signalom područja niskog tlaka iznad dalekog sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog tlaka nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u. Gledajući temperaturnu prognozu pokazuje uglavnom toplije uvjete od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i središnjim regijama. Ovo nije previše daleko od ECMWF-a, a također pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadni i sjeverozapadni dio Europe, kaže SWE.
Gledajući prognozu oborine, nad južnom Europom vidimo uglavnom normalne do suše uvjete. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog tlaka iz ovog modela. Ali sjeverna i dijelovi srednje Europe pokazuju više oborina u proljeće, što ukazuje na utjecaj zone niskog tlaka na sjeveru.
Također možemo pogledati prognozu snježnih oborina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovo razdoblje. No, to je za očekivati uz temperature iznad normale i dominantan sustav visokog tlaka nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.
Abu Obeida, glasnogovornik Hamasovih brigada al-Qassam izjavio je da je postizanje sporazuma o zaustavljanju “izraelske agresije i genocidnog rata protiv palestinskog naroda bio je cilj Hamasa već mjesecima”, nekoliko sati nakon što je stupio na snagu sporazum o prekidu vatre u Gazi.
Abu Obeida je započeo odajući počast narodu Gaze, rekavši da su ispisali “historijski ep” koji će zauvijek ostati prekretnica u historiji palestinskog naroda.
Istaknuo je da su tokom borbe u Gazi otvoreni višestruki frontovi protiv Izraela, te je čak uvedena i pomorska blokada.
“Bitka Potopa Al-Aqse uvela je nove dinamike u borbu protiv okupacione jedinice”, naglasio je Abu Obeida, ističući da su narodi svijeta prepoznali samo “postojanje okupacije kao najveći počinjeni grijeh”.
Glasnogovornik je pohvalio jedinstvo svih koji su se borili protiv Izraela
“Borili smo se rame uz rame s našom braćom u svim frakcijama Otpora kao jedinstvena cjelina s najvećom postojanošću širom cijelog Pojasa Gaze. Uprkos okolnostima koje su se činile nemogućima prema vojnim standardima, Otpor se suočio s neprijateljem s vjerom i ograničenim naoružanjem, dok se okupacija oslanjala na podršku najjačih svjetskih vojnih sila”, kazao je Abu Obeida.
Napomenuvši da se “veličina” borbe ogleda u “mučeništvu njenih vođa”, uključujući Ismaila Haniyeha, Saleha al-Arourija i Yahyu Sinwara.
“Tokom bitke, Otpor je težio brzom okončanju rata kako bi se poštedjela krv palestinskog naroda, dodajući da je “svaka kap krvi prolivena na ovoj zemlji bila za oslobođenje zemlje i svetinja”, kazao je Abu Obeida.Proglašavajući posvećenost sporazumu o prekidu vatre, Abu Obeida je jasno stavio do znanja da je ta posvećenost uvjetovana poštivanjem prekida vatre od Izraela i uvjeta sporazuma o razmjeni.
Ponovio je spremnost Hamasa da osigura uspjeh uvjeta i faza sporazuma kako bi se zaštitili životi palestinskog naroda.
“Braća po oružju”
Abu Obeida izrazio je duboku zahvalnost svima koji su stali uz Hamas “u suočavanju s nepravdom i tiranijom.” Posebno je zahvalio “iskrenoj braći, Ansar Allahu” (Jemenskim Hutima) i jemenskom narodu, čiji je snažni duh zadivio svijet.
Također je pozdravio “braću po oružju i borbi u Islamskom otporu u Libanu i iza njih slobodne ljude Libana, koji su dugo vremena bili podrška i saveznik palestinskom Otporu i revoluciji”.
“U ovoj bitci, libanski narod je platio visoku cijenu uz vodstvo Otpora, njegove borce i sinove libanskog bratskog naroda. Oni su utjelovili jedinstvo krvi, sudbine i cilja zajedno sa svojom braćom u Gazi i Palestini”, dodao je Abu Obeida.
Abu Obeida je također uputio pozdrave gradu Jeninu na okupiranoj Zapadnoj obali, opisujući ga kao “duhovnu sestru Gaze” u otporu i postojanosti.
Izrazio je zahvalnost Iranu za njegovu “nepokolebljivu podršku i učešće u ovoj historijskoj borbi kroz Operaciju Pravo obećanje i stalnu podršku svim raspoloživim sredstvima”.
Pored toga, pozdravio je “slobodni irački Otpor”.
“O naš narode, zajedno ćemo obnoviti ono što je okupacija uništila,” izjavio je glasnogovornik al-Qassama. Također je naglasio da je “ovo vrijeme solidarnosti, saosjećanja i saradnje,” obećavši da će osujetiti sve planove i ambicije Izraela.
Kazao je da će svaki pokušaj integracije Izraela u regiju “biti dočekan poplavom svijesti, duboko ukorijenjenim otporom i nepokolebljivom podrškom slobodnih naroda širom svijeta”.
“Ovaj zločinački neprijatelj ostaje osnovni uzrok svih patnji u regiji,” naglasio je Abu Obeida.
Ovo je obećanje bilo jedno od ključnih zaključaka s njegovog skupa na kojem su hiljade Amerikanaca čekale na hladnoći i snijegu ne bi li uspjeli vidjeti Trumpa.
Prilikom političkog skupa u nedjelju, uoči inauguracije u Washingtonu u ponedjeljak, Donald Trump dao je obećanje koje je uzburkalo mnoge duhove u SAD-u.
Naime, novi predsjednik SAD-a obećao je objaviti i otvoriti arhivu o ubistvu Johna F. Kennedyja, bivšeg američkog predsjednika ubijenog u atentatu u Dallasu, 1963. godine.
Ovo je obećanje bilo jedno od ključnih zaključaka s njegovog skupa na kojem su hiljade Amerikanaca čekale na hladnoći i snijegu ne bi li uspjeli vidjeti Trumpa.
“Kao prvi korak ka vraćanju transparentnosti i odgovornosti vlade, reorganizirati ćemo klasifikaciju vladinih povjerljivih dokumenata”, obećao je Trump, a potom nastavio: “U nadolazećim danima objavit ćemo preostale tajne dokumente koji se odnose na ubistva predsjednika Johna F. Kennedyja, njegovog brata Roberta Kennedyja, dr. Martina Luthera Kinga, ali i druge dokumente koji izazivaju veliki interes javnosti. Sve će biti objavljeno.”
Robert F. Kennedy Jr., Trumpov budući ministar zdravstva, natjerao ga je da obeća da će dokumenti biti javno dostupni – posebno oni koji se odnose na njegovog strica i oca.
Kako je navela, četvoro povijeđenih prevezeno je na odeljenje toksikologije Vojno-medicinske akademije, a dvoje je u Urgentnom centru.
Najmanje šest osoba je stradalo, a više je povrijeđeno u požaru koji je izbio jutros oko 4.30 sati u staračkom domu u Velikom Borku u opštini Barajevo.
Požar je, kako javlja RTS, ugašen, a u gašenju je učestvovao veliki broj vatrogasaca i vatrogasnih vozila.
Luka Čaušić, v. d. načelnika Sektora za vanredne situacija MUP-a Srbije, kazao je da je šest osoba u domu poginulo, sedam povrijeđeno, a 13 spašeno iz vatrene stihije.
Dodao je da je, prema prvim podacima koje imaju, da je u domu bilo 30 korisnika.
Dr. Violeta Nikolić iz Zavoda za urgentnu medicinu rekla je za RTS da su primili poziv od vatrogasaca da je izbio požar u u domu za stare u Velikom Borku u Barajevu.
Kako je navela, četvoro povijeđenih prevezeno je na odeljenje toksikologije Vojno-medicinske akademije, a dvoje je u Urgentnom centru.
Na mjesto događaja su upućene četiri ekipe Zavoda za urgentnu medicinu, još dvije iz Lazarevca i jedna iz Barajeva.
Kantonalna policija Berna saopštila je da je u ćeliji Regionalnog zatvora Burgdorf pronađeno tijelo 27-godišnjeg državljanina Bosne i Hercegovine.
On je u zatvoru Burgdorf bio na odsluženju kazne, a prvi nalazi istrage govore da se mogu isključiti bilo kakvi spoljni uticaji u vezi ovog smrtnog ishoda.
Čim je primjećeno da zatvorenik ne reaguje, odmah su pozvane ekipe hitne službe, koje su pokušale reanimaciju, ali spasa nije bilo. Mogli su samo da konstatuju smrt, piše Oslobodjenje.
Kako prenose mediji, riječ je o državljaninu Bosne i Hercegovine koji je imao prijavljeno boravište u kantonu Bern,
Po nalogu regionalnog javnog tužilaštva Emmental-Oberaargau, kantonalna policija Berna pokrenula je istragu smrti. Kako prenose švajcarski mediji, krajnju riječ o uzroku smrti daće Institut za sudsku medicinu pri Univerzitetu u Bernu.
You must be logged in to post a comment Login