Connect with us

BiH

Hrvatski mediji – Sve radikalnija Bosna: ‘Ašikovanje i zabavljanje se kosi sa šerijatom‘; Nevjenčani se ne smiju ni gledati, po islamu je to grijeh!‘

Published

on

‘Kada mladić bude spreman za brak i ima namjeru ženiti se, na njemu je da se raspita gdje ima djevojka na udaju

Bosna i Hercegovina dodatno se radikalizira, a sljedeći primjer to najbolje potvrđuje. Elvedin Pezić, jedan od tzv. tumača vjere u BiH, na društvenim mrežama objavio je kako bi se trebali ponašati muškarci i žene koji nisu u braku. Pezića prati 334 tisuće osoba pa je njegov utjecaj u BiH velik, piše Slobodna Dalmacija

Pa tako kaže: sve dok se mladenci ne vjenčaju šerijatskim vjenčanjem, oni nemaju pravo prije toga osamljivati se, dodirivati, ljubiti se, držati se za ruku, niti smiju pomišljati na intimni kontakt.

Jedan ga je mladić pitao smije li ga ‘drugarica oralno zadovoljavati‘, a pezić je rekao da je to veliki grijeh. Pa napominje dalje:

– Ašikovanje i zabavljanje kao način kontakta između djevojke i mladića koji su prisutni kod nas i rasprostranjeni i udomaćeni kod mnogih muslimana islam ne poznaje niti opravdava pa stoga nisu prihvatljivi jer se kose s mnogim šerijatskim načelima.

Da je ‘ašikovanje‘ zabranjeno i da to nije islamski način traženja bračnog druga, ukazuju mnogi šerijatski tekstovi

@elvedinpezicofficial

#elvedinpezic #pitanjaiodgovori #islam #namaz #hidjab #vjera #vjeraislam#oralnozadovoljavanje

♬ original sound – ElvedinPezicOfficial

Zabranjeno je muslimanu biti nasamo sa ženom s kojom nije u braku. A prvi nenamjerni i nehotičan pogled muškarca na ženu strankinju dopušten je i oprašta se, dok su pogledi koji slijede poslije toga zabranjeni.

Ženi je zabranjeno opisivati svome mužu ili sestri, svome bratu, neku drugu ženu strankinju kao da je vidi ispred sebe.

“Hodanje” dvoje mladih vodi u osamljivanje, naslađivanje pogledom, pa onda i u ljubljenje, grljenje, uživanje u tjelesnom dodirivanju jedno drugog i ostalome…

Momku koji se želi oženiti dopušteno je vidjeti djevojku koju namjerava zaprositi, čak mu je dopušteno vidjeti joj kosu.

Ako su ašikovanje i hodanje dvoje mladih zabranjeni, kako da se djevojka uda i mladić oženi? Odgovor je jednostavan. Kada mladić bude spreman za brak (tjelesno, materijalno i psihički) i ima namjeru ženiti se, na njemu je da se raspita preko poznanika, rođaka i rodica, prijatelja, svoje sestre ili majke, gdje ima djevojka na udaju.

Tako momak koji je za ženidbu, kada želi upoznati djevojku, prvo što je treba pitati je to je li za udaju. Pa ako odgovor bude negativan, nije mu dopušteno dalje s njom kontaktirati.

Također, djevojka koja je za udaju kada joj pristupi neki mladić koji joj se sviđa, prvo što treba s njim ustanoviti je to stupa li on s njom u kontakt jer se želi ženiti ili radi ašikovanja i zabave. Ako je ovo drugo, nije joj dopušteno s njim kontaktirati.

Da bi mladiću bilo dopušteno sastati se s djevojkom, mora biti prisutan njezin mahrem (muška punoljetna osoba, a ne dijete, sestra ili njezina majka), ili ako to nije izvedivo, dopušteno je da se sastanu na javnome mjestu gdje ima dosta ljudi. Kada mladić zaprosi djevojku, a ona pristane na udaju ili zatraži vremena da razmisli, nije im dopušteno biti nasamo, sastajati se bez mahrema, nepotrebno kontaktirati i slično, jer mu ona nije žena. Uglavnom, ovako bi trebao izgledati šerijatski način kontaktiranja mladića i djevojke prije stupanja u brak – navodi Pezić, a prenosi Crna kronika info.

BiH

Spasioci u Jablanici spasili malo dijete. “Bilo je ispod ploče teške dvije tone”

Published

on

By

UVJETI za pretraživanje terena u Donjoj Jablanici danas su nešto bolji, kiša je prestala padati, pa spasioci u punom kapacitetu nastavljaju potragu za žrtvama stravične poplave i klizišta u ovom mjestu.

Prema riječima Sabahudina Spahovića iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), osim pripadnika FUCZ-a, na terenu su i spasioci sa psima i pripadnici HUSAR tima iz Hrvatske. Radi se o prvom timu koji je u Jablanici angažiran posredstvom međunarodnog mehanizma koordinacije civilne zaštite i Ministarstva sigurnosti BiH.

“Sada na terenu rade tri licencirana psa za pronalazak mrtvih osoba. Uspjeli su detektirati žrtve. Na tri mjesta pas je dao signal i čekamo da se stvore uvjeti jer je jako teško prići tim mjestima, da se sa strojevima i spasiocima pokušamo probiti do potencijalnih tijela žrtava”, kazao je Spahović za Avaz.

“Pronašli smo malo dijete, ispod ploče od dvije tone”

Mnogo je toga što će spasioci pamtiti zauvijek kada je o Donjoj Jablanici riječ, ali akcija spašavanja djeteta nedugo nakon katastrofe Sabahudinu se posebno urezala u pamćenje.

“Ono što će čitav život ostati u mom sjećanju, nešto što nikad neću moći izbaciti iz svoje glave zasigurno je pronalazak malog djeteta. Živo, ispod ploče koja je bila teška sigurno dvije tone. Zajedno s mještanima i svima koji su tu bili prisutni uspjeli smo dijete izvući živo i transportirati ga do prve medicinske ustanove. Jutros sam dobio podatke da je dijete zdravo i da mu je osigurano sve što treba”, rekao je Spahović.

“Ne trebamo ljudstvo, trebamo strojeve”

Uz zahvalnost svima koji pomažu, Spahović apelira na to da spasiocima trenutno pomoć nije potrebna u ljudstvu, već u mehanizaciji.

“Ne trebamo pomoć u ljudima, trebamo pomoć u kamionima, bagerima, svemu drugom što će nam koristiti na terenu kako bismo mogli početi otklanjati teške posljedice ove katastrofe. Onog trenutka kada dođemo u situaciju da krenemo raščišćavati objekte i sve drugo što imamo ovdje, tada ćemo preko medija i društvenih mreža apelirati da nam se pomogne u ljudstvu. Do tada molim sve za strpljenje, pogotovo da ne kreću samoinicijativno na put jer tako prave problem i nama i policiji i svima ostalima”, poručuje Sabahudin Spahović, pripadnik FUCZ-a.

Nastavi čitati

BiH

Alimu jedna odluka spasila porodicu: “Hvala Bogu da nismo tamo prešli”

Published

on

By

Alim Hakalović, mještanin Buturović Polja, u samo 30 minuta ostao je bez pola kuće. Kako je u razgovoru za N1 kazao, hvala Bogu nije bilo ljudskih žrtava.

Hakalović je kazao da ih niko od nadležnih nije upozorio da su moguće poplave, ali je i dodao da se “na ovakve stvari ne može upozoriti”.

“Nismo se nadali. Bukvalno smo se izvlačili u posljednjim sekundama. Sa komšijama sam izvlačio ženu i djecu. Dok sam silazio niz stepenice noseći dvije kese pola kuće nam je odnijelo. Razmišljali smo prijeći kod amidže, a 10 minuta kasnije njegova kuća je sravnjena do temelja. Hvala Bogu da nismo tamo prešli”, kazao je za N1.

Njegov amidža je u poplavi ostao bez kuće, “tri ili četiri automobila”, kao i bez štale u kojoj je bilo 10 krava.

“Uspjeli smo spasiti tri ili četiri krave. Kuća manje, više – bitno je da je živa glava”, rekao je Hakalović.

Najstariji stanovnici Buturović Polja ne sjećaju se da se ikad išta slično desilo kao što je bilo u noći sa četvrtka na petak. Hakalović je kazao da uzrok žestokih poplava treba tražiti i u brani…

“Ispod sela su se pravila velika klizišta, vjerovatno kad su brane popuštale da su bili veliki udari. Da je samo voda ovako ne bi bilo”, mišljenja je.

U selu pitke vode nema, a struja polako dolazi.

“Preživljavanje”, rekao je Hakalović na kraju razgovora za N1.

Nastavi čitati

BiH

Ovo su Irmela i Jasmin Čilić, spasioci su njihova tijela pronašli ispod ruševina

Published

on

By

Jedan od najpotresnijih prizora pronađen je ispod ruševina jedne porodične kuće u Jablanici, gdje su spasioci otkrili zagrljen par koji je očito čekao pomoć koja, nažalost, nije stigla na vrijeme.

Irmela i Jasmin Čilić preminuli su kako su i živjeli – zagrljeni.

Prrijatelji se opraštaju od maldog para na društvenim mrežama.

Nastavi čitati

Najčitanije